20 mesačná ešte nechodí sama

penelope159
29. feb 2016

Ahojte baby mate s tym nejaku skusenost ? .. mala ma 20 mesiacov a este sama nechodi ...ide so mnou za rucku, chodi okolo nabytku, okolo vsetkeho ale sama sa nepusti urobi jeden dva kroky a polozi sa na styri ... boli sme na neurologii a doktorka nam povedala, ze nevidi na nej ziadnu neurologicku vadu, ze je zdrave dietatko .. len je trosku lenivsia ... baby mate stym skusenosti ? .. mam ju viest stale za rucku alebo ju mam nechat tak ? .. dr mi kazala stale zo zeme zdvihnut a postavit ...ale ona sa potom nervaci a place .. ja uz neviem ako dalej inac je velmi sikovna 🙂

zuz02
9. mar 2016

@eva7477 urcite nerobis nic zle. Proste je ina ako tvoje ostatne tri deti. Zbytocne sa netrap, cas ukaze, ako sa bude dalej vyvijat. Navyse si znovu objednana k neurologicke, tak sa jej popytaj, ako mozes dcerku stimulovat.

penelope159
autor
9. mar 2016

@nikuska00771 praveze nie nemala ziadnu tvrdu podrazku ani nic ...klasicke z detskehho obchodiku kozene ...chodi aj na boso aj v domacich papuckach ..

johanka_de_arko
9. mar 2016

naša malá bola tiež neurologičkou určená za "lenivšiu". nechcela sa otáčať na bruško, ani ísť na štyri...všetko jej trvalo oveľa dlhšie ako iným deťom. bola spokojná tak ako bola. neurologička nás poslala na rehabky, na vojtovky. keďže do toho trochu vidím, tak som si povedala, že nie. zdravé dieťa som vojtovkou podporovať nechcela. na odporúčanie kamošky som si našla rehabilitačnú, ktorá vojtovky pri zdravých deťoch nepoužíva. a bolo to super. po každom posune vpred nám ukázala ďalšie cvičenia a my sme postupne napredovali. my sme boli potom ale až takí spokojní, že sme si mysleli, že ďalej pôjde všetko ako po masle samo a nechali sme to.keď ale zotrvávala na tom istom mieste (chodenie okolo nábytku a za rúčku) ako teraz tvoja, tak som opäť zašla za rehabilitačnou. malá mala 18 mesiacov. pokyny boli: dať malej traky alebo kapucňu, prípadne ju chytiť za chrbtovú časť bundy aby cítila, že ju držíme a postupne ju púšťať. juuuuuuj to bolo plaču, keď som jej pustila ruku. chcela mi stále chytiť ruku, ale zotrvali sme, pevne som ju chytila za trup alebo za oblečenie, aby to cítila a potom som ju postupne púšťala. behom týždňa začala chodiť medzi dvoma ľuďmi, behom dvoch týždňov chodila sama. a odkedy sa jej podarilo pár úspešných samostatných krôčikov, tak stále chodí a chodí. aj doma. veľa toho nenasedí. na 22 mesiacov prešla 1,5km na prechádzke. odvtedy zvládne min. 1km prechádzku denne a chodí a chodí a teší sa z toho. takže nevešaj hlavu. naša bola pôvodne označovaná ako "lenivá" aj od odborníkov aj od laikov (moja mama povedala, že je "duňa lenivá" z čoho som preplakala 2 noci a dosť dlho ma to štvalo). keď je tvoja maličká zdravá, určite chodiť bude a to už čoskoro. neboj sa. a neznamená to, že bude potom stále "lenivá" a bude vysedávať na gauči. možno objaví nový svet ako naša a už ju nezastavíte.
ohľadne podrážok - nám na tých rehabkách odporúčali obuv pevnú s klenbou. naša dávala pri chôdzi nôžky "dovnútra". ja som si to nevšimla, upozornili ma na to až tam. a keď sme prišli domov, všimla som si, že tak chodí aj náš (takmer 3 ročný) syn. tak sme mu tiež začali dávať pevné topánky s klenbou. vraj tým zabránime neskorším problémom s nôžkami a prípadným bolestiam.

eva7477
10. mar 2016

@johanka_de_arko ja som sa tiež pýtala detskej dr. či by sme nemali chodiť na nejaké cvičenia a ona povedala, že to môže odporučiť iba neurolog...no uvidíme čo nám povie

penelope159
autor
10. mar 2016

@johanka_de_arko my sme uz objednani na rehabilitacie . som zvedava co tam s nou budu robit

eva7477
17. mar 2016

My sme boli u neurologičky predpísala nám injekcie B12 a cerebrolisín. Okrem toho ideme v utorok na rehabilitáciu a prihlásili sme sa aj na plávanie tak uvidíme či sa nám dcérenka rozchodí, dúfam, že jej to pomôže.... 😉

eva7477
21. mar 2016

@penelope159 Ako bolo na tej rehabilitácii? Nás tam tiež poslala neurologička a predpísala nám aj po 10 injekcií B12 a 10 injekcií cerebrolysín - nan som čítala rôzne názory takže neviem, niekedy si myslím, že jej ho dám potom zas, že nie....zajtra idem ku tej rehabilitačnej a ešte sa poradím s nou...

dvp
24. mar 2016

@iwesska no to nie je uplne pravda, moja mala je hypotonicka, cvicila som s nou, stala skor ako sedela, na sede a drzani hlavicky zistis vela, zalezi, aku cast tela ma slabsiu, u nas je to brusne svalstvo, preto problemy so sedenim, v tomto pripade to mozu byt nohy

tonita277
3. okt 2016

@eva7477 aj nasmu dlho trva kym sa nieco nauci 🙂 ma 19 mes.a len teraz tlieska mava co uz mal davno ovladat

tonita277
3. okt 2016

Smiem sa pripojit mame podobny problem,maly bude mat 20 mes.a stale sam nechodi kolo nabytku po styroch aj ako sa stavia na nohy ma vsetko vraj v poriadku na neurologii nam povedali ze do 3 mes.zacne ze je pohodlny....mala som tazky porod maly bol ozivovany potom sme cvicili vojtovku a teraz cvicime kolo ochabemu svalstvu na nohach nechapem lebo od mala len skace ci stohi ci sedi stale skace uz nevieme co mame robit...vcera sam od seba zacal liezt na gauc postel atd do teraz to nevedel nechcel sa naucit...☹

fanta3
3. okt 2016

Keby mala oslabeny svalovy tonus (hypotoniu), tak by to bolo vidno aj na chodzi za jednu ruku (bola by nestabilna). Kedze ona tento problem nema, drzi sa len pre "svoj pocit bezpecia" a v ostatnych veciach nezaostava, tak by som sa neobavala- urcite to dozenie, akurat potrebuje viac casu. Snaz sa ju motivovat, chodit s kociarikom, alebo nech sa pridrza oblubenej hracky a aj ty budes drzat len tu hracku (napr plysoveho medvedika budete obe drzat za ruky a tak pojdete na prechadzku). Postupne mozes hracku skusat pustat, a mala sa sama nauci/osmeli.

ajkuska
3. okt 2016

Ahojte napisem vam moju radu Syn ma silnu hypotoniu chodit zacal od 21 mesiacov Cvicili sme vojtovku a tiez som sa nevedela dockat kedy zacne tak som s nim chodila kazdy druhy den na bazen tam si liezol v malej vode udrziavala som ho na chrbatiku vo vode a podobne cviky a po 2 tyzdnoch zacal sam chodit Vojtovku sme cvicili popri tom.

kikuska1702
25. okt 2018

Oneskorené alé prispejem lebo diskusie tu číta každi.
Naša malá začala chodiť v 20tich mesiacoch. Neriešila som to s nikým. Pár krát som to spomenula doktorke. Ťa mi povedala že nech nestresujem ,že ma čas. Tak som to nechala tak. Sadla si sama v jednom roku. Stvornozkovat začala keď mala cca 16 mesiacov. A stalo sa niečo ? Nestalo. Teraz uteká ako o život a to chodí tretí týždeň. Teší sa z toho lebo ju nikto do ničoho nenútil. Ona je rozumná , chapava až moc tak som to tak vždy brala. Že nemôžme od nej chcieť všetko. Lebo to je tá dnešná doba. Deti musia všetko do jedného roka inak len doktory. Som na seba hrdá že som ju nevlacila a nestresovala. Dali sme to . Trpezlivosť trpezlivosť a lasku.

tin_ka_ke
16. nov 2018

Prečítala som si všetky odpovede. Mamičky, teraz po určitom čase, ako sú na tom vaše detičky?
@eva7477 dieťatko sa rozchodilo? Aké cviky pomohli?
Syn má 19m. 4nozkovat začal v 9m, aj si sadol. V 10m sa postavil o gauč. V 14m chodil popri nábytku. A potom sme šli do nemocnice s črevnými problémami. Odvtedy sa sotva postaví. Dokonca tvrdím, že je to horšie.
Mesiac cvičíme vojtovku, chodíme plávať. Neurologicka sa vyjadrila, že je tam hypotonus. Inak je šikovný. Horná časť tela silná, len tie nôžky :( už som úplne zúfalá, skúšame kade čo. Len mi srdce láme keď vidím ako v 14 mesiacoch stál a držal sa jednou rukou a teraz sa sotva vytiahne o gauč. Ja viem, že najlepšie mi poradia lekári, riešime to na všetkých frontoch, len možno potrebujem poradiť ďalšie konkrétne cvičenia, atď. Ideálne z okolia KE. Ďakujem

lennkka17
16. nov 2018

@tin_ka_ke tak to je zvlastne ze uz chodil popri nabytku a potom nic. Moze za tym byt nieco ine. U nas napriklad sa potvrdil autizmus. Syn ma zachvilu 5 rokov a mal opozdeny psychomotoricky vyvoj. Zacal chodit 16mesacny a tiez sme cvicili vojtovku. Dali ste MMR ockovanie v 15 mesiacoch? Len ci nehodou potom sa to nezhorsilo

tin_ka_ke
16. nov 2018

@lennkka17 očkovanie sme presne kvôli tomu nedali. Syn je inak veľmi šikovný. Takže až na to chodenie je skôr popredu alebo v norme. Zároveň sa nám narodilo druhé dieťa, tak ešte rozmýšľam, čo to nie je tým. Ale to sú len moje dohady :(

tin_ka_ke
16. nov 2018

@lennkka17 z hľadiska ortopéda a rehabilitačnej tam nevidia neurologicky problém. Skôr je to taký začarovaný kruh- v nemocnici veľmi schudol, zoslabli mu svaly, takže ich nevládal používať. Keďže ich nepoužíva, tak.atrofuju ešte viac. Chodime aj na odrazadle nech posilní nôžky. To mu ide. Vyslovene akoby bol blok v hlave kvôli niečomu :(

ajko
16. nov 2018

@tin_ka_ke Robili malému krvný obraz? Či má dostatok železa? Kamarátkin malý takto nechodil, lebo mal slabé nôžky. Mal veľmi nízku hladinu železa. Akonáhle sa železo začalo upravovať, aj malý viditeľne napredoval. Za pár dní začal sám chodiť.

tin_ka_ke
16. nov 2018

@ajko robili. Všetko ok. Akurát ast mierne zvýšené (ešte od tej nemocnice). Aj svalové enzýmy na dystrofiu v norme

bejusicek
20. feb 2021

Vidim, ze je to uz starsia tema avsak zaujima ma @penelope159 ci sa malicka pustila a kedy? Mame pomaly 19m mierne hyopotonickeho synceka ktory este samostatne nechodi len okolo nabytku a stien par krat sa stalo ze kusok presiel rychlo ale inak nie nevie sa ani sam v priestore postavit...vcera som bola u nove fyzio a mame bobatha a vojtu neuro bolo ok mierna hypomomia bojazlivy uz som si aj poplakala...neviem uz co dalej

penelope159
autor
21. feb 2021

@bejusicek ahoj moja Soňa začala chodiť keď mala okolo 23 mesiacov všetko ok len sa bála chodiť sama a.zrazu sa postavila ja som ostala hotová že proste z ničoho nič ...od vtedy všetko ok je chvalabohu zdravá ...nechaj ho tak on sa postaví a pôjde sám skús s ním cvičiť nôžky každý večer

bejusicek
21. feb 2021

@penelope159 jeeeeeeèeeeej tak to sa tesim ja som si vcera aj poplakala co mi luto bolo lebo viem ze je mierne hypotonicky ale to cakanie je nekonecne

penelope159
autor
22. feb 2021

@bejusicek neboj sa ja som plakala furt nikto nám nevedela poradiť ..dr nám odporučila na vojtovu metódu chodili sme cvičiť lenže s takým veľkým dieťaťom sa to proste nedalo...ja som hneď vedela, že to bude blbosť ..Soňa začala chodiť dosť neskoro ale vidíš predsa ..furt som si dávala otázku do frasa šak keď je zdravá tak musí chodiť a dočkala som sa ..a neboj sa aj tvoj malý začne skús ho motivovať že sa pred neho postavis a budeš ho volať k sebe za nejakú odmenu čokoládku alebo čo má rád ..viesť ho za ručičku stále aj na prechádzke a veľa chodiť aj po dome ..ja som to takto robila jedine to ti môžem odporučiť 🙂 držte sa 🤗💚

maricka333
19. jún 2021

@dionyzka prosim vás a kedy začali chodiť? Pomohlo im ,,niečo,, alebo len proste same od seba?

penelope159
autor
22. jún 2021

@maricka333 samé od seba ak chces napis

kythos21
3. okt 2022

@bejusicek Dobry deň prosím ako ste dopadli po roku? Ďakujem

kythos21
10. jan 2023

@penelope159 prosím vás a nemáte žiadnu dg keď začala neskoro chodiť? Ďakujem

penelope159
autor
10. jan 2023

@kythos21 nie nema je zdravá 🤗