20 mesačný syn nechce sám papať

suchzuz
4. jan 2016

ahojte.bude mat 20mesiacov a nechce sam papat,vsetko uspini vratane mna ,steny,zeme..zaroven vyjeda hlinu z kvetinaca-a to nechapem normalne nezje ale vyjedat bude tu hlinu,snazim sa mu davat pestru stravu,zeleninu,ovocie domace presnidavky,kompoty ma rad,tvaroh s jogurtom,aj som sa ho snazila motivovat...par krat zobne a vymysla a mne nervy tecu.aj som skusala davat mu mensie davky castejsie aj ho nechat vyhladovat...idu mu aj posledne tie druhe stolicky vrchne obidve..nevydrzi sediet na nocniku ani nechce,pri nicom nevydrzi dlhsie nez dve minuty..je iny ako starsia dcera uplne.viem ze na vsetko treba cas nenutim ho aj ked skusam sem tam..neviem ako na neho.ja mam trpezlivosti dost ale uz ju stracam akosi.viem ze vsetko chce svoj cas kazde dieta je individualne a tohosa ajdrzim .urcite ste mali podobne mozno rovnake skusenosti,len ste cakali kym pride jeho cas alebo ste skusali nieco vymysliet?

sardinka335
31. jan 2016

@sam2 sebaobslužné činnosti nie su o šikovnosti v ,,niečom inom,, to je proste zaklad, uplny zaklad fungovania ako takeho. Ale ako to nevyčitam len konštatujem..

Ja ako leniva matka...som vzdy kupovala detom tenisky a ,,srandale,, na suchy zips..nikdy nebol problém s obuvanim...ale napr. 7 ročna dcera ta je schopna chodiť ako ,,gajdoš,, rozgajdana, nezapravena...vytača ma do vyvrtky ked vidim ten jej holy krk a ked som jej rano povedala, ze na leginy si da oteplovačky - do školy tak odišla za mojho dozoru..a poobede mi prišla v leginach...oteplovaky v škole ze ,,jááááj,,???
A vonku sneh a minus 1. Šlak ma ide trafiť z nej.

sam2
31. jan 2016

@sardinka335 samoobsluzne si dava prave dolu ponozky 😂😂😂😂😂😂 ale nie vazne, pre mna je dolezite aby bol najedeny 😉 A ked mi reve pred tanierom ze nieee maminka ty mi daj, tak ano. Ustupim. Lebo ako som pisala, pre mna je podstatne aby bol najedeny... Lebo on je schopny nejest aj tyzden 😔

klaudulienqa
31. jan 2016

@timea7 ano poznáme, my sme to prvé prešvihli lebo babky hovorili, že ročná nemože sama jesť, všetko bude špinavé a ani sa nenaje...teraz má 2 a pol roka a konečne začala jesť sama 🙂

sardinka335
31. jan 2016

@sam2 ja to do istej miery chapem lebo mam kamošky čo maju nejedakov....aj ,,nepijakov,, a čo robia za psie kusy ...a aj tak tie deti viac nezjedia ani nevypiju, bud su to proste ,,take fajty,, ze jest proste nebudu a nebudu...a potom v puberte za to ,,rozje,,...Ja som az take problémy nemala...ako mali dni kedy zjedli menej...ale vo vysledku kazde z mojich deti jedlo. Dcera je skor typ ze vymyšla, ze to ,,né,, a hento ,,né,, idealne palacinky s nutelou od rana do večera...to keby som sa riadila jej jedalničkom tak sa ochudobním o x jedal...lebo šampiony nie...tak je poviem ze nech si ich da na kraj taniera....no snad koli nej nebudem robiť ine, varenie nie je moja oblubena činnost. Dnes sme mali plneny kelovy list....ze ,,ten list né,, tak hovorim tak zjedz mäso a list zjeme my. A otazka ze ,,a budeme to mat aj zajtra na obed,,( su prazdniny) ja ze ano....no ten pohlad...

timea7
31. jan 2016

@klaudulienqa babky netreba počúúúúvaááááť!!! Síce sú vždy najmúdrejšie 😀 , ale rozhodovať má mamina.

siska53
31. jan 2016

@suchzuz samostatne jedenie-no,este nie je nutne, aby jedol sam.
Ked chce,nech skusa..ja som v tom veku viac krmila,ale skusali uz aj sami. A co,ked nieco zababre?,vsaks a to utrie alebo vyperie. Aj teraz este pomozem malej,bude mat 4roky,obcas jej to este s nozikom a vidlickou nejde nabrat, ale obe deti som ucila s priborom uz okolo 2r.,dovtedy lyzica.
Nocnik nesil,nasi to pochopili az po 2,5r. Dcerka sice mala sama.snahu uz v 2r.,ale viac som utierala ako bolo v nocniku,resp.to bolo take 50:50. Az pred 3r.ro bola schopna zvladnut takmer 100% cez den a s minimom nehod v noci. Teraz sa pocika vynimocne,skor ako naschval,najma.v skolke,kedze si este nezvykla alebo sa obcas pozabudne.

sense
31. jan 2016

@klaudulienqa mne tak mama o nocniku ako som ju uz davno mala davat a ako mala byt uz bez plienok a preco ma este plienky v noci a pod. bude mat tri roky v aprili...cez den plienky nema ale velakrat ked je niecim zaujata alebo sa bavime jej cvrkne, a na spanie keby jej nedam plienku tak sa mi zoparkrat pocika....lenze to mi neverila kym sme tam neboli na dovolenke, a videla ako to s malou je , tak sa pytala znamej - detskej lekarky az ta jej musela vysvetlit ze zial niekt. detom moze ujst ze nemusi mat este spravne vyvinute ustrojenstvo do troch rokov a nocne pocikavanie do pat, a ze potom to treba riesit, tak najprv vravim ze ked to do leta neprejde dam e malu vysetrit, alebo ze to moze mat aj suvis s nosnymi mandlami, kedze mala chrape ako stary chlap v noci....takze babkam treba prikyvnut ale jednym uchom dnu a druhym von...

klaudulienqa
31. jan 2016

@sense
@timea7 ano ano a práve sme spomínali aj nato ako zdravé a výživné je dať 4mesačnému babu zltko s cukrom :D :D Ja som skoro zinfarktovala ked to svokra priniesla :D

timea7
31. jan 2016

@klaudulienqa no to mu už mohla ponúkať aj vaječný koňak 😝 😝 😝

barborkark
19. feb 2016

Žienky ja sa vás chcem spýtať, je to normálne že takmer 1,5r syn (17mesiacov) si nechce sám držať fľašu s mliekom, ani s čajom, ani si sám nevezme do ruky fľašu s čajom a nenapije sa, nenapije sa ani keď mu núkam z pohára alebo slamky, len z fľaše a musím mu ju držať ja. Aj mlieko aj čaj.
Sám si nevezme ani chrumku do ruky, ani piškótku, proste nič, žiadne jedlo, neskúša ani to nikdy nerobil, zje to len keď mu to dám rovno do úst. Akékoľvek moje pokusy končia obrovským plačom a zúrivosťou až sa hodí na zem a potom už nič nechce ani odo mňa.
Kedy sa to naučí? Všetky deti v jeho veku v mojom okolí to robia samé a tento len zúri a zúri.
Keď ho krmim ja, ci uz mu držím flasu s mliekom alebo ho krmim normalne lyzickou z misky, ked papá obed a podobne, zje všetko, ale sám aby skusal absolutne nechce a akokolvek sa ho to snazim naucit, tak hned reve a zuri. Nepomaha ani ked nás vidí ze papame, alebo ked sa mu to snazim ukazat ze mu dam chrumku do ruky a k ustam, nie, hned vreští a hodí sa na zem.

timea7
19. feb 2016

@barborkark ešte som sa s tým nestretla, iba v prípadoch, že dieťaťu vadí napr. nátierka na chlebe, nechce, aby i od nej umazal ruky, ale to pri fľaši a chrumke nehrozí. Väčšinou je to opačne, ani nie ročné dieťa si drží fľašu, chce lyžičku, túži jesť samé. Správa sa tak iba pri tebe, alebo aj pri iných členoch rodiny? Bolo to tak vždy, nikdy neprejavil vôľu sám jesť? Nemyslím fľašu, to sa mohol niekedy zľaknúť toho, že je teplá, viem, že by si mu nedala horúcu, ale tá teplota ho mohla prekvapiť. Myslela som, či nikdy neprejavil vôľu zobrať ti lyžicu z ruky, piškótu si dať sám do úst a pod. Ja by som asi ešte dva tri mesiace počkala, vôbec by som mu nenúkala lyžicu, ani žiaden pokrm do rúk. Potom by som pred neho postavila misku s jedlom a lyžicou a odišla by som. Nechala by som ho s manželom, babkou, jeho tetou, skrátka niekým, koho dobre pozná, ale s tým, že ho nenakŕmia. Ak nebude chcieť jesť, tak nebude, ponúknuť o tri hodiny ďalšie jedlo, ale nekŕmiť. Ak je jeho hrubá motorika v poriadku, tak len vymýšľa, ale aj tak by som netlačila na pílu a dala tomu pár mesiacov čas. Držím palce.

barborkark
19. feb 2016

@timea7 co sa mysli pod pojmom hruba motorika?
Nie praveze nikdy sa nesnazil vziat mi lyzicku alebo jedlo z ruk. Ked mal 6-7r parkrat som mu strcila tu dlhu kukuricnu chrumku do ruky ale nikdy ju nejak extra nezuzlal a vzdy ju odhodil. Nechapem preco ma z toho ale take nervy ze az vrieska a reve. Nic nove co sa tyka tohto sa nechce naucit ani opakovat, nevezme to do ruky, len hysaci.
To iste s pitim. Len z flase a len aby som mu to drzala, bud ja alebo manzel. Malokedy je s niekym inym lebo tu nablizku je len manzelova rodina a ti su pracovne dost zaneprazdneni.

barborkark
19. feb 2016

@timea7 oprava ked mal 6-7 mesiacov

timea7
19. feb 2016

@barborkark myslela som, ako uchopuje napr. kocky, či ich stavia na seba, či ho láka čmáranie pastelkami, či mu vadí napr. hrať sa v piesku, s plastelínou a pod. Môjmu synovi vadilo aj maslo na chlebe - nechcel ho chytiť, aby sa neušpinil, blato ale nevadilo 😎 .Ak nechcel nikdy sám jesť, netlačila by som na neho, môžeš narobiť viac zla, ako osohu. Škoda, že neprichádza do kontaktu aj s inými dospelými, keď tebe a manželovi odmieta vziať jedlo, lyžicu do ruky. Možno by pomohlo, keby ste sa stretávali s nejakou rodinou, ktorá má malé deti, možno by sa chytil, ak by iná mamina rozdávala napr. piškóty alebo kukuričné chrumky a ty by si nepovolila. Ak si nezoberie, nebude mať, ale určite by som to nepraktizovala na prvom stretnutí. Možno by stálo za to poradiť sa s detským psychológom. Ako reaguje, ak sa hodí o zem, ty zoberieš chrumku a venuješ sa niečomu inému? Neskúšala si? Ani manžel? Väčšinou dieťa neskúša na obidvoch rodičov rovnako.

barbora59
19. feb 2016

ved ma len 20 mesiacov😂

barborkark
19. feb 2016

@timea7 no napr nikdy sa nicoho nechce drzat, ani na hojdacke ani v nakupnom kosiku, nerad sa niecoho drzi celkovo. Stavia na seba take pohariky co su od mensieho po najvacsi aj take hviezdicky, snazi sa dat mensiu do vacsej niekedy sa mu to podari ale vacsinou nie a vtedy zuri.. najradsej sa hra s autami ktore si posuva alebo vsetkym trieska a plieska.
Chodime na navstevy ku kamoskam co maju deti v rovnakom veku a aj ked ich vidi ze si beru, on si nevezme.
Pred chvilou si vzal flasu s cajom ale nevie si ju naklonit aby sa napil a ked mu chcel pomoct tak sa rozzuri a flasa uz letí

timea7
19. feb 2016

barbora59 no a? Dieťa vo veku 9-10 mesiacov dokáže zjesť samé lyžicou hustejšie pokrmy, napr. zemiakovú kašu. Ak mamina neprešvihne obdobie, kedy dieťa prejaví záujem samé jesť, tak nie je ničím výnimočným, že vo veku dvoch rokov zje lyžicou úplne všetko a v troch - tri a pol sa dokáže najesť príborom, ak má pokrájané mäso. Tu nejde o preteky, aby to dieťa vedelo čím skôr, ale ak dieťa prejaví záujem a mamina nerieši rozsypané jedlo po stole a po zemi a obliate dieťa (tak, či tak je to len dočasné), ale čím viac dieťa dokáže samostatne, tým je sebavedomejšie. V lete sme boli na oslave, bolo tam dievčatko, ktoré občas strážim, chýbali mu dva mesiace do dvoch rokov a slepačiu polievku zjedlo samé, druhé jedlo vidličkou.
Lenže tento chlapček nikdy neprejavil vôľu chytiť akékoľvek jedlo sám do rúk, nechce držať lyžicu, dokonca ani fľašu. Aj keď si ja osobne myslím, že je to otázka času, kým sa to zmení, keď troška podrastie, je to predsa len iná situácia.

barborkark
19. feb 2016

@timea7 ked mu davam chrumku a nechce si vziat, slahne sa na zem. Ja chrumku dam prec a on sa ukludni ked vidi ze uz mu to neponukam. Dnes som mu pri jedeni dala do ruky lyzicku tak si ju aj daval do ust ale krmit som ho musela ja aby sa najedol. Chce to asi cas je mi to jasne, nechcem na neho tlacit. Spominala som to pred dvomi tyzdnami aj detskej lekarke na poradni a povedala ze nemam riesit, ze je este maly a ma svoje tempo.
Ja z toho nerobim dramu len nechapem preco ma z toho taku fobiu alebo co, lebo vsetky ostatne deti si dokazu vziat jedlo same alebo sa same napit caju z flase.

timea7
19. feb 2016

@barborkark neporovnávaj s ostatnými deťmi, len a to bude deprimovať a k ničomu to nevedie. Každé je iné. Ale ak sa ukľudní, ak mu už chrumku neponúkaš, mne to skôr pripadá, že ju nechce, tak mu ju nedávaj vôbec, len ich nechaj dve tri tak aby ich dočiahol, ale neponúkaj mu ich. Ak by na ne ukazoval a chcel, aby si mu ich dala ty, tak mu vždy povedz, že ak ich chce zjesť, nech si vezme. Prekvapilo ma aj to, že píšeš, že si lyžicu dával do úst. No zo začiatku je to u väčšiny detí tak, že dieťa drží v ruke lyžičku, s ktorou s vŕta striedavo v tanieri a vo vlasoch 😎 a mama má druhú, s ktorou ho kŕmi, aby sa najedlo. Aj si tou lyžicou niečo naberie? Snaží sa ňou dostať jedlo do úst?

barborkark
19. feb 2016

@timea7 nie nie len drzal tu lyzicu a ozuzlaval a ja som ho druhou krmila. Nemala som odvahu este skusit mu tou jeho lyzickou nabrat aby som ho nenaštvala a nahodou by uz vobec nechcel jest 🙂

timea7
19. feb 2016

@barborkark dobre si urobila, keď si mu na lyžicu jedlo nenaberala, v tomto prípade pomaly ďalej zájdeš. Vždy mu lyžicu daj a nechaj na ňom, čo s ňou bude robiť. Nebuď netrpezlivá, aj keby to trvalo mesiace. Neviem, či sedí tebe na kolenách, alebo v detskej stoličke, keď ho kŕmiš, lepšia by bola stolička. Ak už bude lyžicu užužlávať zopár týždňov, odíď po pár lyžiciach, ktoré mu dáš ty a nechaj ho pár minút samého, čo to urobí. Možno nenaberie a začne plakať, ale za pokus to stojí.

barborkark
19. feb 2016

@timea7 jj krmim ho v stolicke. Dakujem za rady, dufam ze postupne sa dopracujeme k samostatnosti pri papani 🙂 lebo clovek uz nevie a ako si pisala tiez nerada porovnavam, zas napr co sa tyka fyzična tak nas je fyzicky zdatny a sikovny.. neviem ci sa dopracujeme k tomu aby si drzal flasu sam alebo sa aspon napil z pohara alebo so slamkou

danielita18
19. feb 2016

No ja nechapem preco niektore mamicky chcu aby ich deti do 3 rokov vedeli vsetko,ved kazde dieta je sikovne na ine,kazde ma svj rozum a aj my dospeli robime niektore veci radi a niektore len preto lebo musime,mlj syn ako 20 mesacny chcel strasne papat sam a teraz bude mat 3 roky a nechava sa krmit proste deti stale nieco nove spekuluju vymyslaju,tiez ma vela krat nanneva ale co uz narobim tiez kazdy den nemusi mat svoj den a naladu,vie vela veci co ndvedia niektore 5rocnd deti niektore veci zase este nevid ma svoj cas ved to zase nieje taka vada ze by sa snou nddalo zit chce to cas,neboj budes prekvapena ako bude chciet zachvilku papat sam,nas do 1,5 roku bez problemov zaspaval bez akehokolkvek uspavania a potom neviemd vobec preco tak pri vecernom zaspavank musim byt vzdy pri nom ja alebo muz,co mi viemd co si v gych malickych hlavach pozmyslaju 🙂

timea7
19. feb 2016

@danielita18 ja to tiež nechápem, prečo to niektoré mamičky chcú, aby deti vedeli do troch rokov všetko, no na druhej strane nechápem mamičky, ktoré neumožnia deťom, ktoré o niečo prejavia záujem, aby to skúsili samé. Tvoje dieťa sa mení jednoducho preto, lebo sa vyvíja. Necháva sa kŕmiť preto, lebo zistilo, že je to pohodlnejšie, je na tebe, čo s tým urobíš, ja by som ho nekŕmila. A že chce, aby si bola pri uspávaní pri ňom? Tiež je to na tebe, ja by som prečítala rozprávku, pomojkala a povedala, že idem vedľa a o chvíľu prídem, čo by som aj dodržala, ale v troch rokoch by som už neuspávala. Deti vymýšľajú, je na dospelých, čo s tým urobia.

danielita18
19. feb 2016

@timea7 ved urcite,ale ja ked ho nenakrmim tak on to proste nespapa a on aj zacne ale potom ho musim vzdy dokrmit,tak isto vecer niekedy zaspi v pohode sam aj ked ma este vela komentarov a niekedy stale vybieha z izby a uz ked je vela hodin tak porobim poriadky tak zacne hucat ako divy a to uz sa vobec necvie ulozit tak viem ze kdd k nemu pridem a jemu stzci ze sa o mna oprie tak do 5 minut spi a keby nejdem tak este minimalne hodinu zaspava to uz pozname vselico sme skusali,toto je jedno sdeti u ktoreho nic nssilim nedosiahnes,je to original aprilovy baran,ja ked som nemala deti tiez som si myslela ale je to vsetko jednoduche ale fakt u kazdeho plati nieco ine,oni proste tie deti musia na vsetko dozriet a ja som z 3 sestier a mama hovorila ze jddine som mnou si musela vzdy lahnut kym zaspim ze tie 2 to vobec nepotrebovali a mohla skusat vselico a este ked som chodila na zakladnu a nevedela som sa olozit stacilo ked som si k nej lahla a v momente som spala,tak ozaj to zalezi od toho kto co potrebuje preto to aj chapem u mojho,lebo kdd som sa mame stazovala tak mi povedala ze on je v spani uplne ako ja

timea7
19. feb 2016

@danielita18 prečo násilím? Iba dodržiavaním stanovených pravidiel s kľudom a úsmevom. Inak, deti okolo troch rokov dokrmujem aj v škôlke, najmä preto, lebo sú pred popoludňajším spánkom unavené, ale nie systémom, že sa nechytia lyžice, takže v tomto ťa chápem, keď ho len dokŕmiš.

danielita18
20. feb 2016

@timea7 ved to sa snazim vysvetlit ze nasilim sa nic nedosiahne

misel0806
20. feb 2016

@suchzuz neboj na uci sa chce to len cas a trpezlivost. Treba ho len motivovat. Sadni si pekne vedla neho ukaz mu ako papas ti nech opakuje. Moj mali pekne sam papal ked mal tri roky takze ked isiel do skolky uz vedel pekne drzat lyzicu aj si sam dat do ust tak sa mu rucky trasli aby mu to nevypadlo s tej lyzice..a nevypadlo pekne spapal. Spociatku tiez nechcel sam len sa vo vsetkom brblal slize lietali kade tade. Ale to vsetko k tomu patri... 😀

barborkark
20. feb 2016

@misel0806 na nasho vobec neplati to, ze dieta po rodicoch opakuje. Mozem mu ukazovat hocico, nabádat ho a pod ked nechce mozem sa aj na hlavu postavit. Este je viac rozculeny. On na to jednoducho musi dozriet a hlavne to musi chciet sam, to je ako ked mu hovorim povedz mama, ma hysaky a vrieska lebo od neho chcem nieco co bud nechce robit alebo nevie.
Vcera aj dnes sa pekne napil sam caju z flase ale ked sme sa krmili, dala som mu trochu jogurtu a potom som chcela nech skusi sam kdezeee. A nepomaha ani ked nas vidi ako jeme. Fakt su tie deti indi vindi, ja sa snazim kazdy den ho nejak motivovat aby aspon skusal sam drzat flasu ale musim vidiet ze ma dobru naladu a pri akejkolvek nepohode uz s tym prestat a odviezt pozornost nejakou hrou alebo hrackou. Nútením a neustalym pobadanim je nas len viac nervoznejsi

timea7
21. feb 2016

@barborkark preto ti píšem, netlač na pílu, nechaj to pár mesiacov tak, o pol roka bude syn už niekde inde, potom môžeš ísť systémom, alebo sa naje sám, alebo bude hladný, teraz je ešte malý. Nech sa darí.