21 mesačné dieťa do poldenných jaslí

erienka
2. nov 2017

Ahojte. Od januara by som chcela kvoli buducej praci chodit na 4 mesacny intenzivny doobednajsi jazykovy kurz od pondelka do piatku. Poobede to z urcitych dovodov nejde. Mam mladsiu dcerku, ktora bude mat zaciatkom januara 21 mesiacov. Mam moznost dat ju do takeho poldenneho klubu od 8 do 12.00. Chodila tam starsia dcera od 2,5 roka a boli sme s tym spokojni, je tam asi len 8 deti a 2 ucitelky. Ucitelkam doverujem, no napriek tomu stale vaham, ci to nie je priskoro davat 21 mesacne dieta na 4 hodiny denne niekam prec. Mate s niecim takym skusenosti? Vopred dakujem za kazdy nazor

henrikir
2. nov 2017

tak niektore mamicky idu uz po roku normalne do prace na 8 hodin takze si myslim, ze ked ju das na 4 hodinky denne do centra kde sa vedia postarat o taketo mensie deti tak nevidim problem, aspon ti potom lahsie pojde do skolky 🙂

sadika
2. nov 2017

Moja sla v 1.5 roku do jasli hned na 8 hodin. Uplne vpohode adaptacia. Bolo to dobre rozhodnutie, ktore nelutujeme. Chodi tam uz 8 mesiacov a ani domov sa jej od tial nechce 😃 myslim ze rodicia to viac prezivaju ako deticky.

siska53
2. nov 2017

@erienka ono je to individualne.. Su deti,ktore v roku znasaju jasle dobre a s udeti,ktore ani v 4-5r. Len znasaju pobyt v nejakom predskolskom zariadeni.

anjelicek26
2. nov 2017

Deti v tomto veku sa adaptuju lepsie, ako si myslime... nasa je od 20m v jasliach a na to, aky to bol strasne zamaminkovany posero tam chodi velmi rada a nema problemy ani pri luceni, rano tam leti s radostou... ja uz pracujem, takze tam aj spinka, chodi 4x v tyzdni.

lucinocka
2. nov 2017

@erienka tu v Chorvatsku idu vsetky deti po roku do jasiel a nikto to nepreziva tak jak my 🙂 nic jej nebude 🙂

0silvia0
2. nov 2017

@erienka práve je aktuálny článok na najmame, pridávam pre utvorenie názoru:
https://najmama.aktuality.sk/clanok/257084/jasl...

tyelde
2. nov 2017

Moja chodí od roka a je spokojná

anjelicek26
2. nov 2017

Jezis maria uz zas ten clanok 🙈 Co by clovek obcas dal za cenzuru tychto chobotin, mam chut napisat vlastny clanok, ako socializacia detom v tomto veku prospieva a ake pozitivne zmeny vidim na detoch, protoze moj nazor bude rovnako "objektivny", ako ten jeho.

0silvia0
2. nov 2017

@anjelicek26 ale veď aj to je názor, v živote sa človek stretáva aj s názormi, s ktorými nesúhlasí... nemusíš s nimi súhlasiť, ale vieš, že aj také existujú...

anjelicek26
2. nov 2017

@0silvia0 vsak samozrejme, ale vdaka situacii, ze to moze vyskusat a ked to nepojde - necha dietko doma (netlaci ju praca)....tak preco nie... zariadi sa podla toho, ako bude dieta spokojne/nespokojne... aj ja som to tak spravila, do jasli nastupila v maji a ked si zvykla a vsetko fungovalo, nastupila som ja v septembri do prace... ziaden stres sme si s toho nerobili...keby to nejako zle prezivala, ostala by som este rok doma...

mwt
2. nov 2017

ja som zrovna dneska citala zaujimavy clanok, nevravim, ze sa s nim plne stotoznujem, ale na zamyslenie to je.... rozhodne je kazde dieta ine a individualita sama o sebe, niekto je s tym v pohode, iny nie....
Ja osobne si jasle pamatam zo svojho detstva, ano tazko uveritelne, ale nieco medzi 1,5 rokom az 2 rokmi ( blizsie k 1,5 roku) som chodila , resp. ma davali do jasiel. Viem, ze som vzdy plakala, ale hrozne hrozne velmi ked ma tam niesli a ostavala som tam, v noci pravidelne o 12.00 som sa budila s hysterickym placom, nasi nevedeli co so mnou uz.... doteraz mam v pamati utrzky z vnutra tej budovy a z dvora....... vzdy som si myslela, ze mi tam museli robit nieco zle.... ale jednoducho som len nebola pripravena opustit svoje blizke okolie..... zial ale v 80tych rokoch to tak bolo, ze matky sa museli skoro vracat do prace....
vo mne akurat ostalo to, ze to iste neurobim..... aj ked som bola doma s 2 detmi - teda 5,5 roka..... ale je zas pravda, ze to je vela uz aj na psychiku matky a mala som veru aj ja dost..... treba najst vhodny kompromis, kedy aj mama je spokojna a vyrovnana a aj dieta..... extreme ani ja jednej strane nie je riesenie
myslim, ze pobyt na 4 hodiny, zas nie je nic dramaticke.....
a este ten spominany clanok:
https://najmama.aktuality.sk/clanok/257084/jasl...

0silvia0
2. nov 2017

@mwt už som tam link hodila na tento článok. Aj ja sa pamätám na obdobie okolo cca 2 rokov, takže dieťa si skutočne môže pamätať aj takéto skoré zážitky. Určite každé dieťa je individualita a každé to inak prežíva. Ja som síce do jaslí nechodila, ale škôlku si pamätám vôbec nie ako príjemne prežitý čas, ale len ako čakanie kedy už pre mňa niekto príde a zoberie ma domov. Ja som ťažký individualista a mne to kolektívne papanie, hranie, chodenie dokonca spolu na záchod bolo vyslovene nepríjemné a popoludňajšie nútené ležanie na lehátku (nemohla som nikdy spať) boli pre mňa muky.
Minule sa mi dcéra tiež posťažovala, že škôlka bola pre ňu des, neznášala to tam. Ono my sme introvertnejšie založené a máme rady svoju komfortnú domácu zónu, ale verím, že kolektívne založené deti tam chodia radi.

sense
2. nov 2017

Ked citam takytoclanok tak ma napada len jedno ...len na slovensku a mozno v cechach su deti kt maju vrucny vztah k rodicom resp k matke...a cela zvysna europa je chladna jak psi cumak.

Ak instituciu a opatrovatelky poznas toak to skus, stale mas moznost ostat doma keby to.nevyjde...

Nasa chodila skoro do jasli, ...chorlava nebyvala ani nebyva...

juliet86
3. nov 2017

Je to individualne. V norsku sa chodi na cely den id roka. Zo skusenosti 18mes az24mes duetatko vo vacsine pripadov je pripravene na spolocnost. Byt tebou vyskusam to. Ak sa zacne pocikavat prestane kakat zacne plaksvat v noci ublizovat sestre tak vies ze asi ze nie...

fotoarch
3. nov 2017

@erienka Ahoj ja som na pol den davala vsetky 3 deti. Z Toho 2 deti tazke povahy , take introvertne a uzkostnejsie typy. A neviem si vynachvalit. Dcera zacala 2 rokoch mesacnou adaptacnou fazou a ani skoro neplakala. Za tych par hodin sa vyhrala , bola v kolektive , mala zmenu a nestihla som jej ani chybat. A nastup v 2 znasala lepsie ako teraz v 4.

0silvia0
3. nov 2017

@juliet86 no to Nórsko má tiež svoje špecifiká, tento týždeň som čítala v nejakých regionálnych novinách rozhovor dvoch slovákov žijúcich v Nórsku aj s deťmi 10 rokov. Ja by som ich rodinný život nazvala rodinný teror zo strany štátu. Takto by som ja osobne nedokázala žiť. Kontrola nad rodinným životom, životná neuvoľnenosť, život v akomsi kŕči vyvážený akože lepším blahobytom, za mňa určite nie.

erienka
autor
3. nov 2017

@anjelicek26 dakujem za podporu🙂

erienka
autor
3. nov 2017

@0silvia0 ten clanok o norsku by som si celkom rada precitala, nepamatas si, kde to bolo? dakujem

0silvia0
3. nov 2017

@erienka fu, bolo to asi nejaké trnavsko, regionálne noviny pre trnavský kraj, ktoré sú vhadzované do schránok. Skúsim pozrieť, ak som to nevyhodila, môžem urobiť scan a poslať do ip. Najšokujúcejšie tam v tom článku bolo, že deťom je prísna kontrolovaná v škole desiata, nesmú jesť žiadne sladké pečivo ani sladké vody, sladkosti sa môžu jesť len v sobotu, psychológovia sa v škole detí pýtajú, kam chodia na návštevy, či rodičia nepijú doma alkohol, s kým sa stýkajú, ak dieťa povie niečo podozrivé, okamžite sa to rieši. Jednoducho silná prevencia alkoholizmu a obezity pre nás až cez čiaru. Nóri napr. nie sú pohostinní, ak sú pozvaní na svadbu, útratu si platia sami, ak idú na návštevu, berú si vlastné jedlo a mnoho iných pre nás nepochopiteľných vecí. Ale veľmi zaujímavé.

Ale napríklad o mentalite nórov je aj tu krátky blog, ale o deťoch tam veľmi nie je:
https://andrejtichy.blog.sme.sk/c/376525/aky-je...

erienka
autor
3. nov 2017

@0silvia0 @0silvia0 wow, tak to je naozaj zaujimave. Ak tie noviny najdes a posles scan, budem rada. Ale len ak budes mat cas, ked neposles, nevadi. Dakujem!🙂

juliet86
3. nov 2017

@0silvia0 je to subjektivny pohlad dvoch ludi. Ja naopak. Mam priamu skusenost. V skolke deti spia vonku v kociku. Hraju sa vonku aj ked je vela snehu bezne sa vratia zablatene ci napr buchnute ak padnu. Rodicia sa casto stretavaju. Pecu si kolace. Rodicia su priemerne mladsi ako u nas. Na 1 ucitelku 4 deti v statnej...

0silvia0
3. nov 2017

@juliet86 no je to možné, že je to subjektívne presne tak ako celá téma týkajúca sa jasieľ a dvojročného dieťaťa. Niekto je s tým stotožnený, niekto nie.
Článok som našla, mám ho oskenovaný, takže ho môžem poslať @erienka keď chceš, môžem ho poslať aj tebe a napíšeš nám aspoň tvoj pohľad na život v Nórsku, ak máš skúsenosti so životom v tejto krajine, možno to bude zaujímavý pohľad, teda určite to bude zaujímavé 🙂 oni písali už o veľkých deťoch, nie o škôlkároch.

anakristina
9. nov 2017

@sadika mozem sa ta spytat,či ti plakavala rano pri odovzani?a ako dlho?moja chodí skoro týždeň a začala ráno plakat,ked uvidi ucitelku,deti preberaju vo dverach

sadika
9. nov 2017

Prvy tyzden nie. Potom asi tyzden ano ale iba kyn nas videla. Potom utekala k detom. Teraz place ked treba ist z jasli domov 😂