21 mesačný dvojjazyčný syn vôbec nič nehovorí

zuz1978
28. máj 2016

Chcela by som vediet skusenosti mamiciek, kde jeden z rodicov hovori inym jazykom k dietati (chlapcek), kedy vam zacali ratolesti rozpravat. Moj mam pocit, ze este stale nerozumie istym veciam, co od neho chceme. Este k tomu poslednu dobu ma strasne hystericke zachvaty ked nie je tak ako to on chce. Na svoje meno reaguje, ked nieco on chce, tak ma chyti za ruku a privedie ma k danej veci. Ale v podstate vobec nepocuva moje slova, ked mu napr poviem nech nieco da naspat alebo nech pride ku mne. Skratka to len sem tam ked sa jemu chce. Dufam, ze je to este v norme 😞

katkakovac
28. máj 2016

Tvoj syn ma obdobie vzdoru. Moj 2 rocny ma to iste. Pocuje co chce, posluchne len ak sa mu chce a zachvaty jedov a hadzanie o zem sa nam tiez nevyhli. Zacali sme to razne riesit, bud odchodom, alebo nereagovanim, pripadne mu dorazne dohovorime, ze stacilo. Ked to nejde, dostane po zadku a hotovo. A co sa tyka toho ze nerozprava, je to uplne normalne. Moj dubak drzi bobrika mlcanlivosti, obcas z neho niecco vypadne, svoje skomoleniny a hotovo. Ak nieco chcevezme ma za ruku a ukaze si. Do 3 rokov ma este cas. Potom to budem riesit. A mame znamich, dcera dvojjazycna, vobec jej to nerobilo problemy. Potom jej pridali este dalsie jazyky, chvilu mala z toho jokej ale ked ubrali, tak sa to dalo do normalu. Teraz ma 12 rokov, ovlada 3 jazyky a je to uplne normalna slecna. Neboj, to sa upravi, chce to len trpzlivost😉

sylvia217
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monilik
28. máj 2016

@zuz1978 moj ma dva roky a dva mesiace a hovori iba par jednoduchych slov... sme cisto slovenska rodina a starsi v tomto veku rozpraval celymi vetami a zrozumitelne... ale doktorka povedala ze kazde dieta je ine a este ma cas, tak zatiaľ sa netrapim a tesime sa z kazdeho noveho slova

siska53
28. máj 2016

@zuz1978 jasne,ze je. Mojmu zacal vzdor v 20.m. A obe deti zacali hovorit az okolo 2,5roka.

asocial
28. máj 2016

@zuz1978 21 mesacne nehovoriace dieta je norma..to, ze je dvojjazycny vplyv nema (my mame bilingvalne dieta, velmi skoro hovoriace)..je to uplne normalny jav, do 2,5 - 3 r ma cas..neboj, ono to pride..
hystericke zachvaty a vresky sa u nasho syna objavili ked mal 2,5 roka, presne take, ako popisujes..🙂

ubezpecim ta, vyrastie z toho🙂

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monilik
28. máj 2016

@peter952 pocuj mne sa zda, ze aj ty si sa stal obetou ockovania, kolko vakcin si v mladosti dostal? sedia na teba minimalne dve z tych poruch ktore si vyssie popisal...

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maminkasisa
28. máj 2016

@peter952 Ty uz skoro do kazdej temy zamiesas Tvoj odpor voci ockovaniu a reklamu na nejaku knizku

gir
28. máj 2016

@peter952 a otcovho brata synov kamarát je očkovaný a žije ... 🙂 🙂 🙂

gir
28. máj 2016

neboj sa, "rozrozpráva sa tak, že bude na nezastavenie. Každé má svoje tempo, ktoré musíme rešpektovať. Ako mamičky by sme chceli aby deti vedeli všetko čo najskôr. 🙂

lubina
28. máj 2016

@zuz1978 dvojrocny ma obdobie vzdoru, cize aj to s tym suvisi...ale k dvojjazycnosti. Mame dve deti, manzel je cudzinec. Starsia zacala ako tak hovorit prave okolo dvoch rokov, ale v jednej vete pouzila aj oba jazyky 😀 , proste ako jej to prislo. Neskor zacala krasne rozlisovat jazyky, tak ked mala asi tri roky to uz vedela vcelku ok.Mne odpovedala v slovencine a mm v jeho jazyku. Mladsia bola ina, ta hovorila este nemala ani rok a nejako automaticky, zrejme aj vplyvom starsej dcerky, kedze po nej vsetko opakovala, hovorila hned oboma jazykmi. Kazde dieta je ine a v dvoch rokoch je to este ok, ak az tak vela nehovori. Ved aj niektore jednojazycne deti zacinaju hovorit ked sa blizia k tretim narodeninam. Ak chces aby dieta bolo dvojjazycne, tak len treba vytrvat, ono sa to nauci. Vidim to u nas, dcerky maju terza uz 10 a 7 rokov a hovoria uplne super oboma jazykmi, plus anglicky ako treti jazyk uz hovoria tiez dobre vzhladom k ich veku.Drzim palce

pehavcek
28. máj 2016

čo sa týka reči, tak tá je z hladiska vývinu u detí najvariabilnejšia. Kým nietkoré začínajú cca v roku (väčšinou veľmi komolia) tak iné sú aj do troch rokov ticho. A potom sa to zrazu rozbehne. Len ho aj na naďalej rozíjaj. Vo viacjazyčnej rodine môže dlhšie trvať kým porozumie. Ešte má čas nepodliehaj stresu 😉

erienka
28. máj 2016

ktosi tu spomina ockovanie - ja som dala malu ockovat prvy raz az v dvoch rokoch a aj tak zacala rozpravat az teraz, ako sa jej blizia tretie narodeniny. A to ani nezije v bilingvalnej rodine 🙂

zuzanaete
28. máj 2016

No a nas uz v 2 rokoch rozpraval vo vetach a vcelku zrozumitelne, lebo mu bezne aj cudzi ludia rozumeju a to je plne ockovany. Asi malo u nas ockovanie opacny vplyv ako spomina @peter952 🙂. Je to velmi individualne. Nedalo mi nereagovat, aj ked som trosku mimo temy, lebo sme cisto slovenska rodina. Jedine co sleduje youtube, tak pochytil anglicke slovicka a potom si vypocujeme vetu - macko ma blue gate. 🙂

katka1981
28. máj 2016

@zuz1978, moja rozumela vsetko, ale teda hovorit nevedela a ked sme nepochopili co chce, jaj to boli take hystericke zachvaty, peklo na zemi. Ked mala vyse 2,5 roka hovorila postupne viac a viac. Dovtedy len par slov. Najlepsie bolo ked sme s nou sli do Dialogu k logopedicke, mala 2 roky 4 mesiace, tak sa s nou kocka bavila, chcela z nej vytiahnut kolko slov vie povedat, a ucit ju aby ukazala to, co nevie povedat, napr. otvorit krabicu, aby to ukazala rukami a nasa len krutila hlavou. A ked nieco od nej logopedicka chcela, tak nespolupracovala alebo ju capla. Po 45 minutach nas zavolala a ze ma silnejsi vzdor, 7 x ma capla ale vzdy sa ospravedlnila, vytiahla som z nej nejakych 7 slov a navrhujem vam znakovu rec. Sme sa pobavili, k comu by to bolo, ked dcera vobec nespolupracovala? 2 mesiace nato sa rozbehla, prisli sme domov ku brane a vyslo z nej Kity. Ja som sa tesila ako blazon a takto postupne sa rozkecala, ked isla do skolky bola jak gulomet, a stale sa vykecavala s ucitelkami, mali z nej taku show, co im narozpravala. Najpr. mala svoje slova napr.: kaberak - kalerab, poposukla - popoluska, tiskurl - zvonilka..... ale aj normalne. Tie hystericke zachvaty sa u vas zlepsia, ked zacne hovorit, hneva ho, ze mu nerozumiete, on sa citi uz velky.

zuz1978
autor
28. máj 2016

Dakujem kazdemu za odpoved 😊este by som sa spytala, ze co si myslite je lepsie ked kazdy rodic hovori tou svojou recou alebo ked obidva rodicia ovladaju obidva reci, mali by sme nanho hovorit obidvaja aj tak aj tak? No dufam, ze mi rozumiete ?

marinablue
28. máj 2016

@zuz1978 Najlepšie je ak každý z rodičov komunikuje s dieťaťom vo svojom rodnom jazyku.

zuz1978
autor
28. máj 2016

@marinablue tak aj ja som si to tak myslela a takto to aj praktizujeme, len som bola zvedava na skusenosti inych

anti13
28. máj 2016

osobnú skúsenost sice nemám ale sesternica to mala doma podobne a potom na malého začali len angličtinou a ako tak sa mu jazyk rozviazal, rozumel všetkému len nechcel rozprávat, toto u neho zabralo

fra
28. máj 2016

@zuz1978 čítala som raz o Adele Banašovej, že ked mala cca 2 roky presťahovali sa s rodinou do Nemecka a dali ju do nemeckej školky- vtedy vraj celkom prestala rozprávať... už s nou chceli začať chodiť po lekároch, ked zrazu po niekoľkych mesiacoch začala rozprávať plynule- a dokonca nielen po slovensky, ale rovno aj po nemecky - takže on si to asi v hlave všetko utrieďuje, aby to mohol potom dvojjazyčne spustiť " na pána"

vroni
28. máj 2016

Mam dvoj, resp. trojjazycne deti, dcera zacala rozpravat az po nakopnuti logopedom okolo styroch rokov, syn sice "keca" v kuse, ale vacsinu svojou hatlaninou, az teraz zacina prve slova a vety a chape len povely, ktore mu vyhovuju. Takze ked poviem: "Dones si topanocky, ideme na ihrisko." , tak leti ako strela, ked zavolam pod sem, tak totalna hluchota a este aj strop zacne obzerat, aby mi bolo jasne, ze nic nepocuje a nerozumie....

tenerifka
28. máj 2016

My sme asi vynimka, dcera -dvojjazycna-zacala rozpravat velmi skoro, v 24 mesiacoch uz to s ñou bola normalna komunikacia rozvinutymi vetami, nijaky vzdor nikdy nemala, vzdy sa s ñou dalo rozumne dohodnut, kedze vedela vsetko slovne vyjadrit. Ale opakujem, bolo (a je) to dost nezvycajne aj pre jednojazycne deti. Dievcata su vseobecne v tomto sikovnejsie, chlapci ich dobehnu neskor.....

worldtravel
23. jún 2016

Vôbec by som to neriešila pokial vieš ze nemá zdravotný problém. Naši synovia rozprávajú 3 jazykmi a boli vystavení ďalším dvom. Testovali v 6.rokoch vysoko nadpriemer vo verbálnej komunikácii ale tiež začali rozprávať trochu neskôr. Áno, chlapci sú pomalejsi - kľud a pohoda 🙂

worldtravel
23. jún 2016

@zuz1978 manžel rozpráva zvyčajne Česky,babka Slovensky, mama Anglicky. Hovorí sa,ze každý rodič by mal rozprávať v materinskom jazyku s deťmi, u nás to však nefungovalo (nebolo prirodzene) ale niekedy miešame. Veľmi to neriešime, hlavne, ze deti rozumejú a dôkazu sa dohovoriť v danom jazyku.

luma1
23. jún 2016

Ja hovorím na malého anglický a muž slovenský. Do 3r3m nerozprával, zo dňa na deň začal povie všetky farby v angličtine spieva anglické pesničky . Rozprávajú mu spievaj mu aj v rodnom a muž nech v jeho jazyku rozpráva a spieva a jemu sa to ukladá neboj jedného dna začne . Ja som sa bála chodila som po psychologoch neurologoch aj logopedoch a každý mi povedal malý je ok len troška lenivsi a teraz už pekne začína rozprávať má 3.5roka jazyk sa mu už rozmotava pomaly ale isto ;)

katka1601
7. júl 2016

No myame tiez tento problem mala ma 2 roky a 1 mesiac a vobec nic nerozprava dokonca aj mama tata ju musim nutit aby povedala.komunikuje len ukazovanim a vie ze sa tak dorozumie tak jej to asi staci.len sa obavam aby sa rozkecala tak ako to tu kazdy hovori ze to pride samo.no ja dufam ze to tak tiez bude ale neurologicka nas odporucila od septembra k logopedicke ale ja viem ze mala tam proste spolupracovat nebude teraz ma navyse paradne obdobie vzdoru ze az nechapem.ale tak troska ste ma ukludnili ked som si precitala prispevky.drzme si palce.

timea7
7. júl 2016

@katka1601 nie je ničím výnimočným, že dieťa v dvoch rokoch ešte nerozpráva, najmä vtedy ako má 24/7 v ústach dudel. Podstatné je, aby ti rozumela. Aj keď nerozpráva, čítaj jej detské leporelá, najmä s riekankami, spievaj detské odrhovačky, hovorte si riekanky s pohybom, časom príde ja reč. Ja by som k tej logopedičke išla, nerieš, či bude malá spolupracovať, alebo nebude, za návštevu u nej nič nedáš.

katka1601
10. júl 2016

@timea7 dudlik nemava spievam jej riekankujem vkuse.uz si pripadam na kazajku.no uvidim ako to bude pokracovat.