Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

28 mesačná dcéra sa málo usmieva, neudržiava očný kontakt

djamilia
22. okt 2015

Ahojte baby. Predtym nez sa spytam pediatricky (zase raz), chcela som sa spytat na Vas nazor. Dcerka je odmala taky skor odmerany cloviecik, malo sa usmievala, ako dieta vela plakala, nosit v satke/nosici sa moc nechcela, tulit sa tiez velmi netulila. nosili sme sa po vonku ale teda na zaciatku ked som ju vlozila do nosica, vzdy trochu protestovala. velmi vela som sa jej venovala, bola som asi az moc uzkostliva. byvali sme casto s inymi detmi vonku a prave tam vidim ten kontrast. aj ked kazde dieta je ine. moje je odmala odvazne aj vazne, opatrne, samostatne, velmi vzdorovite, neposlusne. vychovavam ako sa da, ale neviem zlomit ten jej temperament akoby. navyse je u nej crta, ktoru nevidim u druhych deti. druhe deti vyhladavju svoju mamu, moja si na mna spomenie, ale napr. ze chce cikat alebo nieco sa jej stalo. ale inak ked sa normalne hra, radsej vyhladava moje kamaratky, ktore su vonku s nami a so svojimi detmi. a to niekedy su to ani neni kamaratky ktore stretavame casto. napr. sa ide pomojkat k cudzej osobe (kamoske) radsej nez ku babke a urcite radsej nez ku mne. ked idem k nej, casto nema naladu nechat sa objat, vymykne sa mi. nesleduje ocny kontakt a casto sa zahladi do blba (to robim aj ja inak). vzdy len tak ukosom nieco povie, obcas aj pekne sa zastavi, ale vacsinou len tak prehodi ahoj, dobre a ani nepozrie na cloveka. obcas je akoby sa stale niekam nahlila, ze nema cas odpovedat, zastavit sa, pozriet do oci. ked jej poviem pozri sa mi do oci ked nieco chces, tak to spravi, a hodi na mna take neprirodene velke okale (akoze sa jasi). ked jej poviem usmej sa, vyceri spodne zuby - takze sa vlastne neusmeje len spravi grimasu. Ine deti sa pekne usmeju aj na rodicov, moja nie alebo len velmi malo. inak ako hovorim k cudzim je odvazna, ide aj k cudzim, ale ked ju cudzi oslovi a nema zaujem tak nekomunikuje. dost bila deticky, teraz to zase ustava. cez den mi nespi (od asi 22 mesiacov) ani ked sme doobeda velmi dlho vonku, taha dvanastky a potom dvanast hodin v noci spi. od 18 mesiacov nespi poobede a ja som ju tri vtedy mesiace vozila v aute a potom prelozila, lebo auto bolo jedine miesto kde zaspala. tatina odmieta skoro vzdy aj ked jasi sa s nim rada ale ked ju chce obliect povie tato nie. a potom je schopna spravit hysak. ked som hovorila dr. o tom ze sa neusmieva, ze sa zahladi a ze neudrziava ocny kontakt takl dr. ze co chcete ved je uplne okej, a potom nech si to odsledujem ze nas nechce trapit u neurologa. ale kazdy v rodine ma prevedci ze vsetko je ok. len ja vidim ten rozdiel oproti inym detom, ustebotanym usmievavym reagujucimm hladajucim mamicku. za chvilu ide do skolky, par krat sme boli uz v skolke s nou, vtedy ma vyhana, a ked som ju odtial chcela vziat strasne protestovala mama nie, mama prec. aj sa obavam nemala problemy v skolke s tou jej rezervovanou povahou. s chalanmi rovesnikmi a trochu starsimi s ktorymi sa nahanaju, rozhadzuju listy, robia "neplechu" sa citi dobre - vtedy sa nahlas smeje, takze viem ze normalna je, len nejaky taky socialny usmev trochu chyba... som zvedava co mi na to napisete, prepacte dlhsi prispevok, len by som chcela spoznat pribehy podobnych deti. prosim nepiste mi semi ironicke prispevky, viem ze ludia maju aj vacsie problemy, len hladam niekoho kto by sa s niecim stretol, mal podobne dieta, prip. ma vedel povzbudit ze aj s takychto deti vyrastu stastni ludia.

babulina
22. okt 2015

Ako keby som o nasej citala, mala skoro 4roky ked povedala ze ma rada, bola to dokonale naucena veta od svojho mladsieho brata, dnes ma 7,5roka a je to najpritulnejsie dieta, sice tazko chape cudzie emocie a je emocne nevyzreta ale je skvela, neboj, vsetko je v poridku pre svoj dobry pocit mozno navstiv psychologa (mne osobne to velmi pomohlo pochopit jej spravanie)

sylvia217
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bonaqa2013
22. okt 2015

podobné príznaky majú autisti.... Očný kontakt neudržiavajú ani detičky s DMO - ale to u vás je vylúčené.

djamilia
autor
22. okt 2015

@sylvia217 a ake vysetrenia konkretne? Byvas na Slovensku?Ci by si mi vedela poradit ako postupovat? Musim ist najprv za pediatrickou? Bojim sa ze ma zase ukeca ze vsetko je okej a ze malu nechce trapit a posielat ju kade tade. a ja ostanem s pochybnostami...

jeennyv
22. okt 2015

@djamilia v okoli mame chlapceka, ktory nie je autista ale ma svoje podobne chvilky tej tvojej, chodi uz asi do 3 triedy na zs, ale navstevoval specialnu skolku a chodil do nejakeho podobneho centra.....neviem aku ma vsak diagnozu... vies prejavy tvojej dcerky nemusia nic znamenat, ale ja by som zasla za psychologom, mozno to pomoze skor tebe pochopit preco sa sprava ako sprava...moze byt aj, ze jej spravanie je niekde tzv. odpozerane... sleduje ako sa spravaju ine deti..pre priklad...ked kamoskine deti objimaju svoju mamu, tak ona objime kamosku lebo vidi, ze to jej dieta tak robilo...spravila by som pokus, ked teba objime nejake dieta, ci aj ona nepride za tebou...proste smeruj cinnosti, ktore ona vykonava na seba

sylvia217
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ladywitch26
22. okt 2015

@djamilia ako keby si opisovala mojho syna. len on uz ma 5rokov a medzitym niektore problemy ustupili a nove sa objavili. skus si vygooglit pojem "asperger", je to porucha autistickeho spektra. nie je to cisty autizmus, ale tzv. vysokofunkcny. dokazu s tym normalne fungovat, aj ked teda lepsie je skonzultovat to so psychologom, lebo obcas ta mozu niektore veci zaskocit, su ini ako ostatne deti. ale v dospelosti ich uz potom nerozoznas od ostatnych, kolegynin manzel ma aspergera a teda clovek by skor povedal, ze je len trosku hanblivy, ale inak uplne normalny 🙂 tym ale nechcem povedat, ze to je pripad tvojej dcery, vela deti ma podobne priznaky a neskor sa stratia

nini1010
23. okt 2015

Tiez by som rozmyslala o aspergerovi.je to vysoko funkcny autizmus ak si spravne pamatam,da sa s nim uplne plnohodnotne zit.ja by som zapojila psychologicku.to je najlepsie co mozes pre nu urobit.neterka je tiez velmi specificka,dost mi pripomina tvoje dieta,a velmi jej pomohla.

zuz02
23. okt 2015

Aj ja mam syna, ktory sa odmalicka podobne spraval. Len on mal aj oneskoreny vyvin reci a ma aj poruchu pozornosti s hyperaktivitou. V tri a pol rokoch sme boli u dvoch psychologiciek, ktore ocny kontakt videli a autizmus v tom case u neho nevedeli posudit. Len v skolke pani ucitelky mali podozrenie na nejaku formu autizmu. Pracovali s nim denne, tak aj preto. Zacali sme chodit k jednej vybornej logopedicke, ktora nam tiez v siestich rokoch naznacila, ze by bolo dobre ist za odbornikmi. A tak nam takmer v siedmich rokoch diagnostikovali vysofunkcny autizmus. On ma napr.ocny kontakt, ale nie "dokonaly". Navyse je tzv.aktivny typ. Ide za ludmi, komunikuje s nimi, ale pri komunikacii sa zaujima len o veci, ktore chce on vediet. Samotnych ludi neriesi. Takze na prvy pohlad nie je typicky autista a aj preto to trvalo relativne dlho, kym nam to potvrdili. Jednaznacne na to treba cloveka, ktory autizmus diagnostikuje. Pretoze napr.taky asperger sa u mnohych diagnostikuje az na zakl.skole, pretoze tie priznaky nie su u tychto deti take napadne ako u deti s typickym autizmom. Ak mas ty ako matka pocit, ze je "ina", tak hladaj postupne odpovede. Ale chce to aj cas. Ono hned ti mozno ziadny odbornik nepovie o co ide.

martinkaadominik
23. okt 2015

Ahoj, my máme 4 a pol ročného syna, ktorého tiež v škôlke považujú za "odklon od normy". Začal súvisle rozprávať trochu neskôr, keď mal 3 a pol roka, odpovedal na otázky ľudí tiež otázkou. Ale podľa mňa len preto, lebo nevedel ešte používať správne osoby. Napr. na otázku Máš sa dobre? odpovedal Máš sa dobre, namiesto "mám". V 4 rokoch to prestalo a rozpráva pekne a súvislo. No v škôlke to považujú sa nejaké smerovanie k autizmu. Tatino je elektrikár, doma vidí samé merače, svietidlá a rôzne prístroje, tak sa najviac hráva s takými vecami. Približne v 4 a pol roku počas letných prázdnin, kedy sme boli celé leto spolu aj s mladšou sestričkou veľmi veľa vecí dohnal, naučil sa jazdiť na odrážadle, začali sa so sestričkou hrať, pokročil v reči, ostatných pekne pozdraví aj sa opýta, čo to robia a pod. Všetko dohnal a pre nás to bolo ako zázrak. No zostal mu hnev, neposlušnosť, dotklivosť na akékoľvek upozornenie, samozrejme poobede nechce spávať, často vyvádza skoro ráno, predtým aj v noci sa hnevával, kopal, chodil po dome, zúril. Veľmi ťažko prijíma kritiku, upozornenie, usmernenie. Vyhráža sa nám, jeduje sa veľmi. Keď som si čítala charakteristiku aspergerovho syndrómu, tak sa mi to v mnohom podobalo na syna. Tiež často zvracal, keď už nechcel jesť, pravidelne ráno. Sám odmalička veľmi ťažko jedáva, už je to lepšie, ale ako batoľa vôbec nemal záujem o lyžičku a samostatné jedenie. Nabudúci týždeň sme objednaní ku špeciálnej pedagogičke, ktorá diagnostikuje aj autizmus. Tak uvidíme. Bola som znepokojená z hodnotenia zo škôlky a bolo mi o na druhej strane ľúto. Tiež dúfam, že ho viac pochopíme. Dúfam, že nájdeš odborníka, ktorý Ti vysvetlí dcérkino správanie, skús sa obrátiť na takéto centrá alebo špeciálne školy. V BA je centrum Andreas, v TT Mudr. Daniela Jánošíková, vo Vrbovom Špeciálna ZŠ s poradenským centrom.

albao
23. okt 2015

Dám ti pár tipov, ktoré sa ti nemusia páčiť, ale píšem to, lebo sa mi zdá, že reálne hľadáš vysvetlenie:
1. dieťa od 18 mesiacov nespí. To môže viesť až k nedovivinutiu mozgu v správny čas, máme kamarátkinho syna s týmto problémom. V lepšom prípade sa takéto dieťatko prejavuje ako dieťatko s ADHD a pod. Považujem za chybu nebojovať ďalej za denný spánok, sú na to odborníci, ktorí by s tým vedeli pomôcť, alebo aj napr. jasle zaberajú, tam spia aj nespavci ... Ten pohľad do prázdna môže byť len od únavy ...
2. to, že od teba uteká môže byť buď tým, že sa tebou cíti istá, ale kľudne aj tým, že na ňu možno "tlačíš". Keby trpela Aspergerom, tam ten ľudský kontakt treba natlačiť trochu, ale zdravé dieťatko to naopak môže odpudiť a schválne sa tomu bude vyhýbať. A podľa mňa sú jej tie príznaky len chronickou únavou z nedostatku spánku, nie Asperger. Súdim na základe skúseností odborníka na spánok, p. Weisblutha, dosť sa to podobá na jemu popísané príznaky ... Takže ja by som zvolnila, nechala ju dýchať a žiť.
Nechcem súdiť, nemám právo ani znalosti, len som chcela poskytnúť námet na zamyslenie na témy, ktoré sa vás možno týkajú ... Držím palce, aby bola dcérka veselšia 😉

zuz02
23. okt 2015

@albao suhlasim. Niekedy treba pockat a patrat dalej. Az cas ukaze, pretoze dievcatko je este male. Potrebuje to cas a trpezlivost. Ak by islo a nejaku formu autizmu, tak sa to neskor v kolektive ukaze. Ale kludne to moze byt aj z unavy. Tiez poznam tie stavy, ked som nevyspata a cumim do blba a ocny kontakt kvoli unave oci nemam chut udrziavat. O usmeve ani nehovorim.

lulistek
23. okt 2015

@djamilia otazka mozno znie aky vztah mate vy dve medzi sebou, ako to je ked ste len vy dve same alebo ako sa jej venuje babka atd. Moja mala sa nechce dat postiskat rodine ale uz teraz da pusu starym rodicom uz ma 2,5 roka. Netreba mozno pozerat ako sa sprava vonku ale v sukromi. Kazde dieta je ine. Aj moja sa tak usmiala ked som jej povedala usmej sa napr.do fotaku len zuby ukazala, uplne nepriridzeny usmev ale deti su neni vojacikovia ze sa budu usmievat kedy zavelime.

lulistek
23. okt 2015

@albao
Suhlasim dieta musi spat na obed v takom veku, spanok je dolezity aj pre mozog a hlavne nech si dieta oddychne.ja viem aka je moja mala ked nahodou nespi na obed beha a jasi sa a uplne sklenene oci od unavy

verushkokav
23. okt 2015

Ťažko reagovať na tvoju otázku , najskôr by sme tu museli poznať nielen tvoje ako píšeš neposlušné a vzdorovité 28 mesačné dieťa , ale aj teba a prostredie v ktorom žijete ..... Vieš , bez urážky - normálny človek začne vždy prvý od seba - až potom rieši 28 mesačné dieťa vo vývine ....

worker_falcon
23. okt 2015

každé dieťa je iné. závisí to aj od povahy, a výchova+prostredie to prehlbuje.

Mimochodom, podľa spomínaných syndrómov som aj ja minimálne asperger, ak nie plnohodnotný autista 😀 a spolu so mnou mnoho ľudí, ktorých poznám či s ktorými som sa stretol. Mal by som za to dostať asi invalidný dôchodok, alebo čo...

lauricka
23. okt 2015

Aký ste mali pôrod a obdobie po pôrode? Myslím, že skôr, než niečo riešiť s pediatrom, by som išla si to skonzultovať s detskou psychologičkou. U nás v meste, napr., je také centrum a tam poskytujú služby a starostlivosť odborníci zdarma, je tam aj detská psychoška a veľmi príjemná, takže ja keby potrebujem, bez problémov tam zájdem. Možno povie, že je OK, možno len poradí niečo, možno niečo zistí a môžete s tým pracovať. Páčili sa mi knihy Koncept kontinua a Rešpektovať a byť rešpektovaný. Nemám toho veľa prečítaného, no aj tak, tieto dve boli veľmi fajn, že človek pár vecí pochopí. A tiež filozofia napr. Marie Montessori. Tiež som pochopila dôležité veci. Niekedy človek netuší, kde nájde odpoveď, ale hľadať treba. Veľa šťastia.

charlie1980
23. okt 2015

Skor by som sa zamerala na to, ako tvoje dieta vnima, chape, spolupracuje napr. pri hrach, plni tvoje pokyny, ako reaguje na podnety v beznom zivote. Ci si vie dat veci do suvisu, ci vnima a pozna nasledky svojho konania...napr.ked sa chyti niecoho horuceho...ci je tvoriva, ci ma fantaziu. Myslim, ze tvoj Problem by som riesila az v poslednom rade alebo az v suvislosti s tym, ak mas pocit, ze toto vsetko nedokaze.

verushkokav
23. okt 2015

ozaj a aký má vzťah s otcom , to by si mohla napísať , aj k nemu je odmeraná , zlá a neposlušná ?

tanapeta
23. okt 2015

@djamilia odporúčam navštíviť psychologičku a čo najskôr. Môže to byť autistického spektra

verushkokav
23. okt 2015

inak toto máš v statuse v blogu :
O mne: tak uz mam moje super krasne dievcatko - moje stastie - Gabiku - je presne ako ja, aj dobra aj zla, aj usmievava aj smutna. je to proste maly clovek, tak dufam ze raz to bude velky clovek, hlavne srdcom a umom ( mozno aj vzrastom) ;)
..........tak už tomu vôbec nerozumiem ........... 😀 😀 😀 😀 tak sa usmieva či neusmieva ? je aj dobrá aj zlá ? tak aká teda je ?

lauricka
23. okt 2015

Jaaj, ja este som chcela, super knizocka Thomas Gordon, Uspesna rodicovska vychova. Take male detailiky v komunikacii, ktorych zmena dokaze velke veci. Prave citam 😉

djamilia
autor
23. okt 2015

ahojte dakujem za rady. Dost ste mi tu pisali ze by to mohol byt Autizmus. to usudzujete len kvoli tomu zahladeniu do blba a neusmievaniu sa a neudrziavaniu ocneho kontaktu? Lebo autistka Gabi urcite nie je, ma rada spolocnost, vymysla hry, normalne odpoveda. Ja som skor dufala v take odpovede ze "zahladenie do blba a neudrziavanie ocneho kontaktu aj ked trochu samozrejme udrziava"nie je nic vazne. No usmieva sa ked sa hra s kamaratmi, ked sa hra so zvieratami. ale aby sa len tak usmievala, to nie. akoze ako ine deti, ze vidia niekoho a usmeju sa. to velmi nie. skor tak ked ju nejak ja postuchnem pozri tam je babkaaaa, kto ju prvy objime> a kricim ja, a ona krici jaa a s usmevom uteka. gabi si vybera podla nalady alebo nas tak provokuje, kto ju oblecie, kto ju da pisat. ale da si dohovorit. teraz ma maleho braceka a najviac sa chce tulit ked ho kojim. no blo by to na dlho ...tak skusim psychologa, neurologa a potom sem napisem co nam povedal....k psychologovi musim ist cez pediatricku? lebo uz som toto vsetko pediatricke spominala a ona ze nic jej nie je ved je uplne super.este k tomu usmievaniu, ked bola mala usmivala sa len ked som robila nejake brutal grimasy, nie tak ze ja sa usmejem na nu ona sa usmeje spat - toto velmi malo alebo len tak do 6 tyzdnov potom uz bolo treba sa snazit. mne pride ako niekto napisal ako ignorant. niekedy dojdeme domov, kricime kde je dede chod za nim a ona prejde okolo dedka uplne ignorantsky akoze mala v plane ist nahanat kocura.

charlie1980
23. okt 2015

@djamilia A Preco si myslis, ze 28.mes dieta by sa malo usmievat len tak ? Ved to uz je slecna, smeje sa, ked ma na to dovod. Ved len vtedy by asi s nou nebolo vsetko v poriadku. Moj syn sa tiez smeje len vtedy, ked sa jasime, na Masa a medved a ked ho steklim. Aj on sa dokaze zahladiet a v celku ma niekedy ignoruje. Ved Preco by sa mal smiat len tak bezdovodne ? Vlastne som ani nepochopila tvoje obavy...

babulina
23. okt 2015

@djamilia k psychologovi sme nepotrebovali odporucanie, iba som sa rovno objednala

sintra
23. okt 2015

Budem sa opakovat ako niektore baby nado mnou, aj mne prve, co napadlo pri citani uvodneho prispevku, bol Asperger. Pre pokoj duse by som urcite riesila neurologa a psychologa.

zuz02
23. okt 2015

Ja mam tiez dceru (25mesacnu) a tiez v cudzej spolocnosti je vazna. Bola taka odmalicka. Taka vazna tvar, ktoru zdedila po manzelovi a svokrovi. Medzi svojimi taka nie je. Tam sa predvadza a robi "blbiny". Ale v cudzom prostredi vie nahodit taky vazny vyraz tvare, ze ak jej to ostane do dospelosti a dostane sa do veducej pozicie, tak sa z nej "pokakaju" od strachu. Ja to neriesim. Je to v rodine, tak to tak beriem. No uvidime, este je mala.
No a co sa tyka toho psychologa, tak my sme isli so synom k psychologicke, ktora mala na starosti skolku, do ktorej vtedy chodil. Ta bola zadarmo. K nej sme isli na odporucanie ucitelky v skolke. Navstivili sme aj jednu sukromnu, tu sme si vybrali sami, ale tej uz bolo treba platit. Papier od lekara sme nedavali. Iba sme na vysetrenie museli doniest zdrav.kartu.

djamilia
autor
23. okt 2015

baby dakujem este raz za prispevky. aj pre to, ze ste trochu vyjadrili iste znepokojenie, som zavolala psychologicke konkr. p. dr. Dibarborovej z Petrzalky, a dohodnem s nou termin (len musim este vybavit dalsiu osobu kto tam pojde so mnou). ja som si myslela, a aj si myslim ze vsetko je okej, ze dcera sa nejak moc nevymyka priemeru. ci je hyperaktivna alebo len prilis neposedna, to nech povie odbornik. co sa tyka moznosti asperger, to myslim nebude nas pripad, dcerka sa aj rada hra v kolektive, aj sama, aj sa vie dlho sustredit (prelievanie, piesok) aj je nedisciplinovana a odbieha ako dieta....to ze sa neusmieva moc(ale pri hre, jaseni, nahanani sa smeje), neudrziava ocny kontakt(alebo len malo) a zahladi sa obcas...to je jedine take co by mohlo mozno naznacovat ten asperger, ale inak na nu nesedi skoro nic. takze skonzultujem, dam vediet. mozno mna samu to tak trapi ze neni ani nebola take mojkatko, mamin cecok, ale ja si objatia ani pusinky nevynucujem. niekedy mam pocit ze je to take ze mamu ma istu, tak si ide "ziskat"dalsieho cloveka. psycholog mi povie viac. zatial cau, ale kludne piste dalej do temy, hlavne osobne skusenosti.este ma napada: ona si rozumie s chalanmi, dievcatka moc nevyhladava, je taky akcny typ, niekde stale vyliezat, v lese na prechadzke je najstastnejsia, tam je mozno tiez odpoved na niektore otazky...

djamilia
autor
23. okt 2015

este doplnim: to ze gabi je aj dobra aj zla, smeje sa aj nesmeje, to som pisala ked bola hrozne malicka, ja v nej hlavne stale vidim osobnost a aj keby bola zamracena cele dni, a neposluchala ma az tak, tak okej, pokial ona taka chce byt a pokial je taka stastna. narodila sa CS a ja som sa k nej dosala az po 35 hodinach kvoli natresku na antolskej, nikdy neprejavovala extra radost z nosenia a mojkania, ale kojila sa rada. ja som myslela ze bude viac mojkacia, ked ja jej budem stale davat vela fyzickeho kontaktu aj casu, ale proste teraz vidim ze oproti iny detom a hlavne dievcatkam je taka odmerana. ked ju objimem casto s avytrhne. co sa tyka toho autizmu, to asi nebude nas pripad, ona totalne vnima suvislosti, vie vycitit co zo zakazanych veci je nebezpecne a co je len tak: napr. auta su nebezpecne a tak je total opatrna, jasne ze sporaka sa nechyta, ale napr. pokresli mi stol aj pohoc\vku farbickou. ked jej ukazem nejaku hru hned sa chyti, vie sa hrat s autickami normalne, aj s babikami (ale babiky ju moc neberu),ma rada puzzle, rada si kresli aj maluje...

djamilia
autor
23. okt 2015

inak vidim ze je to na dlhu debatu, a gabi jasne sa sprava ako sa jej chce,a aku ma naladu a podla situacie. nie je kludna, ma vel;a energie, a preto je tazke ju prinutit aby posluchala, napr. rok trvalo kym si zvykla ze sa umyvaju zuby, inak to bol boj kazdy vecer, nechce sa obliekat, ale to ma vela deti v obdobi vzdoru... teraz sa mi zda, ze ako mam maleho tak sa s nou "nekaslem"zavriem , odchadzam nevyjednavam...a trochu na to zacala reagovat. oproti minulosti poslucha ovela lepsie, ze sme spravili velky kus roboty. tazsie poslucha preto lebo nema v sebe taku tu potrebu "potesit maminu"ako zase vidim u inych deti (hlavne dievcatiek). a hlavne velmi nefunguje nono, treba povedat preco, ponuknut alternativu, lebo ked nieco spravim nasilu (obleciem ju), ona si v tej zlosti zase vsetko vyzlecie. ale inak posluchanie nechcem az tak riesit/vsetkym detom v tomto obdobi trochu hrabe.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli