3 mesačné dieťa má hlavičku otočenú len na jednu stranu

jespera
28. okt 2012

Maminy, moj syncek ma necele 3 mesiace - ked lezi stale stale ma hlavu otocenu na pravu stranu. Pritom postielku ma tak ze sa mu prihovaram z lavej - opacnej strany, aj ked ho dam na miesta ktore sa mu pacia z druhej strany aby otocil hlavku opacne - neotoci sa, stale pozera na tu svoju pravu stranu. A ked chcem aby pozeral dolava - musim normalne dlanou mu jemne tlacit na hlavicku aby ju otocil do lava..Ale ked je na brusku ma ju pekne v strede a otaca aj na jednu aj druhu stranu....Co mi poradite, je to normal? alebo to mam zacat riesit...

liz_lemon
28. okt 2012

@jespera treba ho polohovat, daju sa na to kupit aj take valceky, resp. vankusik, aby mal hlavu rovno, pripadne sa spytaj pediatra, lebo nasa si to hned vsimla, a kazala mi ho polohovat, on si zvykne, a potom bude davat hlavu rovno, a mozes mu dat aj kolotoc na postielku, to ho bude motivovat, aby ju mal rovno

deni73
28. okt 2012

Aj my sme mali ten problém, poslali nás na rehabilitáciu, trošku s ním pocvičím, ale podľa mňa aj bez toho sa upraví... Od 4. mesiaca už začal pohybovať hlavičkou aj na druhú stranu. Ale pre istotu to povedz lekárovi, keď pôjdete na poradňu. 🙂

marcelatje
28. okt 2012

@jespera nám už v pôrodnici na to ukázali cviky, resp. masáž. Vraj to bolo spôsobené zlou polohou v maternici. Sa čudujem že ti nič nevraveli 😕 ale neboj môžeš chodiť na rehabilitácie, spýtaj sa na to detskej. Ja som masírovala sama ukázala mi to rehabilitačná sestra v pôrodnici a po pár dňoch bolo dobre, ale stále preventívne masírujem, lebo ak to zanedbám stále má tendenciu točiť sa do jednej strany aj keď teraz jej už zmocneli krčné svaly tak je to lepšie 🙂

alena0305
28. okt 2012

Ja som malú tiež polohovala kvôli uprednostňovaniu jednej strany - kázala neurologička - ale to spávala ešte v perinke. Skús zabaliť do perinky a daj ho spinkať na ľavý bok - z pravej strany ku hlavičke daj deku zrolovanú do valčeka tak aby keď by chcel točiť hlavičku na svoju obľúbenú stranu tak jú dá len rovno. Pri polohe na brušku ukladaj hračky na ľavú stranu, najlepšie také čo hrajú - aby sa za nimi otáčal. Nám sa naštastie hneď na druhý deň točila na obidve strany. Ale stalo sa mi aj to - že som ju dala do tej klasickej s volánikmi a ona sa tak otočila, že mala celú tváričku pod volánikmi. Polohovanie sa robí aj kvôli tomu aby nemal na jednej strane zležanú hlavičku.

cikyta
28. okt 2012

@jespera tiež sme to mali....skušali sme polohovať, lebo už začínala byť aj preležaná hlavička....no časom to prešlo.

kmkke
28. okt 2012

Môj malý má tiež otočenú hlavu furt na jednej strane, už aj doktorka ma upozornila, že začína mať zležanú hlavičku, aj keď mu ju otočím na druhú stranu, do 10 minút ju má späť a keď to robím opakovane tak sa jeduje. Keď ho podločím plienkou, reve jak najatý,takže idem vyskúšať novinku 😀 Kúpila som vankúš na polohovanie hlavičky, dúfam že zaberie 🙂))

nikolet_89
28. okt 2012

@jespera ahoj, ked zaspinka chyt mu hlavicku a daj do polohy, na ktorej nebyva a bude ok uvidis...baby radia aj vankusiky a ine pomocky urcite by som vyskusala...

eja28
7. nov 2012

urcite sa pytaj svojej pediatricky aby ta poslala na rehabilitacno-fyzioterapiu-FRO....tam ta naucia cvicit nieco z Vojtovky.....ale je najvyssi cas, 3 mes je akurat aby si zacala, potom to bude len tazsie....za 2-3 mesiace cvicenia by sa to mohlo napravit, ale ked to nechas tak, dieta si zafixuje zle drzanie tela, poskracuju sa mu svaliky a budes mat problem vacsi nez teraz......urcite to nezanedbaj....cize zaver: ist na FRO

zuzka9449
8. nov 2012

@jespera Ahoj, presne tymto sme nedavno prechadzali aj my. Malemu sa pri porode nastrbila prava klucna kosticka a preto nam vtedy primarka odporucala polohovat ho na lavu stranu, nech si pravu stranu nenamaha. On si na tu stranu zvykol natolko, ze druhu stranu uplne odmietal. Dokonca plakal,ked som mu ju chcela otocit. Fungovalo to len v noci, aj to len na chvilku. Zmena nastala po 3,5 mes. Sam sa zacal otacat, hlavne za hrackami, ktorymi som ho motivovala. Teraz uz nema problem so stranami 🙂 Takze u nas sa to upravilo samo 🙂

nelly999
5. mar 2013

@kmkke
@kmkke Ahoj,prosim ta mozes mi napisat kde si kupila tento vankusik?aj my mame problem s otacanim hlavicky na jednu stranu a tak by som ho tiez chela vyskusat,vdaka🙂

liz_lemon
6. mar 2013

@nelly999 taky vankusik kupis v BA v hociktorom obchode s detskym tovarom, napr. predeti.sk, alltoys, babymarket
vyraba ho napr. znacka Jane, stoji cca 25 E

kmkke
6. mar 2013

@nelly999 Ahoj, ja som ho kupila tu v bazari za 5eur 🙂 Klikni na bazar a daj si vyhladat - proti zlezaniu - nedefinuj co, lebo niektore maminy to volaju vankus ine podlozka

kmkke
6. mar 2013

@nelly999 Ahoj, ja som ho kupila tu v bazari za 5eur 🙂 Klikni na bazar a daj si vyhladat - proti zlezaniu - nedefinuj co, lebo niektore maminy to volaju vankus ine podlozka

winna
6. mar 2013

Ahoj, tiez sme mali takyto problem, maly spaval len na pravej strane, povedala som to pediatricke, ona nas poslala k neurologicke a potom na rehabilitacie. Tam sme zacali cvicit Vojtovu metodu. A pomohlo to 🙂

gyxany
6. mar 2013

Ahoj, u nas sa to tiez vyskytlo. Robila som si velke starosti, polohovala som a aj ked som ho mala na rukach drzal ju na bok. Tiez vedel otacat hlavickou na obe strany, len tu jednu mal oblubenejsiu. Teraz ma pol roka a vsetko je v poriadku😉 Ak polohujes a otaca hlavicku na obe strany, tak by to malo byt v poriadku a inak je pod dohladom lekarov, oni ti poradia.

coolka
29. apr 2013

@kmkke kde si to kupila akosa to spravne vola?dakujem.

coolka
29. apr 2013

@coolka prepačte,neprečitala som si to cele a hned som reagovala.

kmkke
29. apr 2013

@coolka V pohode 😀

stanislavachajdiakova
2. máj 2013

Ahoj aj nasa mala rovnaky problem s otáčanim hlavičky. Doktorka nas poslala na rehabilitaciu kde sme do roka cvičili vojtovku a super.Hlavička sa jej krasne narovnala už po mesiaci, ale cvičili sme pre istotu ďalej, aby nezačala uprednostňovať jednu stranu ......inak mala by si s tym ist, lebo nas trošku spucovali že kde sme boly doteraz a to mal drobček len 3 .mes

lucia006
4. máj 2013

Nas tiez poslala n vojtovku,ale prestala som ju cvicit o dva mesiace,pretoze maly to velmi zle znasal a ja somsa nemohla divat ako strasne place 😖 no hlavicku ma ok uz si myslim.

zdenka270921
4. máj 2013

@marcelatje ahoj, mozem sa opytat, ako si masirovala? ja cvicim s malou vojtovku, ale tiez by som jej to chcela aj masirovat, len nechcem nejake svojske metody, aby som jej tam daco nenarusila.. dakujem 🙂

marcelatje
4. máj 2013

@zdenka270921 ja už teraz nemasírujem lebo nieje treba. Ale ako som písala ukazovala mi to rehabilitačná a dozerala či to robím dobre tak možno by bolo najlepšie ak by ti to tiež na rehabke ukázali. Takto opísať je ťažko ale skúsim. Pri ušku som jemne pritlačila a išla som po krku smerom dolu k pliecku ktoré som jemne zatlačila smerom dolu. Opakovať sme mali čo najčastejšie. Poradila nám tlačiť aj jeden bod na hrudníku - myslím že je to z Vojtovky a malá pri tom tlaku mala dvíhať nožičku. Ten bod je niekde pod bradavkou na rebierkach - toto by bolo najlepšie asi tiež ukázať - ale toto bolo skôr kvôli hypotónii nie kvôli Torticollis-u. Masírovali sme aj členky a prsty ktoré boli kvôli nesprávnej polohe v maternici trošku vykrivené a bolo to treba rozmasírovať - členky krúživými pohybmi a prstíky sme akoby vystierali.
Masáže zabrali na všetkých častiach telíčka veľmi rýchlo a doma sme už masírovali skôr preventívne.

zuanach
4. máj 2013

kým je to do 1 mesiaca, netreba robiť stres. v 3 mesiacoch by trebalo zájsť s tým k Dr. určite nie nasilu otáčať hlavičkou! dajú vám cvičiť vojtovu metódu a rýchlo sa to upravi...

micicka
4. máj 2013

Ja som mala podobny problem pri malej. To ze jej v spanku otocis hlavicku na inu stranu, alebo podopries niecim nepomoze, ajtak si tu hlavicku vykruti na tu svoju stranu...
Ja som zacala masirovat svaly na krku na tej strane, kam otaca hlavicku, tam ma asi skratene svalstvo a treba to rozmasirovat. V podstate len zhora dolu masirovat. U nas to pomohlo 😉 a jasne aj sa,prihovarat z inej strany, ulozit tam hracky a pod. Ale hlavne treba natiahnut svaly.

zdenka270921
4. máj 2013

@marcelatje super, dakujem, ten bod pri vojtovke poznam, to cvicime, len masaz nam nehovorila, ale chcela by som...tak skusim, aj sa pre istotu este opytam..ale dakujem

fileta
27. máj 2013

moja mala ma tendenciu tiez drzat hlavicku na pravej strane, tiez som si najprv myslela, ze je to kvoli skratenemu svalu, ale nie je , diagnoza axialny hypotonus - znizenie napatia svalstava.... musime cvicit vojtovku....

slaavka111
17. feb 2023

@winna prosím vás ako dlho ste cvicili a kedy ste zacali