3 - ročný chlapec nehovorí a nosí plienky. Je to normálne?

adka12
3. máj 2009

Je to podľa vás normálne?
Chlapec (2 roky a 9 mesiacov) stále nehovorí a nosí plienky. Podľa mňa to normálne nie je!!!

lencika111
12. máj 2009

Ja mam syna 3 roky 3 mesiace cez den piša sam teda ak ho zoberieme a treba mu tak sa vypiša ak nie tak odmietne pišať,popišať sa nepopiša s kakanim je to ine to len večer po kupani a len ked sa schova a do plienky inak nie pred nami nebude ani kakat.A s rozpravanim je to uplne nanič od septembra ide do špecialnej školky pre deti s oneskoreným vyvinom reči, tobi nehovori vobec nič len vydava nejake zvuky, diagnostikovali mu autisticke črty ale odkedy je na dedine u babky čo je už 4 týždne lebo nemame skolku momentálne tak sa to zlepšilo a je šikovný velmi, zdá sa mi ostrielanejší.trapenie mame hlavne s rozpravanim. ale skor mam pocit že ani nerozumie dlhým povelom alebo rozprávaniu. ked povieť obuj sa , papať, napiť tomu ano, ale ked niečo vysvetlujem tak to nie.

penny13
13. máj 2009

S tým rozprávaním, neviem, ale s tými plienkami si nerobte starosti. Niektoré deti sa proste od svojích zlozvykov(plienky, detská flaška, plienky....) odnaučia neskôr. Napríklad moje baby mali ešte v v štyroch rokoch plienky. A najstaršia dcéra spala ešte v piatich rokov so cumlíkom.

mecenga
27. sep 2012

môj malý bude mať v decembri 3roki a stále slabšie hovorí oproti jeho rovestnýkom. Vetu už ani za svet nepovie, Zopakuje kratké slová, ale keď je niečo dlhšie tak to je hrúza. nap. ponošky sú ponkonky, opica je opčipa. Stále mú čítam venujem sa mu, ale je to rovnaké. Od januára ide do škôlky ešte počkám asi polroká a keď nenastane zlepšenie tak asi vyhladám lokopedičku.

abbie
28. sep 2012

@mecenga a po kom to asi ten chlapec ma, ze lokopedicku 😀
najradsej mam tvrdenia, ze ked je dieta s plienkami a nerozprava, ze to je urcite mala starostlivost zo strany rodica ... kazde dieta sa vyvyja svojim tempom a rodic to proste neurychli ani ked sa postavi na hlavu!!!

monika15
28. sep 2012

@adka12 niekedy sa to stava... podla mna to n eni koniec sveta....
mi mame 2 roky a mesiac ale maly ani nechce pocut ze bez plienky :(
ignoruje zachod, bilik a co mam robit... skusame uz 6 mesiacov a nic......
uz som sa radila aj s lekarom povedal ze je to ok... kazde dieta je ine.....

pepinka25
30. sep 2012

Ahojte môj syn ma 3 roky a 3 mesiace est nosi na spanok plienky tiez by som bola rada keby uz nemal vôbec ale nechcem nanho tlacit aj pije este mlieko z flasky a na spanie ma dokonca cumlik nie som z toho dva krat nadsena ale robi cirkus velky ked mu ho nechcem dat 😖

janinah
30. sep 2012

@pepinka25 na ten cumlík si spomenieš,keď budeš dávať nehorázne peniaze na zubný strojček na rovnanie zubkov 😉 /môj prípad/, plienky neriešim,moje v tom veku už nemali,ale budiš...mlieko na fľašku nechaj naďalej,lebo sa ti môže stať ako mne u prvej dcéry,že zobrala som 3ročnej veľkej školáčke fľašku a tým pádom už ani mliekonechcela 😒 potom pila na kdejaké poháriky so slamkou,ale máličko

weronyca
1. okt 2012

@abbie suhlasim nas maly bude mat v januari3 rocky a stale nosi plienky a nerozprava. S plienkami sa trapime uz velmi dlho, ale jednoducho sa odmieta pytat. Tak ho davame kazdu chvilku na serblik a chvalime ho, ked ma suchu plienocku.. Obcas sa uz aj sam bypyta, ale stale to nieje ono.

S rozpravanim, on rozumie uuuplne vsetko co od neho chcem, vymysla si vlastne posunky ako sa dorozumievat. Jasne, ze par slov povie ale ziadna slava. Boli sme aj u logopedicky a sama povedala, ze to je len jeho lenivost.. Ze sa rozkeca.

Na margo viacerich prispevkov- dost ma osobne zaboli vyjadrenie, ze akonahle dieta nosi v 3rokoch plienky a nerozprava, ze sa mu rodicia malo venuju. Viete kolko casu, usilia a trpezlivosti venujem ja svojmu dietatu.. A zabijem sa teraz ked ma plienky a nerozprava? Za to je ovela silovnejsi v inych veciach narozdiel od svojich rovesnikov aj starsich..
Cumlik napr. Nema od 3 mesiacov, z pohara pije pomaly od 7 mesiacov,.......

Kazde dieta musi v hlavicke dozriet a pride na to vsetko samo!

lenka860
1. okt 2012

mamicki chcem vas poprosit kto mate skusenosti s neurologiou mi sme sledovani a boli sme na MR a neviem co znamena diagnoza DMO,Arnold-CHiari malfomacia kto ma stim skusenost napiste mi

mon14
1. okt 2012

@lenka860 DMO -zeby detska mozgova obrna, moja skusenosti s tym nemam ☹((

nika82
1. okt 2012

@lenka860 DMO neni detska mozgova obrna

nika82
1. okt 2012

@lenka860 Veľkosť dutiny nie je s vážnosťou ochorenia v bezprostrednej súvislosti. Poloha syrinx vo vnútri miechy alebo spodných častí mozgu určuje druh symptómov. V pokročilom štádiu často dochádza k dodatočnému poškodzovaniu miechy znížením zásobovania krvou. Bujnením vlastného väzivového tkaniva mozgu, glie, môže vo vnútri dutiny dochádzať k tvoreniu priehradok, čiže deliacich stien, alebo sa dutina dokonca môže celkom vyplniť. Základom primárnej, vrodenej formy syringomyélie je väčšinou chybné tvorenie na prechode od mozgu k mieche, takzvaná Arnold-Chiariho malformácia. Táto obsahuje posunutie častí malého mozgu smerom nadol a niekedy aj predĺženej miechy, medulla oblongata, v smere miechového kanálu. Príčinou je veľmi skorá porucha vývoja orgánov, väčšinou už v piatom až šiestom týždni vývoja embrya. Zmenená poloha častí mozgu spôsobuje ohľadom na lebečné kosti poškodenie voľnej cirkulácie likvora. Do vzniku syrinx môže prejsť mnoho rokov. Najčastejším miestom vzniku je krčná a hrudníková miecha.

lenka860
1. okt 2012

@nika82 dobry vecer vi mate s tim skusenosti lebo ja ani nie a teraz by sme mai ist do banskej bystrice k neurochirulgovy a mal by posudit ci bude nutna operacia alebo nie tak sa toho dost bojim ake priznaky to moze mat tato choroba

nika82
1. okt 2012

@lenka860 nemam stym skusenosti

lenka860
1. okt 2012

@nika82 a mohly by ste mi zistit co by sa jej mohlo stat keby nebola operovana

nika82
1. okt 2012

@lenka860 a tej druhje disgnoze sdom to vzala odtialto http://www.lujza.wbl.sk/Diagnoza.html je to blog nejakeho dievcatka asi stou diagnozouje tam aj kontakt ja by som sa tam skusila informovat

tara
3. apr 2013

@ivella nasmiala som sa na tvojom prispevku. ako keby som citala o nas. ja som na jednom nocniku, krtko sedi na druhom a alexko tlaci za gaucom do plienky 😀 tiez nic nepomaha, ale zatial to nesilim. uvidime, ked bude teplejsie a uvidi deti cikat do travy. aj vcera takto sledoval jedneho chlapca a potom chcel aj on. kym som mu dala vsetko dole, tak povedal, ze "nejde mama". tak neslo. deti urcite netreba do toho silit.

katarina644
7. apr 2013

moja natalka isla do skolky ako trojrocna a nikto jej nerozumel, hovorila hatla matlaninou... a teraz celkom pekne rozprava, ma styri a pol roka... a syn ma dva a pol roka a skoro vobec nerozprava, ale on je po operacii, je opozdeny, ale kazde dieta je individualne, dieta netreba do nicoho tlacit... je to uplne zbytocne... vychovavam aj zdrave aj chore dieta a vidim to....

saranata
7. apr 2013

@nika82 DMO je detska mozgova obrna

katarina194
17. nov 2013

Ahojte rada by som sa spytala či to je pravda čo sa píše.Že je to s rečou normálne a aj s plienkami. Náš syn nerozpráva len mama baba tata papa. Má dva roky a 4 mesiace moc po mňe nechce opakovať má rád iných ľudi mne ešte nepovedal mama len svojho otca stále len tata.Slovo mama vysloví raz za mesiac mňa moc nemusí skôr by som povedala nenávidí lebo ja som tá zlá čo mu odsáva sople dáva lieky keď je chorý. Uprednostňuje ostatnú rodinu a aj cudzích ludí má rád ľudí v obchode ťahá za rukáv a pod aj s našimi susedmi sa rozpráva viac ako so mnou. Keď ideme na návštevu k malého krstným len čakám čo bude čo vyvedie a reči od nich a všetkých že svojho syna nevychovávame nehrešíme a pod. A pritom nič iné nerobím len celý čas zbieram hračky upratujem aby nespadol na nich sám neupratuje kope do skryne všetky papiere rozhádze novinové do toho nahádze hračky po zemi v kuchyni lezie na okná nedá pokoj žalúziám hrncom a ničomu všetko lieta po zemi namiesto pitia z hrčeka flašky rozlieva po zemi. Chvílu neposedí do všetkého sa hrabe. Nepomáha hrešenie dohováranieani keď to opakujem na x tý krat jemu to robí radosť robiť zle ešte sa aj smeje na tom. Jeho krstní rodičia si myslia že ho nevychovávame no či je u svokry či u druhej babky všade trieska dverami 150 krát nedá pokoj televízoru čo sa nikomu nepáči... Tak sama neviem kde robím chyba či je naše dieťa zdravé a ako to bude. V lete som ho nechala nez plienky v pohode sa vykakal na balkon vycikal sa do kratkych gatí ani mu nevadí že je mokrý keď vidí nočník plače detto s doskou na záchod. Mám pocit že to je jeho agresivita voči nám ako rodičom že všetko odmieta Rok sa bál trojkolky a polroka odrážadla motorky.Čo si o tom myslíte?

jarkam2
17. nov 2013

@katarina194 tiež sa niekedy pýtam, čo je ešte normálne a čo už nie ... ale veľmi mi pomohla knižka Vychovávame deti a rastieme s nimi (je v češtine). Moja dcéra dokonca prestala po mesiaci koktať, keď som sa začala ku nej správať podľa tejto knižky. A to koktala už 7 mesiacov a občas to bolo tak hrozné, že sa sama z toho rozplakala, že nevie povedať, čo povedať chce. Pritom mala takú slovnú zásobu, že logopedička skoro odpadla, keď jej popisovala obrázky. Dala som ju do škôlky s prvkami Montessori. Sama som absolvovala 2 kurzy Montessori. Dnes má 2,5 roka. Všetky problémy u nás boli z toho, že sme nášmu dieťaťu nerozumeli. A tak sa stále učíme ...
PS: čo sa týka plienok: sama som zistila keď sme toto leto odplienkovávali, že dcéra bola nervózna a agresívna aj z toho, že plienku naraz nemá ... radšej som sa jej potom spýtala, či chce plienku, alebo nie a nechala som to na ňu, nech sa sama rozhodne.

zuzkat1
17. nov 2013

@katarina194 ten opis je malo... Moze a nemusi to nic znamenat. Pediatricke si sa zdoverila?

katarina194
17. nov 2013

@jarkam2 Ahoj neviem co si z toho zobrat co pises.Kniha je fajn napad vyskusam.Musim uznat ze mas nadane dieta.A ano nerozumiem mu a nechapem jeho spravanie a kedze mame prve sa bojim ze nieco nieje ok od narodenia.Ked mi pisala dnes jedna na nete ze 2.5 rocne normalne dieta nenosi plienky.Neviem co si o tom mysliet no do jeho troch rokov sa neda vyhladat odbornik.Dost som sklamana zo syna ked vidim ine deti v jeho veku ako kecaju,nenosia plienky,posluchaju...

hameeda
17. nov 2013

@katarina194 : to že ma plienku to by som na tvojom mieste ani neriešila teraz, moji boli v plienkach do troch rokov, každé dieťa je iné a keď budeš na ňho tlačiť zbytočne tým narúšaš krehký vzťah, to nerozprávanie by som tiež neriešila, môj starší syn do troch rokov rozprával veľmi málo, pár slov, teraz ma 4 roky a ústa sa mu nezastavia 😀 , až niekedy mi chýba keď bol ticho................na tvojom mieste skôr riešim to správanie, to že trieska dverami a rozhadzuje a je alebo prejav niejakej psychickej choroby, alebo nedostatočná, respektíve zle smerovaná výchova, skús ho dať do škôlky aspoň na dve - tri hodiny, možno budeš pozorovať zmenu

katarina194
17. nov 2013

@zuzkat1 podla lekara je to normalne dieta,tak neviem co si o tom mysliet.

zuzkat1
17. nov 2013

@katarina194 plienky su ok... Rec sa da este akceptovat... Riesila by som tu agresivitu... A ano vysetrenia su od 3 rokov

katarina194
17. nov 2013

@hameeda aspon ciastocne si ma upokojila.Co dodat k tym dveram to je jeho zavislost odkedy chodi sa mu paci otvarat a zatvarat dvere asi to je tym ze ho nik poriadne nevyhresi len mu to kazdy povie s usmevom.To je tazko ked je maznacik v rodine ze bucha to vadi vsetkym,ale nik neriesi moc.Manzel ma svoje pocitace satelity syna si malo vsima tvrdi ze som na materskej sa mam starat a syn je naviazany na otca a podla mna robi vsetko len aby si ho vsimol alebo aspon na neho prehovoril.

hameeda
17. nov 2013

@katarina194 : myslím si že ak by si mala možnosť dať ho na doobedu do škôlky, bude to dobré aj pre teba aj pre neho, v kolektíve sa skôr rozhovorí, naučí sa dodržovať určité pravidlá, a ty si odýchneš, pre dieťa je najdôležitejšie mať vyrovnanú mamu, a nie to či má alebo nemá poriadok v izbe, alebo či spadne alebo zakopne, možno si nevedome v strese, príliš sa snažíš, aj to môže byť niekedy na škodu, dieťa to vycíti a potom si drží taký ochranný odstup,,,nehovorím že je to o tebe,,len tak uvažujem z tvojích slov, že môže byť to tak

katarina194
17. nov 2013

@zuzkat1 tak co ked manzela moze byt buchat skakat po nom...si ho tak manzel naucil nikdy nic nevysvetluje ked sa totalne naserie riesi to vychovnou nikdy synovi nevysvetlil ani nepovedal to nerob to nesmies a pod...