3 - ročný chlapec nehovorí a nosí plienky. Je to normálne?

adka12
3. máj 2009

Je to podľa vás normálne?
Chlapec (2 roky a 9 mesiacov) stále nehovorí a nosí plienky. Podľa mňa to normálne nie je!!!

lucinda7
3. máj 2009

podla mna je to úplne normálne......chlapci sú "oneskorení"....a poznám viacero detí ktoré mali plienku ešte ako 3
ročný..... 😖 a v pohode sa odnaučili aj "rozkecali"......každé dieťa je iné.....

adka12
autor
3. máj 2009

Ale v 3 rokoch???

adka12
autor
3. máj 2009

A ak sa môžem opýtať, tvoj Maximko už hovorí?

womenne
3. máj 2009

adka niektore deti su proste "oneskorene"moji su sice bez plienok od 2rokoch ale Nikolasko mi zase malo rozprava.Mam kamošku ktorej chlapec nerozpraval do 4.5roka potom sa pustil a splienkami je to tažko dilemovat kade dieta je ine stym nič nenarobiš,niektory to pochopi hned inemu to trva dlho.
Tosa netyka tvojho dietata že??? 😕

adka12
autor
3. máj 2009

NIe, ja ešte nemám detičky, čakáme v júli prvé 😵
Trápi ma to, ked vidím, že ostatné deti už vo veľkom rozprávajú a toto chlapča nič...
Ja mám skôr taký pocit, že mu nie je venovaná dostatočná pozornosť zo strany rodičov 😖

karkulka1
3. máj 2009

Adka, normálne to podľa mňa nie je ale teba do toho nič 😀 (neber to v zlom).
Je na jeho rodičoch, či to chcú riešiť s nejakým odborníkom alebo to nechajú tak.
Sú prípady, keď dieťa skutočne potrebuje odbornú pomoc, no rodina si nechce pripustiť, že by ich dieťa mohlo mať nejaký problém, ktorý sa sám od seba "nevyrieši". A sú diagnózy, pri ktorých ani tá najsamlepšia pozornosť zo strany rodičov dieťaťu nepomôže.

adka12
autor
3. máj 2009

Karkulka ale ako ma to nemá trápiť, ked je to moj synovec 😢

karkulka1
3. máj 2009

Adka,
ak rodičia to nechcú riešiť, ani ty ako teta nič nezmôžeš ☹ . Viem, že to nemyslíš zle, len sú určité veci, ktoré asi nezmeníš (ich rodinu). No môžeš sa skúsiť s nimi o tom porozprávať. Ako to vidia oni? Je podľa nich malý v poriadku? Chodí už do škôlky? Ako sa prejavuje? Má rád ľudí alebo je samotár?

henikav1
3. máj 2009

Mam skusenost s tym, ze deti zacinaju rozpravat neskor, ak ich rodicia hovoria na ne viacerymi jazykmi napriklad, ale potom to zas velmi rychlo dobehnu. Akoby si to len ukladali a triedili v hlavicke a potom zrazu spustia.
No a plienky, taky priemer je okolo 2 a pol roka, takze nie je to az tak velmi pozadu. Kazde dieta ma predsa svoj vlastny rytmus. Treba ho ucit, ale nie nutit, ono to pride same, to je jedno kedy
Ved kolko 20 rocnych beha s plienkami?
To je dokaz toho, ze kazde dieta sa to raz nauci
Este jedna vec Adka, nic v zlom, viem ze chces len dobre, ale keby mne zacal niekto z rodiny dohovarat, ze ako vychovavam dieta, asi by sa mi to nepacilo. Ak chces skus nadhodit temu, ale tak aby to nevyzeralo, ze ich ides poucat

luciauk
3. máj 2009

adka je to normálne. moje síce rozprávali skoro, ale plienka bola do 3 cez den a v noci do 6 😉 a synovia dvoch kamarátok začali rozprávať v 3,5r. dovtedy ich týrali liekmi a psychologmi a obe povedali, že to lutujú. deti boli z tých liekov na podporu rečového centra podráždené a hyperaktívne.
tvoj syn je vo veku, ked je to ok. hlavne ho nestresuj, lebo bude mať psychické problémy. vela šťastia !!! 😉

lucinda7
3. máj 2009

Adka,môj rozpráva/až moc/a ani plienku nemá..... 😝
ale vravím je to úplne v pohode a poznám deti v jeho veku čo majú aj nerozprávajú..... 😝

andy.a
3. máj 2009

aj podľa mňa je to stále ešte v norme 😉 ,hlavne keď ide o chlapca 😕 a rozhodne to nemusí byť spôsobené výchovou,resp."že by sa dieťaťu rodičia nevenovali"

poznám X rodín ,ktorí sa nijako extra deťom nevenujú a deti sú šikovné....a Y rodín,ktorí sa deťom venujú maximálne a deti sú aj tak problematické 😒

aktak
3. máj 2009

do 3 rokov by somo to nechala tak, potom by som pomaly rozmyslala ist ho ukazat odbornikovi nech skontroluje ci je to ok

akejka
4. máj 2009

adka aj ja mám 3 ročného synovca - pred mesiacom mal presne 3 roky a tiež vôbec nerozpráva - len mená a pír podstatných mien...bez plienok je síce od 2 rokov, ale nerozpráva...pričom moja dcéra plynule rozprávala v 2 rokoch, dokonca už vedela aj čítať...
a poznám takých viac - zaujímavé, že všetko sú to chlapci...ozaj sú chlapci asi oneskorení vo vývoji, nič v zlom maminky chlapcov 😉

vroni
4. máj 2009

Adka, je to uplne normalne. Ani moje dieta do troch rokov nerozpravalo skoro vobec, len teraz sa velmi zdrahavo rozbieha (logoped aj psycholog absolvovany, dieta zdrave, v poriadku, nema ziaden blok ani inu fyzicku ci psychicku vadu, jednoducho sa jej nechce rozpravat) A to je dievca!!! A plienky su dvakrat normalne, u miestnych si za krkavciu mat, ked tvoje dvojrocne dieta NEMA plienky 😀 😀 😀 (v troch rokoch ma este stale plienky tak 80% tunajsich deti. Aj ked my uz nie) Napriek tomu, co si myslis, dostatocne venovanie sa dietatu neznamena, ze zacne skoro rozpravat (a naopak)

saara1
4. máj 2009

je to normalne

edita33
5. máj 2009

preco by to nemalo byt normalne,,,nikto nie je dokonaly,,ani ty adka si urcite neovladala niektore veci ,premerane tvojmu veku,,moj starsi syn kecal uz od roka,ci veris abo nie, ani plienky nenosil od 2 rokov,,,a ten mladsi tak isto plienky nenosi od 2 rokov ale bude mat 3 rocky a stale nerozprava plynule,,este len zacina skladat slova do viet,,,je proste lenivejsi,,, vela zavisi od rodicov je to pravda ,ale ked mu ja hustim do hlavicky slova ,nebude opakovat ale medzi malymi detickami ktore uz kecaju,skor pochyti,,,oni su rovnocenny veku,a opakuju za sebou vsetko,,, moj toho roku este do skolky nenastupi ,pretoze nemam miesto,,ale na druhy rok ked pojde tak dufam ze bude ukecany az az,,,,myslim ze by sa nieco malo robit zo 4 rocnym dietatom ked este nerozprava,,do 3 rokov je to este celkovo bezne,,,

macca5
5. máj 2009

Každá mama chce mať to najlepšie a najšikovnejšie a najmúdrejšie dieťa na svete,ale nie vždy sa to podarí.Mama sa mu môže venovať kolko len vládze,dieťa však nie je stroj,nedá sa načasovať.Ono to príde, dieťa dozrie a samé odhodí plienky.S tou rečou mu môže pomôcť logopéd.

peter28
5. máj 2009

Chce to čas a netlačiť "na pílu", po 3. rokoch ak nebadať zlepšenie asi až potom bysom riešil.. 😒

tilly
5. máj 2009

a vôbec nerozpráva? či len málo rozpráva? a počuje?

možno je len lenivý, treba trpezlivosť, prípadne motiváciu a venovať sa mu

luciauk
5. máj 2009

častým problémom je skrátená uzdička pod jazykom. skoč s ním k zubárke,prípadne detskej lekárke...

a plienku by som ja určite neriešila. ja som pri prvej dcére riešila a začala sa zajakávať...príde to samo !

matica2
5. máj 2009

ked pojde do školky tak sa mu tak rozviaže jazýcek že budeš možno prekvapená čo všetko povie 😉 a tie plienky sú ešte v pohode

terezka044
5. máj 2009

no mozno to bude aj tym ze sa mu rodicia nevenuju, ja neviem,je to tvoj syn, ci nie? nechcem tym nikoho urazit, ale poznam matky, ktore su doma na materskej, a dieta odstavia niekam alebo posadia pred telku a viac sa nestaraju 😖

smisova
5. máj 2009

moj syn bude mat v za dva mesiace 4 roky a ma plienku na noc lebo sa mi vobec nezobudí ked sa mu chce cikat a dokonca ani ked sa pocika. Do 5 rokov je to v norme a potom je to uz problem tak mi bolo povedane od dr. a to sa mu venujem kazdu chvilku ked som s nim,chodi do skolky a nema ziadny problem s recou 😉

zuzanale
6. máj 2009

ťažko povedať jednoznačne či je to normálne moja Timka sa od plienok odučila sama keď mala okolo 20mesiacov ale s rozprávaním je to horšie je lenivá bežné veci povie ako napr chcem papať, mama, tato, ale babka to už je v skratke ako ka a proste rozne podobné veci ... vie čo je knižka a písmenká ale nezaujíma ju to, vie kresliť, pozná pastelky aj kriedy na chodník proste je ako ostatné deti v okolí ale je lenivá zrozumiteľne rozprávať......

naopak máme v rodine deti ona má 6 on 4,5 plienky ona na noc on aj cez deň rozprávanie by ušlo ale oni nemajú šajn čo sú písmenká, pastelky o kriede na chodník nehovoriac že je problém začleniť sa do kolektívu hlavne dievčatko učiteľky boli v škôlke zhrozené a skončilo to špeciálnou základnou jemný názov pre osobitnú školu no nie nejakou zdravotnou príčinou ale preto že je tak pozadu že bežnú by nezvládla chybou rodičov tam funguje výchova telkou ak si náhodou dovolia otravovať je krik v horšom prípade bitka venovanie a komunikácia nehrozia 😠 ..... a my ako rodina s nimi bohužiaľ nič nezmôžeme 😖

keďže ty vidíš do tej rodiny tak musíš zvážiť či je tam primeraná starostlivosť a prostredie alebo naopak dieťa odstrkované ......

ivella
9. máj 2009

Musim sa pridat k vam 😵 Ja som na mojho maleho skusala snad vsetky triky na svete,naslubovala som aj nemozne-vsetkeho sa radsej vzdal,len aby nemusel sadnut na wcko alebo nocnik...takto to trva uz vyse roka,aj slipkov ma nakupenych vo vsetkych farbach,nocniky mame tri,na jeden "chodim" ja,na druhy macko..
som total zufala,hlavne ked od kazdej babky pocuvam ako my sme na nocniku sedeli od pol roka---len nech jej ho na chvilu dam a uvidim.Ale nasilu to robit nechcem a krpec si tam jednoducho nesadne,radsej utecie a snazi sa obliect si plienku,dokonca ked sme vsetky schovali,obliekol sa,pohladal mi penazenku ze on ide do obchodu kupit 😀 😀 nevedela som ci sa mam smiat alebo plakat
Uz som sa s tym prestala trapit,aj u svokry bol na tyzden a povedal ze nocnik je fuuuj a tym to skoncilo.
No a div sa svete,presne vcera z nicoho nic sa zobudil,pohladkal ma,ze:"maminka vstavaj(kazdodenny ritual),pohladaj mackov nocnik,Majek ide cikat".Vystrelila som z postele(skoro som porodila 😀),vyhrabala zapraseny nocnik,on uz si daval plienku dole a vycikal sa.Namiesto ranajok sme tak mali kinderko,aby vedel,ze vsetky tie sluby neboli len tak 😅 😅
teraz sa snazime pravidelne,aj ked nehody su,nevadi,vydrzime.Inak rozprava perfektne,niekedy az moc,vsetci ho chvalia,aj cudzi,ze mu je super rozumiet.No len dufam,ze ked uvidi nove babo ze prebalujem,aby sa to nevratilo na zaciatok..

vroni
9. máj 2009

ivella, to je v pohode. Nasa krpana nocnik aj wc dlho inorovala, ked mala uz dva a pol roka, tak som si povedala, ze dost a zacali sme ¨trenovat¨. Posielala som ju na wc, nocnik, nechavala (chvilku) v mokrom, slubovala modre z neba za nalez v nocniku..... Po dvoch tyzdnoch sa dieta naucilo hovorit nie, prezliekat a - dat si cistu plienku 😠 😠 😠 A tak sme sa na to vyflakli. Dva mesiace pred tretimi narodeninami nam dieta oznamilo (z nicoho nic, len tak raz poobede), ze nie je babo a plienku zrusilo. Aj na noc! A bolo vymalovane. Bez treningu a bez nehody (doteraz), len tak, z jedneho okamihu na druhy....

maca793
10. máj 2009

3 ročné a plienka, normál v škôlke v našej triede je ich polovica 3 ročných detí, našťastie moja od 2 rokov plienku nepotrebuje, a hovoriť? neviem posúdiť ale už by malo dieťa komunikovať alebo sa bojí? ☹

ivella
11. máj 2009

oni beru do skolky aj s plienkou?mne povedali jednoznacne ze nie,ale aj tak som ju nedostala,kedze cakame druhe,mam si to "uzit"...aj tatik ma pomoct-ano,cez telefon,ked chodi na tyzdnovky...asi sa zblaznim.

digysa
12. máj 2009

ivella: ty to mas presne ako ja. Ja uz som tym presla...ale poviem ti, co sa stalo, ked sa narodila moja dcera. Syn sa zlepsil v cikani, lebo sme mu hovorili, ze on je velky chlapec a nie je babetko ako jeho sestra.... Jemu ten surodenec dopomohol...my sme sa trapili 3 roky a 3 mesiace. Rozpravanie bola ina pesnicka. Rozprava od roka a este k tomu dvojjazycne.