5 mesačné bábätko napína nožičky

lutia
29. dec 2011

chcela by som poradiť čo mám robiť so svojím 5mesačným synátorom (za pár dní už 6mesiacov), ktorý pri sedení začína napínať nožičky (či už mu mám kúpiť chodítko alebo je to už skoro... )

mandragora22
29. dec 2011

@lutia a naco choditko? napina ich mozno preto, ze si ich zacal uvedomovat, ale choditko? to by som vobec nekupovala. ved on sa nauci cupkat sam, daj tomu cas, 5-mes. dieta je velmi zavcasu na nejake chodenie 😉 mohla by si mu poskodit nozky, klby, kadeco 😖

tinki
29. dec 2011

@lutia ahoj, my sme mali chodítko, ale sme ho nakoniec dali preč. Pretože s chodítkom dieťatko skôr chodí po špičkách a samo sa naučí chodiť neskôr. To nám vravela pani doktorka z neurológie. A veru to tak bolo. Malá mi len na špičky stúpala. Skôr dávaj malého na zem, aby sa učil sám loziť. A potom sa naučí sám aj chodiť. Teraz má moja 10 mesiacov. Lozí od 7 mesiaca a teraz už sa pomaly sama púšťa aj chodiť. Nenútila som ju. Nechala som to na ňu a na prirodzený vývin. A to že naťahuje nožičky...to nemusí nič znamenať.

lutia
autor
29. dec 2011

ahoj mandragora22 a tinki, dakujem za odpovede.... aj mne sa to zdalo priskoro, ale ked sedi na mojich nohách tak sa stále šponuje 🙂 tak som si myslela, že asik budeme sikovnejsi aj ked sedkať sa nám stále samému nechce, vždy sa nakláňa a nepáči sa mu to...aj ked na cudzich kolenách je spokojny 🙂

jasminet
29. dec 2011

@lutia mozno sa na kolenach napina, ze mu to nie je pohodlne. na co ho davas sediet? ved on si sadne sam ked bude citit potrebu a istotu 😉 ako radia baby, daj ho na zem, koberec, nech sa prevaluje, lozi a sam pride na to co dokaze 😉

anieli_1
29. dec 2011

@lutia ahoj ja som sa rozpravala s mojou dr o choditku ktore som od nej dostala ze to nieje pre dieta nebezpecne az ked same stoji teda ked sa ti postavi same o postielku a podobne....................bo vtedy v tom choditku len nevysi ale sa postavi a tak tlaci to choditko 😉

lutia
autor
29. dec 2011

@jasminet ahoj, dávam ho sedieť na kolena z dôvodu, že my to v okolí povedali, že by som ho už mala pomaly dávať sedieť, aby získaval stabilitu. Keď už viac vníma okolie, už rád za všetkým naťahuje ručičky....a aj keď sa sám neprevaľuje, že nech aspoň sedká (ale jasné, že nie stále keď sme hore, to aj ležkáme alebo pasieme koníky)

lutia
autor
29. dec 2011

@anieli_1 ahoj, to chodítko som brala ako alternatívu, že keď už naťahuje nôžky tak v tom chodítku môže bez problémov (že je to lepšie ako keď naťahuje a vystiera sa na rukách rodinných príslušníkov alebo na mojich 🙂 )

tyli
29. dec 2011

@lutia napína nožičky keď sa teší, alebo keď ťa vidí? možno sa len pýta na ruky. syn to tak robieval. bol to taký jeho spôsob komunikácie so mnou 🙂
môj syn má hypotoniu a chodievali sme cvičiť. tam mi vysvetlili veľa vecí. napríklad, že sa dieťa nesmie dávať do priameho sedu, pokiaľ nechodí po kolenách a nesadá si samo (postup je taký, že dieťa sa naučí prirodzene sadnúť z polohy na kolienkach). ak dáš dieťatko do sedu a ešte si neivie samo sadnúť, tak má byť v šikmine, aby sa váha chrbátika prenášala dozadu na opierku. ak ho budeš dávať do priameho sedu skôr ako bude mať dostatočne pevné chrbtové svalstvo, riskuješ krivý chrbátik - skoliozu. taktiež pokiaľ sa dieťa samo nepostaví, nedávaj do do žiadnych chodítok. môžeš mu spôsôbiť deformáciu kĺbov..... a iné.
moja rada, nechaj dieťatko voľne na zemi, na koberci, alebo na deke napríklad, nech sa pokúša samo prevaľovať, dať na kolienka.... . alebo môžete posilovať 🙂 keď leží na chrbátiku, chyť ho za ručičky a nech sa do sedu sám priťahuje 🙂
väčšina detí začne prevaľovaním, potom sa plazia po zemi, potom idú na kolienka, pohupujú sa, začnú chodiť štvornožky a až potom sa začnú stavať pri nábytku. je veľmi dobré, ak dieťatko prejde všetkými fázami (i keď nie vždy to tak je) . napríkald u nás sa syn plazil, dával na kolená, ale vynechal štvornožkovanie a išiel rovno na nohy. v momente ako tvoj malý začne štvornožkovať, kúp pevné topánočky, najlepšie kožené.
nech sa darí 🙂

tyli
29. dec 2011

@lutia ešte by som chcela dodať, že keď je váš malý u niekoho na rukách a stojí na nožičkách, tak ho držíte pod pazuškami asi, takže malý neprenáša celú svoju váhu na nožičky, čo je práve dobre. ak ho dáš do chodítka, bude mať celú váhu na nožičkách a zaťažuje sa aj chrbátik. to je práve zle.

lutia
autor
29. dec 2011

@tyli ahoj, nožičky napína keď sedí na niečich nohách, to musím priznať, že keď sedí priamo tak sa mu to nepáči a keď je na niečich nohách tak v kolmej polohe alebo sa ho držím tak, aby bol spokojný 🙂
poloha ležanie do sedu zvláda bravúrne, pevne sa chytí rúk a nechávam ho nech sa sám zdvíha, aj keď popri tom zdvíha už aj nôžky 🙂 ale nemyslím tým, že sa zdvíha na nôžky ale nazvem to "hojdačkou" a rada by som vedela čo presne znamená dať na kolienká 🙂 ďakujem za radu

riamim
29. dec 2011

@lutia Všetci lekári stále dokola opakujú, že deti majú sedieť až vtedy, keď sa posadia samé. Takéto pasívne posadzovanie im môže nenávratne poškodiť chrbticu. Najskôr by mal štvornožkovať, vtedy sa spevňujú chrbtové svaly a zo štyroch sa sám posadiť.
Keď sa deti priskoro začínajú stavať na nohy, odporúča sa dať z dosahu preč veci, o ktoré sa môžu zachytiť a pritiahnuť, aby nepreskočili toto dôležité obdobie na štyroch.
Čím viac deti lezú, tým sú ich svaly pevnejšie a rozvíjajú sa ďalšie psychomotorické vlastnosti a zručnosti.
Netreba sa nikam ponáhľať, ako deťom naprogramujeme chrbticu v ich 1. roku, takú ju budú mať do konca života. 😉

tyli
29. dec 2011

@lutia s tým sedením to myslím robíte dobre.
keď je dieťatko na brušku najprv sa dvíha na lakte, potom sa plazí ako "partizán" po zemi a to tak, že bedrá má stále na zemi a kolienkami a šlapami sa odstrkáva, popritom sa rukami na lakťoch priťahuje dopredu. ja som syna motivovala tak, že som pred neho postavila hračku, no tak aby ju nedočiahol a on sa za ňou plazil. keď sa dá na kolienka - je na vystretých ručičkách a kolienkach. ty ho tak nedávaj, na to musí prísť sám. (ak ho dáš na štyri a nebude na to pripravený, neudrží rovnováhu a padne do boku, alebo sa prevalí do predu.)

maryem
29. dec 2011

@lutia, naozaj by som to nebrala ako vyzvu kupovat choditko. U nas sme ho tiez nepouzivali, teda pri prvej dcere ano,ale az od 9.mes. A dalsie vobec, a vobec im to nechybalo. Hrali sa bud na chvilu v lehatku, ktore som sklopila do polosedu alebo na deke na teplej podlozke. A to nie su deti, ktore by len tak obsedeli, verim, ze choditko by bolo pre mnapohodlnejsie, no zdravie je mi prednejsie. 6mesacne babatko nema este pevny chrbatik na to, aby tam mohlo byt v podstate akoze vzpriamene. Nie som celkom odporca choditka, ak je stabilne, ale isto nie v tomto veku..

tyli
29. dec 2011

pozri aj sem. jedna kočka tam má fotky dieťatka. takto to nejak vyzerá, keď sa dieťatko snaží dať na kolienka. potom sa vzoprie na rúčky a už to pôjde. ale ja si myslím, že máte ešte čas. https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/lozenie-plazenie-je-to-potrebne-mate-skusenosti/
pozri aj sem napríklad, no ja by som sa tým na 100% nedržala, každé dieťa ja trochu iné, niekomu to ide rýchlejšie, niekomu pomalšie. podstatné je neurýchliť to. dať dieťatku čas.

lutia
autor
29. dec 2011

@tyli ďakujem za ten náhľad, že ako asik to vyzerá, už mam aspoň predstavu, že aj toto robia malé deti a že takto sa dostáva dieťa do štvornožkovania 🙂 ja len nad všetkým rozmýšľam, že či všetkému treba napomáhať alebo radšej nechať plynúť (príklad, že my sme vôbec nenacvičovali pasenie koníkov z dôvodu, že malému sa to nepáčilo a vždy sa začal čertiť a plačkať...tak som to skúšala tak raz, dvakrát na veľmi malú chvíľku týždenne a jedného dňa som ho dala na polohu na pasenie a čuduj sa pekne sme hlavičku držali a ešte k tomu sme sa usmievali 🙂)

lutia
autor
29. dec 2011

@maryem ja som poznala zatiaľ len jednu mamičku a tá keď jej malý začal takto naťahovať nôžky kúpila chodítko a malý bol spokojný...najprv však dočahoval len špičkami ale pekne sa naučil v tom chodiť....

maryem
29. dec 2011

@lutia, myslím,ze tyli ti to pekne objasnila. Ja viem, každá mamička chce,aby jej dieťatko bolo chytré a rýchle, nie som výnimka. Len som čítala a počúvala veľa ohľadom vývinu deti. A mala som hrôzu, ked mi jedna známa povedala,ze supla som ho do choditka a aký šťastný,začal sa časom odrazat(mal nieco tuším po 4mes..) Oni sa síce možno naučia chodiť rýchlo,ale ak preskočia etapu plazenia,lozenia, v budúcnosti môžu mať problémy napr. S chrbticou,bolesti,krivá-a to som počula osobne od jednej známej a jej dcére. Takže je na tvojom zvazeni po prečítani rad mamičiek,co urobíš. Ale zdá sa mi,ze o tom choditku si nebola az tak presvedčena. Je fajn, ze si sa prisla najskôr poradiť.

renatka737
29. dec 2011

@maryem Ahoj ja takisto choditko neodporucam. Mala nam koli tomu zacala chodit az 15tich mesiacoch...

katrinka8
29. dec 2011

Choditko neodporucaju ani ortopedi, v Kanade ho, myslim, chcu dokonca zakazat ako nebezpecne 😉

maryem
29. dec 2011

@renatka737, moja druhá takisto az v 15, no myslím,ze možno ani v tom choditku by sa skôr nenaučili, chôdza to nie su len pevne nozicky. Oni nám asi celkovo potrebovali na to dozrieť. Ale je fakt, ze sme kvôli hypotonic.svalstvu cvičili vojtovu. Pokroky som potom videla rýchle. Ona sa totiž ani neprevracala, pohodlne ležala na chrbáte a ak daco nedostala,vykašľala sa na to. Nebola vec,ktorá by ju motivovala k pohybu😀 vy ste cvičili, ci sama sa naučila? Najmladšia ma 7mes.a ani ma nenapadlo to choditko priviezť od našich. Pekne som jej na zem deku dala,na posteli jej je makko,vidím, ze sa tam tak nehýbe ako na tvrdom. Inak myslím, ze na malu chvíľu tam dať dieťa,ktoré uz napr.aj samo sedí-t.j. Aj sa samo vie posadiť, a uz sa stavia na nôžky, je v pohode,na zmenu činnosti,ale všetko s mierou. Ja osobne v tom choditku nevidím
Zmysel. Okrem toho všade sa dostane a obúcha všetky steny a skrinky 😀a posledný postreh,nech uz tu toľko nevypisujem😉-okrem motorickeho vývinu vraj napomáha aj rozvoju intelektualnemu-môžeme dopriať deťom objavovať svet z polohy na brušku, potom uz na ňom zrejme tak často nebudú🙂nič nezmeškajú,veď na nozickach sa toho este za cely život nachodia.

maryem
29. dec 2011

Renatka737,este raz ta čítam..ci som zle pochopila? Ze bola v choditku a v konečnom dôsledku sa naučila sama neskoro?

renatka737
30. dec 2011

@maryem ahoj nie, ona sa nam v tom choditku naucila chodit po spickach.--- a potom sa nevedela postavit na cele nozicky a zleniveli jej trosku svaly v nozickach tak preto nechodila.
Doktorka nam dala na vyber bud vojtova alebo plavanie.... zaplatila som 3kurzy po 140eur absolvovali sme dve a mala zacala chodt. Plavanie si neviem vynachvalit. Podla mna najlepsie urobis ked jej das na tu zem penove kocky a nech sa vala🙂

tyli
30. dec 2011

@lutia ak nie je dôvod, ktorý určí lekár, ja by som nejak výrazne nenapomáhala. skôr ho nechať na zemi a hračky mu porozhadzovať po miestnosti, nech ich má 20-30cm od ruky a nie na dosah. nech sa za nimi snaží doplaziť. alebo ak máš kozmetické prenosné zrkadlo, opri mu ho tak, aby sa v ňom videl, ale daj pozor aby si neublížil. dieťa si v tomto veku ešte neuvedomuje, že je to ono čo vidí, ale môže sa mu to páčiť. bude zvedavý a bude sa otáčať a možno priťahovať za zrkadlom aby videl čo tam je.
prečítaj si aj toto. tiež pekne popísané http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=Calculat...
ak však synček niečo z toho čo je poučkovo popísané nebude spĺňať 😉 tak to nechaj tak a nijak sa tým nezaoberaj. jednoducho každá tabuľka je robená priemerovo z nejakého počtu detí a nie všetky robia v rovnakom veku všetko ako sa popisuje.
mám jednu knihu, kde sú hry s dieťaťom podľa veku. pozriem a ak tam bude niečo zaujmavé, tak sem napíšem 🙂

lizatko1009
30. dec 2011

noa? uz si ho mala mat kupene a dieta v nom zavesene, naco sa to pytas?

tyli
30. dec 2011

@lutia je to kniha od Jackie Silberg - Hrajme sa s najmenšími http://www.gorila.sk/product/94265 ak si dáš zväčšiť obrázok, tak je tam náhľad aj čo je v knihe.... je tam toho veľa, hry sú rozdelené podľa mesiacov 0-3mes, 3-6mes, 6-9mes, 9-12mes ..... až po 33-36mes. podľa mňa super knižka 🙂

fra
30. dec 2011

mne sa chodítka odjakživa protivili a preto sme žiadne nikdy nemali... syn sa napriek tomu naučil uplne sam chodiť ked mal 9 mesiacov (ale zato rozpravať začal až v 2 rokoch dovtedy bol ako nemý 😀 ) ostatné deti zvládli chodiť samé tak do roka. .. dovtedy sa povalovali po podlahe a cvičili si motoriku prirodzeným sposobom, chodili popri nábytku ... u známych v chodítku deti síce od mala lietali po celom byte ako víchor, a naražali do nabytku až som sa o ne bála, ale napriek tomu začali sami chodiť podstatne neskor a povedala by som, že su dodnes o kus nemotornejšie,... a další príklad z okolia- dievčatko dokonca kvoli tomu že sa tahalo na špičky muselo chodiť po neurologoch a pritom to zjavne malo len z chodítka.... jednoducho chodítko nič nevyrieši, nič neurýchli, každé dieťa sa vyvyja jemu prirodzenym sposobom ... priklonila by som sa tiež skor k názoru že je možno až škodlivé a je iba iba jedným z radu zbytočných produktov na ktorom zarába jeden druh priemyslu...

lutia
autor
30. dec 2011

@tyli dakujem za dalsie rady, dnes ich zacnem praktikovat 🙂

lutia
autor
30. dec 2011

@lizatko1009 nie nemala som a kedže poznám veľmi málo mamičiek tak som sa radšej prišla poradiť sem, aby som poznala viaceré názory a je lepšie si viac prečítať a rozhodnúť sa

lutia
autor
30. dec 2011

@tyli dakujem pozriem

lizatko1009
30. dec 2011

@lutia a myslis, ze nenaui sa chodit aj bez toho kramu? v dnesnej dobe zabavneho parku pre deti?