8 mesačná dcéra má radšej starú mamu ako mňa

ikkusa
3. júl 2012

Ahojte zienky,mam 8mesacnu dcerku a byvame v dvojgeneracnom dome s mojimi rodicmi. MOja matka je tu kazdy den a s malou mi velmi pomaha, no teraz ako je dcerka vacsia je ovela radsej s nou ako somnou. Prejavuje sa to dokonca tym ze sa aj odomna pyta k nej na ruky, ked ju vidi odchadzat rozplace sa hoci je prave pri mne. Je pravda ze ked sem moja mama pride vzdy ju vezme na ruky cize si ju akoby naucila stale mat na rukach kdezto ja ked sa prave nevenujem malej musim aj upratovat alebo varit a podobne. Cize ju niekedy necham aj hrat sa v ohradke samotnu kym ja si robim...Ale okrem toho som s nou stale...Nechapem to...Nieje nic horsie ako vidiet vlastne dieta ktore mi place na rukach ze chce ist k niekomu inemu...Uz som z toho uplne zufala...Mm mi radi aby som nedovolila svojej matke chodit sem tak casto, no ked jej to poviem urcite sa nahneva a nepride sem uz vobec...je to zlozita povaha...Nestretli ste sa s takym niecim aj vy? Ja fakt neviem co mam robit...Dakujem za kazdu radu...

traktor
3. júl 2012

ja za seba poviem..bud rada, ze tvoje dieta ma taky dobry vztah k tvojej mamine, ze ju takto lubi..nie je to cudzi clovek..je to tvoja mama, ktoru aj ty lubis 😉 , tak je normalne, ze aj tvoja dcera..kedze je to osoba, ktora sa jej venuje..rada, ze obmedzit ich styk nie je dobra..ublizis obom..ludom, ktorych mas rada..a to urcite nechces..tvoje dieta ta ma rado..a ma vela lasky, tak ju dava aj tvojej mamine..bud rada 😉

ikkusa
autor
3. júl 2012

@traktor Ved mna to na jednej strane aj tesi, urcite lepsie akoby mala byt zavisla iba na mne, ale ked je jednoducho na rukach pri mne a place lebo chce ist k nej??? 😢 ale dakujem za odpoved...

magic08
3. júl 2012

@ikkusa netrap sa... tvoje dieta ta vzdy bude potrebovat... ja mam 2-rocnu dcerku a presne robi toto co tvoja... ked od nas odchadza babka, plac veliky, to iste je aj pri "svagrine" a pri tatikovi... ja ked odchadzam, este ma pride obut a zamava mi, ze papa.... niekedy ma stisne pri srdci, ze za mnou neplace, no naucila som sa brat to ako pozitivum... aspon mozem z domu odist, bez tazoby na srdci, ze moje dieta za mnou place, a viem ze je v pohode... deti z toho vyrastu a dostanu sa do veku, ked budu cchiet byt len s matkou...
takze sa netrap, poznam ten pocit, no bohuzial to nezmenis...

tea333
3. júl 2012

@ikkusa tie vztahy a naklonnosti k jednotlivym osobam v rodine sa menia. Ked mas pomoc od mamy a dcerka ju ma rada, ja by som sa na tvojom mieste fakt tesila. Je to jej babka a malej sa asi paci - ved to je super.
To ze si z toho zufala alebo to povazujes za tragediu je tak trochu tvoj problem, dieta ani jeho city nevlastnis.
Mnohe matky ziarlia dokonca na svojho manzela, maju pocit ze ho deti preferuju.
ak mas pocit ze mas s dcerou naruseny vztah, tak ries ten, nie jej vztahy s ostatnymi.Je to trochu ziarlive, kedze dcerka ziaden problem nema. Teba berie ako mamu - svoju istotu ktora tam stale je a to ze sa pyta k babke neznamena, ze ta ma menej rada

rubinka
3. júl 2012

@ikkusa - určite má radšej teba ako babičku, mne to dcérka robí vždy ked niekto k nám príde, vždy chce byť s tým druhým, najskôr som depkačila tak ako ty že každého má radšej ale fakt som zistila že je to v tom že ona si chce užiť tých ľudí s ktorými nie je 24 hodín denne tak ako s mamou. Ked príde tata z roboty domov tak letí k nemu a už len s ním. Ked je u babky tak len s nimi. Je to normálne. 🙂

hoota
3. júl 2012

@ikkusa ahoj, netrap sa. moj maly je tiez od narodenia nauceny na moju mamu takmer rovnako ako na mna. ked pride tak sa ide zblaznit, hned musi ist k nej a ked odchadza tak place. ani ma nenapadlo sa tym trapit, ved to neznamena, ze mna nema rad a nechce byt so mnou. voci druhej babke (mojej svokre) taky nie je, ked sme u nich tak stale chce byt len u mna na rukach. nikto cudzi ho nemoze zobrat na ruky, to sa mu nepaci. takze som vlastne rada, ze s mojou mamou je rad a mozem ho s nou bez vycitiek nechat, ked si potrebujem niekam odbehnut. uvidis, ze to tiez este ocenis 😉

ikkusa
autor
3. júl 2012

@magic08
@tea333
@rubinka Asi mate pravdu je to len moj problem...Nemyslim vsak ze je to ziarlivost, to v ziadnom pripade, urcite mi vzdy dobre padne ked mozem malu nechat mame a ona sa z toho tesi...Akurat som myslela ze ked som s nou cele dni ja budem to ja ten clovek na ktorom bude visiet... Ale ako pisete asi je to aj tym ze somnou je cele dni a som jej...akasi....."vsednejsia" ??? 🙂 Kazdopadne som rada ze to neprezivam len ja s mojim dietatom, pretoze som mala pocit ze niesom dobra matka ze sa jej malo venujem alebo co...

danjelca
3. júl 2012

no mamina je pre dieťa tak uplne samozrejmá a istá, že si ani neuvedomujú tu cennosť. Aj ked tiež by ma to asi štvalo,ale stačí ked babka robí s nou zábavnejšie veci a už je to tam...až vekom pochopí že kým sa babka s niu hrala tak jej mama robila všetky veci zatým, aby mohla byt spokojná...ale to až bude mat vlastnu rodinu 🙂))

ikkusa
autor
3. júl 2012

@hoota Ano ano toto presne aj u nas...Na druhu babku nieje zvyknuta tak tiez chce byt pri mne, ale ani to ma nejak netesi...No a pri cudzich tiez nemoze byt...Hned natahuje ruky ku mne....

ikkusa
autor
3. júl 2012

@traktor
@magic08
@tea333
@rubinka
@hoota
@danjelca Dakujem baby, ste ma potesili... Nebudem to tak uz brat ked mam na to aj nazory z vonku.. 😉

cicimotinka
3. júl 2012

@ikkusa my sme mali toto isté a bolo to len prechodné...nijako som to neriešila, bola som aj rada, že keby sa mi dačo stalo a musela by som byť v nemocnici, tak by bol s niekým, koho má rád... pár mesiacov sme fungovali s desnými revmi, keď sme odchádzali od babičky a deduška, potom pochopil, že veď tam zase pôjdeme, takže si zvykol... ľúbia sa stále a teraz už dokonca občas aj nechce ísť tam... čo je zase pochopiteľné, nakoľko je vo veku, kedy sú prednejšie hračky, ktoré sú doma pred ľuďmi niekde na návšteve (aj keď u starkých)... teš sa z toho, a neboj je to prechodné...

hoota
3. júl 2012

@ikkusa no vidis, tak potom to mame podobne 🙂 inak napr. moj bratranec ma syna, teraz ma myslim 10mesiacov a tomu je uplne jedno s kym je, si robia srandu, ze aj s ciganmi by isiel, a nic si z toho nerobia, jednoducho su rozne deti, niektore spolocenske, ine "mamickovske" . a ja si myslim, ze je super, ked je dieta odmalicka naucene aj na niekoho ineho ako na mamu, nikdy nevies co sa moze stat, budes musiet nieco vybavit, alebo clovek ochorie, musi k lekarovi, alebo si jednoducho budes mat chut niekam vyjst bez dietatka, tak sa mozes spolahnut, ze s tvojou mamou mu je dobre a nemusis sa trapit, ze si ho s niekym nechala nasilu 🙂

anjelicek26
3. júl 2012

@ikkusa - je super, ze tvoje dieta lubi aj niekoho ineho, neznamena, ze teba nema rado ;) Ja viem, ze ta to asi trocha skrie, ale zle to nie je. Vztahy sa vyvijaju, menia, ale mama - ta ostane len ta jedna 😵

rubinka
3. júl 2012

@ikkusa - Ja tvoje pocity chápem tiež som si tým prešla 😎

ikkusa
autor
3. júl 2012

@hoota To mas pravdu fakt su rozne deticky, asi som to len zbytocne nafukla, ale som rada ze ste mi tu poradili a teda aspon viem ze to nieje take neobycajne....Odlahlo mi celkom 😉

zuzin78
3. júl 2012

@ikkusa
mna by to vwlmi hnevalo a s tym by som sa neuspokojila, ze mozes byt rada, ze ma rada aj inu osobu ako tvoju mamu. 😉
my byvame so svokrou, vlastne ona s nami v nasom dome 😠 ,ale ma samostatny vchod, vsetko mame oddelene, ale aj tak moje dcerky vidi kazdy den ,ale na ruky ich neberie, to som nedovolila,a aby mi malu zobrala napr nasilu, tak to bybola vojna 😉 niekedy ked sa hraju spolu, tak som tam, musim vediet co robia, doverujem len a len sebe, a druhych treba kontrolovat 😀
mozno je to odo mna sebecke, ale ja som ich mama, a ja ich mam vychovavat a nie stara mama. ci by to bola moja mama alebo svokra.
s mojimi rodicmi su velmi malo, su daleko, ale Sofi sa aj tak na nich tesi, Zari este nie, je mala. hadam aj ojna sa bude tesit, lebo mna to vobec netesi, ked deti maju radi len jednu staru mamu, a stary rodiacia co su daleko , tak ich moc nie. ]-
skus sa porozpravat s maminou ,a povedz jej,ze ti to je neprijemne, ked ti mala place na rukach ,a u nej nie. ze si rada ze ti pomoze s malou,ale aj vela pomoci je niekedy zle.

drzim palce

oskvarka
3. júl 2012

@ikkusa znie to drsne jasne ze je to tym ze si malinke zvyklo.. ale podla mna ono tym netrpi a zase ked vidim svagrinu ako sa pomali nemoze ani pohnut lebo jej malinky je na nu nviazany ako kliest malinky (co je samozrejme dobre lebo on to potrebuje ked je este mali byt takto naviazany) ale ona fakt niekedy nemoze ani na zachod ist... a je taka citliva ked place hned sa to snazi riesit a je to veeeelmi unavne aj ked sa to na prvi pohlad nezda... ale jasne ze ta to skrie... skus maminu poprosit niekedy ci by ti radsej nepomohla navarit a upratat kym sa ty pohras s dietatkom... lebo je jasne ze keby jej z takehoto dovodu nedovolis chodit ku vam tak casto asi by pre to nemala moc pochopenie..

gangulienka
3. júl 2012

neboj to prejde 🙂,,,,ja to mam podobne robila to starsia dcerka ale nie s babkou ale s mojou svagrinou stale chcela byt s nou plakala ked sme odchadzali plakala ked ona odchadzala od nas....aj mne to bolo luto...ked mala tak cez dva roky trochu to preslo a teraz ked ma styri roky vie ze ja som jej mama lubi ma najviac ale svagrinu ma velmi rada kazdy den jej vola rada tam chodi spat kresli jej obrazky ale mama je mama 🙂....mladsia je na tom rovnako stale len s nou chce byt rada tam spava ked sme vonku ona ju tlaci v kociku ona ju hojda...ale mne to uz nevadi lebo viem ze to nie je o tom ze by ma mali menej rady ale o tom ze ju maju radi a je to nieco ine ako mama s ktorou su stale....a to ani nebyvame spolu ale casto sa stretavame niekolko krat do tyzdna 🙂

argyro
3. júl 2012

@ikkusa určite existuje dôvod prečo dcérka momentálne viac preferuje starú mamu - žeby to bolo práve to nosenie na rukách? Vieš, 8-mesačná ešte potrebuje veľa dotykovej lásky v podobe pestovania sa na rukách - a možno je práve vo fáze, keď to potrebuje najviac - preto sa ťahá k tomu, v koho náručí je najviac vítaná, teda kto vždy odpovedá na túto jej požiadavku.
Určite by som tento "problem" neriešila s mamou (čo jej povieš, aby mala svoju vnučku menej rada, menej jej prejavovala lasku? však to je blbosť, že 😅 ) ani s dcérkou, skôr by som to riešila v sebe 😉 vieš, len to, že si s ňou celý deň nedáva žiadnu záruku ničoho, dôležité je aj to, či reflektuješ na jej potreby.. napr. ak vidím, že sa dieťa potrebuje poláskať, pomojkať, tak toto je pre mňa priorita No1 a všetko ostatné ide bokom - varenie, upratovanie, atd. Samozrejme, celý deň ju na rukách nemusíš nosiť, napokon, to dieťa to ani nepotrebuje - ale počkaj na ňu ked sa ona rozohodne, že sa teraz chce hrať sama - vtedy, ked budu splnene všetky jej potreby.. Takéto male dieťa žije v pritomnom okamihu, ono nepozná také že "uvarím obed a potom sa pomojkáme" pre nu to znamena "potrebujem citit dotyk maminho tela a ona ma odmieta", pre nich neexistuje potom, počkaj, neskôr ale len TERAZ..

alenah31
3. júl 2012

ty si mama - lenže okrem toho, že svoju dcérku nadovšetko miluješ, rozmaznávaš ju, si s ňou keď je chorá, keď nemôže v noci spať, kúpeš ju, prebaľuješ, chodíte na prechádzky, kŕmiš ju, upratuješ rozhádzané hračky zároveň sa ju snažíš vychovávať, nie všetko jej dovolíš, musí papať aj to čo nemá rada, lebo je to zdravé, vyhrešíš ju keď robí neplechu, odložíš ju do ohrádky keď potrebuješ navariť, povešať prádlo......tvoje mama je babka - babky nevychovávajú, babky sú tu na hranie, pestovanie, rozmaznávanie. Tvoja malá nemá tvoju mamu radšej ako teba - ona je dieťa a je rada tam, kde sa od nej nič nevyžaduje - to je predsa normálne. Za kým sa malá ťahá keď je unavená, umrnčaná, keď je chorá?? Zrejme je na tebe zavesená ako kliešť - to sú momenty keď sa dieťa ťahá tam kde mu je najlepšie, je u toho komu dôveruje - u teba. Tvoja mamina je z vnučkou, keď má čas, nič ju nesúri - je tak v pohode. Ty sa dcére musíš venovať aj keď ešte popri tom varíš, upratuješ - nie vždy je to v pohode a bez stresu. Deti súvveľmi vnímavé - cíti, že mamina je v strese a babina je kľudná a vysmiata. Za kým by si sa ťahala ty?? 😀 😀 Je super, že majú medzi sebou dobrý vzťah, koľké ti tu asi závidia a ja tiež 😉 😉 Pokiaľ cítiš, že mamina neprekračuje hranice vo vzťahu starká-vnučka tak je to ok. Čo by som ja za to dala 😵

ikkusa
autor
3. júl 2012

@argyro Presne takto som sa bala ze to niekto pochopi...To ze som napisala ze si porebujem urobit aj svoje zalezitosti neznamena, ze neodpovedam na jej potreby...Nikdy ju nenecham plakat ked vidim ze chce byt na rukach , ze sa chce blaznit alebo mojkat, nosim ju casto aj vo vaku pri sebe a snazim si veci porobit kym spinka...No neda sa cely den ju nosit na rukach a prave stara mama ktora s nou travi asi tak 3 hodiny denne (/celkovy cas co je tu pri nas) ju za ten cas stale ma na rukach, pretoze ona sem fakt pride na chvilu a pride za zamerom popestovat si ju drzat ju na rukach...Tak sa prave preto domnievam ze mala si ju spaja prave s tym nosenim na rukach...pretoze mala sa moze akokolvek dobre citit, hrat alebo robit hocico pre nu zaujimave, ako nahle vojde moja mama hned zacne od radosti kricat a natahovat rucky za nou...A to aj ked je prave pri mne...

ikkusa
autor
3. júl 2012

@alenah31 To si uplne krasne napisala....presne si to vystihla....

argyro
3. júl 2012

@ikkusa OK ak si si taká istá 😉 potom to bude tak ako sa píše v príspevkoch predo mnou - prechodné obdobie, ktoré zasa pominie.. a zopakujem čo tu už odznelo - teš sa z toho, že majú taký krásny vzťah 😵

ikkusa
autor
3. júl 2012

@argyro ja som si praveze nie vobec ista...ale fakt neviem co viac mam robit preto....neviem ale ona pocas dna pokial sa nenosi alebo prave nespinka tak je polozena a sama sa hra...no ak hodinu...vsetkeho casu...inak je stale pri mne bud lezime na posteli alebo sa nosime alebo je tu stara mama... 😀

vcelickamaja
3. júl 2012

@ikkusa moje dieta robilo to iste, presne v tom veku 8-9mesiacov chcelo ist radsej k babke a tiez sa pytalo na ruky k nej a za nou plakalo....ja som mala z toho az nervy, ale neskor sa to upravilo asi okolo 1 a pol roka az do teraz a to ma uz 6 rokov je na mne nalepene ako cicik. To dieta neplace preto ze by malo radsej svoju babku ako svoju mamu, place lebo v tej chvili si vyzaduje tu pozornost na ktoru je zvyknute od toho alebo toho.Ma to presne rozdelene. 😉 😉

alenah31
3. júl 2012

@ikkusa a ešte na margo nosenia 😉 to, že sa malá rada nosí je super a nosila by som ju tak často a tak dlho ako sa dá....veď toto obdobie trvá len pár mesiacov a kedy si to užiješ ak nie teraz?? 6-ročné dieťa už na rukách nosiť nebudeš. Detičky to milujú, sú vysoko, všetko vidia, všade sa dostanú a čo je hlavné...pýtajú sa na ruky len tomu, pri kom sa cítia dobre. Počkaj až zistí, že vie chodiť - na ruky ju nedostaneš. Jasné, že sa babuľka nedá na rukách nosiť vždy - sú činnosti kedy potrebuješ obe ruky voľné, často si necítiš chrbticu - všetko má svoje pre aj proti. Lenže nosenie je dôležité. Moja malá má 3 roky a už ju toľko neunesiem aj keby som veľmi chcela, pomojkáme sa, poľúbime, ale vidím, že cíti, že tatino ju vydrží mojkať na rukách dlhšie tak sa za ním aj automaticky viac ťahá. Je mi to hrozne ľúto, ale keď vidím, ako veľmi to utužuje ich vzťah hreje to pri srdci 😉 😉 😉

hajanka
3. júl 2012

@ikkusa urcite ta lubi 😉 je to uplne normalne a bud rada ze lubi aj babicku, u nas to bolo tiez rovnake, ale so s mojou sestrou, ta ked bola na ociach, tak sa moj syn len za nou plazil, k nej chcel a mna v tom momente vobec nepotreboval 😅 a teraz to iste vidim, ked ma sestra dcerku, ked som ja poblizku tak len ku mne 🙂 k sestre nechce v tom momente ani na ruky ist 🙂 a ked odchadzam, tak plac nenormalny, je to uplne normalne, neznamena to, ze ta nepotrebuje vobec, alebo nelubi.

tinaba
3. júl 2012

netráp sa tým ešte je dost malá ja som mala s dcérou rovnaký problém ale mala už 3 roky išla som do práce a dcéra bola ešte doma lebo boli prázdniny bola u mojej mamy ked išla potom domov tak plakala a každému hovorila, že ide k nám domov iba na náštevu a potom pojde spat k babine trvalo to niaky čas ale potom zase s toho vyrástla, ale zase už má 8 rokov a bezo mna nechce nikam ist ani k jednej babke lebo som doma a ak nie je v škole som s nou doma ja dieta sa upne vždy na toho človeka s ktorým je najviac je to jedno kolko má rokov ale u tvojej malej by som to neriešila trpezlivo by som sa jej venovala čo najviac času strávila s nou držím palce

zeleny_cajik
3. júl 2012

Aj moj syn miluje svoju babku, moju mamu a ked som ho vcera u nej nechavala, ledva mi zakyval. A posielal ma domov uz od soboty, ze bude s babkou a dedkom, mam si zbalit tatinka a Lucku a ist laskavo domov. Ja som hrozne rada, ze ho mozem niekomu zverit a byt si ista, ze je tam stastny a neplace za mnou. Cim viac milovanych a milujucich ludi ma okolo seba, tym lepsie. A mama je iba jedna a je nenahraditelna, takze ziarlivost je uplne zbytocna.

sarinka123
12. aug 2012

@ikkusa Ved to je pekne, preco to riesis. Robi to aj moja rocna dcérka. Ja som rada, ze je moja mama s nou. Ja sa aspon odputam od malej nachvilku, porobim si domácnosť, nieco navarim, alebo ja sama oddychnem. Ja lubim svoju mamu a som rada, ze aj moja dcera ju lubi. Poznám aj take stare mami, ktore nemaju zaujem o vnucatka a svojim dceram, alebo nevestam vobec nepomahaju. Co je podla teba lepsie ? Tvoja mala vzdy bude lubit svojich rodicov, ta rodicovska laska je nenahraditelna. Mala sa taha preto, lebo bude nosena na rukach a bude mat zabavku, ked sa jej babina venuje. Bud rada fakt. Rodicia su nato aby vychovavali a stari rodicia nato, aby rozmaznavali.
P.S. Moja dcerka sa taha a palce za susedou, sme spolu denne a vzdy sa jej venuje, hra sa s nou a nosi po zahrade na rukach. Ked to robim ja, asi to prenu neni take atraktivne, ako ked to robi niekto ini.