Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Agresivita skoro trojročného synčeka od nástupu do škôlky

jajuuus
12. sep 2015

Ahojte, prosim o nejaku radu, pomoc, lebo uz asi zosediviem...
Malý (2r10m) nastupil teraz do skolky. Často tam place, vsetko neguje, nechce jest, posledne dni im tam odsuva s nervami tanier, vresti, až museli 2 deti od neho odsadit pri obede, lebo sa ho bali, pluje jedlo, posledne dni začal doslova hystericky revat a dupat, chlapcovi povedal, že ho zabije...
Ma aj lepsie chvilky, aj sa zahra, zapojí do aktivity...
Po 4 plných dnoch sme sa s ucitelkami dohodli, že ho dáme len na pol dna zatial.
Najhorsie, že ked pride domov, ma 1-2x do dna amok, zrazu sa mu nieco znepaci a začne nás bit, vrieskat, nervacit.
Dnes na ihrisku strčil chlapca, pretože sa chcel hrat s tým istym, co on. Chlapec spadol, bil ho po hlave a vytrhol mu chumac vlasov...

Vobec ho nespoznavame, do nástupu do skolky to bolo zlaté dieťa, sme z toho na prášky, co sa mu vlastne v tej hlavicke stalo a začal sa takto strasne spravat. Učitelky hovoria, že on nás tým akoby trestal, že sme ho tam dali. A vraj aj zacina ziarlit na druhé dietatko, ktoré cakame.
Ja som uz fakt na pokraji sil a neviem, ako ďalej... Prezili ste nieco také? Prestalo to? Alebo sa to nebodaj este viac zhoršilo?

jana_eyre
12. sep 2015

@jajuuus ja by som ho na tvojom mieste do skolky nedavala ak cakate dalsie babo.. mne sa druha dcera narodila, ked mal starsi syn 20mesiacov a maju doteraz krasny vztah.. boli a su somnou doma obaja.. ja si osobne myslim, ze dieta v takomto veku a situacii /novy surodenec/ proste berie ako odsunutie na druhu kolaj.. a podla toho ako sa sprava k spoluziakom v skolke - este na nu ani nie je pripraveny..

anetkaadamko
12. sep 2015

aj bude stále nosiť domov choroby......ja som tiež dala staršieho do škôlky, keď mal menší 15 mesiacov....

sense
12. sep 2015

ano ziarlit moze, okrem toho je to pre neho aj zmena doteraz z maminou a zrazu musi medzi ine deti...mna ale zarazila jedna vec kde prislo dieta k tomu vyhrazat sa inemu dietatu ze ho zabije...ako to by bolo na mna silne kafe...

ono pokial ni eje to nevyhnutne nedala by som ho na kazdy den a na cely den do skolky nech si zvyka pomaly...a ked je doma venovat sa mu co najviac...okrem toho je vo veku kde si snazi posuvat hranice ....a ked ni eje po jeho tak krici a dupe...

co sa tyka chorobnosti nie vzdy musi ostat dieta castejsie chore...moja do skolky uz chodi, bola si dvakrt chora ale bolo to len neskodne prechladnutie a viac nic...

aristka
12. sep 2015

Nejak nechapem ucky ,ved tieto situacie oni musia poznat a hlavne ich zvladat ,zacal este len chodit do skolky a samozrejme ,ze to nepojde lahko a dieta reaguje na zmenu ,bohuzial toto nikdy nepojde s usmevom ....co robit ,vydrzat ....bohuzial nie je dobre riesenie ak chces dat dieta na cely den ,nechavat ho zatial pol dna ,dieta sa rychlo nauci ,ze mamka si pre neho pride hned po obede a ak budete ho chciet dat cely den ,zacne boj odznova.....myslim si ,ze ucky si chcu len ulahcit pracu ,ale nie vam nervy ...takze ak ho chces dat na cely den ,treba ho tam tak nechavat od zaciatku...

veronikax
12. sep 2015

@jajuuus ked ste doma...tak ho nedavajte zbytocne do skolky....Skoro kazda ucitelka v materskej skolke vam povie ... ze najlepsie pre dieta je...dat ho do skolky v 4r. Ak su rodicia doma a nemusia ist do prace... Takze uz vie...ze budete mat dalsie babatko? A v tom momente ste ho dali prec ... cudzie miesto a uplne cudzi ludia .... Presne ako pisali vyssie .. on to pochopil ako odlozenie.... A zase ani pre vas...ani pre babo nebude dobre...ak bude vlacit zo skolky choroby kazdy mesiac... Drzim palce 🙂 Nechcela by som to zazit 🙂

meluela
12. sep 2015

@jajuuus syncek je nestastny a takto reaguje ... ak sa da tak nechat doma kym nebude pripraveny na odlucenie, alebo skusit len toho pol dna. Takto akurat budes mat neuroticke dieta ktore moze neskor aj ublizit novorodencovi. Vie uz dost rozpravat, ze by ti povedal co ho trapi? Ak sa situacia neupravi po nejakom case v klude doma, tak konzultacia so psychologom.

veronikax
12. sep 2015

@aristka musim kusok nesuhlasit... Lebo ak ucitelky maju v skolke cca 18-25 deti ... od 2-3 rokov ... tak je to masaker.... Pricom jedna robi cca od 7 - 11:45 ... a dalsia zacina 10:00 - 16:00 ....tak neexistuje...aby oni museli prevychovavat dieta...co ma amok. Deti...co nevedia same na wc chodit...vacsina este plienky nosi..alebo nevedia rozpravat...prezliect sa na spanok...obliect sa von...a zase dnu ... nevedia same jest. Je to masaker....rodic co ma doma jedno dieta...ktore nedokaze zvladnut a ide osiviet....ako si ma poradit ucitel v skolke???

ivana2301
12. sep 2015

@jajuuus mrzi ma,čím prechádzate. nezačal synček náhodou užívať neaké lieky čoby mohlo dopomôcť ku takémuto agresívnemu správaniu?hoci len na alergiu a podobne?

jajuuus
autor
12. sep 2015

@sense venujeme sa mu odmala velmi vela, je to naše vytuzene dieťa. Ale samozrejme to neznamená, že ho rozmaznavame. Doteraz sme s nim fakt nemali ziadny problém, nepoznali sme z jeho strany ziadne amoky, ziadne hadzania sa o zem... Samozrejme sa snažil aj doma si nieco občas vydupat, trucovat, ako kazde dieťa v jeho veku, ale snazili sme sa mu určit hranice odkial-pokial... Preto som z toho zmatená, kde sa to v nom vsetko zrazu berie.
K tej vyhrazke chlapcovi, že ho zabije... Náš je v kontakte aj so staršími detmi, hraju sa napriklad s panacikmi z lega a toho starsieho občas pocul v zapale hry povedat "zabijem ta" (to sa akoze rozpravali panaciky medzi sebou)... Tak ja si myslím, že to preto povedal, že si to z toho pamata...

jajuuus
autor
12. sep 2015

@aristka na celý den by ostal len v tom pripade, že by to sám chcel a uz by tam rád chodil...

jajuuus
autor
12. sep 2015

@veronikax tu mi praveze ucitelky hovoria, že bude lepsie, ked bude chodit do skolky, už teraz, ked budeme mať druhé dieťa...
On to vie uz od zaciatku, že bude mať surodenca, doteraz mi stále hladkal brusko, rozpraval sa s nim, ako sa na neho tesi, dával mi hracky na brucho, aby sa miminko pohralo... Vsetko robil sám od seba, nikdy mu to nikto nekazal... On je odmalinka velmi citlivý a vnímavý, tvrdí to aj jeho pediatricka...
Co sa tyka skolky, maju asi 20 deti (podla zoznamu, ak nastupili vsetky), bol zaradeny k 3-rocnym, plienky uz nemaju, jedia uz povacsinou sami...
Netvrdím, že ho neviem zvládnuť, ale za tých 8 dni, co tam bol, sa zmenil k horsiemu o 180st... :(

jajuuus
autor
12. sep 2015

@meluela ano, presne toho sa bojím, že mu to ublizi po psychickej stránke. Rozprava uz vsetko, dá sa s nim rozpravat... On stále hovori, že bude v skolke plakat. Raz povie, že sa mu tam páči, že bolo dobre, potom zase, že tam nechce ist, že sa mu tam nepaci... On by aj chcel, aj nie... Niekedy ide z domu bez placu, aj v satni neplace, pekne vojde dnu do triedy a niekedy place uz doma a uz vecer sa pyta, či tam ráno pojde...

jajuuus
autor
12. sep 2015

@ivana2301 nie, neuziva ziadne lieky, zatial nebol nijako vážne chory, nebral este ani ATB (klop-klop)...

micicka
12. sep 2015

Podľa mňa len takýmto spôsobom reaguje za pobyt v škôlke, pre detičky je to neskutočne ťažké, je to obrovská zmena. Učiteľky sa s nimi nemôžu maznat, majú fakt veľa detí. Sú to len samé príkazy, povely a detičky to v takej miere doteraz nezažili. Ale učiteľky určite už niečo podobné zažili. Jedno dieťa len plače, ine nechce nič papat aj niekoľko mesiacov, ďalšie sa hádže o zem. Moja mala si zvykala na škôlku 10 mesiacov, zo začiatku plakala ráno, plakala aj po obede keď som pre ňu prišla. Asi po 1,5 mesiaci som sa rozhodla, že ju na nejaký čas budem bravat na obed domov. Každý má od toho odhováral, že nerobím dobre! Nám to ale veľmi pomohlo, potom síce naďalej ráno pri odovzdávaní plakala, ale poobede bolo vždy vysmiata. Môže nastať situácia, že si to malý spoji - robil som zle, nechváli má doma. A môže to robiť potom znovu, lebo teraz tam bol skutočne len pár dni. Je ťažko jednoznačne poradiť, každé dieťa je úplne iné. Treba to vyskúšat. Podľa mňa na súrodenca ešte neziarli, nevie si ešte predstaviť, čo ho čaká. A jednoznačne sa odporuca dať dieťatko do škôlky skôr ako sa narodí súrodenec, ak by sa to stalo potom, pocitoval by to vtedy ako odloženie kvôli surodencovi. To že si staršie deti lepšie zvyknú tiež nemusí byť pravda, syn išiel do jasiel ako 16 mesačný a zvykol si oveľa rýchlejšie . Zase to záleží od dieťaťa, od učiteliek, kolektívu... Mne išli obidvaja naraz do škôlky, jasiel, tak som to mala pestré a aj som si to pekne odplakala.

sense
12. sep 2015

@jajuuus ak mas moznost tak ho tam nedavaj na cely den neviem akym sposobom si zvykaju deti na slovensku v skolkach kedze zijem v zahranici ale tu je adaptacny proces mesiac. a viem ze rozdiel je ked na svk je mozno na 20 deti jedna ucitelka a tu je na 12 deti - 2 ucitelky, praktikantka a este nejaka ucnica, tkaze uz aj to moze byt pre deti velky problem ze nemaju tolko pozornosti...a dieta si zvyka postupne - najprv hodinu s mamou , potom hodina s mamou opodial , potom hodinu samo, dalsi den je tam dve hodiny a postupne...aj nasa plakavala sice nebola agresivna ani nic ako ty pises, je aj o nieco mladsia, potom mala fazy ked povedala cau a vsetko v poriadku , teraz zacala chodit na cely den hoci ni ekazdy a ked prideme tak je taka ucickana ale vidiet na nej ze hra divadlo, a doma ju viac mojkam co sa ona prv mojkat nechcela dat...je to pre neho nove prostredie, novy ludia a moze byt pre neho ozaj vela kazdy den a cely den byt zrazu mimo mami, a prostredia kt. doverne pozna....

veronikax
12. sep 2015

@jajuuus na ucitelky by som to urcite nezvalovala. Podla mna len nezvladol tu zmenu ... Ja by som 2 r. dieta nedavala do skolky. Uz teraz pri 3 r. som rozmyslala ci dat...ci nie... No ju to k detom velmi taha...a v skolke sa pekne bavi. Ale keby som mala podobny pripad ako ty...a ze to ide len horsie... necakala by som...a do skolky by som ho zatial nedavala. Pytala si sa ho... preco krici? Alebo preco sa bije? Ked ho nesies do skolky tak place v satni? Ze tam nechce ist?
20 deti 2-3 r. je masaker. Isto ani pre ne to nie je prijemne..ked mozno polovica z nich place...

gaby21
12. sep 2015

@jajuuus No tak týmto istým sme si prešli so starším synom aj my, akurát, že on aj doma mal už pár záchvatov zurivosti, ale nástupom do školky sa to zhoršilo, presne ako popisuješ, papuloval učitelkám, odsuval tanier s jedlom, raz ho dokonca hodil o zem, trieskal dverami, strkal do detí, ja už ani rozpisovať nechcem, lebo len pri pomyslení na to mi nie je dobre, do školky chodil rád, takže tým to nebolo, narodilo sa nám presne v tom čase dieťa, ale naisto viem, že ani tým to nebolo, toto skor ignoroval, no my sme pre istotu zabehli k psychologičke, výsledok, je uplne normálny, akurát má velmi dominantné správanie, čiže v škoke sa snažil manipulovať s učitelkami, neustále hladal hranice pokial ešte može ísť, hladal si dominantnu pozíciu v kolektíve, taktiež nám dala zopár rád ako zmeniť výchovu hlavne v domácom prostredí, dennodenne som bola na telefone s učitelkou zo školky, hladali sme sposob, ako nanho, jediná chyba, ktoru som urobila, že som ho na obed začala brávať domov, toto ti neodporučam, v podtate dosiahol svoje, lebo neskor nechcel íť do skolky vobec, takže to celu situáciu zhoršilo. Ale poteším ťa, velmi uzkou spoluprácou s učitelkami a určením pevných hraníc vo výchove sme to zvádli a samozrejme, s každým rokom je to lepšie a lepšie, vela vecí si nechá vysvetliť a konečne vie pochopiť ako svojim správaním ubližuje rodičom, deťom v školke a v neposlednom rade aj učitelkám v školke, ktoré má naozaj velmi rád 😝

aristka
12. sep 2015

@veronikax ucky su skolene ako maju postupovat k dietatu ,ved na to mali psychologiu a pedagogiku ,nehovoriac kazde dieta si zaciatky odvresti a to doslovne ,je tam separacia od matky a pre dieta je to tazke ,ale patri to k zivotu a kazde dieta si tym prejde ,tu sa neda hovorit absolutne o prevychove ,ked vlastne ziadna nie je treba ,ale o tom aby si dieta zvyklo byt bez mamy a zvyklo si na rezim a pobyt v skolke a hlavne ,ze tam matka nie je ....riesit separaciu od rodica tym ,ze ho dam do skolky ako sa mu bude pacit a ci sa mu bude pacit je velmi zla cesta a s tymito stavmi budete bojovat vecne ,dieta potrebuje rezim a potrebuje si na neho zvyknut presne tak ako ste fungovali doma a to sa v zaciatkoch nestane hned ....ja snad nepoznam dieta ,ktore by islo z usmevom prvy krat do skolky prve dni ,tyzdne a dat ho neskor ......caka ta to iste a starsie deti si zvykaju este horsie

@jajuuus inak preco s nim preberate skolku doma ,doma o skolke vobec nehovorte v tomto obdobi ,ak sa na nu pyta tj ci pojde zajtra treba upriamit pozornost na inu cinnost a nehovorit o skolke a rano ak sa budete obliekat ,treba mu povedat ,ze ide von a vobec neriesit ....ak polavis a chces ho davat do skolky ,situaciu si moc stazite a drobec bude v skolke plakat velmi dlho ....

janickacrazy
12. sep 2015

@jajuuus No treba si rozmyslieť, čo je pre teba doležité, či teda chceš aby malý do školky chodil a zvykol si na nu, v tom prípade by som ho dala do školky na pol dna alebo či si ho radšej necháš doma, aj ked sa ti narodí druhé bábo, či to budeš zvládať. Moj mladší syn nebol agresívny, ale odmietal úplne jesť v školke, to bol taký jeho protest. Učiteľky mi odporučili dávať ho len na pol dna, tak som aj urobila a veľmi mu to prospelo, ani chorý nebýval vobec, postupne si pekne zvykol. Teraz už chodí na celý den a nemá žiadny problém.

janickacrazy
12. sep 2015

@aristka Tak určite netreba dieťaťu klamať, že ide von a pojde do školky, to akurát k tebe stratí doveru, treba mu odpovedať pravdivo.

bocianka123
12. sep 2015

@jajuuus no ja osobne si myslim, že učiteľky v školke majú v podstate pravdu, čakáš druhé dieťatko, jeho ste "odložili" do školky - sorry za výraz, ale dieťa to takto môže vnímať.. nič nemám proti vám ako rodičom, práve naopak, dobre, že ste dieťa dali do kolektívu k rovesníkom. Avšak jeho reakcia je dosť ostrá, tak by som ho nechala chvíľu doma, alebo skúsila ho dať iba na pol dňa . A k tomu - stále mu hovorte, že ho ľúbite atd atd, aj ked sa vám bude zdať, že vás nevníma, alebo tak, on je ešte maličký, všteko sa mu to v hlavičke teraz mieša, musí tie podnety a informácie spracovať ... Napr. môj mladší syn pri dochádzke do jasličiek (išla som skôr do práce) prestal jesť varenú stravu. až po veľmi dlhšom čase som pochopila, že to zrejme jeho akoby "protest" či "štrajk" na to, že som ho tam dala.

aristka
12. sep 2015

Ono tato tema je skor o matke .....o strachu o dieta ,o uzkosti ,pevnej vazbe k dietatu ,co je este horsie ak je to prve dieta a ide od matky ,ziadna matka nechce vidiet takto dieta ,plakat a od zufalstva sa triekat o zem lebo chce byt doma s mamou ,matke to trha srdce a trapi sa ,ale bohzial to je zivot a dieta sa musi naucit fungovat aj bez matky a pokial dieta vidi a citi stres a ten obrovsky strach ,tu strastiplnu cestu separacie mu nijako mama neuľahči .....kazde mama si tymto stavom prejde ,padne aj slza ,ale nesmie padnut pred dietatom ...aby sme tu cestu drobcovi ulahcili musime byt dobre herecky a nedat badat pred dietatom ten zial zo separacie ....jednoducho povedane ....mamky budme silne ,aby sme im tuto cestu k samostatnosti a budovaniu osobnosti nestazovali len preto ,ze nam to trha srdce a je to nase male babo....

aristka
12. sep 2015

@janickacrazy
Presla som si tym trikrat a ak som chcela aby dieta nemalo amok hned po prebudi zo spanku drobna loz bola na mieste ,dokonca sme isli casto prv do obchodu na rozky a cestou sme sa nejak ocitli pred skolkou a nejak to v zaciatkoch pomohlo ....a doveru dieta je uz zneistene tym ,ze sa citi odlozene ,tak preco mu neulahcit cestu do skolky s tym ,ze vstane a poviem mu ,ze ideme von alebo na rozky ,ktore cestou do skolky kupime a ktore si ho pockaju ak pride zo skolky...a bud si ista ,ze sme vstavali bez placu a ranna prechadzka pomohla a odviedla pozornost...

janickacrazy
12. sep 2015

@aristka No možno u vás to fungovalo, ale u nás to malo teda úplne opačný účinok pri staršom synovi, akonáhle zistil, že ide do školky, začal vrieskať ešte viac ako keby som mu povedala pravdu, takže som takéto milosrdné lži musela úplne zrušiť. Ale tak každé dieťa je iné, takže nanho platia iné finty.

veronikax
12. sep 2015

@aristka ucky su skolene 🙂)))) Jasne 🙂) Ked maju 50 rokov a viac ....a len strednu pedagogicku 🙂)) A ked ma dieta prepinaky...a ked je sama na 20 deti...tak moze byt akokolvek skolena....toto nezvladne !! Aj keby sa poskladala do kocky 🙂))))
A neexistuje dieta co neplace alebo sa netesi?? Ale existuju 🙂)) a je ich viac 🙂)

veronikax
12. sep 2015

@aristka ...nasu rano o 6:30 - 7:00 zobudim len tak...ze jej poviem: Ideme do skolky 🙂) V tom momente je na nohach a ide sa obliect a najest 🙂))

siska53
12. sep 2015

@jajuuus prezili sme podobne,no maly bol skor zurivy a mal zachvaty smerom.k nam. Trvalo to skoro 3m.
Dcerka tiez mala vyrazne zhorsene spravanie po nastupe do sukromnej skolky..chodila tam 3m. Po 2m.pauze nastupila do statnej a sice zatial zhorsene spravanie nema,ale zas tam nechce papat ani pit a zacala sa pocikavat...
Voci detom ale agresivitu neprejavovali...

Moja skusenost je taka,ze to prejde,len to trva..u nas cca po 3m.sa to zlepsilo..

aristka
12. sep 2015

@veronikax fakt sorry ,ale ucky maju na skole 4roky pedagogiku ,plus maju aj psychologiu ...takze tvoje ..maju len strednu je nejak mimo ,plus ucka ,ktora ma 50rokov ma obrovske skusenosti a deti musi zvladat bravurne ....neviem preco mas potrebu ich dehonestovat ,dieta sa ma naucit fungovat v ramci kolektivu a nie mat jednu ucku pre seba ,nehovoriac su len obrovske vinimky deti ,ktore placu v skolke cely den v prve dni....zvacsa sa zabuchnu dvere za rodicmi a dieta do 10 min.sa ukludni ,stiahne ho kolektiv a cinnosti s uckou ..to len rodicia si myslia ,ze dieta tam velmi reve stale ....a samozrejme tvoje dokonale dieta asi neplakalo prve dni v skolke ,vyskocilo z usmevom z postele a pri slove ,,skolka hned pri otvoreni ociek ,vyskocilo a s radostou cupitalo plne blazenosti ,ze ide do skolky 😀 ...vies komu to hovor....

aristka
12. sep 2015

@veronikax a este nieco ,kvantum uciek predprimarneho vzdelavania ma tiez titul mgr ,plus kazdy pedagogicky pracovnik tj aj predprimarneho vzdelavania ,sa musi celozivotne vzdelavat ,takze to nie je take jednoduche ...nie je to len varovka deti uckou ,ktora je u teba asi neschopna....

jeennyv
12. sep 2015

@jajuuus nemyslim to nejak v zlom, ale pre mna je ak mozem byt este doma s dalsim dietatom dat to prve do skolky hlupost...a suhlasim s niektorymi nazormi predoslych bab, ze za prve skolka je jadro bacilov, si tehotna moze nakazit aj teba co nie je v tomto obdobi radost, plus ked sa male narodi budu si choroby striedat, potom davat rano dieta do skoly, chodit po neho, kamoska to po chvili s dalsim malym dietatom vzdala...a na zaver podla mna budu mat deti ak budu obe doma a maly sa kvazi bude podielat na starostlivost o surodenca ovela lepsi vztah, nez ked skolkar bude zavidiet mladsiemu, ze je pri mamicke a on nie, lebo to tak povacsine pripadov je....a podla mna ako na zaver pises, on nevie inak dat najavo, ze sa mu nepaci, ze je v skolke, ze si nezvykol atd...prejavuje sa len v ramci svojich detskych moznosti a to vzdorom.....

Tu začni písať odpoveď...

Odošli