Aké hodnotné knižky čítate 4 - 5 ročným deťom?

nela1x
28. aug 2014

Syn ma 4,5 roka a miluje ked sa mu cita. Ale chcela by som mu citat knizky z ktorych sa nieco nauci o fungovani sveta a nie len dookola masinku Tomasa a podobne rozpravky. Viete mi dat konkretne typy?

ichbinich
28. aug 2014

@nela1x:
Uz aj v slovencine som videla super nemecke knizky zo serie "Uz to vies?". V originali sa volaju Wieso?Weshalb?Warum? a su od firmy Ravensburger. Maju velmi vela kniziek na najrozlicnejsie temy, v nemcine aj pre 2-4 rocnych a potom od 4 rokov. Dcera ma uz rada tie male, syn ma uz aj niekolko velkych.
Videla som ich n Slovensku dokonca v Tescu. Tie fakt vrelo odporucam, vecne, pekne ilustrovane, vsetko pekne vysvetlene, prisposobene veku.

ichbinich
28. aug 2014

@nela1x:
Prepac, volaju sa Uz vies preco?

http://www.martinus.sk/edicia/vies-uz-preco/

yanni
28. aug 2014

@nela1x aj my mama 4,5 rocneho chalana. Tiez mame Wieso? Weshalb? Warum? Jeho ale este take "vedecke" veci vobec nezaujimaju, on si vybera knihy sam. Thomas atd. uz nechce ale napr. v poslednej dobe klasicke rozpravky. Grimmovci atd.
Pre tuto vekovu kategoriu je uuz vela "ucenlivych" knih, mame ich doma vela, kedze mama este dvoch starsich chlapcov ale zaujem zavisi od dietata. To co stredneho uz velmi skoro zaujimalo, krpcek totalne ignoruje. Takze sme stale viac-menej este pri rozpravkach, aj ked uz nie pri tych pre najmensich, skor uz pribehy, krimi pribehy, kde sam musi prist na rozuzlenie atd. Ale predsa aj tak este stale prevladaju rozpravky.

emily76
28. aug 2014

@nela1x podla mna je teda hodnotne uz to, ked rodicia detom vobec citaju... my citame napr. Matka a Kubka.. a neverili by ste, co si z toho tie male rozumceky vedia vybrat. 😉 🙂 Mame aj detske encyklopedie, este po starsom synovi, v nich si tiez lubia listovat, maju milion otazok.. a mne funguju zavity v mozgu na 350% 😀 😀 😀

marcy30
28. aug 2014

Opice z nasej police momentalne.

pribinak
28. aug 2014

Presne ako pise yanni, pre dieta je hodnotne uz len to, ze rodic mu cita, travia spolu cas, je to uplne ine ako ked sa pusti rozpravka
My citame O psickovi a macicke, to vie krpec snad cele naspamat, slovenske ludove rozpravky, detske encyklopedie o zemeguli a zvieratach a miluje detske komiksy

simca06022011
28. aug 2014

Ja mam sice 3,5r dcerku, ale okrem "Zlateho Klucika", "Popolusky" a CDcko O psíckovi a macicke, a perfisne CDcko o dráčikovi spáčikovi ( my to počúvame spolu v posteli🙂)) ).. nechce nic ine iba knihy o zvieratkach, uz vie hadam vsetky, co jedia, kde ziju... zacalo to takou jednoduchou knihou a teraz listujeme vo vsetkom kde su zvery 🙂)) Ale ked bude vacsia urcite vytiahnem Ezopove Bajky a podobne "naucne veci" a zhodou nahod su "zvieracie" tiez. Taktiez mame taku velku knihu o tom co ma vediet predskolak ked ide do skoly, tak tam si to cita... ale iba prva cast ju zaujima, kde su pismenka a pod tym obrazky 🙂)) (ale je to pritiahnuta kniha za vlasy, v skutocnosti podla tej knihy by uz mali vediet tie deti celu abecedu, cislo.. pocitat... keby to vedeli nemuseli by chodit do skoly 🙂)) minimalne rok)

lucikan
28. aug 2014

@pribinak prosim ta daj tip na nejaky detsky komiks, moj starsi si minule jeden v knihkupectve vybral, strasne sa mu pacili tie okienka s obrazkami a chcel nech mu precitam, zacala som, ale teda bol to Calvin a Hobbes, to sa nedalo takemu malému citat, vôbec by to nechapal...tak ma zaujima ci su aj nejake ine vhodne pre male deti

fuvola
28. aug 2014

U nás bol obľúbený Deduško Večerníček od Jozefa Pavloviča a Rozprávky o dopravných značkách od Petra Stoličného. (Aj mne sa páčili, nie len synovi. 😉 )

yanni
28. aug 2014

presne ako @pribinak pise, hlavna vec, ze citate. A citajte jednoducho vsetko zaradom, dieta uz same povie, ci sa mu to paci a ci nie. Nasi este pred rokom otrcali gamby nad Grimmovcami a teraz sa toho nevedia nabazit. CDcka doma nepocuvame vobec, len kde sme na cestach, tak v aute. Tiez nepozerame vobec TV a dvdecka mame 4 (slovom styri) 😀 😀 😀 😀 😀 😀

pribinak
28. aug 2014

@lucikan v stanku na ulici kupujeme tom a jerry a v panta rei ci ako sa to pise mavaju asterix a obelix

evulikm
28. aug 2014

Môj synátor "žerie" Ferda mravca a Grécke báje. A od Dobšinského má najradšej Lomidreva

milota164
28. aug 2014

my casto citame knizky od Lobela, Pan Sova, Kvak a Clup

mirkakab
28. aug 2014

Dievčence má to pre deti velký význam, tiež čítame knižky, väčšinou klasické rozprávky a deti mi následne hovoria obsah čo som im prečítala. Je to veľmi dôležité do školy, nakolko už druháci musia vedieť čítať s porozumením, čo maju v dnešnej dobe deti problem.

prasiatko30
28. aug 2014

Citavame vselico - aj rozpravkove, aj klasicke aj modernejsie a tiez rada kupujem knizky o davnych civilizaciach - tak obcas citame o antickom grecku, rimska risa, mayovia, o pompeyi, o titanicu, o egyptanoch.Tiez maju knizky o fungovani Ludskeho tela, o fungovani sveta - zemegula, geografii - zaujimavosti o rozlicnych krajinach, o dinosauroch, o hudobnych skladateloch o maliaroch. Ked vidim niecoo zaujimave tak kupim. A tak sa pomaly oboznamuju aj s novymi vecami - tie knizky su nadherne plne popup obrazkov, obrazkov niekedy aj skryte "darceky" pripadne makety na zlepenie - skryta pomsta rodicom za kupu knihy😄

Baby maju 7 a 5 rokov

kadri
28. aug 2014

perfektna je klasika pinocchiove dobrodruzstva od colodiho 🙂 uzasne myslienky pre deti i dospelych. tato je s krasnymi obrazkami, ziadne disney

http://www.martinus.sk/?uItem=58768

dobromila
31. aug 2014

inšpiratívna skupina ohľadom detskej literatúry 🙂
https://www.modrykonik.sk/group/6243/

elenita
5. sep 2014

No najobľúbenejšia kniha mojich detí je Tajná záhrada od Frances Hodgson-Burnettovej, krásna klasika. Čítam im ešte môj exemplár. Prvýkrát sme si ju čítala, keď mali 5 rokov, a krásne jej rozumeli. Doteraz čítame tak, že ak je tam nejaké ťažšie, literárne slovíčko, spýtam sa ich, čo asi znamená, a oni mi odpovedajú---a na väčšinu poznajú odpoveď 😉 Čo nie, to si vysvetlíme. krásne sa im tak rozvíja slovná zásoba. Inak majú obľúbenú aj Včielku Maju a Tri múdre kozliatka, Čarodejník z krajiny Oz.

janickacrazy
8. sep 2014

@simca06022011 No by si sa čudovala, ale v niektorých školách už očakávajú, že dieta pozná písmená a vie počítat aspon do 10, kým ide do školy. Kamoška mi vravela, že jej malá sa v predškolskej triede učila slabikovat slová. Tiež sa mi to zdalo skoro, ale teraz sú už vačšie nároky na deti ako kedysi. No a k téme, moj malý má rád O psíčkovi a mačičke a také tie klasické rozprávky o čer. čiapočke, o kozliatkach, atd.

janja2502
8. sep 2014

@simca06022011 moja mala teraz 5 rokov, cize uz isla do pripravky. Teraz som ju zacala ucit citat, ide jej to krasne., takze citame skor len slabikar, pocitat vie do 30 a tiez vsetky pismenka. To uz aj v skolke ich ucia. Teraz sa trapime s pisanim cisla 3. Knihy tiez citame vacsinou bajky, alebo skor si nejake vymyslame. Ale top je u nas medovnikova chalupka.

simca06022011
8. sep 2014

@janja2502 @janickacrazy no vidis a toto ja nechapem, ved tie deti sa maju ucit citat a pisat v skole... tak preco ich to ucia uz skor? Su vacsie naroky na deti (nepovedz??? 🙂 ako to ze 6-7ci nevedia rovnice s neznamymi? my sme to vedeli). Ale ked mam dieta sikovne, tak nieee neucte ju to, co bude robit v skole a ked ma byt tak ako to podla mna ma byt, ze dieta v skole naucia tieto veci tak je tiez zle... a o tom, ze CO ich potom ucia v skole, netusim...
a PRECO potom niektori tvrdia, ze deti netreba dat skor do skoly (napr. uz od 5 rokov),lebo si maju uzit detstvo, ked uz sa v podstate vsetko musia naucit a ani len cas rozpravkovy si nemozu uzit, lebo uz minimalne o vesmire maju vsetko vediet 🙂)))

Inak momentalne NAJ kniha mojej 3,5 rocnej slecny je taka mala kniha o HUBÁCH!!! Už ich ovláda všetky minimálne podľa piktogramov :P Bumburiak (preklad: strašiak) je jedovata, a vidlička jedla a zelená vidlička jedlá a fajnová :P A kludne sa nad muchotrávkou v lese poháda s kýmkoľvek 🙂)))

janja2502
8. sep 2014

@simca06022011 ja mam v rodine vela ucitelov, tak viem ze ked dieta pride do skoly je to prenho riadne tazke zvladnut naraz matematiku, citanie, pisanie a vselico este. Tak sa trosku snazime uz teraz, bude toho potom menej. Viem ze sa budeme trapit s pisanim (to nam nejde) preto trenujeme citanie.

david93
8. sep 2014

simca, takisto nemôžeš čakať, že v škole tvoje dieťa naučia lyžovať, plávať, bicyklovať na telesnej, ktorú majú dvakrát do týždňa jednu hodinku... keď ho k tomu vedieš od mala, učí sa to postupne a nemá v škole taký stres, že koooľko nových ťažkých vecí sa musím naučiť

ani vzťahu ku knihám ho nenaučia na literatúre, to je úloha rodičov, a čo sa v škole učia? rozširujú si to, čo už vedeli - čítať, písať ale od základov, majú tvorivé písanie, informatiku, angličtinu, učia sa o prírode, majú hudobný nástroj (flautu) je toho dosť

simca06022011
8. sep 2014

@david93 nechcem od skoly aby mi dieta ucili plavat, bicyklovat a nebodaj lyzovat, ale citat/pisat/pocitat by mali zvladnut v prvej triede... Mna osobne a mojich rovesnikov to naucili v skole... a nemali sme s tym problem a ani nie sme z toho psycho pacienti. Postupne sa predmety napajali a ver never do 8mej triedy sme vedeli vsetko vratane 2 jazykov a prave lasku ku kniham nam vstepila ucitelka a nie rodicia (do dnes si to pamatam)... nepamatam si, ze by sa ktokolvek z mojho okolia ucil doma pred skolou (a dokonca pred latkou) ako terajsie deti... v com konkretne si rozsiruju obzor? informatika pre 6 rocne dieta ma vyznam? Tvorivé písanie detto... ked nevie pisat, taketo predmety su zbytocne... Verim tomu, ze je dovod preco vela deti MA a bude mat problemy, ved to musi slabsieho ziaka hned polozit a samozrejme okamzite dostane vsetky mozne dys- privlastky.. U nas to problem nebude, mne sa mala nauci citat urcite skor, ale zase sa znevyhodnuju inak orientovani rodicia s inymi zaujmami ako je citanie a pisanie, pretoze kopec deti s rodicmi vyletuje a sportuje a nesedi nad knihami...

@janja2502 jasne chapem, u nas neveim co moze byt problem.. mozno ako ju donutim obsediet 🙂) Uvidime, drzim palce 🙂))

janickacrazy
8. sep 2014

@simca06022011 Moj názor je taký, že ak dačo dieta zaujíma a chce to vediet, tak ho to učit budem. Moj syn pozná písmená už od 2 rokov, takisto farby, číslice do 100, atd. lebo ho to zaujímalo a stále sa pýtal, tak čo som mala robit? Mala som mu povedat, ved máš ešte 4 roky čas, potom sa to naučíš? 😀 Ja som rada, že je šikovný na učenie, ale aj tak by som ho nedala skor do školy, lebo samoobslužné činnosti mu robia trochu problém a nerád kreslí, čiže písanie asi tiež nebude jednoduché. Nech si užije detstvo.

david93
8. sep 2014

môj malý sa naučil éásmenká z puzzle čo mal na zemi a potom z klávesnice, už ako 5ročný mi čítal písmenká z plagátov a billboardov, na polroku v prvej triede si sám čítal knižku, prečo by to malo byť zlé? dnešné deti sú inde ako sme boli kedysi my, majú viac možností a podnetov, ja by som ich nebrzdila

simca06022011
8. sep 2014

@janickacrazy ved ja mam tiez taku doma.. ale su aj rodicia co maju inak orientovane deti a pritom nie su v nicom zaostale... iba ich v detstve zaujima nieco ine 🙂

janickacrazy
8. sep 2014

@simca06022011 No ved jasné, každé dieta je šikovné na niečo iné, len tie športovo zdatné alebo inak zamerané to budú mat v škole asi trochu tažšie ako tí naši malí "bifloši".

horana
8. sep 2014

@janja2502 Inak aj my mame v rodine ucitelov a presadzuju skor ze dieta neucit dopredu, nakolko sa potom nudi a vyrusuje. Ze nabehnut aj vacsi objem noveho az v skole ma vyznam, je to lepsie nez ked dieta prvy rok sa nema prakticky co ucit, a tak sa nenauci na to zvladat nove objemy, pravidlenu pripravu... lebo kopec starostlivych rodicov v dobrej viere nasprta dieta vacsinu obsahu prvej triedy dopredu, ale to nie je vyhra nakolko potom kym ti co boli viac poazadu sa naucia pravidlenej priprave, tito co su popredu potom bude prekvapeni v dalsich tiredach kam uz ich zanlosti nesiahali a tazsie nabiehaju. Mam dve deti a mozem len suhlasit ze prva trieda nie je ani zdaleka taka tazka, ide sa velmi postupne aj pre deti co vobec nepoznaju pismenka.
Zaroven je skoda prilis skoro zacat ucit deti fakticky a pojmovo, na ukor hry, rozvijania fantazie a abstrakcie, rozpravok a pod. Lebo to dava zaklad ktory sa neskor rozvinie na vyssej urovni, kdezto ti co si myslia ze deti ked zvladnu fakticke znalosti budu popredu, tak im akurat zoberu predcasne to co k tomu vyvojovemu stupnu patrilo a neskor budu musiet nahradzat v inych formach. Nerobme z tych deti predcasnych mudrlantov a aj ti co su nimi prirodzene, trochu brzdit a upriamit skor na ten destky svet.

simca06022011
8. sep 2014

@janickacrazy s tym nesuhlasim, ked to dobre rozvrhnu nemusia vobec v nicom zaostavat (osobne toto poznam zo ZS, kde sme sa ucili doobeda a cele poobedie sme boli v bazene alebo na stadione, kamosky mam gymnastky, ktore zvladli aj dve VS naraz a detto pocas studia dosahovali vzdy vyborne vysledky aj na gymnaziu)... detom netreba studovat 10 hodin denne, cize po skole ked je tam kvalitna priprava, vedia kludne sportovat aj do vecera ak chcu. Podla man je horsie nechat dieta lazom-plazom ruka hore nechat studovat po "troske" ako na neho nalozit primeranou mierou viac a ocakavat viac. Ale to male 4-5 rocne dieta si ma trenovat pamat a hrat sa :( Ale tak ak to v skolach budu vyzadovat napr. uz na zapisoch tak sa s tym neda nic robit (stretla som cca pred rokom mamicku v cakarni u lekara, kde pred zapisom ucila dieta citat v cakarni, normalne drihlom, lebo vraj to MUSI vediet.. mala som dost) 🙂)))

Inak len tam ma napadlo, ze ja mam brata ktory mal strasne problemy obsediet v skole a proste cokolvek sa naucit (dobreze neprepadal 4-5-6 rocnik, neviem presne) a prave ten sport zabezpecil, ze sa zacal ucit na 1-2ky... cize neodcudzovala by som to, deti su deti a detom treba sportovat a vybijat energiu niekde 🙂)Ved uz ani vonku netravia tolko casu 🙂)