Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

blau
28. jún 2009

uplny suhlas. moja svagrina ma o 2tyzdne mladsiu dceru od mojho a pride posadi si maleho na kolena a zacne ho skusat : kde mas nos, oci, ako robi havo, kravicka a proste vsetky tieto `` musi to vediet`` veci. Potom skusa predomnou svoju malu a pozera sa na mna ako reagujem! 😒 Pritom je to uplne jedno akokeby nevedeli ludia pochopit, ze kazde dieta je ine !!

adusaa
28. jún 2009

ahojte babky, tiez som nazoru ze kazde dieta je individualne, a do nicoho netreba síliť.
moj lukasko este sám nechodi, chodí len s doprovodom za jednu ručku a to velmi rad a len by chodil.
ale zato piska a kaka do nocnika od osmeho mesiaca. 😉

jedno vie chodit, druhe vie cikat, ine vie uz ukazovať na vselico. nie je dieta, ktore vie vsetko. mne ortopedicka a neurologicka povedala, ze cim neskor zacne dietatko chodit, tym lepsie je to pre jeho klby a kosti. takze ja som uplne s malym spokojna. 😉

tomaskokat
28. jún 2009

adusaa, závidím aj my chceme vediet kakať do nočníka... 😀 momentalne je to 😎 náš hlavný nepriateľ. Suseda čau (blau) neboj to ešte uvidíš tie preteky ked budu chodiť do školy. Vydím to na našich deťoch , Ado má samé jednotky a náš tomi má jednu dvojku. Nemusím ti opisovať ako to peržíva naša stará mama 😝 .

nehetka
29. jún 2009

Ahojte babenky mam 10 mesacnu dcerku nechce sa vobec zapriet ani postavit na nožky, ale ked lezi na chrbatiku tak vie poriadne vystret nohy aj s nimi hodit o postel, aj v pavuku sa sama na ne nepostavi , kazde dieta je ine mam aj 3 rocneho synceka ktory ked mal 10 mesiacov uz lietal v pavuku aj sa pekne postavil na nohy , dcerka skor tak viac rozprava tou svojou hatlaninou dufam ze som neni jedina a je nas viac a verim ze sama coskoro zisti ze treba sa na nohy postavit pekny den MAŤA

maryshka
29. jún 2009

...je to presne tak ako sa tu pise....je to strasne individualne.....niektore deti pekne blabocu a hovoria prve slova, ine nie a nie zacat.....a co sa tyka nocnika...tak neviem, my sa to asi nikdy nenaucime...hehe......

blau
29. jún 2009

maryshka co by ste sa nenaucili 🙂 jednemu bilogicky budik zazvoni v pondelok druhemu v stredu. Ja si hlavne zelam, aby tie nase deticky boli zdrave a stastne, kedy zacnu chodit, behat, cikat a kakat do serblika je jedno no nie? Pekny den Vam prajeme.
tomaskokat: 😉 😀 😀

ivusky
1. júl 2009

proboha ženský co tady řešíte?já mám kluka, který teprve teď , to má 18,5 měsíce udělá 2-3 kroky.A nijak s řečí na tom není o nic lépe.Nočník budiž, ale taky žádná sláva, vše odchytávám, on sám si neřekne. A když čtu vaše příspěvky o tom, jak dítě ve 14 měsících nechodí dostávám se dos stavu beznaděje. Jinak dle mě dostupné literatury je hranice pro chůzi mezi 15-17 měsícem. tak co řešíte. Proboha, je tu někdo, komu dítě začlo chodit +- 1 měsíc na 1,5 roku? děkuji a nezlobte se jestli jsem drsná, ale já už nevím jak jinak to vyřvat do světa.... 😀 😀 😀

markytkaaa
2. júl 2009

U nás se začalo chodit nedávno, takže ten 13 měsíc ... ale nostalgicky vzpomínám na ležící období 😀 😀 😀

maryshka
2. júl 2009

markytkaa:hehe...na tu leziacu dobu spominam aj ja🙂 Priamoumerne tomu sa zacina odzrkadlovat aj poriadok, resp. neporiadok v byte... 🙂

markytkaaa
2. júl 2009

marysh: no jsou to bordeláři ... jak říkám, tohle podědili po otcích 😀 😎 🙂

mikalove
8. júl 2009

máme 14 mes a konečne chodíme 😵 😵 už som myslela,že sa ani nedočkáme

eppik.m
9. júl 2009

ivusky: ahojky, souhlasím s tebou, já od narozední neřeším žádné tabulky ani se nestavím na hlavu zda něco Michal nestíhá tak jak "chytré" tabulky píšou 😠 pro mně je důležité z d r a v é a s p o k o j e n é dítě a jestli chce někdo ukazovat druhým lidem co už vše jeho "cvičená opička" podle tabulek umí tak at tak dělá dál, je to jeho boj ...
Michal začal sám chodit v 16 m. 😵 podotýkám sám, to znamená že se sám postavil a prošel pokoj 😉 takže doma chodí sám ale jěště ne celý den, a venku se ještě sám bojí tam chodíme tak že buď mě drží za jednu ruku, nebo se drží kočárku ... a co má být v dospělosti to předsi nikdo nemáme napsané na čele kdy a co jsme jako kojenci a botolata už uměli ... 😀 😉

tomasek06
9. júl 2009

Taky souhlasím, že podle tabulek se řídit je ujeté 😠 Každé dítě je jiné, nemůžou přece všechny ve stejnou dobu dělat to samé. Můj malý byl strašně silný v nožičkach, že se mi postavil v postýlce v 7 měsících. Sám začal chodit v 11 měsících a pak jsem jen vzpomínala jaké to bylo fajné jak jen ležel 😀

raady
9. júl 2009

ivusky, můj Matýsek začal chodit ve 13. měsících. 🙂
Barunce je 11 měsíců a včera si poprvé sama sedla a začíná pomalu lézt. Takže myslím, že v roce a půl bude běhat jako čipera 😀 Nejdřív jsem chtěla její motorický vývoj řešit,ale když mi na rehabilitaci řekli, že je zdravá a nemá žádnou svalovou disfunkci, tak jsem si řekla, že ji nechám, ať si "jede" podle svého. 🙂

anka.
9. júl 2009

ivusky_ 😀 souhlasím s Tebou!!!

habibi78
9. júl 2009

musím sa pochváliť, nám odo dnes malá chodí sama...úplne sama..... 😀
doteraz sa bála, ale dnes normálne nabrala odvahu a sama od seba sa rozhodla chodiť..... 😀

simi.w
9. júl 2009

Nám se skoro každý podivuje, že ještě sami nechodíme, jen za ruku a kolem nábytku. Musíme si hold počkat, ale už se moc těším.......... 🙂

julyb
10. júl 2009

Ahojte, my sme začali v utorok a to má malý skoro 15 mesiacov 🙂

fufin2
14. júl 2009

My jsme chodily s malou na rehabilitaci,protože se nepřetáčela🙂 paní na rehabilitaci říkala, že v naprostém pořádku je pokud dítě začne chodit do 18 měsíců, pak, že už je to problém. Mě začala sama chodit v 16 měsících a teď je z ní "tryskomyš"🙂

radkar
14. júl 2009

Ahoj, už jsem dávala do tohoto tématu dvakrát příspěvek a stále psala, že ještě malá nechodí. Tak konečně můžu napsat něco jiného. Začala chodit včera. Přesně na začátku 15.měsíce. Brzo lezla asi od 8 měsíce, okolo 10. už začínala chodit kolem nábytku. Ale s chozením samostatně si dala načas. Za jednu ručičku chodila asi od 14 měsíce. Včera se prostě najednou zvedla a začala ťapat. Asi to u ní bylo jen o strachu.

slavistka
14. júl 2009

pro ivusku-my zacali chodit tesne po 18mesici jakoze sam,od roku sice kolem nabytku,kazdej to bude za chvili chodit..no a chvile se protahla do 18mesicu..na rehabilitaci nam rekli,at nic nedalame,neresime,ze proste az bude chtit,tak bude chodit..taky me s prominutim stve,ze do tematu kde se pise ohledne pozdniho chozeni nekdo pise ve 14mesicich,ze teeeeprve zacalo chodit...chjooo

eppik.m
14. júl 2009

ahoj, tak už běháme i venku a náramně nás to baví ... 16m. a 14 dní 😉

pistok
15. júl 2009

timi mal teraz rok a práve včera spravil pár prvých kročkov po izbe a zapáčilo sa mu to 😉
chodi zatial s držaním za jednu ruku, ale nechcelo sa mi íst s ním tým smerom, čo on, tak sa pustil a odkráčal sam akoby nič, ale po pár krokoch som ho chytila znovu, lebo som sa bála, že spadne niekde na hranu nábytku a takto bolo ešte niekolko úspešných pokusov. tak už asi začne postupne stále viac sa púštat sám. uvidíme ako mu to pojde, či to nebola len nejaká výnimočná chvílka. určite sa ho budem stále snažit držat, ved na samostatné chodenie má ešte času dost. ale uvidíme, nechcem ho do ničoho nútit, ale asi ani nemá zmysel ho brzdit vo vývoji, ak je už na to ten správny čas pre neho.
poznám deti, čo v 8. mes. behali samé po dvore a tiež 18. mes., čo sa stále držia len za ruku, inač nespravia krok. je to velmi individuálne. teraz chce mat každý nadmieru šikovné a inteligentné dieta, tak sa predhánajú mamičky, ale detičky sami najlepšie vedia, že kedy sú pripravené a potom ich nebudeme stačit nahánat, ked príde ich čas. 😀

pistok
15. júl 2009

ešte doplním, že kamarádkyn syn stále len liezol po 4, ked niekam chcel a ani za ruky sa mu nechcelo chodit. takže nechodil skoro vobec po 2 - ani s pomocou nechcel. nenútili ho a nechali ho tak, lebo doktorka im povedala, že je zdravý. a ked oslavoval meniny - mal 17 mes., tak sa sám postavil a prešiel cez celú izbu za tortou položenou na stolíku a ochutnával ju. rodičia nevedeli, či sa tešit a chválit ho, alebo pokarhat za zničenú tortu ešte pred oslavou 😀 . od vtedy začal behat normal sám.

simona55
15. júl 2009

moj maly este pred 2tyzdnami tak krasne presiel k jednemu a potom druhemu,a teraz znicoho nic ssa boji opriesa o chrbatik a stoji kolmo. 😀 vydava taky bojazlivy hlasok tak racej ho nenutim ale ked sa chyti niecoho tak pekne ide. vsak ono sa to naucia netreba ich nutit,,.

pumpicka
15. júl 2009

naše Natálka chodi od 9 měsicu a 1 tydne a to sama bez choditka a vodeni za ruce 😀

maurizia
16. júl 2009

caute pridavam sa do klubu neskor chodiacich deticiek, mame 13mesiacov a nechce sa nam ani za rucicky. ked ju motivujem ist za jednu ruku, da sa okamzite na 4 a prasi kade lahsie..tak uvidime, kedy sa nam naozaj rozchodi. ale tiez nam lekarka povedala uz ked sa nepretacala, ze nemam dovod na stres, lebo zdravotne je v poriadku. takze tiez to beriem, ze mame este do roka a pol dost casu zacat sa obavat😉

ygreen
16. júl 2009

v 9 měsících kolem nábytku, v 11 měsíci první krůčky v prostoru a od roka lítá jak ďas 🙂

martina46
18. júl 2009

Pumpicka, tak Natalka je teda nejaký riadny megasportovec, siláčka! To sa tak často nevidí, aspoň sa mi zdá... 🙂

cerstvamama
18. júl 2009

maurizia
Adélka dělá to samé když jí držím jen za jednu ruku. Chce obě ruce, cítí se pak bezpečně. Chodím jakoby před ní, nastavím jí ruce a ona se chytne a jde (a já couvám). Třeba to zkus 😉