Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

jana.sun
15. apr 2010

Kulim, že bych mu raději pořídila dětský nákupní vozík? 😉
a neboj, Vojta se určitě brzo prstíku pustí - je to už jen kousínek!!!! 🙂 🙂 🙂

Lela, myslíš, že tak pomohlo to plavání???
to bychom museli nějak pořešit, já jsem atopyk, takže bazén (resp.jakékoli máchání) pro mě ne, mm má dost nepravidelnou pracovní dobu, tož nevím, jak bychom to pořešili, ale když se chce, všechno jde, že 😉

lela78
15. apr 2010

Jani : já si myslím, že nám to plavčo pomohlo. Je fakt, že si ty dětičky při tom plavání hezky posílí zádové svalstvo, my jsme měli ty svaly trochu ochablý, proto jsme navštěvovali neurologii. Ale nutno dodat, že náš malej byl, je a bude takovej pohodář, takže na vše měl dost času 😎

onlika
15. apr 2010

tak tiez neviem, co ten nas drobec skusa, ale zas chodi uz len za prstik, po styroch alebo po kolenach ☹. A ako v nedelu predviedol, vie to aj sam. Fakt netusim, co za tym je.

onlika
15. apr 2010

mozno caka, kym sa vratime domov k mm, aby nebol ukrateny 😀.
Inak na plavanie som chcela chodit aj ja, len sa nam vzdy nieco do toho pritrafilo, raz dovolenka, druhykrat mal zasivany prstek, tak sa normalne bojim dopredu prihlasit, ze sa zas nieco stane. A ked nie sme prihlaseny, tak na poslednu chvilu uz nie je miesto ☹

kulimka
15. apr 2010

Onlika tak vidim ze jsou na tom nase deti stejne. Ja ho dnes chytla ze zadu za ksandy, mel zahradniky, a on stal jak tvrde y. Pak sel na kolena tak mi zustal viset a na nohy uz jit nechtel. No uvidime jak to bude pokracovat. Co se jim v te hlavicce honi, ze nechteji chodit sami

jana.sun
15. apr 2010

Lela, taky jsme měli slabé zádové svaly, ale ted už je to jen o těch nožičkách - nemá je od kolínek dolů vyzrálé - a asi to bude jak šel koncem pánevním - nebo nevím, čím to může být ☹ no v pondělí jdem zas na rehabku, tak uvidíme, jestli se to zlepšilo 😔

Onli, Kulim - však oni se klučíci jednou pustí, nebojte - už jste dost blízko 😉 😉 😉

viktoriakarin
16. apr 2010

Naša malá začala poriadne štvornožkovať až v roku a potom konečne začala stáť sama, prešla aj veľa krokov ale chodila ako aeroplán a rovnováhu korigovala rukami. Asi v 13 mesiacoch začla už pekne sama chodiť bez pomoci..... čakala som na to ako včela na med 😀 😀 😀 😀 😀 lebo vydržala chodiť za ruky celý deň a môj chrbát bol ako prehnutá doska 🙂 No a keďže je taká bacuľka lebo jej stále chutí prsíčko... tak smiešne uteká.. len tak hopká 😀 😀 😀 Ale určite každé dieťa začne chodiť pekne samo od seba... treba to nechať len na čas. No a potom len pekne utekať za našimi pokladikmi aby niekam nepadli 😀 😀 😀 😀 😀

lenka1smejka
16. apr 2010

viktor-ty si s malou chodila za ruky?

jana.sun
16. apr 2010

holky, nechci to zakřiknout, uvidíme, co zítra - ale vypadá to, že se Maty rozchodil!!!!! 😵 😵 😵
Pustila jsem ho jako obvykle a on nešel rovnou do kolen a udělal pár kroků, tak jsem to zkusila znovu a on zase a pak se i pustil sám nábytku a udělal pár krůčků - no bylo to zkrátka víckrát, vždy jen tak 5 kroků nanejvýš, ale byly!!!!!! 😉 😉 😉 😉

germik
16. apr 2010

jana - gratulujeeeem !!!!!!! Suuper, takto to začína!! My sme takto začali asi pred 2 týždnami, a chválim ju za každý odvážny kročik 😵 Som rada že sa len tak sama pustí a rozbehne sa k nejakej veci sama, bez mojej pomoci 🙂 Vidím že to je zo dna na den lepšie a pomaličky získava vačšiu istotu ako na začiatku..Bohužial sa nám to chodenie asi trošku zbrzdí, do rána totiž dostala ovčie kiahne-neštovice a do toho nám rastú horné trojky ☹ Takže je dost nesvoja a dnes dávala prednost lozeniu 😕 Chudatko moje malé 😔

onlika
16. apr 2010

jana, tak super, u nas to bolo tiez takto 😵. Len ten nas lapajko stale protestuje, stale radsej po kolenach

jana.sun
17. apr 2010

holky, díky 🙂
no dnes to není tak žhavé, ale jsem ráda za ten včerejšek, že už to tak hezky vyzkoušel 😉
vím, že k chození je ještě dlouhá cesta, ale my už jsme aspon na začátku 😵 😵 😵

jana.sun
17. apr 2010

Germik, tak hlavně, at má malá rychlý průběh, chudátko 😔 😔 😔 budete to holt mít za sebou 😉 😉 😉 držte se 😵

germik
17. apr 2010

jani, díky, no malá dnes chodenie uplne odmietala, celý den by bola len v náručí a s dudlíkom 😉
Jeden zub už prerezaný, predchvílou teplota 38,5 a k tomu kvoli kiahniam vypadá ako muchotrávka 😀 😀 Ale som rada, že tie kiahne prišli teraz a nie ked už tu zachvilu bude druhé bábatko 🙂

jana.sun
17. apr 2010

Germik - držte se, obě 😔 😔 😔

Maty dnes zas chodil, jak divej, no dost ho to chytlo 😉 😉 😉 😉

jarus1
18. apr 2010

onlika, presne akoby si písala o mojej malej....pustila sa sama prejsť pár krôčkov ešte v marci, ale aj tak sa jej to veľmi nepáči, radšej sa pustí na kolienka, alebo nájde moju ruku. Nie je v tom ešte nejaký iný problém?

lilly
18. apr 2010

ahojte, jana.sun, blahozelam ku krocikom, super! 😵
moja lilly je uz par dni strasne ustrachana, len co ju niekde vonku postavim na nohy, ze by sme sa trosku presli za 1 ruku 😖 len sa mi vrhne na moje nohy a drzi sa ako kliest a nechce vobec so mnou ist nikam a reve 😒 boli sme vcera aj v obchodnom centre, na preliezkach som ju chcela dat aspon na smykalku, alebo nech tam postvornozkuje medzi detmi, no ona len chyti hysak a nie ze po dvoch, ale ani po styroch nikam nesla.. a bolo tam jedno dievcatko, co uz pekne chodilo, aj ked tak tarbavo a nemalo este ani rok! ☹ este aj po schodoch vedela vyliezt, ked ju drzali za 1 ruku.. a ta mamicka, ked sa ma pytala, kolko ma moja a ja ze 17 mesiacov, tak len tak zhovievavo sa na mna pozerala, ze jej mala este ani rok nema a uz chodi 🙄 ma to dusevne rozvratilo uplne, kebyze som doma, asi aj slzu vyronim ☹
boli sme v piatok aj u detskej dr., dlhsie uz malu nevidela, ale ked ju pustila ku mne, tak presla par krockov, samozrejme s revom, vravela, ze jej sa zda byt v poriadku, ale poslala nas na neurologiu pre istotu, vo stvrtok by sme mali ist.. a vlastne od piatku je mala taka ustrachana, neviem, ci ju ta dr. vystresovala, ci co, ona ked vidi biely plast, tak reve strasne.. ale len na mne by bola nalepena a nechce ist ani na krok odo mna, aj ked ju drzim za ruku a pritom tak uz pekne chodila.. 😒

jarus1
18. apr 2010

lilly, my sme na tom rovnako....akurát,že s pomocou mojej ruky chodiť chce...ale čakala som, že ked sa sama odváži, že ju to bude lákať a že bude chcieť už len sama...ale opak je pravdou....nadalaej chodí rada iba s mojou pomocou ruky, inak sa rozplače a pustí sa na kolienka ☹

jana.sun
18. apr 2010

Lilly, vykašli se na takové maminky, co se divně dívají - my na tom jsme stejně!!! Maty začal chodit ted v pátek, je mu skoro 20 měsíců - tak jaké to bylo, když kolem nás capali ani ne roční prckové - moc dobře vím, jak ti je 😔 😔 😔 a maminkám těch prcků nezávidím - ty pády a tak - to dítě ještě není stabilní, když chodí tak brzo a má horší pády, vy už pak budete chodit hezky - jako my 😉 😉 😉 matyho to chytlo a chodí už fakt moc hezky, dokonce se i sám v prostoru dnes postavil - no já mám úplnou euforii z toho, jak dlouho jsem na to čekala!!!! 😵 😵 😵
jen nevím, co zítra na rehabce, pořád ještě vytáčí trochu ty nožičky ven, tak snad mě tam zítra "nezchladěj" 😒 😒 😒
Lilly, držte se holky!! já si myslím, že tvoje malá má klasickou separační krizi, to ji za pár týdnů přejde 😉 😉 😉 hlavu vzhůru, když jsme začali chodit my, začnou už všichni!!!! 😉 😉 😉

dankolucka
18. apr 2010

ahojte, jana.sun len tak zo zvedavosti sa pytam, malicky sa ti narodil skor alebo mal nejaky zdravotny dovod pre neskorsie chodenie? Mas pravdu, z vlastnej skusenosti viem potvrdit, ze deti, co neskor chodia, su stabilnejsie.moj syn, napr. zacal asi v 14. mes., za ruku vobec nechcel a potom sa zrazu pustil sam a absolutne nepadal, ja si fakt nepamatam ani jeden vacsi pad. Moj syncek bol ale rizikovy novorodenec, cvicil vojtu dlho a vsetko robil oneskorene. Dcera sa narodila ok, javi sa v poriadku, do cca 8. mesiaca robila vsetko ucebnicovo a teraz sme niekde zaseknuty. Takze ani s chodenim to u nas nevidim ruzovo.

dankolucka
18. apr 2010

zaskenuti asi 😒 😝

dankolucka
18. apr 2010

zaseknuti 😠

lilly
18. apr 2010

dakujem za podporu, ja viem, ze raz bude chodit, len to uz dlho trva.. dnes sme boli na ihrisku a mala to celkom dobre zvladala a od smykalky, ked ju tato pustil smyknut a ja som ju dole cakala, tak stale spravila par krocikov sama ku mne.. len inak sa nepusti, no ale asi musim byt este trpezliva.. a jasne ze tam boli ovela mladsie deti, co uz chodili same, vstavali same, vedeli si cupnut, co u nas zatial nehrozi..
dankolucka, my napr.. porod prirodzene a v termine, bez komplikacii az na vztycenu pravu rucku, ale to asi na nechodenie nema vplyv, nikdy sme nic necvicili, dvihala hlavicku a pretacala sa tak ako ma, len posadila sa az v 10mes, stvornozkovat zacala z nicoho nic nejak na konci 10 mesiaca, alebo uz v 11tom, ani neviem presne, okolo roka sa stavala v postielke, od asi 13 mes. chodi okolo nabytku doteraz, ma dnes presne 17 mesiacov.. takze tak 🙂

tynushqa
18. apr 2010

Ahojte,
my sme zacali chodit ked mala Bianka 16 mesiacov, tiez uz som bola netrpezliva. Malinka sa uz v 9 mesiacochn postavila v postielke, ale chodit sama nechcela ani za nic. My chodime aj na neurologiu, a tam mi doktorka hovorila ze ona vie chodit len sa boji, ze musi nabrat odvahu. A tak bolo, ona ked sme chodili za prstik tak krasne chodila, ba behala, ale sama sa bala. Ono to prislo z nicoho nic a chodi krasne. A aby som povedala pravdu reci ostatnych mamiciek ze je "zaostala" mi absolutne netrhali zily 😉 Tak vela trpezlivosti, a hlavne si z toho nerobit nejaku tazku hlavu, oni vedia kedy je ten najlepsi cas.

jana.sun
18. apr 2010

Dankolucka - Maty je narozený o měsíc dřív a koncem pánevním - to byl asi ten důvod- to KP. Vojtovku jsme cvičili od porodky a taky jsme vše měli opožděně. Ještě jsme tam měli na začátku "zdržení" - ve 3.týdnech byl na operaci - jen takový malý chirurgický zákrok žaludku, ale taky nás to o něco pozdrželo 😔 😔 😔

Lilly, my ten vývoj měli tak podobně jak vy. A malá už nějaké krůčky sama dělá, jak píšeš, tak už to je na dobré cestě 😉 😉 😉
Držím pěsti ,at se co nejdřív malá osmělí 😉 😉 😉

dankolucka
18. apr 2010

jana, tak potom je to podla mna v pohode, ja som sa totiz velmi pri synovi nestresovala, lebo som vedela, ze vsetko pojde pomalsie ako normal, kedze mal oslabene svalstvo a musel vojtit. Ale som teraz nervozna, lerbo dcera je ok, ale v jej veku bol syn uz na nohach okolo nabytku a ona ani nesedi, nelozi, nepostavi sa, len plazi...ale to je uz ina tema.Kocky, drzim vam palce. dobru noc

onlika
18. apr 2010

ahojte.
Jana.sun, blahozelam, Maty uz objavil krasu chodenia 😵. Nas Matej dnes zas porobil par krockov sam, ma z toho ohromnu radost, ked sa mu podari niekam dostat, ale zatial to moc nepraktizuje.

dankolucka, nestresuj, Matej sa narodil 10 dni po termine, v pohode, pretacal sa uz v 5. mesiacoch, na styroch stal v 8, medzi 10. a 11. stal pri nabytku a chodil okolo a sam sa proste boji. Doktorka mi povedala, ze je to ok, pokial sa vie postavit a chodit okolo nabytku, tak je vsetko v poriadku.

lily, reci maminiek si nepripustaj, lebo sa zblaznis. Mna sa minule jedna mamina spytala, ci ma nejaky zdravotny problem, ked je nechodi. Tak som povedala, ze nie, ze je uplne v poriadku, len sa proste boji 😉.

mirkson
19. apr 2010

Nakupni vozik taky mame. Kristinka ho ma moc rada. Uz si ho umi i sama otocit, aby nahodou nenabourala do steny. Za tyden ji bude 17 mesicu a stale se rucicky napusti a nepusti. Zitra volame doktorce a pozadame o doporuceni na rehabku. Snad nas vezmou, Tady je to silena politika

jana.sun
19. apr 2010

Dankolucka - Maty teprv v 11.měsících začal lézt a posadil se až někdy v roce 😔 Třeba malá začne vše dělat z ničeho nic 😉 píšeš, že porod ok a do 8.měsíce vše v pořádku, tak třeba jen trochu "zlenivěla" - nebo na ní zkus pár cviků z Vojtovky, jestli si je pamatuješ, to nemůže uškodit 😉 😉 😉

Onlika - díky 🙂
dneska to trochu zanedbával 😅 😅 😅
na rehabce se vůbec nechtěl předvést, lumpík - ale paní mi věřila, že chodí a máme se přijít ukázat, až to víc natrénuje 😉 dál máme cvičit cviky na nožičky, ještě pořád je vytáčí, i když je to lepší 😔

Mirkson - žiješ v Kalifornii? tady se zas posílá na rehabku dle mě častěji než je nutné 😉

onlika
19. apr 2010

jana.sun, viem si predstavit, aku mas radost, aj ja som mala neskutocnu a to som to ani nevidela, ked sa prvykrat pustil 😵
Tiez mam pocit, ze tu v CR a SR sa chodi na rehabku aj s uplne zdravymi detmi, akoby len tak pre istotu posielali a ked uz tam tie deti raz maju, tak ich len tak nepustia 😉

Inak dnes som bola na ihrisku s "normalnymi" mamickami, jeden 18-mesacny lumpik chodil len s ksirami a jeden 14- mesacny vraj este vobec nechodi, v danu dobu spal, tak som sa citila nie tak hlupo ako vacsinou 😉