Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

rimmel
21. máj 2010

lenka smejka superr!! 🙂

cestovatelkaandrea
21. máj 2010

mayerka, rimmel nas maly zacal "nabytkovat" ked mal 11 mesiacov. sam zacal chodit ked mal az 14 mesiacov.
Poznam deti, co zacali same chodit az okolo dvoch rokov. Kazde dieta je individualne. Niektore rovno zacne chodit, zo sedu. Ine ma dlhu dobu chodenia okolo nabytku. Nas drobec aj ked chodi sam, este sem tam padne na zadok a ked sa rozbehne, tak je na zemi po par sekundach ako rozplestena zaba.

lenka1smejka
21. máj 2010

rimmel-dakujem 🙂 je taka milena vyzera ako ja ked si vypijem 😀 aspon tak chodi ako maly opilec 😀 Inak ja som zacala chodit ked om mala 15mesiacov ale mne je jedno kedy sa moja rozbehne ved sa este nabeha do obchodov a za chlapcami 😀

rimmel
24. máj 2010

baby aj tu sa vas spytam, je ok mu dat aktivne choditko? vcera sme vyskusali a celkom mu to ide..len som pri nom aby nespadol a ked sa priliz rychlo rozbehne, padne na kolena 😅

atrami
24. máj 2010

rimmel, to je aké aktívne chodítko? Vyzerá to ako vozík, čo pred sebou tlačí?

rimmel
24. máj 2010
atrami
24. máj 2010

Je peknučké!
Myslím si, že malému nemože ublížiť ak bude s ním chodit a využije to aj ako rozvojovú hračku 🙂

rimmel
24. máj 2010

super tak sa naplno pustime do toho! len som sa bala aby to na neho nebola priskora zataz alebo co 😉

atrami
24. máj 2010

rimmel,
ak ho to bude baviť a nebudeš ho nútiť, tak si sám rozhodne kedy má dosť 🙂

rimmel
24. máj 2010

no ale tak vies ako deti bavy sa za ruky chodit a tiez to pre ne neni dobre a nemalo by sa to robit, tak preto sa pre istotu pytam, ono aj kebyze ho to bavi a ja sa dozviem ze nato este neni cas tak hracku odlozim 😉

atrami
24. máj 2010

rimmel,
ak malinký už chodí okolo nábytku, tak by to malo biť O.K.
Moj malý sa presúval od jednej veci k druhej, tak že tlačil taburetku na koliečkach 😀
Počúvni svoj vlastný pocit, ak máš dojem, že ešte je čas, tak ho odlož 😉

rimmel
24. máj 2010

no sak to, neviem aky mam z toho pocit 😅 😀 ale dik, pomaly dalej zajdem, nebudem to s tym prehanat 😉

germik
24. máj 2010

rimmel, my sme začínali s podobným aktívnym chodítkom, kupili sme jej ho ked už vydržala stát na nožkach dost dlho - zo začiatku sa s ním hlavne hrala a potom sa on oprela a urobila par kročikov a získavala pomocou neho istotu v chodení...časom získala takú istotu, že jej stačilo držat sa mojho prstu pri chodení a potom sa rozbehla sama...Nikdy som ju netahala za dve ruky, ani za jednu - ona si len vzala prstík ked mala v chodzi pocit vačšej istoty a stability. Takže ak sa malý bude snažit sám a nebudeš ho do toho nutit, nemáš čo pokazit 🙂

rimmel
24. máj 2010

germik hej, on uz teraz zvlada ist za prstik..no nie daleko 😀

mychaella
25. máj 2010

ahojte...ja sa chcem pochvalit...predvcerom sme urobili par krokov a vcera sa rozchodil, chodi sam po celom byte... 🙂 sa tesim, len teraz za nim musim chodit lebo este to neni take 100percentne ...

lenka1smejka
25. máj 2010

mychaella-gratulujem veeeeelka sikulka

mychaella
25. máj 2010

dakujem, chodi sice jak zombie...alebo robot aj sa tak otaca..ruky v predu a tak postupne si preslapuje pomaly kym sa otoci...

mychaella
25. máj 2010

lenka gratulujem.. az neskor som si citala starsie prispevky..super..to uz pojde rychlo 😎

aponchie
26. máj 2010

ta nase se boji jak hrom stoji uz mesic v pohode,chodi kolem nabytku v pohode ,strasne chce sama stat a chodit ale kdyz ju vemu za ruce tak se provesi a kdyz uz jde tak ji zkusim pustit jednu ruku a ona se me krecovite chytne,asi jeste neni cas

bibi1711
26. máj 2010

baby, vidim, ze tu riesite to aktivne choditko. aj ja som nad nim uvazovala, ale pytala som sa na rehabke a tam mi ho zakazali. ze sa dieta predklana dopredu a tym sa mu posuva inde tazisko, ako ma byt. tak nekupujem....

bertica.h
26. máj 2010

nedoporučuje sa nič,čo dieta endokáže samo.naša malá má rok,ledva začala nábytok obchádzat..choí´dím s nou na rehabku.
nedávame ju do chodítka ani za ruku nevodíme..
k tomu je manžel ortoped okrem toho,že sa to nemá robiť koli samotnému postupu dietata v chodítko je vyložene nebezpečené.
včera mi fyzioterapeutka povedala,že malá bude chodi´t sama asi za 2mesiace,tak snád🙂

bertica.h
26. máj 2010

rimmel,ja som to naživo nikdy ani neskúmala,ale nieje to moc "volné"ide to len ked sa o to chodítko tlačí,aby sa to malému nerozbehlo a nespadol tváričkou dolu.

bubelko
26. máj 2010

rimmel: my sme sice nemali choditko, ale maly si pred sebou tlacil stolicky. zasadne vsetky zaparkoval do chodby a potom sa po stvornozky vratil spat. skoncil s tym, az ked ich tam odviezol vsetky. 😉

germik
26. máj 2010

s chodítkom máte pravdu, našla som toto:

Hopsadlo a chodítko:

Hopsadlo je prostriedkom na zabavenie dieťaťa. Nepomáha dieťaťu naučiť sa skôr chodiť, rovnako ako chodítko, pretože neumožňujú dieťaťu prirodzený pohyb po nohách a tiež odľahčujú dieťa – pretože väčšia časť váhy tela je mimo dieťaťa.

Ale uuuuplne všetky kamošky, ktoré nemali aktívne chodítko pre dieta /a nechceli ho kvoli horeuvedeným dovodom/ mi vraveli, že ich deti ked začínali chodit tlačili pred sebou hračky,krabice,stoličky.... aký je v tom potom rozdiel?
Malá strávila denne s chodítkom možno 2x10minut alebo menej,viac ju to nebavilo a to neverím že by jej mohlo nejak uškodit. Skor tým získala istotu aby sa rozchodila sama

atrami
26. máj 2010

My sme tiež nemali dlho chodítko. Najstarší len u babky lebo chodil od 9 mesiacov a mali starší nábytok a hlavu mal plnú hrčí, prostredný nemal vobec a najmladší len kratučko,nechcel v ňom byť a mali sme ho len preto, aby ho starší neprevalcovali. Inak najradšej tlačil naburetky alebo si otvoril šuplík, dvierka a tak si vytváral miesto na chytenie.
Ak dieťa vytvára samo iniciatívu, tak by mu to nemalo ublížiť. Samozrejme ak je to hračka alebo pomocka určená jeho veku alebo stupňu vývoja. Zdravé dieťa sa naučí všetko ak je na to pripravené.

onlika
26. máj 2010

baby, co sa tyka choditka, tak ja si myslim, ze nebezpecne je to klasicke choditko "pavuk," ako byval za nasich cias. Lebo aktivne choditko je podla mna take iste, ako ked dieta pred sebou tlaci nabytok alebo ine hracky. Pokial sa to dietatu nevnucuje a necha sa to na nom, ked ono samo chce a ked uz tapa aspon okolo nabytku, tak si myslim, ze je to v poriadku.

bubelko
26. máj 2010

suhlasim s onlikou. aky je rozdiel v tom, ci dieta tlaci pred sebou stolicku, ktoru si samo vzalo alebo choditko? 😕

bibi1711
26. máj 2010

bubelko, ziaden...ja som sa pytala presne na tlacenie stolicky, potom sme dosli na to aktivne choditko-nebavime sa o pavuku...a bolo mi povedane, ze aj tu stolicku mam zamedzit...

bubelko
26. máj 2010

bibi, a ako si jej v tom zamedzila? teda ak uz chodi? nas lukas sa skratka postavil pri stolicke a tlacil si ju pred sebou. popri nabytku nikdy nechodil - nemal pri akom. a chodi pekne, nedava nozicky ako macko, nemal nikdy ziadne problemy s klenbou. nikto ho nikdy k nicomu nestaval ani nenutil. skratka zistil, ze sa to da posuvat a to sa mu pacilo.

bibi1711
26. máj 2010

bubelko, mala chodi o 106 popri nabytku. a zamedzila som tomu tak, ze som dala koberce...🙂