Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

ktulik24
9. sep 2010

@dankolucka ahoj..my sme chodili za ruku-jednu-asi tri mesiace.teraz as dva-tri týždne už cupká úplne sama.nemyslím, že tým oddiališ chôdzu..a neboj, určite to príde, chce to len čas. 😉

ktulik24
9. sep 2010

@mima22 gratulujem natálke k bežkaniu 😵 😵 😵

vieraj
26. sep 2010

tak my ideme k neurologovi na prehliadku, pretoze v 17. mes. nechodi. ideme tam 5.10. tak som zvedava, co povie...

dankolucka
27. sep 2010

@vieraj drzim velmo palce.
My mame velmi dobru neurologicku, pohodacku, vzdy ma ukludni a sranda je, ze vie normalne odhadnut za aky cas zacne mala robit, co by mala, napr. naposledy povedala, uvidite, ze do mesiaca zacne chodit sama...a je to tu. Mala prejde sama celu izbu, ked chce, inak sa ma drzi za prst. 🙂 Teraz som uz kludna, nic nesilim, uz je to len otazka casu, kedy sa spevnia nozky natolko, ze ma nebude potrebovat vobec.

vieraj
27. sep 2010

@dankolucka diiik. potom pisnem co sme vybavili a co nam povedal Dr.

lienka116
28. sep 2010

ahojte, dcérka začala chodiť v 14 mesiacoch sama a syn má teraz pomaly 16 mesiacov a sám ani za svet ☹ síce sme pokročili z držania za dve ruky na jednu ruku, ale sám sa ešte neodvážil, len okolo postele a pod. Už čakám každým dňom, kedy sa odhodlá 🙂

mimuska773
7. okt 2010

Ahojte,ja som už z našej malej na nervy,lepšie povedane z jej chodze.Vobec nema stabilitu.Yajtra ideme na neurologiu,tak mam strach čo nam povedia.Vierka ako ste dopadli vy?

iluss
7. okt 2010

Ahoj, my taky ještě nechodíme a to už je mojí malé 16 měsíců. Chodí jen za ruku, za dvě ruce chodí krásně, za jednu ruku jak kdy - někdy má období, že jde za jednu ruku skoro sama a cupitá krásně a třeba dneska se furt motala, nožičky se jí pletly a prostě jí to moc nešlo. JInak doma s chodítkem (takové co tlačí před sebou) chodí úplně krásně. Ona prostě potřebuje nějakou oporu.

joplin
8. okt 2010

Naše Eli začale teď - má necelých 15m....dlouho chodila jen za ruce---bála se pustit..a teď ze dne na den se z místa postavila (bez opory) a najednou šla 🙂.......teď jí vlastně pořád pozoruju, aby nespadla...ale kupodivu je šikovná a padá na dupku 🙂. Pá J.

vieraj
14. okt 2010

my musime na vojtovku, idem tam prvykrat v pondelok. sa bojim, uz je velka a neviem si predstavit trapit ju vojtovkou, vsak mi utecie ☹ ma hyptonicky syndrom a zevraj nebude nikdy pekne chodit. ale preco ma pediatricka neposlala skor k neuro? stale opakovala, ze ma svoje tempo aj na posadenie....aj na statei a chodenie ☹

mima22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzik28
15. okt 2010

Holky, moje kamarádka má holčičku (19 m) a ta také ještě nechodí. Kámoška ji zkouší za ruce, ale malá má takové pokřivené nožičky a moc se na nich neudrží. Má nějaký oslabený svalový tonus nebo tak něco. Pediatrička ji neposlala na žádné speciální vyšetření, což je mi docela divné.
Někdy ty doktory opravdu nechápu. Já osobně myslím, že na vyšetření raději dřív než později. Je pravda, že potom už je to cvičení a všecho horší. Mě poslala pediatrička na cvičení Vojtovky s Ondrou hned v 8 měsících, protože si prý sám nesedl. Protože jsem věděla, že v 8 m to není žádná tragédie, že si sám nesedne (hromada dětí ještě samotných nesedí) tak jsme na cvičení sice chodili, ale doma vůbec necvičili (byla jsem přesvědčená, že to prostě nepotřebuje). No a ve 13 měsících už sám krásně chodil. Nakonec jsem byla ráda, že nás tam mudr. poslala, protože kdyby mu opravdu něco bylo tak by se to mohlo řešit dříve. Je to vše asi o přístupu doktora.

Každopádně se vůbec nebojte, vaše děti začnou chodit ze dne na den...možná dřív než si myslíte...držím pěsti

vierasab
15. okt 2010

Ahoj, naša malá nechcela chodiť, len sa postavila pri gauči, a stála, od 9 mesiacov. V 11 tich mesiacoch prešla len 2-3 kroky aj to len smerom ku mne alebo tatovi, lebo sa bála. Videli sme, že by aj vedela chodiť ale nechcelo sa jej. Štvornožkovala, a k tomu ani sa nikdy neplazila. Nechcela. Potom k nám prišla známa s malou, tak starou ako Sára, ktorá už behala. Naša na ňu chvíľu pozerala, potom sa postavila, a behala!!!! sme skoro všetci z nôh spadli. Bez srandy, a od vtedy chodí....sama nechápem, lebo tiež sme si mysleli, že ani nikdy nebude 🙂 ani chodítko nechcela vidieť. Takže nerob si starosti, určite bude, ked to nebudeš čakať, postaví sa a pôjde.

dankolucka
15. okt 2010

@vieraj ahoj a mala stvornozkovala? Nam na rehabke povedali, ze ak stvornozkuje, bude urcite aj pekne chodit.
Ja by som na tvojom mieste sla na cvicenie a sama uvidis, ci to bude naozaj vojtovka, alebo ina forma cvicenia. Vacsinou so starsimi ako rok sa cvici inak. Uvidis ako bude mala reagovat. A stoji bez opory a postavi sa sama v priestore? Aj moja je hypotonicka, vraj je to diagnoza na cely zivot, nemozme zanedbat posilnovanie svalstva ani v neskorsich rokoch. Moja mala ma aj hypermobilny syndrom po mne. Nie je to zrovna vyhra, ale budme radi, ze to vieme uz teraz a mozeme im pomoct vhodnym cvicenim (nemusi byt zrovna vojtovka 🙂) Ak nasim detom nic ine po zdravotnej stranke nie je, mozeme byt stastne 🙂
Drzim palce, aby vsetko dobre dopadlo.

vieraj
16. okt 2010

@dankolucka ahoj, stvornozkuje hadam uz pol roka a riadne a rychlo. neviem co bude, ale pondelok ju idem prvykrat trapit na vojtovku

vieraj
16. okt 2010

@zuzik28 moja N si sama sadla hadam v 11 mesiaci. a vtedy nas mala poslat na vojtovku, a nie az teraz 😠 😠 😠 co som ja vedela, ze si to mam pytat. stale som opakovala, ze nesedi, nestoji, iba lozi. a nic ☹ 😠 😠

vieraj
16. okt 2010

@dankolucka nestoji bez opory a postavi sa len ked sa ma coho chytit ☹

dankolucka
16. okt 2010

@vieraj ahoj, stale si myslim, ze to nebude take zle, uvidis. Moja bambulka si sadla a stvornozkovala tiez az po 11. mesiaci, dovtedy sa len plazila po bruchu. Sama sa postavila az v 14. mesiaci a teraz sama chodi. Vojtu sme prestali ked zacala stvornozkovat, doktorka povedala, ze uz nie je treba. Ja som s nou vlastne doma ani necvicila, lebo som ju nedokazala udrzat. A to mam s vojtom skusenosti, lebo so synom som cvicila od narodenia do polroka. S malou som chodila dva-tri krat do tyzdna na cvicenie a to bolo vsetko.
Budeme na vas s luckou mysliet v pondelok 🙂

vieraj
17. okt 2010

@dankolucka dakujeme 🙂

evikg
17. okt 2010

@vieraj - my sme v 13 mesiacovch zacali stvornozkovat, zhruba v tom istom case sa dokazala aj sama posadit. Dovtedy sa iba plazila, dokonca sa do roka ani nedokazala otocit z bruska na chrbatik a naopak. Vojtovku sme cvicili od 10 mesiacov do tych 13 tich, kym nezacala sama stvornozkovat.
Popri nabytku zacala vstavat od 14 mesiacov a prvy samostatny krocik spravila v 16 tich mesiacoch. Teraz mame skoro 18 mesiacov a uz krasne sama chodi. Ta Vojtovka bola trapenie, ale som rada, ze sme to cvicili. Dcerka velmi ozila a rychlo dobehla vsetko zameskane. Ked uz mate 17 mesiacov a stale je to tak ako si pisala, tak by som urcite zasla na rehabilitaciu. Mozno nebudete cvicit vojtovku, ale nieco ine, ale urcite ju to nastartuje. Drzim palce. 🙂

vieraj
17. okt 2010

@evikg dik, napisem co nove po rehabke v pondelok 🙂

vieraj
18. okt 2010

@evikg vo stvrtok ideme zase,dovtedy musim cvicit jeden cvik vojtovky a na fit lopte.uvidime, ako zareaguje, a kolko budeme musiet cvicit. 🙂

evikg
18. okt 2010

@vieraj - ten cvik, kde stlacas bod pod prsickom a dietatko ma dvihat nozicky na podlozku?

vieraj
18. okt 2010

@evikg nie, sedim, ona je opreta chrbatikom o mna, spodnu nozku ma uplne zohnutu, tu drzim laktom a dlanou pevne drzim stehno, ona musi roztiahnut prsty a palec do obluka...ako si sa mi to vecer nedarilo, kruti sa mi, ma velku silu, uff

vieraj
19. okt 2010

dnes spravila 8 krokov, od vcera cvicime vojtovku. zeby zazrak???

mimuska773
20. okt 2010

Ahoj Vierka to je super že mala sa takto rozbieha.Aj my ideme yajtra na rehabilitaciu.Tak uvidím ako sa to bude vyvijať u nas.Velmi vam držíme palce a snad aj u nas nastanu nejake pokroky.

vieraj
20. okt 2010

@mimuska773 drzim palce, kedy ste mali rok a pol? my mame zajtra

lea79
25. okt 2010

môj syn začal chodiť sám dnes, má presne 18 mesiacov, čakala som, že to bude o pol roka skôr, boli sme aj u neurologičky, ale povedala nám, že syn je v úplnom poriadku, že je to individuálne, niektoré deti začnú skôr a niektoré neskôr, tak som šťastná, že sa konečne odhodlal 🙂

vivia7
27. okt 2010

ahojte ja sa chcem pridat mi budeme mat rok a dnes sme boli na poradni.Doktorka povedala,ze by uz mala behat ale ja si myslim ze kazde dieta je ine uz mi lezu ty doktory na nervy. 😠

jarunka111
27. okt 2010

@vivia7 a kde to zobrala tá doktorka? 😖 nie všetky deti sú tabuľkové, môj malý začal chodiť, keď mal skoro 14mes. a každé dieťa je individuálne aj sa tak vyvíja, tak je to určite v poriadku a ona bude chodiť vtedy, keď si na to sama trúfne 🙂 a to budú potom behačky 😀