Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

zzuzca
12. mar 2011

baby, ja nechapem co stresujete, ze vam deti este nechodia v 14 mes. ??? 😕 ved cim dlhsie lezu, tym viac posiluju vsetky svaly a su najlepsie pripravene na chodzu. Lezenie je naozaj pre deti ten najzdravsi a najprospesnejsi pohyb. Ja to nejak nechapem, ale mam pocit ze vacsina mamiceik sa predbieha v tom, ktore dieta zacalo skor chodit, pricom podla mna skore chodenie prave moze byt pricinou urazu, stresu matky,atd..Syn zacal chodit az na zaciatku 19. mesiaca!!! (ale my sme mai trosku problem-hypotonia), ale neviem si to vynachvalit 😀 A aj to ked zacinal chodit bol veelmi opatrny, ale nezazili sme snad ziaden vacsi pad, bol hrozne stabilny. U druheho baba kebyze si mozem vybrat, tiez by som bola radsej kebyze zacne chodit az neskor 🙂

@nkaps a co by akoze nemalo byt v poriadku? 😅 😅 mne sa zda vsetko ok, a to ze ti vylezie a sam zlezie z gauce, to je sikulka 😉 bud za to rada, su deti ktorym to trva nez sa to naucia a furt ich treba strazit, mas o starost menej 😀

alexandrah
12. mar 2011

kocky, uplne suhlasim s @zzuzca - chapem, ak niekto netrpezlivo caka, az babo zacne chodit, nas syn ma 15 mesiacov, a zatial sam urobil iba cca 5-6 krockov, ale aby niekto doslova stresoval, alebo sa pytal, ci je to v poriadku? preboha, ked je babo zdrave, tak ho netresujte vy tymto postojom!!! este sa nachodi, nie je na tom nic zle ... a ak vam niekto iny vravi, ze ten moj uz chodil v 8-10 mesiacoch, tak kaslite na neho ,to vobec neznamena, ze je sikovnejsi, alebo co!! niektore deti skor chodia, ine skor hovoria, ine maju skor jemnu motoriku!! hlavne ze je zdrave, a teste sa z kazdych pokrokov, to sa vam najlepsie vyplati!§ to babo sa z toho straasne tesi!! 🙂

jana776
12. mar 2011

Ahojte, neda mi nezareagovat, som tiez mamicka 14 mesacnej dcery a netrpezlivo cakam na prve krociky. A to hlavne kvoli tomu ze moja mala v kociku nechce byt, iba na rukach alebo lozit po zemi. Ked je vonku sucho, tak naobliekam a da sa, ale ked prsi, tak proste na zem nemoze. Tak sa nosime, chodime von dva krat denne, takze ju mam na sebe zavesenu tak 3-4 hodky do dna, co je pri vyse 10 kg riadna makacka. Takze cakaaaaam kedy uz bude chodit a nebudem ju musiet stale vlacit. Nosice mame doma na vyber, kedze kocik neznasa od narodenia, ale takto ked je zima a obe sme naoblikane tak nechce byt ani v ziadnom nosici. Takze nosime na rukach a cakame na samostatne krociky 🙂

syslica
12. mar 2011

@alexandrah Úplne súhlasím! Ja som bola ako prvorodička vystresovaná, všetci, celé príbuzenstvo len striehli, kedy už konečne začne chodiť, babičky ho v 15. mesiacoch vláčili za ruky hore ako gibóna, veď potom neskôr aj tak chvíľu chodil 😀 - a prvé samostatné kroky niekde na rozhraní 15.-16. mesiaca.

martinaho1
13. mar 2011

@wergina Tak malicky chodi za ruce a za choditkem, a ted ma dalsi pokrok, udelal sam par krucku nekolikrat za den a pak se spusti zase a vsechny ctyri, tak cekam az se rozbehne 🙂

kkomplikovana
16. mar 2011

@jana776 úplne ťa chápem, moja Barborka má 1 rok a len ju vláčim na rukách, takže netrpezlivo čakám, kedy začne chodiť. Za jednu ruku chodí v pohode, ale bojí sa pustiť, v kočíku vydrží ako tak, ale doma len na rukách 🙄

jana776
16. mar 2011

@kkomplikovana ahoj, som rada ze nie som sama 😀 . My sme kupili nedavno take choditko, co si dieta tlaci pred sebou a je to super. Malicka sa s tym naucila uz aj zatacat, a beha si po byte. A nosime to aj vonku, takze uz ju nemusim tolko vlacit, uz ju len nahanam, ale to je neporovnatelne jednoduchsie. Fakt odporucam.

8petule8
17. mar 2011

Holky, chození neřešte 🙂 Pracuju s jedním pediatrem a chození začínáme řešit až když dítko nechodí a táhne mu na druhý rok. Je to hodně individuální, některé děti nám chodí už v devíti měsících, některé začínají chodit až ve 13. Jen je moc nevytahujte za ručky, není to dobré pro páteř... Tak hodně štěstí a málo rozbitých nosů 🙂

nkaps
25. mar 2011

konečne sa môj malinký rozbehol... boli sme v pondelok v tescu, to bol akurát prvý jarný deň, všetko ho tam zaújmalo a tak prešiel celé tesco s občasným pádmi na riťku 😀 a včera sa konečne pustil aj doma, je úžasný a veľmi ho ľúbime, naše malé slniečko-mesiačik xixi 🙂

peepka
26. mar 2011

moj v 15-16 mesiacoch ;)

jamar
26. mar 2011

baby, vsade citam, ze chodit za ruky sa nema. Mne mala urobi uz par samostatnych krockov. Ale rada chodi tak, ze sa chyti mojho prsta a cupita si, vyrovnava rovnovahu. Aj to sa berie ako chodenie za ruky? Ja ju pritom vobec nedrzim, iba ona sa drzi prsta. Mozeme v tom pokracovat?

monikapalo
26. mar 2011

Ano ja som dostala krik od neurologicky, ze ho vodim za ruky. Maly sa nevedel postavit sam pri nabytku, ani nelozil, iba sa chcel stale vodit za ruky. A tak , ked mal 13 mes a 1 tyzden, z nicoho nic, pustil sa ma a uz sa nenechal chytit a zacal pekne sam. Az potom prislo postavenie sa pri nabytku a az nakoniec lozenie. Akosi uplne naopak. 😉

berenika39
26. mar 2011

@jamar ahoj, tam jde o těžiště, aby jakoby nevystrkovala pánev dopředu - špatně je vodění za dvě ruce a dítě prověšený dopředu....jeden známý lékař mi to na prckovi ukazoval, když začal chodit - abych ho jakoby štípla do prdelky, aby tlačil pánev dopředu...to právě kazí to vodění za obě ruce.
v pohodě je držet prcka kolem pasu, ale je to nepohodlné, já vím, nebo prostě dát něco, co může před sebou tlačit. aktivní chodítko....židli, krabici s balíkem vody....cokoliv...

jamar
27. mar 2011

@berenika39 dakujem za odpoved. ale vobec z nej neviem ci je spravne ked sa ma drzi prsta. 🙂
Ono totizto, sama uz chodi, aspon par krokov sama urobi ked chodi odo mna k manzelovi a naopak ked sedime na zemi a volame ju. No ked ideme na prechadzku alebo po dome chodi tak, ze sa ma drzi za prst. Rovnovahu vyrovnava sama, ja mam ruku spustenu, takze ju vobec nedrzim a netaham hore. Ona sa len silno drzi mojho prsta a tak chodi. 🙂

peepka
27. mar 2011

@jamar ja by som nepokracovala..

peepka
27. mar 2011

kamoska vodila za ruky, teda jednu a na druhej vobec nevedel, normalne padal 😕 a teraz uz chodi aspon 5mesiacov a mne pride ze chodi cudno, teda oproti mojmu synovi, tak sa tacka nejak 😀

jamar
27. mar 2011

@peepka ja tie ruky striedam. ona prakticky chodi sama, normalne ako keby sa nedrzala... len sa drzi.

berenika39
27. mar 2011

@jamar když já to asi neumím napsat - neměla by se na tu tvojí ruku spoléhat - jakože kdybys ji pustila, spadne....měla by sama "vyvažovat", já bych se té jedné ruky nebála, a snažila se ji držet co nejníž, ne aby na té tvé ruce vlála🙂. nemůžete jí dát na ven něco jistého? chodítko, co se tlačí před sebou?
Ale jinak zase takové drama to není, chodí, jen se sama třeba bojí se pustit do prostoru a potřebuje jen čas. Tak jí ho dej, když chce, pomoz jí, když to jde, at chodí sama. už je jí 13 měsíců a brzo se pustí sama. Fakt špatně je, když se osmiměsíční dítě postaví, prověsí pánev dopředu a někdo ho vleče za obě vzpažené ruce....tudy cesta nevede, ale pokud se chodícímu dítěti nabídne opora - proč ne?
Ono je to stejně dotaz na dva týdny🙂)))), přijde to jako nic, pustí se a nebudeš řešit🙂))).

jamar
27. mar 2011

@berenika39 tak uz som to pochopila 🙂 to aktivne choditko ona nechce, nechce pred sebou nic tlacit. Tak teda trosku budeme viac trenovat samostatnej chodze bez drzania. Este raz velka vdaka za radu.

maca_p
27. mar 2011

moj syn zacal chodit v 9 mesiacoch. ale musim podotknut, ze nikdy som ho nevodila za ruku, to som odmietala. proste sa pohyboval najskor pridrzanim o skrinu, postel, gauc no a jedneho dna sa sa len tak rozchodil. on praveze nikdy nestvornozkoval.

berenika39
27. mar 2011

@jamar můj petr začal chodit taky dost pozdě, po 13 měsíci, a do té doby mu stačilo, když se mě držel třeba jen za šňůrku od bundy dole na stažení, nebyla to žádná opora, jen jistota🙂. a děti, které začnou chodit později, chodí hned jistě a relativně bezpečně, tak dej malé čas a za chvíli za ní nebudeš stíhat poletovat🙂)))

ikke
28. mar 2011

@jamar mam podobny nazor ako berenika39, nevidela by som to s tym pridrziavanim sa tak dramaticky, ty sama najlepsie vies, ako sa ta tvoje dieta drzi - ci je na tebe zavesene za jednu ruku ako opica, alebo sa iba pridrza skor iba pre istotu 😉 moj chodi presne tak isto, za jednu ruku sa pridrza ako keby som viedla vacsie dieta, ale sam urobi max. 4 kroky 😅

inak @berenika39, zacat chodit po 13 mesiaci nie je "dost pozde", drviva vacsina deti sa nauci chodit medzi 1 a 1.5 rokom, len maloktora z nas sa chvali tym, ze jej 15-mesacne dieta "uz chodi". takze ked vsade citas len ze "moj 9-mes. uz chodiiiiii!" a "moja 10-mes. sikulka sa dnes sama rozbehla", nadobudnes pocit, ze s tvojim stvornozkujucim 13-mesacnym chlapcekom asi nie je nieco v poriadku. ale opak je pravdou 😉

berenika39
28. mar 2011

@ikke svatá pravda, dík, je to tak🙂)))

peepka
28. mar 2011

@ikke suhlas ja akurat studujem vyvoj dietata a tam sa uvadza ze vacsina deti zacne chodit do 17m, to je teda ta horna hranica 🙂 to ze deti zacnu v 9-10 je vynimka a je to skoro...samozrejme toto su iba normy ktore nehovoria co je ideal ci abnormalita..iba nas vedu 😉

ilijanka
28. mar 2011

naša Adelka začala chodiť ako 17-mesačná 😉

jamar
28. mar 2011

@ikke tak su na tom nasi drobcekovia rovnako. Dnes som vyskusala dat jej do ruky snurku od bundy ako napisala @berenica39. Drzala ju a pekne vedla mna cupitala. Alebo sa drzi kocika a kraca pri mne. Ona tie kroky robit vie ale este sa boji. Lebo ked je niecim zaujata, tak kraca pekne sama ale potom zisti ze sa nedrzi a uz je pri mne a drzi ma okolo noh alebo za teplaky. Prve samostatne kroky urobila iba minuly stvrtok, tak sa postupne do toho dostava a este si nieje ista.
A myslim ze ked zacne dieta chodit v 13 mesiacoch tak toje taky priemer. Vobec nie neskoro.

berenika39
28. mar 2011

@jamar super! tak to je přesně, jak jsem si myslela, nepotřebuje oporu fyzicky, ale je psychicky, mít jistotu, že jsi tam, že se může "jistit", fakt je to jen na chvíli, rozeběhne se ....petr chodil potom rovnou úplně jistě, nepadal, nezakopával, prostě si počkal na správnou chvíli a šel🙂)))).

fender
29. mar 2011

náš prcek začal chodit přesně na den svého ukončeného patnáctého měsíce. a nijak pozdě se mi to nezdálo 😅 😎

bocinka
29. mar 2011

u nás se taky ještě nechodí úplně samostatně.... potřebuje ruku.... s tou šňůrkou to zkusím, ale pochybuju, potřebuje mě, ani s dědou nechce jít.... a je fakt, že jen venku, doma nemá potřebu, má tak vymakané lezení po čtyřech, že i doktor nechápal.... venku ji na čtyři nepustím, už to ví, buď kočár, nebo nožky, jinak má smůlu, tahat skoro 13 kg taky nebudu... 😅 😀 je fakt, že už u mě proběhly i deprese, že ostatní už chodí, teď to neřeším.... snad jen, že by to Sofi mohla zvládnout do června, páč má jít za družičku.... 😀 😀 😀 tak snad se brzy přidáme do klubu chodících....

nkaps
30. mar 2011

@jamar skús jej dať niečo do ručičky ( hračku, kľúče, mobil alebo niečo čo obľubuje), aby sa ťa nedržala, tak môj malý urobil pár krokov, možno to pomôže 🙂