Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

apollo11
11. apr 2011

@monci78 Opravdu, v 8 měsících je na stavění ještě brzy, to že to některé děti umí, neznamená, že to tak má být. Moje malá si stoupla až teď (10m) po cca dvou měs. lezení, a to je ve všem tabulková až na půdu 🙂 Jediné, v čem je dobré dítě podporovat, je právě to lezení, to posiluje celé tělo, je to mnohem přínosnější než brzké stání - a i tak některé děti vůbec nelezou a nic to neznamená. Hlavně pokud je dítě zdravé, není potřeba ho učit vůbec nic, všechno zvládne samo 😉 a to rozpětí, kdy to je "norma", je opravdu široké.

shira_
11. apr 2011

@sisamato výborný článok. velmi mi pomohol zamyslieť sa...náš malý bude mať 4 mesiace a máme tendenciu dávať ho do pasívneho sedu... nemyslím ešte typický sed, ale podopieranie v lehátku do vyššej polohy, aby na nás videl. tak isto velmi málo času trávi za brušku. v obývačke máme kamennú dlažbu a už dlhšie hovoríme s manželom, že kúpime pre malého knberec a budeme ho dávať na zem. takže čím skor, v článku hovoria o 3-4 mesiaci... no a samozrejme máme tendenciu malému vo všetkom pomáhať a nenechávať dlho na brušku, aby sa netrápil... manžel začal chodiť až v 18 mesiacoch...

peepka
11. apr 2011

@shira_ preco by sa na brusku trapil? 😅
ja som syna nedavala do ziadnych lehatok ci do sedu..proste bol na mne v naruci alebo na zemi na brusku alebo na chrbatiku, co dietatu neukazete, to nemoze chciet ....na margo toho ked mi niekto povie ako sa jej dieta taha a ako hento ci tamto chce a ked ho neda do sedu jedujesa 🙂 proste dietatu neukazem ze nejaky sed ci lehatko existuje a vybavene 😀

peepka
11. apr 2011

@apollo11 na stavanie nie je "brzy", tabulky nam hovoria co je NORMA, nie co je ideal ci abnormalita 😉 vedci studuju urc.mznostvo babatiek a podla nich vznikaju tieto normy...to ze sa dieta stava uz v 8 neznamena nic zle, kazde dieta je ine,i ked pravda je ze cim neskor tym lepsie , podla mna, hlavne ak matka dodrzuje pravidlo ze dieta nechava tak, nech na vsetko pride same, tak potom nevidim problem v nicom 🙂

peepka
11. apr 2011

moj syn napr zacal stvronozkovat az potom ako sa zacat stavat...a to som cely , komplet vyvoj nechala na nom, ani som ho nestavala, nesedala, netahala za ruky ked sa ucil chodit...proste normy su iba normy nato aby sme sa vedeli orientovat, kazde dieta je ine, zaklad je vsetko nechat na ne a nesurit ich

peepka
11. apr 2011

a tiez vela zien hovori ze moj syn zacal AZ v 18 m napr...pritom normy udavaju ze vacsina deti zacne od bla bla do 17m..takze to neni ze AZ ale v podstate este norma 😉

shira_
11. apr 2011

@peepka no presne, mm ked ho videl ako sa tvári na bruchu, aký je červený a vzdychá, akoby dvíkal v posilovni závažia, mu ho bolo ľúto 😀 že sa trápi 😀 😀 ja ho dávam od začiatku na bruško, lenže on si nechcel nikdy ľahnúť, držal hlavu hore a hore donekonečna, až kým sa nezačal pučiť a plakať. ja som čakala že si ju položí a oddýchne si ale houby. neviem sranda že niektoré deti na brušku spia.. chrbát má pevný, hlavu vysoko, kuká okolo seba ale potom plače. musím ho dávať častejšie... 😲 na lehátku je ako malý lenivý budha, s tou dvojitou bradou, sedí a kuká. už som to lehátko obmedzila, aby sa mohol pretáčať, ale ešte nie dostatočne. musí ísť už na zem, nech sa snaží sám 😉

oacka
11. apr 2011

@sisamato mne to isté...ja som malú nedávala na zem,lebo som sa bála,že prechladne, a ona sa dlho ani neplazila, ke´d som ju začala dávať (až v 7.mesiaci!) tak o týždeň sa plazila a dávala na kolienka.... veľmi sa na seba hnevám.

apollo11
11. apr 2011

@peepka Já právě hovořím o normě, ne o ideálu 😉 Jiná věc je ještě průměr, a to myslím že 8.měsíc není. Reaguji tu na maminku, která svého syna postavuje a diví se, že se neudrží - pak je to pro něj brzy. Čili nedodržuje pravidlo nechat vývoj přirozeně. Neříkám nic o tom, že pokud se dítě v 8m SAMO postaví, že je divné 😀

jana776
11. apr 2011

@sisamato super clanok, citala som ho este ked sme len zacinali lozit a bola som velmi rada ze som ho nasla. Mne tiez otvoril oci 🙂

lucikan
11. apr 2011

@shira_ aj ked je to trosku off topic, ale k tomu spaniu na brusku - mozno aj tvoj tak bude spavat a pride to same a dieta si to samo vyberie. Nas ked sa pred par dnami zacal pretacat, tak coskoro to zacal robit aj v noci a teraz uz par dni skoro cele prespal na brusku. Krasne si pritom obcas otoci hlavicku ako on chce. Predtym som sa ja bala, ze boze co s nim spravim ked sa mi v noci otoci na brucho...a ked som videla ako to robi, ze to ma total krasne pod kontrolou, uz sa nebojim a necham ho tak. Ked som ho prvy raz pretocila spat, ze nie, drobec v spanku na brusku ee, tak do par minut bol zas na brusku. Proste tak chce spat, tak ho necham.
A inak s pobytom na brusku ce den, podobne ako u vas to bolo - aj nas sa najskor moc jedoval, moc mrncal, ja som mala taku hranicu, ze take jemne mrncanie ok, ked uz moc daval najavo, ze sa mu to nepaci, dala som ho na chrbat. Cely cas som si hovorila, ze ho asi davam malo, aj doktorka bola hrozne prisna, ale jednoducho mi prislo kontraproduktivne mat vrieskajuce dieta na bruchu. A zrazu utalo, zacali ho viac zaujimat hracky, zacal ich chytat (ked bol na brusku) a vydrzal viac a viac a bol v pohode. Prislo to ale az po 4. mesiaci, presne si nepamatam, ale urcite az po tom 4. Tak si hovorim, ze aj tu ma dieta svoj rozum a svoje tempo na ktore ma pravo. Urcite na brusko davat, ale ked sa tam dieta moc jeduje, tak radsej castejsie na kratke casove useky, lebo co sa ma rodic divat na vrieskajuce dieta a pritom sa upokojovat, ze aspon na tom brusku je?

sisamato
11. apr 2011

ahojte baby,
super ohlasy 😉 , my o tom viac s babami piseme na fore o lozeni a plazeni 🙂

shira_
11. apr 2011

@lucikan presne u nás to tak vyzerá... ked začne moc plakať, dám ho naspäť, kým iba mrnčí tak nie. ale pravda je že vydrží už dlhšie, dnes si prvý krát vystrel ruku a zobral hračku, dokonca sa mňa usmieval.. doteraz mu na bruchu do smiechu nebolo. nechcem byť ani ja mimo témy...len na margo toho článku. 😉

monika15
11. apr 2011

@sisamato

aj mne.... nas maly ma o tyzden 8 mesiacov a este ani nesedi a stat vobec ne....... tak som sa uz zacala bat, v chodiku chodi ...... tak som rada ze som ten clanok precitala 🙂

sisamato
11. apr 2011

@monika15 ano, len ziaden STRACH 😉

monika15
11. apr 2011
pet.honey
12. apr 2011

ahoj holky, mě se Domča od 8 měsíců plazil, a to špatnou technikou, v 10 měsících se postavil v postýlce a malinko později začal obcházet nábytek, absolutně se nepustil, v den svých prvních narozenin začal lozit a posadil se pár dnů před tím... Taky jsem se obávala a pročítala různé články... a v 16,5 měsících se pustil a krásně chodí. konečně! 🙂

jana776
9. máj 2011

ahojte, tak ja hlasim ze sme sa dockali. Za ruku alebo s niecim co si tlacila chodila uz skoro 4 mesiace a minule presne na den svojich 16 mesiacov sa konecne odhodlala a zacala chodit sama.
Ale stale je to tak, ze ked ma moznost tak sa niecoho chyti, je na seba taka opatrnejsia.

m.i.r.i
9. máj 2011

@jana776 blahozelam a neboj, urcite sa nabeha este dost, budes ju nahanat a potom tahat, aby ti z domu skoro neutiekla🙂
Ono my maminky vsetko taaak silime..ja sa nestacim divit ked mi povie znama, ze 3 mesacne dieta dava sediet, ze uz sa nemoze dockat kedy bude sediet sama..ked potom 4 mesacna dcerka skackala na hopsadle zavesnom a v 7 mesiacoch v chodaku, v 9 sama chodila..ale ona ju do vsetkeho nutila a pozerala aku ma sikovnu dcerku..
Deticky si sami najdu svoj cas, my sme velmi netrpezlive, chceme z nich mat velke deti co idu podla tabulky a vieme sa rozculovat aj ked im nevysli este zuby tak ako ostatnym( esteze toto ovplyvnit ozaj nevieme).
Treba tomu nechat cas..
Nas drobec bol od zaciatku lenivsi typ..ale mame doma chlapceka rozvazneho, opatrneho, do nicoho sa nehrnie hrrr...na brusku nechcel byt ani za svet, tiez sme ho davali a strasne plakal..bala som sa, ze chrbtica nebude dobre vyvinuta..ale to bolo jedine co sme ho aj trosku nutili..potom sme to nechali tak...v 5 mesiacoch sa prvykrat otocil na brusko z chrbatika uplne sam a fiha, zistil ako je na brusku dobre..tak krasne pasol baranky ze az a zacal na brusku aj lezkat..ale to mal skoro pol roka..v postielke sa v noci potom uz rozumne pretacal, nemusela som riesit, ze sa otoci na brusko a place...sediet zacal takmer v 9 mesiacoch a aj to tak, ze uz ho to nudilo stale lezat v kociku hlavne vonku tak sme ho jemne motivovali..ale sam sa dokazal posadit az v 12 mesiacoch..nelozil do roka( aj preto sa nevedel posadit)..asi v tom roku zacal lozit, ale nie stvornozkovat, lebo o to sa pokusil asi 2-3x a spadol na ustocka, tak zacal lozit akoby po-sediacky..obrovska rychlost, ako mala opicka...totalna opatrnost...v 8 mesiacoch ako tu jedna holka spominala teda v ziadnom pripade nestal..a nozicky na zem dat nevedel, do roka sa mu podlamovali ked som co len skusila ho akoze dat stat...postavil sa v 13.5 mesiaci pri nabytku..do dvoch tyzdnov okolo nabytku chodil...teraz ma 15 mesiacov a chodi za jednu rucicku ( palcek) aj doma aj vonku..a viacmenej cakame kedy sa osmeli...tiez som trosku nedockava, hlavne kvoli tomu, ze sa lahsie pojde na prechadzku, lebo teraz sice posedi v kociku, ale potom chce chodit a sam nevie..tak tazko je jeho za ruku a tlacit kocik..ale aj to pride..
do 18 mesiaca je to v pohode...a nas maly ma krasny chrbatik, sedi uzasne vzpriamene, nozicky krasne doslapuje, v noci dobre spi, lebo kym sa postavil v postielke mal 13 mesiacov a nehrozilo mi ze mi nechce spat, pripadne vylezie ci vypadne..do roka iba sedel a hral sa na mieste..teraz si prilezie, nic nevezme co nema, nezruti..ide s rozvahou...takze maminky, len trpezlivost a tolko sa ponahaname tie nase deti este, ze aj zabudneme, ze sme toto riesili..🙂 prepacte za taky dlhy prispevok..

denis19
10. máj 2011

@m.i.r.i dekuji za tyto rádky..moc mi pomohly,neboť mám stavy,že už nadnesene rečeno.... upadám do deprese! 🙂

raa2
10. máj 2011

@m.i.r.i to pride , ja som uz aj prestala cakat, uz som bola v stave ze neriesim a uz chodime od nedele 🙂 ale pustat sa zacal uz 14.4, dal dva, tri kroky a tak dookola, az v nedelu sa pustil a to sme len skusali kolko prejde a on zacal chodil a narodil sa o 3 dni neskor ako vas 🙂

dara2583
11. máj 2011

@m.i.r.i v tvojom príspevku si vlastne opísala aj moju dcérku, mali sme taký istý vývin ako vy a začala chodiť sama ako 16,5 mesačná a to nie že krok dva ale proste šla a hotovo celý byt niekoľkokrát, kočík je nám zbytočný, využitý iba na nosenie nákupov 😀 Teraz má 19 mesiacov a už vie ísť hore schodmi sama - pridŕža sa zábradlia a sama sa vie vyšplhať aj na šmýkalu 😉

m.i.r.i
11. máj 2011

@denis19 som rada, ze som ta tym trosku ukludnila..drzim palce aby si mala dost trpezlivosti a drobec je urcite ok

@raa2 blahozelam, ze chodite! Ved aj ja viem, ze aj na nas pride...cakame, cakame🙂

@dara2583 to si ma velmi potesila...ja si tiez myslim, ze tie deticky co im to dlhsie trva nakoniec to tak zhurta vezmu...tak mas dcerku sikovnicu teraz co? super..dakujem

dara2583
12. máj 2011

@m.i.r.i no teraz je šikovná až moc, niekedy by som bola rada keby aspoň 5 minút obsedela, ale to už nehrozí 😀 Je z nej riadny šibal 😉

ivca.cu
13. máj 2011

mozem sa opytat kolko ma vasa mala

gubcikova
13. máj 2011

2mesačná prevalovať na brucho,3mesačná už aj naspäť na chrbát,presne na deň ked mala 5mes.začala 4nožkovať 8,5 s oporou chodiť a v 9mes.sama.po schodoch v 13mes.a teraz na šmykľavku sama,ale nie po schodoch,ale po tých lanách.teraz ma 18mes.a vymýšľa ako blázon.doktorka jej vždy povie že tú vrtuľku v riťke by mohla na chvíľku zastaviť.aj pri jedle musia nohy stále niečo robiť. 😀 😀 a ovláda približne 50slov takže u nás sa tabuľky sledovali o 2 mes.neskôr.

ikke
13. máj 2011

no...presne o tomto som pisala dve strany dozadu...
takze maminy, ktore mate deti starsie ako 1 rok a "este" vam nechodia, neberte predchadzajuci prispevok za bernu mincu 😉 to je skvele, ze gubcikovej vierka je taka sikovna 😵 ale to je naozaj len vynimka, nie pravidlo!
🙂

gubcikova
13. máj 2011

ikke nemyslela som to tak,že sa chválim a iné deti musia byť presne ako moje.poznám deti ktoré sú vo veku našj malej a ešte nechodia.každé babo je individualne,každé sa učí samé.možno nechodí,ale vie niečo iné čo deti v jeho veku nevedia napriklad.ja by som aj bola rada,keby mi nechodila,lebo večer lahínam ustatá ako kôn 🙄 🙄 a trapiť sa tabulkamy,lebo to niekdo napísal je taká volovina.mam 2 netere.prva v 10mes.chodila,2roky krasne rozpravala.druha v roku a pol sa naucila chodit a v 4pekne rozpravat

raa2
13. máj 2011

@gubcikova no nas tiez uz aj cele vety hovori,nie sice dlhe, ale hovori a vie viacej ako 50 slov a zacal chodit teraz v nedelu, je to rozne a tiez to tu nevypisujem, tiez nevypisujem ze sme uz bez plienok, baby si tu pisu kedy kto zacal najneskor chodit a nie ze co ovlada...takze neodbocujme od temy 😉

kalifa28
14. máj 2011

@gubcikova neber to v zlom , ale niektore maminky možno dost trapi, že ostatne detičky sa premavaju po ihriskach a to ich ešte stále nič.... to je, ako keby si v teme pre snažilky, prišla písat o tom, ako sa vam zadarilo hned na prvýkrát 😲
čiže taketo prispevky, ked sa nachadzaju tam, kde svojim obsahom nepatria, posobia potom demotivujúco.