Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

ivular
19. apr 2012

@ined77 @ralka Ahoj holky, máme chlapečka stejně starého jako ty vaše dítka a taky chodí zatím jen okolo nábytku. Jste na tom stále stejně? To naše zlatíčko zatím ani moc nemluví - říká asi tak čtyři "slova" co dávají smysl, jinak si pořád jen mele různé oblíbené slabiky 😅 Ale tak nějak mi přitom připadá inteligentní - všechno ho zajímá a i dost rozumí 😉 Jak jste na tom vy?

zebra41
19. apr 2012

@ivular hehe, uplne tak isto 🙂

prasiatko30
20. apr 2012

@lucymuller - no neviem preco si vybrala akurat mna na poradenie nie som ortoped a z vlastnej skusenosti ti mozem povedat len jedno moja starsia dcera zacala chodit okolo tych 17m - uz si to dobre nepamatam (aka je ta priroda mudra na problemy sa zabuda rychlo:D ) - a veru az kym si nebola sama sebou ista tak chodit nezacala, pokial je tvoja neter v poriadku - pediatra vam povedal ze je ok tak potom nezostava nic ine len cakat, byt trpezliva a pomaly ju navadzat na to aby chodila nechat je priestor. ale ak sa ti nieco nezda zajdite s neterkou ku ortopedovi

ined77
20. apr 2012

@ivular ...ahoj 🙂 ,
ano, jsme na tom stále stejně😀.malá teda cosi mluví..nevím přesně, asi 10 slov, ale synek nemluvil téměř nic do dvou let 😉 .zato už v téhle době krásně chodil sám 😀.
to je opravdu u každého dítka naprosto jiné.
já už nestresuju, jen čekám...však má čas 😵 .jinak je moc šikovná, vyvíjí se normálně, je zvídavá, už se dokáže i pěkně pozlobit když není po jejím, prostě klasický vývoj 😉 .
ale těším se až začne běhat, to každopádně 😉 😵 .

buburka
4. máj 2012

Caute baby. Ja uz sa opytam a popytam radu u vas. Sme v hlupom obdobi, ked kazdy okolo nas uz chodi a vsetci maju debilne otazky tak som uz uplne zneistela ☹ (Z otazok ci uz chodi a preco ho nevodim za ruku a ci je chory mi je uz zle)
Maly je spokojne, sikovne chlapca...zacal sa plazit ako takmer 7mesacny..plazil sa takmer cele 3mesiace ako partizan kym nezacal 4nozkovat..teraz je uz rychli ako strela..ved uz ide na 4roch pomalicky 4mesiac....od 9mesiacov stoji a posuva sa popri nabytku...teraz je uz uplne sebaisty (klakne, cupne, otvori sufliky, dvere, zacuva...) ...aaale stale sa musi niecoho aspon 1 rukou drzat..alebo skor pridrzat. Zacinam sa uz aj obavat ci je vsetko ok...ci nemam zajst k ortopedovi s nim, lebo ihned ako ho chytim za rucky ze ideme, tak sa pusti na kolienka,alebo zacne plakat.... ked ho volam k sebe a nie je pri mne nic kde by mohol preruckovat, ale musel by spravit krocik bez pridrzania sa tak pozera na mna, natahuje rucku, druhou sa samozrejme drzi nejakeho nabytku alebo steny a po minutke zacne strasne plakat, lebo mu to nejde ☹ o tom, ze stat sam nevie bez drzania sa niecoho, alebo zo 4roch sa postavit asi ani nebudem pisat.... Netaham ho nasilu a v chodaku nikdy nebol, kedze ho ani nemame. Myslite ze je to ok? Nemal by vediet uz udrzat rovnovahu aspon v stoji? myslim stat sam? Ked ho aj drzim za rucky, ked sa nahodou nepusti hned na kolienka a nabadam ho na chodzu tak spravi asi 3-4 krocky a aj to tak zvlastne...predkroci 1nozku a 2hu len tak prisunie...proste nekraca nejak normalne 😕
Nechcem maleho na nic nutit, tak cakam, kedy to pride samo, ale kedze my na poradniach toho vela s dr neriesime, tak mam trosku obavu aby sa nieco nezanedbalo ak by bol problem s klbikmi, alebo nedajboh neurologicke 😖

danka.k
4. máj 2012

@buburka moj ma 9 mesiacov a uz krasne chodi.. ale prvy mal 15 mesiacov ked zacal chodit. nenut ho urcite, on sa to nauci. Ma este cas, vobec sa zbytocne nestresuj, kazde dieta je ine

anjelicek26
4. máj 2012

@buburka - deti sa ucia chodit v obdobi 8-18 mesiacov. Vsetko v tomto rozpäti je normalne. Takze klidek tabacek a nastav si filter na svoje okolie, jednym uchom dnu a druhym von

sasikas
4. máj 2012

@buburka voobec sa nestresuj.....pre maleho je dolezitejsie to ,ze vie stvornozkovat, ako to ,ci zacne chodit o mesiac skor alebo neskor....pozeram, ze ma iba rok....nasa zacala sama chodit ked mala 13 a pol mesiaca a voobec o nic neprisla....dlho sa takisto plazila, potom stvornozkovala a to aj vonku na ihrisku, kedze bolo leto....a zrazu z nicoho nic v priebehu tyzdna zacala sama chodit....tiez sme nikdy nepouzivali choditka ani take to tahanie za ruky, kazde dietatko ma svoj cas a on na to skor ci neskor pride....nikde nie je napisane, ze rocne dieta ma uz same chodit...takze len pevne nervy a poznamky okolia si nevsimaj.... 😉

nadenkaaa
4. máj 2012

@buburka mas uplne zdraveho synceka nic sa neboj v roku ma dieta podla tabuliek stat v priestore samostatne -nikde nie je zmienka o chodzi -to znaci ze chodza popri nabytku je uplne v normeto zacinadieta praktizovat okolo toho 10ho mesiaca , dieta ma zacat same chodit ked bude na to pripravene/ziadne vodenie za ruky tu chodzu neurychli/ -teda mas este cas -Davidko zatial este ma vacsiu istotu pri nabtku a pri stvornozkovani -co je uplne v poriadku ,urcite by som maleho do nicoho nenutila-ani ja svojho nenutim ,sice uz urobil take styri krocky sam ale stale chodi popri nabytku a stvornozkuje takze do 18mesiacov mame este cas a take reci ber jednym uchom dnu druhym von 😉 😉 😉

sofia24
4. máj 2012

@buburka tiež si myslím,že sa úplne zbytočne stresuješ....aj keď ťa chápem,nakoľko i moja dcérka si dávala načas 🙂 a bola som takisto nedočkavá,kedy to konečne príde...moja začala chodiť keď mala 14mes. a 14 dní-presne na moje meniny 🙂 Určite Davidko čoskoro na to príde,a potom ho už nebudeš moct dobehnúť 🙂

buburka
4. máj 2012

@sasikas ved to, ze u nas ani navyzera, ze by sa nejak chystal drobec...my sme s mm usudili, ze on to uz ako keby ani nepotreboval...dostane sa uplne vsade aj systemom 4+ postavi sa na 2 ..pripadne na spicky a uz je behom pol sekundy vsetko zo skrine, alebo suflika na dlazke 😀
@nadenkaaa ale maly nestoji samostatne v priestore...teda bez drzania sa..ani sa nepostavi samostatne bez opory steny, nabytku a pod. 😒

buburka
4. máj 2012

@sofia24 mna nejak to stresovanie ani akosi nechytalo, ale ked to pocuvam stale dookola ci uz od rodiny, alebo od kamaratov a znamich, tak to uz nahloda 😒 a teraz maleho skumam a stresujem...nemam ine deti, takze neviem ani porovnat ci je to ok...dufam len, ze je to normalne a ze nema nieco s klbikmi alebo tak

nadenkaaa
4. máj 2012

@buburka no ale ked sa postavi napriklad pri postielke ze sa drzi a nieco ho zaujme a pusti sa a nestoji v priestore sam?

buburka
4. máj 2012

@nadenkaaa nie..pokial sa nedrzi tak nestoji...okamzite klakne na kolienka

stardust
4. máj 2012

@buburka no a? Tvoj syn je este vo veku, ked chodit nemusi. Jednym z dovodov, preco take male deti este nevedia chodit je ten, ze maju vysoko polozene tazisko. Ked mu dostatocne spevneju svaly, aby sa mohol pohybovat, maly zacne chodit.

nadenkaaa
4. máj 2012

@buburka ale no tak to by som chodzu este neriesila vobec lebo este nema zastabilizovanu rovnovahu ale neboj sa pride na to 😉onon to zvycajne hcodi tie pokroky v takych "skokoch" /ze spravi viac veci naraz -alebo v kratkom casovom horizonte -a potom je dlhsi cas pauza
nas sa zacal stavat najskor len vo vani a stal tak ze musel nieco drzat v ruke 😉 😉 ono to vsetko pride len ho tolko nestresuj tym sledovanim lebo stresujes jeho a potom aj seba 😅
poznam to podla toho ako som sa ja stresovala kvoli malemu kvoli cviceniu vojtovky a ci robi vsetky veci ktore ma robit podla korigovaneho veku a ked sme mali ist k neurologicke to bol strasny stres 😝 😝 😝
a to som teda zdravotnik/ 😀

buburka
4. máj 2012

@nadenkaaa 😀 tiez som zdravotnik a samozrejme ze maleho nestresujem ..ako? tym, ze sa nanho divam? to nie...ale uz proste cloveka napadne vselico, ked vsetko beha okolo nas a maly ihned zacne krivit usta ked ho vezmem za rucky...vobec nechce...iba nabytok, alebo stena 😀

sofia24
4. máj 2012

@buburka neboj,každé dieťa je osobnosť sama o sebe,každé je šikovné v niečom inom....Ja mám ešte syna a ten začal chodiť ako 11mes.,tak som si "myslela",že aj dcérka bude okolo tohto veku už chodiť-a to ešte,keď každý vravel-ako sú dievčatká v koľkých veciach šikovnejšie od chlapcov 🙂 Sama na to prišla i keď neskor-i keď nie neskoro 🙂 ....a jej chodza bola istá 🙂 Bolo to pre mňa krásne prekvapenie a zároveň darček 🙂 Tvoj synček je zdravý,teš sa,užívaj si toto obdobie lozenia,lebo ani sa nenazdáš a pojde ti do školky 😀

buburka
4. máj 2012

@sofia24 dakujem..urcite ho nebudem do niecoho nutit ani natahovat ako opicku za rucky..to urcite nie, len som sa potrebovala ujistit, ci je to v poriadku, ze este stale nedrzi rovnovahu a ci teda nie je na mieste dat ho pozriet....alebo teda ci nedat pozriet niekomu moje okolie ktore nevychadza z udivu aky je maly lenivko 😀

nadenkaaa
4. máj 2012

@buburka nemyslela som to zle 😅 s tym stresovanim
len hovorim z vlastnej skusenosti ze ja som sa vekrat musela stopnut v tom ze som maleho stale sledovala co robi a ci to robi a ako to robi a trapila som sa preco to alebo to este nerobi ..a vzdy ked prisiel cas spravil to a spravil to dobre
takze pokial sa davidkovi paci este pri stene tak ho tam treba nechat nechat to na prirodu .. neda sa to pausalizovat kazde dieta je jedinecne a je to individualita takze jedno beha skor druhe neskor pokial sa rozbehne do toho 18 mesiaca tak bude vsetko v norme

nadenkaaa
4. máj 2012

@buburka a to je blost zeby bol maly lenivko ja pokladam za lenivka tie deti ktore nelozia pretoze lozenie je ovela dolezitejsie pre mozog ako samotna chodza -pre spajanie hemisfer -aj neskor do buducnosti do skoly
a take reci mozu vzist len od ludi ktori preferuju a cuduju sa ked dieta este v 6 mesiacoch samo "nesedka" dobre ze v 3 mesiacoch nie su ludia schopni dieta vypodlozit s vankusmi a tesit sa ako dieta krasne "sedka" a podobne "mudrosti"

buburka
4. máj 2012

@nadenkaaa ano viem ze si to nemyslela zle, ved ja som to aj tak brala, ze nie 😉 uvidime co nam cas teda prinesie...este pockam s tym stresovanim na neskor 😕 😅

carodejnica
4. máj 2012

@buburka
No čo ti poviem, moja dcéra začala 4nožkovať takmer ako ročná (dovtedy sa len plazila), popri nábytku začala chodiť ako 14 mesačná a chodiť bez opory začala ako 17-mesačná. Vieš, čo som sa napočúvala ja? 😅
Buď rada, že 4nožkuje, to je základ. 🙂 Spevňuje sa mu tak svalstvo a pripravuje na vzpriamenie.

ellie13
4. máj 2012

ahoj buburka,citam tvoj prispevok a az mi je smiesno,pretoze ma vratil o par rokov spät a hrozne mi tvoj drobec pripomenul chlapceka o ktoreho som sa starala 🙂 no ale do bodky! Neboj, ako uz kocky predomnou pisali je to uplne normalne,tvoj drobec je uplne zdravy a urcite bude chodit raz sam,len proste si to nacasuje tak ako on bude chciet co je uplne v poriadku 😉
apropo ten chlapcek ktoreho som spominala zacal chodit nieco po prvom roku s loptou v rucicke...si myslel,ze aka istota,ved sa drzi😀 a jeho sestricka (dvojca) ho nasledovala rovnako par dni na to 🙂

buburka
4. máj 2012

@nadenkaaa a to s tym sedenim mas velku pravdu..az teraz sa mi ukazala 2ha sprava. Ja som pocuuuvala, ze preco nedavam maleho sediet, ked uz krasne sedka.."ved to treba s nim uz trenovat"...no mala som dost. Pockala som si kym si pekne zo 4roch sadkal sam a zacal sa hrat posediacky.....nic mu neuslo...a sedel naozaj hned krasne rovno a nikdy ho nevalalo ani do boku, ani sa nehadzal vzad ani nic podobne 🙂 dufam, ze aj s tou chodzou a statim mu to pojde 😵

sofia24
4. máj 2012

@buburka chápem ťa...keby si videla moju 🙂 tá stála ešte v ten deň,keď začala chodiť ,ako keby bola prikovaná k zemi 😀 ani pokus o to,aby si zodvihla čo len špičku zo zeme 😀 To bola sekunda,odhodlanie,istota-keď urobila prvý krok-a nezastavila sa niekoľko metrov...a vobec nespadla....Ano,naše detičky sú pohodlnejšie,ale inteligentné 🙂 lebo vedia,že už ich potom nikto nebude nosiť na rukách,tak si to zjavne užívajú 😀

nadenkaaa
4. máj 2012

@buburka urcite mu to pojde este si uzivajme to ze ich nemusime nahanat 😀 a uz sa desim 😀 chvile kedy uz mi neobsedi v kociku lebo uz bude vediet lietat ako sarkan a to este len budu "prechazky" to bude pretek-mala pardubicka 😀 😀 😀

buburka
4. máj 2012

@carodejnica super 😀 na mojom sa na vianoce vsetci smiali doma, ze ako plazi a hojda sa na 4roch, ze oni toto nevideli pri ziadnom z nas..keby plazil este aj teraz, tak asi by som sa s polovicou rodiny uz nebavila vobec, kedze som im povedala svoje (na co nie su zvyknuty) pretoze mna sa to doklo...ja som bola nanho totiz velmi pysna aky je sikovny a oni sa z neho smiali, ze to co ma byt....co ti poviem... ma rok a uz aby vedel chodit, rozpravat a neviem co vsetko.... 🙄 😕 😔

vavrenka
4. máj 2012

caute, kocky, nasla som tuto temu, super 😉 , sa tesim. moja mala ma 10 a pol mesiaca a este len teraz sa zacala stavat a to este je v stoji neista, kyve sa v panve. nasa rehabilitacna mi vska zdoraznila -opakovane, ze ju nesmiem postavovat. to iste mi hovorila, ked babulka uz vedela pekne sedkat, ale nevedela sa sama posadit. vraj je velmi dolezite, aby sa dietatko neposuvalo do urovne, na ktoru nie je este prichystane, ze vtedy sa fixuju zle motoricke vzorce, kotre sa neskor mozu prejavit v podobe napr. kacacej chode, plochych noh, skoliozy.. a tak dufam, ze ta moja mala raz zacne chodit okolo nabytku, potom sa pusti a ze to nebude trvat do 18stky. a ked citam vase prispevky, tak ma to povzbudzuje 😉 😉
@buburka- to je na porazenie, ze si ti ludia nedaju pokoj.. mojej najlepsej kamosky dcera zacala sama chodit v cerstvych 11m.. co sa ja napocuvam, toho porovnavania - samozrejme, ze v prospech kamoskinej dcerky. ha, a moja hanuska je zas omnoho inteligentejsia. tak co! 😎 a davidko ma uzasne zive, bystre oci, to je videit, ze ma zivu radostnu dusu..

berenika39
4. máj 2012

@buburka ahoj, ten vliv okolí je prostě průšvih. nevím, jestli ti to půjde - ale nastav se tak, že i kdyby se babičky tetičky sousedky a spol rozkrájely, tvůj malý bude chodit přesně v okamžik, kdy na to bude sám připravený. Žádná tetka ho nepřiměje začít dřív. Docela si myslím, že kdyby se ti podařilo koukat na to spíš pozitivně, než negativně, uleví se ti. Ber to obráceně - čím déle prcek leze, tím pevnější má zádové svaly, svaly kolem páteře a jistější vyhlídky na zdravá záda v budoucnu. Čím déle ho necháš jeho vývoji, tím jistější si pak bude - bude to jeho rozhodnutí, jeho dobrá práce 😉 . Děti, které začnou chodit později, zpravidla chodí hned jistěji a bezpečněji. Nevidím ani jeden jediný důvod k obavám, zatím se bojí a za dva týdny to může být jinak. Nebo taky za měsíc, dva - ale pokud jde ten vývoj tak, jak má - plazí se, leze, stoupá si, ručkuje u nábytku - je jasné, že se prostě jednou pustí. Je moc šikovný, nepochybuj. 😉 😉 😉
Ani můj Petr nechodil v roce. Proč by měl?