Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

zdena7327
30. jún 2010

Ahojte náš Jakubko nechce loziť po štyroch len sa plazí ako vojak to už má 10 mesiacov rovesníci pomaličky chodia a on sa strášne bojí ako ho odnaučím strachu ?

mayerka
30. jún 2010

zdeni, asi neodnaučíš, budeš muset počkat, až na to přijde sám... 😝 bohužel. Nebo někdo možná bude mít radu ?

florule
30. jún 2010

@zdena7327 Náš Kubík se v deseti měsících taky jenom plazil jak voják, za 3 týdny se najednou postavil a až teď začíná lozit po čtyřech a zároveň obchází nábytek. Takže já bych mu dala čas a nehrotila to, on na to přijde sám 😉

andykov
30. jún 2010

Ach jo, holky, my taky stále nechodíme a ještě to pořád nevypadá, to už ji bude 15měs. Ona by chtěla, ale fyzicky na to fakt ještě nemá ☹ Už by mohla, venku to je unavující, jak leze tak všechno na zemi strká do pusy, takže vaťany a tak, musím ji hlídat...

onlika
1. júl 2010

@zdena7327 , vobec to neries, on na to pride sam a mozno ani po 4 chodit nebude, niektore deti proste stvorkovanie vypustia, rovno sa postavia a chodia. Okrem toho, maly ma este cas, pises, ze ma 10 mesiacov, tak sa nestresuj.

@andykov , vydrz, ono to pride. Matej sa prvykrat pustil, ked mal presne 16 mesiacov a 10 dni a este dalsi mesiac trvalo, kym zacal normalne chodit sam. Chce to len trpezlivost, viem, ze to lezie na nervy, uz sa nevies dockat, plus blbe poznamky ostatnych mamiciek, ale kazde jedno dieta sa raz pusti a chodit zacne 😉. Tak hlavu hore, do 18 mesiacov je stale casu dost a niektore deti to potiahnu este dlhsie 😉

minnie55
1. júl 2010

U nás mierne pokroky - Matúš začal chodiť po štyroch. je to zatiaľ len sem tam a také veľmi opatrné, ale myslím, že každým dňom si bude na štyroch istejší. Ono to asi naozaj potrebuje len čas a každé dieťatko sa v tom správnom čase postaví, resp. začne cupitať 🙂 Netreba to zbytočne súriť a stresovať sa.

morgan
3. júl 2010

@andykov to ti bude strkat do pusy i jako chodící 😀, jinak věřim, že je to na palici, já jsem se chůze u syna dočkala po 16. měsíci a nemůžu si to vynachválit, vydrž! 😉

morgan
3. júl 2010

@zdena7327 já jsem syna naučila lézt po čtyrech na radu fyzioterapeutky. Prostě jsem za ním pořád běhala a ty kolínka dávala pod něj, držela ho za kyčličky nebo dávat ruku jakoby pod bříško, na každé dítě funguje prý něco jiného. Bylo to sice unavující, ale za 3 týdny se to naučil 🙂

brumdinka
3. júl 2010

ahojte, náš malej lezení po čtyřech přeskočil a začal chodit už v 8 měsících. Jak se to naučil odmítal kočár. takže sme v podstatě kočár nepoužívali a došli všude pěšky nebo autem 🙂

mima22
3. júl 2010

ahojte,
odvcera nam Natalka chodi sama pustila sa neskor ale to nevadi ona dlho stvornozkovala.ma 17m

lenka1smejka
4. júl 2010

mima-gratulujem.Inak pokial mi mala nechodila vsetci vraveli ani nechci uvidis to bude hrozne.No a nam sa velmi ulavilo.Uz ked zacala lozit uz to bolo super,ze som ju nemusela vsade nosit ale teraz ako chodi je to super a tiez nepouzivame kocik a to som kupila novy nedavno no ona ho nechce lebo vsade chce ist pesi ale zeby ju to unavilo-to nieeeeeee 😀

morgan
4. júl 2010

@lenka1smejka souhlasím, taky mě okolí strašilo, ale když začal chodit tak se mi ulevilo a procházky jsou mnohem zábavnější 😀

maminuska
6. júl 2010

ahojte, neprečítala som všetko ale pridám ja svoju osobnú slusenosť.
Staršia dcéra začala samostatne chodiť keď mala 15 mesiacov, dovtedy len okolo nábytku . Syn to bola kategória sama o sebe, strašne uplakané dieťa, ale behal fakt od 9 mesiacov, on nie že chodil tackavo, on behal ako Pribilinec.
kebyže mi niekto povie že dieťa je schopné aj od deviatich mesaicov behať, tak si myslím svoje a v duchu si zaťukám na čelo. lenže na vlastnej koži som zažila. Teraz mám tretie a to dcéru a tam už vidím že to nebude tých deväť mesaicov a nijako sa tým nestresujem. Ja som nikdy deti neučila ani chodiť, ani loziť, jednoducho som ich nechala vyvíjať sa vlastným tempom. Dokonca som ich nevodila ani za ruky, nepovažujem to za dobré. Pavúky sú podla môjho názoru absolútne nevhodné.
Niekedy však tlak okolia je neúprosný a dosť nevhodný , zvlásť staré mamy to komentujú a môj Románek už chodil, a vtedy už lozil. Nedať sa vytočiť. Ja mám skvelú doktorku a tá povedala, že každé dieta má svoj motorický vzorec a je zytočné ho meniť nasilu. Ak dieta chodí okolo roka je to fajn ak chodí do 18 mesaicov je to v norme.
A ešte je to aj o egu rodiča. Vety typu - a to ti ešte nechodí ? a ty s tým nič nerobíš ? to som si užila pri prvej dcére a ked som povedala že nie a nič nebudem robiť , pokiaľ neprekročí prípustnú normu tak na mna pozerali ako na krkavčiu matku. Dnes dcéra chodí a nikto nevie či chodila v 12 alebo 15 mesiacoch.

zuzipa
6. júl 2010

@zdena7327 ahoj, aj môj malý sa do tých 10 mesiacoch iba plazil a potom zničoho nič začal 4 nožky , tak sa neboj o chvílu určite začne liezť 4 nožky ... 🙂

zuzipa
6. júl 2010

ahojte ... prečítala som si vaše články, a trocha mi odlahlo a upokojila som sa ... Môj synček má už 15 mesiacov a tiež sa mu dajak nechce chodiť, ale zato štvornožkovanie mu ide jedna radosť, niekedy "nestíham" zaním 🙂 ... Ale inak okrem toho sa zato sám postaví k stolu a obíde ho, dokonca i k nábytku sa stavia, proste všade tam kde sa môže zaprieť ručičkami a vstať ... A i keď ho ja držím za ruky, tak zato ide ... len sám ešte nie ... Už som začínala mať z toho obavy, pretože všetky moje kamošky a známe, čo majú mladšie deťi od môjho tak niektoré už chodia a môj stále nič, ale ako čítam tak má ešte "čas" a i niektoré z vašich detičiek neskôr začali chodiť ... tak som trocha kludnejšia ... 🙂 🙂

dankolucka
7. júl 2010

ahojte baby, mna zas prepadavaju male depky. tesim sa, ze stvorkujeme jedna radost, chodenie nam nechyba, ale zato mojej dcerke nechyba ani stavanie sa na nohy pri nabytku. Vraj jej nic nie je, len na to musi dozriet. Tymto tempom nevie kolko to potrva, nakoniec bude chodit asi ako trojrocna :(. A to je v podstate zdrave deculo, len lahka axialna hypotonia jej bola zistena, ale ved chrbatik si posilnuje stvorkovanim, nie? No aspon som si ulavila, ale uz som nervozna, co kazdy den od rana cakam, ci sa konecne nepostavi..mozem byt rada, ze nic horsie jej nie je, ale poznate to same, ako by sme uz chceli, aby nase dietky drzali ako- tak krok s ostatnymi naokolo.

berenika39
7. júl 2010

@dankolucka no tak, vždyt je malá ještě malá! co blázníš? ( 😉 jen v dobrém 😉 ). třináct měsíců je naprosto, ale naprosto normální, že prcek leze a leze a leze a je to tak dobře. ono to pak jde ráz na ráz, může e jednou postavit, vyzkouší si to a pustí se. každopádně je dobře, že leze, a pak se budeš divit, jak to půjde rychle. petr ve třinácti měsících taky nechodil, ani náhodou. Pak se pustil a rovnou krásně bez padání a držení chodil. první den jen doma a hned druhý den venku.
Máte čas 😉 😉

lilly
7. júl 2010

ahojte, idem hlasit nase pokroky 🙂 Lilly uz nejake 2 tyzdne doma krasne chodi sama, len ked potrebuje sa niekam rychlo dostat, tak ide po styroch, alebo ked nema o co sa chytit a vstat, tak tiez ide radsej stvornozky, lebo sa nevie este sama postavit v priestore. No ale vonku sa ma stale musi drzat za prst, asi v tom velkom priestore sa este boji a vonku teraz nechce chodit ani medzi mnou a tatom, co predtym chodila aj 10 metrov sama.. ale tesim sa ze doma chodi krasne uz sama vsade 😵
@dankolucka este nechytaj paniku, dcerka je este mala, skor ci neskor sa urcite rozchodi, ved pozri na moju, taha jej na 20. mesiac a este nechodi uplne sama vsade, hoci jej rovesnici behaju, lozia po preliezkach, smykalkach... o tom ja zacnem snivat mozno tak za pol roka..

dankolucka
7. júl 2010

kocky ste zlate, ze ma upokojujete, ja viem, ze na chodenie casu dost, ale nie je cudne, ze nestoji 😕 ?

virgin15
7. júl 2010

Ahojte tak mna tiez trapi,ze moj druhy syncek este nechodi,a uz ma 1rok a 2 mes,ale teraz za posledny tyzden robi uzasne pokroky,uz vie dlhie postat,pusta sa sam a urobi par krockov,ale to sa da povedat ze od vcera to zacal robit.Teraz to bolo tazke obdobie lebo som stale cakala kedy sa uz odhodla,a pomaly to prichadza........a este aj to ze som porovnavala so starsim synom ktory zacal chodit na 10 a pol mes.

lenka1smejka
7. júl 2010

dankolucka-kamoskina mala co sa stretavame na ihrisku tak jej mala sa prvy krat posadila v 13mesiacoch,postavila v 14mesiacoch a chodit zacala v 16 mesiacoch a je zdrava a teraz ma 25mesiacov a je to nesmierne sikovne dievcatko a co je na tom najlepsie vsetko vie povedat aj radiator a take zlozite veci-trochu od veci ale chcela som tym povedat ked deti su sikovne vzdy v niecom inom ako tie druhe

dankolucka
7. júl 2010

@lenka1smejka juuuj vdaaka velika, toto som potrebovala pocut. Je vela deti, co neskoro zacnu chodit, ale tusim skoro vsetky v nasom veku uz stali, toto je fakt prvy pripad, co viem, ze sa aj neskoro postavilo. Moc ma to povzbudilo, dik.

lenka1smejka
7. júl 2010

dankolucka-nemas za co ale ja poznam viacero takych deticiek dokonca ja moja mala sa postavila v roku.Zacala chodit nedavno.Jeden chlapcek od nas z cinziaku sa postavil az v 18 mesiacoch a hned zacal chodit ako vedel chodit za ruku a tak ale bol straaasne lenivy sa sam postavit a chodit

andykov
7. júl 2010

Holky, my už asi začínáme chodit, už udělá až 8 krůčku, ale kolíbá se jak kachna a musíme jí lákat, aby šla , ale jde 🙂

alik30
7. júl 2010

Ahoj holky, chci trochu povzbudit ty z vás, které jsou ve stresu z toho, že jejich dítě ještě nechodí. Mám dvojčátka, dvě holčičky, donošené. Přetáčet se začaly těsně před dovršením půl roku, sedly si a začaly lozit v téměř roce (do té doby se jen plazily). Jedna začala chodit v 15 měsících, druhá teď v 17. Vůbec s ničím jsem jim nepomáhala, neposazovala, nepostavovala, za ruce nevodila (o to se snažila babička). Vidím veliký rozdíl mezi svýma holkama a dětma v okolí,které se vším začaly mnohem dřív. Holky jsou opravdu hodně stabilní a padají velmi vyjímečně, spíš jen, když se soustředí na něco jiného. Takže žádné starosti, děti to všechno doženou 😉 a tlačení nemá smysl 🙂

ali27
7. júl 2010

ahojte, pisala som asi pred mesiacom, ze este nechodime, tak este stale nechodime... aj ked slecna nam prejde aj desat krokov sama, ale vacsinou len k mamke alebo k ockovi, sama sa nepusti, iba ak je nieco velmi nablizku, napr. gauc... stale vyzaduje tu jednu ruku. no ale pomalicky sa posuvame vpred, snad do roka a pol uz budeme behat. a potom ju budem uz iba nahanat, aj ked mam pocit, ze ona sa bude dlho maminej sukne drzat...

petusko
7. júl 2010

tiez sem patrime, Marcelko ma 15 mesiacov a sam nechodi, len popri nabytku, alebo za ruku. a stvornozkuje ako diabol 😅 prave dnes sme boli u dr. a vraj nie je este dovod na paniku 🙂

barca25
7. júl 2010

no..pridam aj ja nieco..moja dcerka ma 13 mesiacov a este pred mesiacov nevedela ani krok a teraz sa pusta uz sama..behom necelych 3 tyzdnov sa naucila strasne vela.....a kazdy mi vravi ze uz mala davno chodit...no a ja tiez zdielam ten nazor ze ma este kopu casu a naco chodit ked ma mozu pestovat na rukach :DDDD....no a dufajme ze do mesiaca uz bude krasne behat bo teraz sa stale mykam a snazim sa byt pri nej bo je este ako pingui tucnacik🙂

2930
7. júl 2010

ahojte moja ma teraz 12mesiacov a chodi za pomoci jednej mojej ruky a sama ani bohovi boji sa že spadne no a ked ju chytim za jednu ruku beží jak drak a to celí den chrbat si vobec necítim ,ledva čakam kedy už pojde sama bez pomoci.

terina25
7. júl 2010

tak naša malá má 17 mesiacov a sama nechodí.len za 1 rúčku,okolo nábytku.akurát včera sa konečne 1.krát sama pustila.aj to tak,že sme si ju s manželom ,,púšťali,, od jedného k druhému.je strašne bojazlivá aby nespadla.dúfam,že sa to už konečne ,,pohne,,dobrým smerom