Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

jarus1
31. mar 2010

babyyyy 😵 ja som dnes postavila malú uprosred obývačky a postavila som sa pred ňu a volala som ju a on sama išla 😵 😵 😵 ako veľmi sa tešííím 🙂 potom to skúsila ešte niekoľkokrát, ale aj tak má väčšiu istotu ked ma drží 😝
konečne nejaký posun 😵 😵 😵

jana.sun
31. mar 2010

Atrami, pokud už chodí sami, tak vedení za ruku je samo úplně v pohodě 😵
celkově vození za ručičky - at už za obě, nebo za jednu se nemá dělat, pokud dítko nechodí samo, pokud si samo nezačlo stoupat a zkoušet krůčky - prostě, aby se nepředběhl jeho přirozený vývoj. pokud už dítka sama stojí a chodí, tak je to o něčem jiném!!!!

Jarus, tak super!!!!! šikulka!!! moc gratulujeme!!!!!! 😵 😵 😵

atrami
1. apr 2010

jarus, gratulujem. Malinká je šikulka. 😵 😵 😵

jana.sun,
ďakujem za vysvetlenie 🙂 Mňa doktorka strašila ešte pred mesiacom všetkými možnými diagnózami a cvičeniami. Príkazmi čo robiť. 😖 Nechali sme to na malého a on sa našťastie pustil.

jarus1
1. apr 2010

dakujem vám 🙂 všetky raz budú chodiť 😵 😵 😵

jana.sun
1. apr 2010

no jo, do školky už snad půjdou po vlastních 😀 😀 😀

lilly
1. apr 2010

moja mala stale nejak nepostupuje.. ked ju niekto ku mne posle, tak spravi par samostatnych krockov, no sama ani nahodou sa nepusti.. 😒 ona vlastne ani v priestore sama nestoji, nema este asi taku stabilitu na nozkach, obcas sa pusti nabytku a par sekund stoji, ked sa zabudne, ale to len velmi zriedka.. vase deti stoja same v priestore?
uz mam pocit, ze stale bude len na styroch, tak jej je najlepsie, naco by chodila po dvoch, ze... ach jaj 😔

jana.sun
1. apr 2010

Lilly - Maty ne, občas se vědomě zkusí pustit stolu, nebo v postýlce, pak se tomu strašně směje a chytne se - ale v prostoru se nepostaví sám vůbec! ale my jsme případ!!! 😅
jinak náš Maty ani těch pár krůčků mezi námi neudělá - když ho mm pustí a já jsem před ním, tak on neudělá krok, ale začne padat a smát se tomu 🙄

lenka1smejka
1. apr 2010

Ahojte prosim vas ked sa vase deti pustali myslim tak,ze sa postavili a pustili sa stola...Kedy potom zacali chodit myslim za aky cas zacali chodit

jana.sun
1. apr 2010

Lenka1 - já slyšela že tak do měsíce. Ale vlastní zkušenost zatím nemám 😉

lilly
1. apr 2010

jana.sun, ja som myslela, len ci vie stat sam bez opory, v priestore, ze sa nedrzi niecoho, nie ze sa sam postavi v priestore.. to nehrozi ani u nas, ona sa stale musi niecoho pridrziavat, inak straca rovnovahu. Kym sa postavi sama v priestore to potrva este dlhsie urcite ako chodenie.. ozaj a cupiet v drepe vedia? to tiez nehrozi, ale to asi tiez nastava az po samostatnom postaveni v priestore..

jana.sun
1. apr 2010

Lilly, Maty chvíli vydrží stát v prostoru, když ho pustíme, ale pak se sesouvá k zemi 😅

atrami
1. apr 2010

lenka,
to je rozdielne. Starší synovia chodili do jedného roka a išlo to veľmi rýchlo- do týždňa. Najmladšiemu to trvalo dlhšie- 2 mesiace.

lilly,
náš malý chodí sám 2 týždne. Je veľmi opatrný a prvý krát sa pustil pri dedovi a už sa nezastavil.

lenka1smejka
6. apr 2010

Vsetci mi lezu na nervy!!!Strasne sa cudakuju,ze este nechodi.Chodite s detmi za rucky?

amira55
6. apr 2010

No my sice chdíme, ale jeho nepřítel číslo jedna jsou momentálně kotníčkové boty...ach jo to nikdy nebude mít konce ☹ nechce mi v nich chodit 😠

atrami
7. apr 2010

lenka1smejka,
hlavne kľud. Malý začal chodiť až v 17. mesiacoch. Pritom starší synovia chodili do roka.Ešte máte čas. 🙂

annaanna
7. apr 2010

ahojte, lenka, toto aj my máme. Dcérka bude mať o dva týždne rok, narodila sa v 35. tt, sama lekárka povedala, aby sme brali do úvahy jej korigovaný vek, teda by mala o 5 týždňov menej. Ešte nechodí, len okolo nábytku a za ruky a všetci že waaaaaaaaw, ako to že vám nechodí.... to ten chodil vtedy, môj vtedy... nenávidím to. Veď sa ešte v živote nachodí 🙂

germik
7. apr 2010

baby, hlavne kluuuuuuuud. Síce sa mi to povie, ale my mame s rodinou vlastne to isté 😠 A to ešte nechodí? To on chodil ked mal 10 mesiacov,ona pred rokom, ten vtedy a ten zas vtedy...aaaaaaaaaaaa... Neznášam porovnávanie !!!!!!!!!! Ved každé dieta je iné. Najhoršie bolo, ked mi ešte aj doktorka na ročnej prehliadke povedala že ako to že ešte nechodí..To som myslela že ma zoberu!
Lenka1smejka - ja som nikdy neplánovala malú nosit za ručičky, aj doktorka vravela že ona sa pustí sama...Ale malá je tak strašne opatrná že by som čakala dodnes pokým spraví aspon 1 krok s pomocou... Stavat sa mi začala v 8mesiacoch, potom začala obchádzat nábytok, v 10mesiaci sme jej kupili také chodítko ktoré tlačí pred sebou a s tým sa prvýkrát odvázila behat po byte v priestore...Ale pustit sa sama ani za svet.. Tak sme ju od roka brali na chvilku pod pazušky, potom za dve ruky, za jednu, potom len za prst a včera na svoje 13mesačne narodeniny mi v parku prešla sama skoro 20 krokov 😀
Ale ja som ju nikdy netahala za ruky ako opicu, vždy som ju len tak trošku pridržiavala aby mala istotu že som pri nej.
Tak z vlastnej skusenosti odporučam choditko ktore tlačí pred sebou a teraz nam pri peknom počasí strašne pomohlo chodenie po parku, pričom malá tlačí svoj kočík a pritom chodí 😀













😀

germik
7. apr 2010

uuups, sorry, nejak mi ten smajlík zbehol až dolu 😝

olifcek
7. apr 2010

vidim, ze sa mam na co tesit...ach to okolie

germik
7. apr 2010

olifcek - my sme mali porovnavanie od babičiek so všetkým.....prečo ešte nechodi na nočník, prečo ešte nedavaš posadit, ešte nejak málo rozpráva.....atd. V tomto prípade poviem NAšTASTIE jedna babka býva 400 a druhá 800km od nás 😎

olifcek
7. apr 2010

no u nas jedna byva cca 400km a druha je v pohode...x;o)) no i segra mala dovjicky, predcasniatka a ti uz na necelych 11mesiacov chodili, tak uvidime...bratova zase moc pohodlna zacala az v cca 14mesiacoch, takze...snad rodinka hucat nebude, len okolie asi jo...

jarus1
7. apr 2010

lenka1smejka....to kto všetci sa čudujú???? ved ani literatúra neudáva, že ročné dieťa musí chodiť!!!! myslím, že je rozmedzie až do 16-18 mesiacov a vždy je to ok!!! tak hlavu hore 🙂

olifcek
7. apr 2010

jarus to fakt? tak to snad zvladame x;o)

henikav1
7. apr 2010

Baby, nestresujte a hlavne nepocuvajte babicky a susedky. Kazde dieta ma svoj rytmus. Moj syncek zacal behat ako 14mesacny a dovtedy sa ani nestaval na nozky, dokonca ani nestvornozkoval, jednoducho bol tucnucky a pohodlny. Potom sa jedneho pekneho dna postavil z nicoho nic, sedel vedla stola a my sme prave obedovali a zacal behat okolo stola. Takze zacal mozno neskor, ale s odstupom casu vidim ze nic nezmeskal, je velmi sikovny. Netreba porovnavat deti, oni maju taky zvlastny nepravidelny rytmus aj v pokrokoch, aj v raste, ze dlho nic a potom zrazu vela

tamka123
7. apr 2010

Ahojte, nas maly uz od vcera konecne sam chodi....pusti sa sam a prejde celu obyvacku a aj kuchynu... 🙂
Asi na 13 mesiacov urobil samostatne 2 kroky ,,,a preslo 2,5 mesiaca kym sa sam rozhybal.... takze nezufajte, ide to 😀
Aj mna uz stavali reci babiek a pribuznych, ze kedy konecne bude sam chodit....tak sa dockali, aj ked az po 15 mesiacoch

lalus
7. apr 2010

jarus má pravdu...podľa literatúry je v norme začať chodiť do 18 mesiacov 😉 Vy všetci, čo ste tu máte ešte moooore času 😀 😀 😀

onlika
7. apr 2010

lenka1smejka, rocne dieta este zdaleka nemusi chodit. A porovnavania neznasam zo vsetkeho najviac. Matej ma 16 mesiacov a sam nechodi. Kazdy sa cuduje, mamicky na cviceni divne pozeraju, ze je najstarsi a jediny nechodi. A co, zblaznim sa? Pri nabytku stal asi v 10 mesiacoch aj prve kroky okolo nabytku robil, ale sam sa proste nepusti. Musi sa drzat za prst. Takze ja ho vedome za ruku nevodim, ale on sam sa chyti za prst a doslova bezi. Aj ked som ho drzala za kapucu na ihrisku, tak siel sam. Akurat, ze som si vsimla, ze jednu nohu vytaca von, tak neviem, ci to tak bolo od zaciatku, alebo zacal az teraz, lebo je fakt, ze vacsinou sa drzi pravou rukou. Kazde dieta je hold ine, ja som ani nahodou nemyslela, ze este takyto stary nebude chodit a nechodi. No co, ma to vyhodu, vonku ho nemusim nahanat a vydrzi sa vozit v kociku 😀

jarus1
7. apr 2010

onlika...presne aj naša malá toto robila...sama sa dožadovala prstu a robí to aj doteraz 🙂 pohľadá môj prst, ktorý je jej úplne nanič, ale doslova beží. Ja som ju však nedávno nasilu postavila uprostred miestnosti a volala som ju. Normálne sa pohla a prešla ku mne. Bolo to nádherné, ale aj tak chodí radšej s mojim prstom. A ešte niečo - tieto deti, ktoré sa boja samé pohnúť a veselo bežia s našimi prstami sú iné ako 10m detičky, ktoré samé urobia 2-3 kroky a padnú na zadok. Malá vôbec nepadáva 😵

lenka1smejka
7. apr 2010

Dakujem vam baby len moja rodina je asi divna stale do mna rypu,ze preco este nechodi,je zaostala???Dokonca od svagrovej v pondelok padla takato otazka... 😠 Aj ja si vravim-no a co ked nechodi???Len ma zarazilo ako povedala zaostala-uprimne to by zabolelo kazdu maminu!A stale ju vodila za rucky aj na 10x co som ju upozornila.No nic nebudem si nikoho vsimat-este,ze vas tady mam 😉

jana.sun
7. apr 2010

ahoj holky,

my ještě stále patříme sem mezi vás - Maty má 19 měsíců (korigovaně 18) a stále nic!!! Jen ted furt říká "ťapi, ťapi" a chce za ruku chodit, což jsme ho asi naučili my - což není dobře, ale aspon tak. občas ho vezmu venku z kočárku a tapem v botičkách, jen na chvíli, to se mu moc líbí - ale pořád vytáčí hlavně pravou nožičku, tak ho v tom nebudem moc podporovat, nerada bych za 10 dní na kontrole na rehabce dostala sprďucha, že nám to nedoporučili ho vodit a my to děláme 😔 😔 😔 Sám bez opory prostě chodit nechce, když stojí a pustíme ho, tak se mu ty nožičky tak jakoby podlomí - no on fakt je nemá vyzrálé. Blbej porod koncem pánevním!!! 🙄 🙄 🙄 nebo já nevím, čím jiným to může být ☹ ☹ ☹
no, ale on holt, co neodchodí, to okecá - pusinku nezavře 😅 😅 😅
my teda právě naopak máme velkou oporu v okolí - hlavně v rodině - každej mě furt utěšuje a uklidňuje, že se ještě nachodí - to já su ta, které už to vadí 🤐 🤐 🤐 😲