Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

barca25
8. júl 2010

zato moja sa vyruti aj bez pomoci a vobec sa neboji ze spadne..len jej to este tak nejde..prejde tak max 5metrov vselijak tackavo🙂..

alik30
8. júl 2010

@terina25 u nás to bylo totéž. Anička se hodně bála. Poprvé se pustila a chodila mezi mnou a tatínkem. Pak jí trvalo asi 14 dní, než se začala zase pouštět a teď už skoro týden chodí sama. Každý den je to lepší a lepší a pouští se čím dál častěji. Venku sice ještě moc ne, ale doma ano. Takže u vás už to bude určitě taky brzo 🙂

mima22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mayerka
12. júl 2010

@mima22 ahoj, jestli tě to utěší, tak náš Jára se začal pouštět nedávno, myslím že tak týden už můžu říkat, že chodí 😀 vypadá jak pokaděnej kovboj po litru whisky, ale CHODÍ!

mima22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mayerka
12. júl 2010

mima22 - no, běhali jsme po doktorech, na neurologii... byl pozadu, plazit se začal přesně v den 1. narozenin, po dalším týdnu začal lézt po čtyřech a pak dlooooouho nic. Tak v 18měsících začal obcházet kolem nábytku a za jednu ruku chodí nějak od konce května (máje).
Ale na neurologii mi vždy řekli, že je sice pozadu, ale naprosto v pořádku. Jen lenoch 😖 😀
taky je dost bázlivý, tak možná se na to necítil.. i když by mohl..

mima22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mayerka
12. júl 2010

@mima22 určitě 😎 jak píšeš, příjde mi, že malá už chodí dobře, jen je nejistá. A jestli už zkouší trochu sama, za chvilku přijde na to, že to není tak těžký. Dávám jí maximálně měsíc, a to by fakt musela být louda jako ten náš, a to se jen tak nevidí 😀 ne, vážně, teď už to půjde rychle, myslím

zzuzca
12. júl 2010

ahoj holky

@mima22 nas kubik ma slabsie svaly, je hypotonicky od narodenia, nie je to ziadny extrem ale neda sa to ani prehliadnut, je taky ' gumovy panacik'

lezie od 10 mes., nabytok obchadza uz vyse pol roka!!!! prvykrat presiel sam cez celu miestnost 3x za den ked sme boli u babi za vydatneho povzbudzovania 'divakov' 😀, to bolo pred mesiacom, mal takmer 1,5 r! odvtedy -mesiac nic!!! jedine par krokov,2,3 urobil sam ked mal niekam velmi blizko. a az teraz po mesiaci zacina konecne viac chodit sam odseba 😵 musim povedat ze ma to dost trapilo, aj ked som vedela ze u nas to bude nadlhsie kvoli hypotonii, ale tak nejak ked mal rok som si vravela ze snad uz cez leto bude chodit a kazdy mi pritakaval ze to urcite. no a velke prd! 😅 hlavne ma to trapilo lebo cakame druhe babo a furt ho prenasat na rukach, on je dost macik, no nic moc 😝 ale uz nejaky mesiac to fakt neriesim, vidim ze mu proste len treba dat cas, ja som ho nikdy do nicoho nenutila nasilu co sa tyka pohybu, a myslim ze to je najlepsie co mozes urobit aj ty. podporovat,motivovat to samozrejme ano 😉 ja sa priznam ze teda obcas vodim za 1 ruku aj ked nam to rehabka zakazala, ale fakt obcas a tak aby sa mu nemenilo tazisko. a teraz ako zacina chodit sam to nastastie ani nevyzaduje 😉

mima22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zzuzca
14. júl 2010

@mima22 no vidis len tak dalej 😉 nas kubajz stale chodi cim dalej viac, ale je taky hrozne opatrny a pomaly 😅 vonku vyzera strasne smiesne, dnes som ho na chvilku vypustila. on je na svoj vek dost velky a tym ze zacina chodit az teraz tak duplom to na mna posobi komicky ked chodi tak opatrne a rucky ma rozpazene a drzi ich hore aby to nejak vykryl 😅 pride mi ako velike miminko 😀

my uz vojtovku vlastne necvicime, je to nejak 2 mesiace...mali sme jeden cvik a mali by sme ho cvicit, ale ja som tehu a rehabka nakazala nech cvici len manza. ten pride z prace az vecer a kubik aj tak pri tom cviku nejak nereagoval, som zvedava ako by reagoval teraz, asi manzu vyzvem nech zacvici 😅 a este mame cvik na gymn.lopte, ale to je zabava nie vojtovka 🙂

mima22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zzuzca
15. júl 2010

@mima22 no kubko sa zacal sam stavat v priestore skor ako zacal chodit. vacsinou to byva naopak. to mal tak rok a 4 mes. ale nerobil to casto. prve krocky urobil nejak 2 tyzdne na to.sam presiel cez byt po castiach za dalsi mesiac (mal vyse rok a 5 mes.) a az za dalsi mesiac teraz zacina chodit.

a vsetko toto az ked sme uz vlastne necvicili, len na lopte. jakub uz teda velmi nepada ale to asi preto ze je strasne opatrny.

mima22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mima22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vieraj
15. júl 2010

ahojte, ake cviky ste cvicili na rozvoj chodze? moja dcerka nechodi sama, len za 2 ruky a aj to po chvilke zasne stvornozkovat. proste sa hodi na zem a zdrhá mi.
dokina vravela,ze dievcatka uz v 14-15 mes. chodia vsetky same. necvicili sme vojtovku ani nic podobne. narodila sa v termine, ale porod bol vakuovym extraktorom.
aj sediet sa naucila neskor, kedze som ju pasivne neposadzovala a choditko tiez nepouzivame, kedze nie je odporucane . 😲

jelencek
17. júl 2010

@vieraj ahoj, myslim, ze ked je mala v poriadku tak ziadne cviky nepotrebuje. Len to kludne nechaj na nu. Moja mala zacala chodit len asi pred 2 tyzdnami, ani za ruky som ju nevodila (mam 2, takze by som to nezvladala). Proste stvornozkovala, chodila okolo nabytku, potom zacala pred sebou tlacit kocik, odrazadlo a tak, no a jedneho dna sa rozhodla, ze bude chodit. Mylim ze je velmi dobre, ze si ju pasivne neposadzovala ani nepouzivas choditko, len by si jej zbytocne zatazovala chrbatik. Deticky sa proste vyvijaju svojou rychlostou, chlapci ci dievcatka.

vieraj
17. júl 2010

@jelencek diky, a prajem vela sil s dvoma drobcekmi. 🙂

lilly
19. júl 2010

ahojte baby, idem sa chvalit, Lilly, chodi sama aj po vonku 😵 😵 asi 3 dni dozadu sa na novom ihrisku pred nasim blokom zacala osmelovat a obcas sa ma pustila a presla sama k nejakej atrakcii, kazdym dnom to bolo viac a vcera uz presla aj vo vchode k vytahu sama a do vytahu a potom z neho do bytu a dnes cupotala po celom ihrisku hore dole sama na dlhe trate, ja som len chodila za nou a nevedela som sa vynadivat 🙂 🙂 🙂 🙂 a potom presla aj po chodniku sama a zase po vchode a do bytu.. ja sa taaaaaaaak tesim 😵 😵 😵 😵 😵 este musi doladit vstavanie v priestore bez opory, lebo to nevie este, ale nevadi, aj tak sa tesim 😀

vieraj
19. júl 2010

@lilly super, ja sa neviem dockat kedy zacne moja chodit aspon za jednu rucku....

lilly
19. júl 2010

@vieraj neboj raz to bude. moja v jej veku tiez nechodila za 1 ruku, len okolo nabytku. A potom za 1 ruku chodila strasne dlho, tusim v 15. mesiacoch presla prvykrat medzi mnou a tatom a potom len za 1 ruku po vonku.. nejake 3 - 4 tyzdne chodi doma uz po dvoch, vonku stale sla za 1 ruku, vcera mala 20.mesiacov a zacala sa viac pustat aj vonku a dnes uz krasne chodi vonku sama, az jej pomaly nestacim 😵 😵 😵 prave sme sa vratili zvonku.. a vobec pri chodeni nepada, ako mensie deticky, uzasne to je, neviem sa na nu vynadivat, ako si cupita 😵

mima22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilly
23. júl 2010

@mima22 neboj urcite bude chodit aj uplne sama, len musi nabrat odvahu.. 😉 nasa chodila dlho dllllho len za ruku vonku a potom zrazu len sama, teraz moju ruku ani nechce uz a musim ju nahanat...

mima22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilly
24. júl 2010

@mima22 ked mala 20 mesiacov a 1 den 😉

ktulik24
2. aug 2010

ahojte baby 🙂 idem k vám po trošku útechy 😒 malá bude mať 13 mesiacov a nechodí...podľa svokrovcov NECHODÍÍÍ 😕 😕 🙄 dosť mi ide na nervy, ked cca každý druhý den volajú, či už konečne chodí???
to snád neni nejak strašne pozadu 😕 teda-štvornožkuje neuveritelnou rýchlosťou, stavia sa všade, aj uprostred izby, čiže bez opory, ešte si aj zatlieska 😉 , chodí dosť stabilne za jednu ruku, ale sama sa nepustí ☹ hmmm, podľa mna jej veľa nechýba, podľa svokry je pozadu 🙄 🙄

ined77
2. aug 2010

@ktulik24 🙂 ...určitě máte ještě čas 😉 .náš malý se pustil z minuty na minutu na konci 13-tého měsíce 😉 .
a přesně jako vy...po čtyřech lítal jako dráček, u všeho stál atd....potřebuje jen ''dozrát'' 😉 .
navíc čím déle dítko leze, tím lépe pro jeho zádíčka 😉 .

lenka1smejka
2. aug 2010

ktulik24-my sme mali to iste so svokrou🙂 ale mala sa nakonec sama pustila az tak 14mesiacov ale zistujem ked chodila za rucku to bolo lepsie alebo ked sa drzala kocara a isla pri mne jaaaaaaaaaaaj to bolo super

mima22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bubkaci
2. aug 2010

ahojte...náš malý tiež chodil až v 15 mesiaci...zo začiatku aj by už vedel sám ale ked sa skor naučil po štyroch tak mu bolo lahšie sa dostat tak,ako po dvoch...a zo dna na den sa pustil sám...no a dokonca aj utekal od stola ku dverám...a teraz je už doslova všade...a najhoršie na tom je že ked ideme von tak mi odstrkuje ruku aby som ho pustila...že on pojde predsa aj sám...tak už máme tolko pádov na konte 🙂