Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

maurizia
6. feb 2010

atrami a ostatne baby, co mate problemy (hlavne nechapem tie mamicky, co pisu do tejto temy, ze ich deti chodia takmer od narodenia 😠 ),

my sme mali skoro od narodenia so vsetkym, co sa pohybu tyka, nejake oneskorenie..neskoro sa zacala pretacat, a tak. nastastie, doktorka sa k tomu stavala dost dobre, povedala, ze svaly a tak sa zdaju v poriadku a ani nas nikam neposlala. kamoskina mala mala presne taky isty vek a uplne rovnake "problemy" a chodili s malou cvicit a trapili sa...pretacat sa nase male zacali naraz a v podstate vsetko malo dost podobny priebeh 🙂

moja krpata bola celkove dost nervozna, vela plakala, mala nadbytok energie a lezala na chrbte a kopala nohami skoro stale 😀 vlastne to robi dodnes..

najviac ma hnevalo cez leto, ked uz vsetky deti v jej veku zacali chodit, ona konecne! chodila po 4, po chodniku..lebo nechcela ist na ruky a nechcela byt v kociku...ludia sa pohorsovali, citila som sa trapne.. 😒

raz sa pristavila jedna pani, pediatricka a podporila ma velmi..hovorila, ze to je super, ze dieta zacina chodit neskor, ze to chce cas , ze sa jej posilnia chrbtove svaly 😎

ja som sem uz pisala, ..ja som dost sportovy typ, bolo mi to divne, ze moje dieta plne energie tak dlho nechodi...potom zrazu okolo 16 mesiaca objavila zazrak spravit zopar krokov..proste sa zrazu zvihla a isla...a isla...

baby, ona teraz tak lieta, ze za nou niektori rovesnici fakt nestihaju...chcem tym celym len povedat, ze to, ci vas aj lekar stresuje alebo nie, je casto subjektivny pohlad na vec. nechcem to zlahcovat, ale da sa vidiet, ci su dovodne obavy, alebo ci dieta skratka potrebuje svoj cas..

maurizia
6. feb 2010

atrami, keby si videla, ako sa snazili moju krpatu mamicky v materskom oblafnut, dali jej nieco do ruky, kruzok napriklad, ktory drzali a potom pustili..hned na to prisla a hodila sa na zem..juj teraz mi je z toho smiesne, vtedy mi az tak nebolo..tolko kamosiek to so mnou prezivalo..
este jedna vec, ked sa plazila, vzdy sa odrazala iba jednou nohou..tiez som sa bala, ze co to je, potom na 4 uz bola rovnomerne..no fakt neviem, keby som mala inu pediatricku, kade vsade by sme uz boli poposielani na vysetrenie.. 😝

ilijanka
6. feb 2010

maurizia, ja si tiež myslím, že téma sa volá kedy najneskôr začali chodiť, nie kedy najskôr, ale čo už, možno sa potrebujú pochváliť...
Naša Adelka bude mať 11 mesiacov a iba teraz začína liezť, a to sa teším ako blcha, na nohách sa ešte neudrží, tak myslím, že to bude ešte hodnú chvíľu trvať, kým začne chodiť sama. Brat mojej kamarátky začal chodiť ako 20-mesačný, teraz má už vyše 20 rokov a nikto by to naňho nepovedal 😀

maurizia
6. feb 2010

ilijanka, moja krpata sa plazila skoro do roka, asi od 10 ci 11 mes uz potom zacinala aj po 4, lozila doslova ako raneny partizan, jednu nohu tahala za sebou strasne smiesna bola..neviem preco som sa vlastne nestresovala, ze taha tu nohu za sebou..asi preto, ze niektore deti mali taky styl, ze sa odrazali na zadku ..napriklad iba do jednej strany..proste videla som v materskom cetre a detskych kutikoch vselico, tak som si hovorila, ze to asi bude o detskej individualite..aj moja svokra rozpravala o tom, ake bolo kazde jej dieta ine.. 😉

mikulka
7. feb 2010

taky myslím, že maminky, které sem píší, že jim děti chodí od 8. měs apod, moc teda ostatní nepodpoří.
Ale takové děti, co chodí tak brzy, budou mít v budoucnu možná problémy s páteří, takže není o co stát. 😝

amira55
7. feb 2010

ahojte souhlasím že není fér aby se sem psalo že děti lezou od 4. měsíce a podobně...
my patříme do té druhé kategorie je nám 15 korigovaně 14 měsíců a pořád se né a né pustit.stojí od deseti měsíců, vlastně dřív než začal pořádně sedět
teď je zima tak je v kočáře ale kdyby bylo teplo a ostatní i menší děti chodily asi bych se zbláznila. navíc vypadá starší a větší takže většina předpokládá že už běhá.
on je tak velkej jaktože ještě nechodí?a tak stále odpovídám o vojtovce, že musí co nejdéle lézt a že vlastně to ani nevadí že nechodí protože venku je zima že si počká na sluníčko...jenom aby mě někdo nelitoval či nelamentoval popřípadě nezděloval že jeho dítě se pustilo v necelým roce a v roce a půl běhá a podobně

atrami
7. feb 2010

mikulka.
mamy, ktoré nezažili starosti s chodením to nepochopia.
Najstarší chodil od 9. mesiacov, ale potom dlho po špičkách ☹ Takže tiež chodenie skoro má nevýhody.

Syn je tiež pokojnej povahy, veď uvidíme. 🙂

amira55
7. feb 2010

vojtovku bychom ještě měli cvičit ale já už ho neudržím tak máme jenom cviky na balónu....prostě mu vše bude trvat déle-hlavně spevňování svalů

ilijanka
7. feb 2010

no ved ani ja už nestresujem, že nechodí, proste ona je taká pohodlná, že sa jej doteraz nič poriadne nechcelo robiť, až teraz sa rozliezla, ale tiež lezie tak, že ťahá jednu nohu za sebou, ako píše maurizia, ale stále si myslím, že je to lepšie, ako keby chodila v pavúku, alebo sa odrážala posediačky na zadku, takto si aspoň posilní chrbtové svaly...

blandik
8. feb 2010

Já mám taky kluka, který je hodně hodný, klidný, opatrný, něžný a taky dělá všechno "později". Taky jsme chodili na cvičení, ale jen 1,5M, pak jsem to stopla a choidli jsem jen na kontroly. V 11M si najednou sedl, postavil se a začla lézt (po tom, co se od 7M -11M plazil). Chodil začal v 15M, ale to jsem hleděla jako blázen, protože do tří dnů chodil sám po celém bytě bez spadnutí a týdne se uměl i sám postvit v prostoru. Nevodili jsme ho za ruce a vyplatilo se, protože opravdu chodí sám.

Co vím od sestry na RHB, tak hlavní problém je, když dítě třeba při plazení nepoužívá obě nohy a ruce, nebo když u lezení jednu nohu táhne a nezapojuje - pak je to nerovnoměrný vývoj a svaly neposilují koordinovaně. Ale ani to neznamená, že by dítko nechodilo, jen nebude mít svaly až tak posílené. Náš malý má zase velké bříško a spodní žebra má mírně od sebe a to všecno proto, že nechtěl být na bříšku a pást koníky a tak mu břišní svaly až tak neposílily.

fran
8. feb 2010

Ahoj, nekdo tu pise, ze maminky, co pisi, ze jim deti chodi brzy moc nepodpori a deti budou mit problemy s pateri....tak s tim nesouhlasim. Tema se jmenuje, kdyz zacalo vase dite nejdriv chodit...

Moje mala byla hrozne neklidna a vubec jsem si s ni neuzila pohodicku - furt trenovala svaly, aby uz mohla vystrelit a do toho furt knoucela viii viii viii, cele dny. Vystartovala v osmi mesicich. A co ja s tim. Akorat jsem zavidela maminkam, co si jejich malicke v klidu lezelo na dece a zuzlalo hracku a smalo se na vsechny okolo. Bez viiii viii, neustaleho kopani, konicku a vseho.

No a jelikoz furt urputne trenovala, tak problemy s pateri nehrozi a zadna mama moc neovlivni, jestli vystreli brzo, nebo bude hezky hacat dele. A hlavne si nevybere, kamaradka ma to same, jini znamy zase uz netrpelive cekaji, az si konecne stoupne. Cekam druhe mimi a doufam, ze bude klidnejsi a chvili dyl hezky hacat...ale kdo vi. 🙂

kulimka
8. feb 2010

A nejmenuje se to tema Kdy nejpozdeji začlo dite chodit?!

fran
8. feb 2010

Jezisiii, ja cetla najskor! Tak jsem se rozcilila. Tak to pardooon. 🙂 Tak to potom jo.

alik30
8. feb 2010

Ahoj holky, mám dvojčátka, donošená. Taky jsem zvědavá, kdy začnou chodit. Lozit začaly, když jim měly ukončený 11. měsíc, jedna si i normálně sedla, ale druhá sedí pouze na patičkách, což se nedá za sezení považovat. Chodí pouze opřené o chodítka po kolínkách. Tak aby se postavily, to je ještě nožičky neudrží. Naše doktorka je taky zatím klidná, tak se snažím být i já 🙂

juliet
8. feb 2010

Ahoj, moje dvojčata (narozená o měsíc dřív) začala chodit každé jinak. Chlapec v 11,5 měsících, holčička během 15 měsíce

mikulka
11. feb 2010

Holky, od doby, kdy vám děti udělaly samy pár krůčků, za jak dlouho pak už chodily normálně? Tedy že třeba normálně chodily po bytě celý den?

atrami
12. feb 2010

mikulka,
starší chalani asi po týždni, chodili úplne normálne,

kackadu
12. feb 2010

Náš malej začal až tak za měsíc jako víc chodit od prvních krůčků

mikulka
12. feb 2010

Mně malý udělal první krůčky ve 14. měs, ale vždy jen venku a to tak 3 kroky. V 15. a půl měs začal i doma, tak max 7 krůčků. V 16 přejde půl obýváku. POkroky jsou, ale trochu pomalé...?
Jinak teda chůzi nezkouší sám, vždy jen když u toho jsem já či manžel.

amira55
14. feb 2010

Ahojte🙂

Hlásíme mírný pokrok-Damík včera udělal krok, jeden jediný a to prot, že jsem mu podržela koníka co máme ve výtrýně, tak aby pokud na něj chce dosáhnout musel udělat právě ten malý krůček.🙂
No a pak jsem ho objevila jak v prostřed predsíně stojí🙂
Myslím si, že je pravdu d§ležitá motivace, obzvlášť u dětí které mají nějaký problém a při tom bravůrně lezou-on je jak motorová myš, tak proč by měl chodit, když na zemi je tak rychlej, že ano????
😀

steppy
14. feb 2010

Ráda bych tady podpořila všechny mamči, které se stresují, že jim dítě ještě nechodí. Katy začala chodit až týden před 18. měsícem - tedy 17 měs a 3 týdny! Přitom úplně zdravá, jenom prostě opatrná. Do 11 měsíců se plazila, od 14 měsíců obcházela nábytek. Chápu, že je to pro nás maminy děsný stres, když vidíme jiné děti, které už lítají jak draci a jsou o půl roku mladší. Ale nemá cenu nic uspěchat a pokud vám doktror neřekne, že je něco špatně, obrńte se trpělivosti a držte se! Já ten první krůček obrečela 🙂

mikulka
15. feb 2010

steppy: a za jak dlouho od prvního krůčku ti začala chodit sama suverénně po bytě?

andy485
15. feb 2010

ahoj maminy 😉
snáď dodám aj trocha optimizmu maminám, kt. stresujú z nechodiacich drobčekov 🙂
aj ja som jedna z nich, ale nakoniec sa to zlomilo... náš malý sa dlho plazil len okolo seba, dopredu sa začal posúvať asi v 9 m., v 12 m. sa začal stavať pri posteli, a to tak že sa zakusol do postele a vytiahol sa, postupne urobil pár krôčkov popri posteli, do boku, v 13 m. zrazu zistil že sa dá ísť aj po štyroch, konečne ! 😉, a postupne opatrne šlapal okolo nábytku, v 14 m. sme mu na vianoce dali to "chodítko" od FP ktoré tlačí pred sebou, s tým behal po byte asi tak 2 m., občas urobil 2-3 kroky keď sme boli na blízku, ale to sa skôr na nás vrhol, stáť sám nechcel, neudržal rovnováhu... postupne sme ho začali púšťať k sebe s manž., postavili sme sa oproti sebe, niečo sme podali malému a on to nosil odo mňa k manž. a naopak, ale bolo to len zopár neistých krokov... takto sme trénovali každý deň chvílku, stále sme posúvali vzdialenosť, najprv prešiel svoju izbu, potom obývak, ale stále len kým sme boli na dohľad a na dosah, takto postupne sa občas pozabudol a urobil sám 2-3 kroky... toto trvalo do tých 16 m. ... takže postupne pomaly sme sa dostali k tomu že chodí po byte, aj keď opatrne, ale chodí, nedávno sa odvážil aj na väčšom priestore, napr. v obchodnom dome ... nie je to suverénna chôdza, ale šlape sám a nebojí sa ... tak dúfam, že pri tom ostaneme 🙂

jasminka.25
23. feb 2010

Ahoj, taky se přidáváme - Dádulovi je 14 měsíců, ale sám ještě nechodí. Vlastně všechny motorické úkony provádí s jistým zpožděním, řekla bych tak dvou- až tříměsíčním. Nejradši leze, dost stojí, ale chodit se asi bojí. Udělal první krůček zhruba před 14 dny, od té doby se pokoušel jen párkrát. I když se mi do tabulek rozhodně "nevejde", řekla bych, že je moc šikovný - vlní se do rytmu písniček, "zpívá si", vykládá... Byla jsem, a asi i budu, sem tam nervózní, nesrovnávat je dost těžké. Zvlášť, když ne všechny maminky (včetně kamarádek) jsou ohleduplné a taktní, že? 🙄 🙂
Doufám, že se jednou ten rozdíl setře, ale jsem i tak za svého bobánka moc ráda!!! A vy jistě taky 😉 😉 😉

mirkson
25. feb 2010

steppy - dekuji za podporu. My jsme na to uplne stejne. Vcera mela Kristinka 15 mesicu a jenom udela par krucku kolem gauce.

vodnarky
26. feb 2010

maminky,aj nasa princezna zacala chodit sama bez drzania az daleko po roku.. 🙂

stvura
2. mar 2010

Mno...moj maly chodi od 10 mesiacov, stvornozkoval az o dva tyzdne neskor...podla mna je to individualne, kazde dieta je ine a to ze najskor chodi este nemusi znamenat ze bude mat nejake poruchy - aj ja aj moj muz sme zive priklady ze nam nic nie je...xixi...do tych 18 mesiacov je idealne ak dieta chodi.
Inac velke deticky chodia neskor....suseda ma 15 mesacnu ktora este nechodi,tiez si ruky neciti...

lalus
3. mar 2010

náš malý začal v 14 mesiacoch ale my sme nikdy "nerúčkovali", nemyslím si, že je to dobré...jednoducho od 9 mesiacov lozil a nestavali sme ho na nohy a neťahali za ruky...tak mu to ani nechýbalo, lebo ten pocit nepoznal. V 13 mesiacoch spravil za ruku prvé dva kroky a odvtedy ho to občas napadlo (ale 99 % času prelozil), no a v 14 mesiacoch spravil samostatné kroky doma, chvíľku chodil za jednu rúčku a potom sa pustil.

standu
3. mar 2010

my sme zacali chodit v 20 mesiacoch...od roka popri nabytku ale pustila sa sama az po operacii vyrazneho strabizmu, plus sme mali lahky hypotonus HK a hypertonus DK...

evitkamalicka
3. mar 2010

nas sa sam pustil v 13 mesiacoch