Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

atrami
11. máj 2010

Každé dieťa je iné a aj čo sa týka topánok.
Najstarší chodil po špičkách kúpili sme preto vysoké topánky a robila som to aj pri ďalších deťoch. Najmladší chodil okolo nábytku od 11. mesiaca ale sám až od 17 mesiaca a určite mu to ide aj teraz lepšie ide v topánkach.Je asi jedno či je dieťa na boso alebo v dobrých topánkach, horšie je ak sa noha neprirodzene formuje na základe nevhodnej obuvi 😉
Starší synovia chodia doma bez papúč celý deň sú v topánkach alebo v papučiach, tak im to asi vyhovuje.

rimmel
11. máj 2010

suhlas s bubelko a jana.sun 🙂

mima22
11. máj 2010

ahojte,
moja mala ma 16 mesiacov a este sama nechodi uz som s toho strasne nestastna chodi zatial za jednu ruku ale uz dlho
ona je hypotonicka ma trochu slabsi chrbat a ruky.
bojim sa toho ze ci to nebude este dlho trvat kym sa pusti sama.
mate niektora s tymto skusenosti ?
ake su najlepsie topanky ked sa uci chodit aby ju mala uplne pevnu?myslite ze by som jej mala dat aj ortopedicke aj ked nam to nikto nekazal?

fufinko
11. máj 2010

Ahoj, moja mala ma tiez problem s chodenim, bude mat 13mesiacov, a chodi len vtedy ked ju ja postavim a aj to len chvilu, potom sa chce dat na styri a lozit. Dalsi problem je v tom, ze dava nohy nasiroko od seba a zda a mi ze ani kolienka pritom neohyba. Inak ani sa mi sama este nepostavi.Ale ked ju ja postavim a drzi sa nabytku, tak stoji. Co si o tom myslite?

mima22
11. máj 2010

aj moja mala sa tiez este sama nepostavi iba ked sa niecoho drzi
mne mala chodi okolo nabytku uz dlho ale tak od 11mesiacov

fufinko
11. máj 2010

lenze moja uuuuplne nic, niekedy ked ju necham pri tom nabytku stat, tak spusti hystericky plac a chce si sadnut, myslim ze place preto lebo sa boji ze pri tom sadani sa udrie......

onlika
11. máj 2010

fufinko, nenut ju, aby neziskala k chodeniu uplny odpor. Lebo ked sa boji, tak sa boji, ak Ti dr. povedala, ze je vsetko ok, tak to nechaj na nu. Ak mas nejake podozrenie, ze nieco nie je ok, nechaj sa poslat na neurologiu alebo rehabku.
Nas Matej sa staval pri nabytku sam tiez asi od 11 mesiacov, ale prvykrat sa pustil sam chodit az ked mal 16 mesiacov a 10 dni. To bolo presne pred mesiacom a stale nechodi poriadne, aj ked stale castejsi je na nohach, ked chce ist rychlo, tak radsej po styroch alebo kolenacky

mima22, neboj, ona sa pusti, nenut ju, proste to nechaj na nu. Viem, ze to je na hlavu, poznam to mooooc dobre, ale nic s tym neurobis. A ber to tak, ze kym ide len za ruku, nemusis ju nahanat 😉

germik
12. máj 2010

fufinko - onlika ma pravdu, vobec by si ju nemala nechavat aby plakala, može sa začat bát ešte viac 😖 Nemala by si sa vobec stresovat, ved píšeš že ešte nemate ani 13 mesiacov, tak predsa ešte mate časuuuu 😎
U nas tiež dlhšie trvalo, kým sa odvážila íst sama, od 8mesiacov sa stavala popri nábytku a prvé samostatne kroky začali v 13m, takže sme si 5 mesiacov počkali 😝 Nam dost pomohlo používanie aktívneho chodítka ktoré tlačila pred sebou a na prechádzkach tlačila pred sebou kočík, tým začala trošku získavat istotu /ktoru mimochodom ešte nema doteraz a niekedy padá ako hruška 😀 /
Takže uuuuuurčite niiiiiič nasilu, skus ju nalakat na niečo zaujímavé, nam napr.na lozenie pomohlo chodenie do MC medzi detičky - malá to odkukala od ostatných detí a tam sa rozlozila.. Ale určite vam nezačnú chodit pokým detičky samé nebudú na to pripravené

atrami
12. máj 2010

mima22,
malinkú nenúť. Ak nemá ešte pevný chrbátik, tak by si mala ešte počkať. Mne malý začal pred 17. mesiacom, pritom nemá žiadne zdravotné problémy.
Topánočky by mali byť vyššie a pevná päta. Určite sa oplatí kúpiť kvalitné topánky.

fufinko,
zdravé dieťa by malo chodiť do 18. mesiaca, takže máte ešte čas 😉

rimmel
12. máj 2010

no ja by som tiez dieta nedavala stat dokym to nevie sam 😉

berenika39
12. máj 2010

fufinko, už ti to mamči napsali, malá má ještě časuuuuu...petr začal chodit až po třináctém měsíci a pochopitelně lítá jako drak. neboj. hlavně to nech na ní, to funguje samo, prostě až je prcek připravený, pustí se jde, ty to vůbec nijak neovlivníš a jen si s tím přiděláváš zbytečně starosti. hrajte si na zemi, dej jí nějako hračku někam na židli, at má motivaci, ale to je všechno. potřebují k tomu zpevnit záda, lezení je to nejlepší, co ted potřebuje, celý sval.korzet se připraví na chůzi.

napiš za dva měsíce, jak nestíháš honit malou, jo? 😉 😉 😉

atrami
12. máj 2010

presne ako píše berenika, len spomínam aké to bolo fajn, keď malý ešte nebehal. Najradšej po schodoch. Teraz má najväčšiu radosť, keď vylezie na gauč a može skákať. Odkedy chodí, sa najrýchlejšie učí kde čo vyparatiť 😀

fufinko
12. máj 2010

dakujem za odpovede, ono to dost povzbudi.

dankolucka
12. máj 2010

fufi, prosim ta toto absolutne neries, bud stastna, ze ti lozi po styroch, ako baby pisali, perfektne sa jej spevni svalstvo a o.i. ziska totalnu rovnovahu. CIM DLHSIE LOZIA, TYM LEPSIE CHODIA. To viem z vlastnej skusenosti, syn zacal chodit po 14.mesiaci (15? 😀 ) ale bez padov, placov a sam.

misicka85
12. máj 2010

Dcerka mi začala chodit až v 15m sama, do té doby jenom tak kolem nábytku,prostě se musela něčeho přidržovat.Pak najednou ze dne na den udělala pár krůčků sama a asi za další 3 dny už chodila skoro pořád a úplně krásně, bez pádů!!! 😉

jarus1
12. máj 2010

súhlasím s dankoluckou....čím dlhšie dieťa štvornožkuje, tým je lepšie pripravené na chôdzu...moja malá začala chodiť sama v 14.mesiacoch,dovtedy iba s pomocou jednej mojej ruky...al môžem povedať, že nepadá...chce to len jedno správne rozhodnutie dieťaťa 🙂

lenka1smejka
12. máj 2010

Ahojte chcem sa pochvalit s uspechom teda neviem co jee to uspech-mala zacala chodit za 1ruku 🙂

moravanka
12. máj 2010

za jednu ruku se pry nema vodit.

jarus1
12. máj 2010

moravanka...ano viem o tom, že sa nemá...ale my sme takto fungovali asi 2 mesiace a napr. za dve ruky som nikdy malú nastavala...jednoducho sa postavila pri nábytku a dožadovala sa mojej blízkosti, vzala mi ruku a pustila sa...zo dna na den to chcela častejšie a napokon sme takto fungovali celý deň....nepoprieram, bolo to veľmi náročné, ale bolo to na podnet dieťaťa,nie preto, že by som to chcela ja

lenka1smejka
12. máj 2010

ano aj moja mala pride ku mne postavi sa vezme mi ruku a uz aby som chodila s nou ale za 2 ruky by som snou nechodila

fufinko
15. máj 2010

Huráááááááááá Timi sa postavila a stojííííííí. 😀 😀 😀 😀 😀 😀

onlika
15. máj 2010

fufi, vidis, oni na to tie deti pridu same 😵. Niektore hold potrebuju viac casu 😉

atrami
15. máj 2010

fufinko, gratulujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

lenka1smejka
15. máj 2010

Viete ako moja chodi?Ma take odrazadlo a chyti sa toho a drzi sa a chodi.Alebo este kocika sa drzi a chodi myslite,ze je to uz na dobrej ceste?

onlika
16. máj 2010

lenka, ano, takto sa zacina chodit 😉

lenka1smejka
19. máj 2010

Ahooooojte taka som stastna mala dnes spravila 5 krokov a zopakovala to asi 5x za den taka bola milenucka vyzerala ako keby mala vypite ale inak bola nazjedenie 😀 😵

dankolucka
19. máj 2010

blahozelame 🙂

lenka1smejka
19. máj 2010

dakujem 🙂

mayerka
19. máj 2010

ahoj maminky, tak náš malý stále nechodí... před 2 měsícema jsem radostně psala, že Jára začal šmajdat kolem nábytku a že se zkouší postavit v prostoru... Takže jsme na tom furt stejně, teď tedy "zlepšení", ujde kousek za 1 ruku... už mu bude 20 měsíců a furt nic.
To pro ty z vás, které jste nervozní, že dítě v roce neběhá 😀 😎

rimmel
21. máj 2010

mayerka my tiez nechodime a iba nabytkujeme a myslim si ze takto budeme este aaspon dva mesiace 😀 mozno aj viac..neboj vidis ze pokrok je -ta jedna ruka a to je hlavne 😉