Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

germik
23. mar 2010

jarus - podla mna vy mate ešte čas, nie?? Neblázni, ved ja mam rovnako stare dieta a ani ma nenapadlo že by som mala pomahat cvikmi aby chodila 😒 Ked bude na to pripravená, príde na to sama

jarus1
23. mar 2010

germik...my máme pozajtra 14 mesiacov a ani ju nenapadá, že by mala chodiť bez mojej ruky. Ked ju pustím, začne plakať, tak radšej chodím s nou, od rána do večera 😔

jana.sun
23. mar 2010

Jarus - máme jeden cvik ještě z Vojtovky - na podporu toho, aby se mu chodidla zatočila dovnitř (vytáčí je furt ven), pak máme jeden na velkém balonu a ještě jeden v sedě. Pak mu máme zkoušet dávat jakože "chytat" nožičkou tužku a aby ji takto zvedal. NO prakticky z toho moc nenacvičíme, Maty to fakt dost bojkotuje ☹ ale snažím(e) se 😵
Ale jinak, Jarus, taky si myslím, že máte ještě čas - to je v normě 😉 😉 😉 my cvičíme od porodnice, tak už to tak nějak táhnem dál, no 😔

mikulka
23. mar 2010

jarus: vždyt to je super, že chodíte za ruku! Až získá jistotu, pustí se.
Můj Kája už nějakou dobu chodí, ale stejně je proti jiným dětem opatrný. Když to někde nezná, je třeba nerovný terén, nebo tak,jde pomaličku jako šnečík. Je prostě optarný. Kolem něj lítaly děti, mladší než on. No a co! 😝 Proč se nechat znervoznit, že jo. Ty děti zase neuměly znakovat, chodit na nočník,. barvy a tak. Nedá se srovnávat. 😉

jarus1
23. mar 2010

jana.sun...moja malá dáva nôžky pekne rovno. Ale my sme mali problémy s klbikom. Dokonca mala jeden vyklbený, naprávali jej ho a mali sme obe nôžky v sadre a nosili sme do 10mesiacov také ortopedické pomôcky. Naučila sa s tým krásne štvornožkovať
myslím si, že všetky detičky sa čoskoro naučia chodiť, len nás už asi neposlúchajú chrbáty a radi by sme boli keby sme každý krok nemuseli chodiť s nimi 😔
inak vraj deti, ktoré sa naučili chodiť neskôr, už potom nepadali, ale chodili pekne, tak som zvedavá čo je na tom pravdy

mimka79
23. mar 2010

ahojte kocky....ja si myslim ze niektore deticky sa proste boja pustit sa same ale urcite to dobehnu ved sa nachodia dost za cely zivot...Moj maly zacal chodit uplne sam v 10tich mesiacoch,teraz ma rok a uz lieta ako sarkan nestiham za nim,moj je totiz az moc hyperaktivny ....ale mam kamaratku a jej drobec ma zase 15mes.a este chodi s pomocou,pridrziavanim.A vyzera to tak ze sa boji,lebo ked ho pusti tak natahuje rucicky a hlada oporu...nevykroci...a za jednu ruku ide...je tam teda strach...
Nieje coho sa obavat ako vravi Mikulka kazde dieta je ine....

kamila2312
24. mar 2010

Ahoj - mohu se jen přidat. Náš Martík je Pan Opatrný jako málokdo. Už asi víc než čtrnáct dní prakticky doma odmítá po čtyřech, ale jako jediné chodítko sloužím já (v nejhorším židle, asi máme podobný nohy, hehe). Už dřu pusou po zemi, slušně řečeno. Jak nejsem po ruce a ochotna ve zlomku vteřiny vyrazit jeho směrem - řevík a vztek. Byli jsme už i na hřišti, venku se osměluje - ale on se jen rád na děti dívá, stojí a drží se mně nebo kočáru. Jelikož váží 12,5 kg už se nemůž dočkat, až se uvolní to naše těsné spojení a někdy jsem už i na nervy. To to osmělování tak dlouho trvá? Je už silný, je velký, že vypadá skoro na dva roky.....Vím, jednou budu vzpomínat..... 😉

atrami
24. mar 2010

kamila,
náš keď nechcel chodiť štvornožky tlačil pred sebou taburetku, alebo otvoril šuplík, aby sa mohol presunúť. Teraz už skoro 2 týždne chodí sám. 🙂

jana.sun
24. mar 2010

Jarus, tak to jste teda měli "pěkné" problémy!!! 😔 no musím teda napsat, že tvoje malá je fakt šikulka, navzdor tomu všemu!!!!
jsem taky zvědavá, jestli pak budou míň padat 😝 😝 😝

mimka, jj, strach taky hraje důležitou roli!

Kami, tak s tím nošením, to si záda pěkně protrpí 😔 😔 - Maty se naštěstí aspon sám pohybuje, i když na čtyřech a většinou ted na dvou, ale kolenách! všichni kolem se tomu smějou, jak "chodí" po kolenách 😅

tamka123
24. mar 2010

Ahojte, nas malý ma dnes presne 15 mesiacov a este stale sam nechodi, urobi par krokov a potom sup po styroch. Vsimla som si, ze jedno chodidlo vytaca na vonkajsiu stranu, o tyzden ideme na kontrolu na rehabku, musim jej to spomenut. Su na to nejake cviky? My uz vojtovku necvicime 3 mesiace.

atrami
24. mar 2010

tamka,
mne malý začal chodiť sám až pred 2 týždňami. Má presne 17. mesiacov.Takže ešte máte oproti nám čas. 🙂

pimpa
25. mar 2010

no, my uz tyzden chodime za rucicky, a to sa z toho velmi tesim. ESte Paťko nenanasa celu vahu na nozicky, je to tak zatial pol na pol a dost vytaca nozicky do stran...aj mne by ssa na to zisli nejake cviky 😉 ale pre nas je aj toto velky pokrok, lebo sme poriadne nestvornozkovali, aj ked som vsemozne s nim cvicila

atrami
25. mar 2010

pimpa, my máme na doma aj na von kotníčkové topánky s pevnejšou podrážkou. Malý na to, že chodí sám asi 10 dní, robí obrovské pokroky.

jana.sun
25. mar 2010

Tamka, my na to cvik máme - na balonu a ještě jeden převzatý z vojtovky - určo vám na to na rehabce něco ukážou 😉
já myslím, že se ti malý brzy rozchodí, zatím si je jistější na čtyřech, ale brzo zjistí, že po těch dvou je to rychlejší a pohodlnější 😵

Pimpa a chodíte někam na rehabky?
za ty ručičky ho vedete vy - jako že ho zvednete a on jde a nebo on sám chce? ono by se to totiž nemělo 🤐 🤐 🤐 😔 zvlášt jestli vytáčí nožičky, abyste nakonec nemuseli nosit ortop.vložky, když se takto naučí chodit 😔 😔 😔 samo tady prezentuju, co nám říkají na rehabce, nechci tu nikoho poučovat 😅

jana.sun
30. mar 2010

holky, Maty dnes udělal své první 4 samostatné krůčky!!!! hurááááááááááááááááá 😵 😵 😵 😵

kulimka
30. mar 2010

jana moc gratuluji, my je udělali předevčírem, ale dál nic tak pořád čekám... má z chození strach...

jana.sun
30. mar 2010

Kulimka, díky moc a taky gratulujem 🙂
já doufám, že se Maty bude dál pokoušet 😉 já ho dnes asi namotivovala. byli jsme s kamoškou venku na procházce a neodolala jsem a i když se to nemá, vzaly jsme ho za ručičky mezi sebe, aby tapkal - a jak měl botičky, tak mu to šlo líp než doma naboso a moc se mu to líbilo. nechala jsem ho jen chvíli - na rehabce mě před tímto varovali - ale jemu se to asi tak zalíbilo, že to doma hned vyzkoušel sám 😵 😵 😵 pak jsem vzala foťák a bylo po parádě - zajímal ho víc než chození 😅 😅 😅
tak uvidíme, jak dál 😉
já myslím, že to jaro bude pro ty naše dítka ispirující!!! 😵 😵 😵

amira55
30. mar 2010

jana.sun já taky malýho vodila za ručičku a za tři dny se pustil.vždycky jsme přešli 3x denně předsíň a dnes po 14dnech už rajtuje sám po celým bytě a vůbec nepadá. mám pocit, že děti co začnou chodit později chodí od začátku lépe 😉
jinak gratuluji 😉

jarus1
31. mar 2010

dobré ránko 🙂
ja som bola včera s malou vonku a chytila som ju len za kapucňu a urobila pár krôčkov, ale opäť si uvedomila, že ju nedržím a rozplakala sa. Potom už nechcela urobiť ani jeden. Iba s rukou. A ked sa ma drží, tak mám pocit, že dokonca uteká...ja už neviem prečo sa tak bojí ☹

atrami
31. mar 2010

jana.sun
kulimka, veľká gratulácia 🙂

germik
31. mar 2010

jana.sun - ako si to myslela, že ta na rehabke varovali? že ste malého vzali za ručičky?
Naša malá sa tiež nechce pustit sama, zatial chodime za 1 ručičku.. Ani to sa nemá? 😕 Doktorka mi síce vravela, že by som ju nemala vodit za ručičky, že ona sa pustí sama...no to by som sa asi nedočkala, ona bola 4 mesiace spokojná s lozením a stáním a vlastne je doteraz 😉 ale už sme ju po roku začali brat pod pazušky, potom za dve ruky, teraz ide za jednu...
Je to zle? ☹

atrami
31. mar 2010

Ja tiež nerozumiem prečo sa dieťa nemá viesť za jednu rúčku. Hovoria, že je to kvoli zlému ťažisku. My sme na rehabilitáciu nechodili. Malého som za ruku viedla. Myslím, že aj svalstvo na nohách by sa malo spevňovať. Nevodila som ho často. Jemu sa to veľmi páčilo a po čase uprednostňoval chodenie pred lozením a nakoniec sa sám pustil.

jana.sun
31. mar 2010

ahojky,
tak prvně moc děkujeme za gratulace 😵 😵 😵 zatím teda zůstalo jen u toho jednoho pokusu, tak uvidíme, jak se dál bude snažit. 😔 😔 😔
za ručičky se nemá vodit - za prvé - je to špatný vzor - nikdo nechodí se zdviženýma rukama,
za druhé - často takto rodiče berou děti dřív, než k chození dozrají samy, což není dobré pro jejich přirozený vývoj, hlavně třeba u nás je to na Matym vidět, že ty chodidla nemá v pořádku, že je vytáčí ven a když si takto zvykne chodit - protože my ho tak vedem, tak bude mít s nožičkama problémy, bude muset nosit ortopedické vložky a ze špatného držení nožiček bude mít i špatné držení těla, bolesti zad, atp. ty děti samo chtějí chodit, ale musí si k tomu prostě dozrát samy, když jim budem takto "pomáhat", tak jim spíš ublížíme.
no líp by to asi napsal a vyjádřil nějaký fyzioterapeut 😔 😔 😔
jiná věc asi je, když už dítko samo chodit chce, zkouší dělat krůčky samo, jen se třeba bojí pustit na dýl - tak ho za ručičku vodit můžete, ale asi bych to raději střídala, třeba dopoledne za pravou, odpoledne za levou - nebo tak nějak 😅 . Až si dítko bude jisté, tak se pustí.
přiznám se, že mě to taky moc láká, vodit ho za ručičky, ale prostě vidím to na něm, že k tomu není úplně vyzrálý, tak fakt jen někdy, trochu, ne často. Nechci, aby měl problémy s nohama nebo zádama, že. Myslím, že v tomto je to dost individuální, plno lidí toto s dětmi dělá, ty se tak naučí chodit a v podstatě je vše v pořádku. Nějaké "vady" by viděl pouze fyzioterapeut - ale my chodíme na rehabky od porodky - cvičili jsme Vojtovku - a tak nebudu dělat něco, co mi tam vyloženě nedoporučí, abych tam pak přiště byla za blbku, že Maty sice chodí, ale chodidla má vytočená tak, že vlasně šmajdá a bude mít díky tomu problémy. no snad jsem to napsala srozumitelně 😔 to moje vyjadřování poslední dobou!!! 😝 😝 😝 😅 se fakt omlouvám 😅

momin
31. mar 2010

Jezis to je zase vymysl s tim vodenim za ruce..... 😖 🙄
Pardoon..jen sem nakoukla...

jana.sun
31. mar 2010

Momin, to není výmysl, to je prostě fakt, jen se tím běžně nikdo nezabývá, proč taky, když se děti vyvíjí v pořádku a bez problémů. chápu to, taky bych nic takového neřešila, kdybychom od narození nechodili na rehabky a necvičili 😉 😉 😉

momin
31. mar 2010

jana.sun jasne,to sem netusila.. vazne sem jen nakoukla... 🙂
Takze se omlouvam... 🙂

jana.sun
31. mar 2010

Momin, však v poho 🙂
člověk se kolikrát nestačí ani divit, kolik věcí se s dětma vlastně dělá "špatně" - někdy fakt lepší nevědět 😅 😅 😅

germik
31. mar 2010

to teda všetky moje kamarátky dodržiavali že sa nemá posadzovat až kým si bábo sadne samo a všetko nechávali na dietati, ale za ručičky teda vodila každá... Ako som písala - malá mi stojí od 8 mesiaca, odvtedy aj lezie a vyše mesiaca krásne obíde sama celú izbu popri nábytku... Ved ja ju netahám za ruku ako opicu, ona sa ma len trošku pridrža /niekedy jej len podám 1 prst a to jej stačí/... Ona je strašne opatrná, proste potrebuje len istotu že som pri nej keby náhodou zletí 😀 A nožky dáva krásne, nič nevytáča, pekne na celé chodidlo tak dúfam že bude všetko v poriadku 😒

jana.sun
31. mar 2010

Germik - jasně. tvoje malá si k tomu prostě už dospěla a potřebuje tvou ruku (prstík) jen tak pro jistotu 😵 😵 😵 to je něco jiného, než jsme my 😉 😉 😉

atrami
31. mar 2010

My sme na reahbilitáciu nechodili, tak to neviem posúdiť. Myslím si, že ak sa dieťa vyvíja normálne a nemá zdravotné obmedzenie, niektoré výmysly lekárov mi pripadajú mimo. Synovia chodili do roka a za ruku som vodila vždy. Neviem si predstaviť, že by som ho vonku nechala behať bez dozoru.