Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

buburka
4. máj 2012

@vavrenka ahooj!! pekne ze sme sa dopatrali jednej temy v jeden vecer 😀

vavrenka
4. máj 2012

@buburka 😀 , to vies, akonahle mame netabulkove deti, potrebujeme uistenie, ze su ok.. nie je to sibnute? take mile a sikovne deti mame a ludia furt stuchaju.. ale vsak pockaj, raz pride ten den, ked sa davidko pusti a pojde pekne, nevravorajuc, ziadna neistota a bude! ha! 😎 😎

buburka
4. máj 2012

@berenika39 dakujem za povzbudenie. Vpliv okolia je naozaj silny a ja som sa obratila o radu vlastne hlavne preto ☹ ja synovi verim, ved ho vidim denne, ale naozaj denne celime vysvetlovackam a ja pochybujem o sebe uz potom, ze ci ja som nieco nezanedbala, alebo proste ci neprehliadam nieco u maleho...lebo uz mi to fakt pride take, ze mi ludia nepriamo vravia ze sa mu malo venujem...lebo reci ako musis mu ukazovat, viest za rucky a pod. su uz naozaj na nervy...neviem ako vysvetlit, ze nie preto ze nemam cas to nerobim, ale preto, ze mu nechcem skodit zbytocne 🙄
Inak som naozaj rada, ze aspon tu najdem povzbudive slova od vas baby...hned som kludnejsia a naozaj mi to dodalo silu zajtra spokojnejsie vykrocit s kocikom do ulic medzi rozbehane deti 😵

buburka
4. máj 2012

@vavrenka mas pravdu..myslim, ze trosku prihliadame mozno viac na tie tabulky, kedze sme uz 9mesiacov prezili v strachu, tak co by sme nestresovali dalej 😀 Ja som si uz naozaj uzivala len maleho a nezaoberala sa tabulkami, ale ked do teba naokolo ludia hustia, tak uz pochybujem aj o vlastnom zdravom usudku. ☹ a je po idylke. Bohuzial, ale je to tak....aspon ze tu clovek najde aj normalne mamicky, lebo ja mam uz pocit ´, ze tie co su okolo mna su super zeny so super detmi 😅

berenika39
4. máj 2012

@buburka buď asertivní. není to lehké, já vím, ale : syn ještě nechodí sám. tečka.
Já jsem se po zkušenostech, kdy do mě stejně jako do tebe pořád někdo něco hučel, zařekla, že nebudu taková, až budu babička (a že to mám nahnutý 😀 😀 😀 ). Tak alespoň k tomu je taková zkušenost dobrá.
Nepochybuj o sobě, nahráváš tím okolí 😒

buburka
4. máj 2012

@berenika39 mas pravdu, ze to nie je lahke....dakujem. Jeej 😀 😀..no...teraz pozeram, ze starsi syn uz nie je ziadny drobcek 😀 fantazia 🙂

vavrenka
4. máj 2012

@buburka este mi napadlo - z tohto ja cerpam a to mi moja rehabilitacna hovori, ze k tomu si mam pripocitat 1m a mam stale normu:
http://www.solen.cz/pdfs/ped/2004/06/07.pdf
to, ked som si trhala vlasy kvoli hanuske - ked mala 8mesiacov a okrem gulania sudov nic, horkotazko sa sem-tam dala na brusko..
to je snad jediny kvalitny zdroj, co som nasla na e-nete (v aj som nehladala)

florentina
4. máj 2012

@vavrenka @buburka moje dcerka dnes začala sama chodit, je to šikulka a je jí 15 měsíců....jsem na ni moc hrdá. Teda okolo nábytku či s kočárkem o který se opírá chodí cca od 13 měsíců, ale stále se nechtěla pustit. Sedět začala v roce. No ale zato už říká kolem 50 slov a vcelku na všem se spolu domluvíme. Perfektně chápe a každý den přidává nová slova. Prostě v něčem je v tabulkách napřed a v něčem pozadu...i když pozadu, dle neurologa, kam chodíme, je norma 18měsíců...ale i kdyby byla ve všem pozadu, tak co, je to moje zlato, hlavně, že je zdravoučká a na ostatním nezáleží. A co víc, mě to nepřijde nějak pozdě. Od 9 měsíců leze po čtyřech /plazení vynechala/, metelí u toho jak drak, dolezla si všude kam chtěla. Prostě nikdy mě nenapdalo říkat, jé proč ještě nesedí, nechodí...vždyť dělá obrovské pokroky každý den a není kam spěchat, vývoj je tak unikátní a náročný, prostě potřebuje svůj čas. Já striktně dodržuji co mi zdůrazňovali lékaři, že nemám posazovat, stavět, vodit za ruce atd., že si má na vše přijít sama a přišla. Řeči z okolí vypouštím. S tím chozením nikdo ani moc neremcal, ale s tím sezením to bylo pořád....jak to, že ještě nesedí....chápu, že se ptá starší generace...naše maminy nás posazovaly běžně a vodily za ruce a divý se proč to tak teď není, ale musím říct, že když se někdo zajímá, vysvětluji, proč to tak nedělám, že dnes to lékaři nepovažují za vhodné a rozumní lidé to pochopí. Já upřímně tu mánii kolem toho, zda dítě už sedí, chodí atd. prostě nechápu. Vždyť toto období je tak krásné, děti jsou nejkouzelnější a každý den něčím překvapují...není kam spěchat, i tak to uteče jak voda a tak si užívám každé nové dovednosti co umí a neupínám se k tomu, co teprve bude umět. Vím, že to tak neděláš ani ty, že tě spíš trápí řeči lidí okolo, ale na to je prostě potřeba se povznést. Kdo chce to pochopí a kdo nechce, toho stejně nepřesvědčíš.

@buburka...jak jsem psala výše, dcerka už leze dlouho a obchází a teď se během týdne nejdří začala pouštět při stání a stojí bez držení, začala se sama ze sedu přes dřep zvedat /bez přidržování/ a dnes začala chodit. A to vše během pár dní a je to jako s tím sezením...nepadá, je jistá, prostě jí to hned jde. S tím sezením to také bylo u nás jako u vás....trvalo to dlouho, ale jednou si sedla a od té doby bez problémů, krásně hned rovně, žádné padání dozadu, šikmý sed....prostě není to žádný kaskadér, dělá vše na jistotu 😵

miika
24. jún 2012

Ahojte, moj tretorodeny stale nechodi a veru ma uz 17 mesiacov... ani nehovori, nema zatial ziadne slovo. Je tu mamina ktora mala podobny vyvoj? Narodil sa ako 4-kilovy, spontannym porodom, ziadne extra komplikacie okrem tehotenskej cukrovky neboli. Vyvijal sa v pohode asi do roka, potom chytil v 14.mesiaci rotavirus a prestal chodit, lozit, bol strasne oslabeny. Teraz sa uz vratil spat, vsetko co robil vtedy robi aj dnes, ale myslim si ze by sa mal vyvijat v mnohych smeroch a pritom mam pocit ze je na urovni ked mal 9 mesiacov... resp. ako 9mesacny vedel to co vie teraz. Boli sme aj u neurologa, vraj sa jedna o oneskoreny motoricky vyvin a chce to len trpezlivost. Uz som dost zufala. Prvy syn chodil ako 14-mesacny, druhy ako 15-mesacny, takze oneskorene chodenie som ocakavala, ale ze to bude trvat tak dlho...som necakala.

mishulle
25. jún 2012

nám je 16 měsíců, sám udělá, max 2 kroky a říká asi 5 slov, brácha v jeho věku už žvanila na 16m začal chodit

ludka77
25. jún 2012

to sa nedá porovnávať. Kazdy sme iný a tak isto je to aj s deťmi. Moja mala už v 9m chodila sama. nelozila vôbec. V 18mesiacoch už bola bez plienky dokonca aj na noc. Sestra ma syna ktorý za ruku chodil v 10m a sám sa pustil až v 15m ma teraz 2r 2m stale ma plienku. Čo to už povie. Moja mala už spievala pesničky. Tak tu máte porovnanie 2deti dokonca z jednej rodiny a každé iné. Vôbec neriešte čo iné deti už vedia/nevedia.

miika
2. júl 2012

@ludka77 Ludka, ty pises ze si mala dieta v 18mes. bez plienky, mne take 18mes. dieta este nechodi a nerozprava, to sa mam fakt tvarit ze to je ok? myslim si ze ak dieta nechodi este ako 14-15mesacne, tak je to este v norme, ale ako 18mesacne by malo chodit uz kazde a preto je porovnavanie uz aj na mieste... Alebo ty by si bola v klude na mojom mieste?

katy1979
2. júl 2012

@miika kludna na tvojom mieste by nebola asi ani jedna. ale ked neurolog povedal ze je to len oneskoreny vyvin tak to chce naozaj len cas. a nemusi chodit do 18mesiacov podaktorí zacinaju aj neskor. co znamena ze nic nehovori? ako vobec nic? rozumie ti ak po nom nieco chces? vie si ukazat na veci?
Este taka blba otazka ockovali ho po tych rotavirusoch aj. hexa ci mmr? to vie tiez pekne pribrzdit vyvoj

miika
2. júl 2012

@katy1979 ahoj, ano, bol ockovany tou vakcinou ktora sa ma dat do 18mes., este som si zakupila specialnu vakcinu ktora ma aj ovcie kiahne. To som veru nikde nepocula ze tato vakcina brzdi vyvoj, kde si viem ohladne toho viac precitat? Lebo aj druhorodeny bol touto vakcinou ockovany cca v 19mes. (odkladali sme to kvoli tomu ze som bola tehotna a vtedy sa odporuca odlozit ockovanie dietata ktore je v rodine s tehotnou) a veru ma riadne problemy s recou. Mam u neho oneskoreny vyvin reci, chodime po logopedoch, lebo nevie poriadne rozpravat, ako 2,5 rocny mal slovnu zasobu asi 15 slov, dvojslovne vety tvori az teraz ako 3-rocny.
A co sa tyka toho najmensieho - nevie povedat jedine slovo, aj vidiet ze by chcel, ale nic mu nejde z ust... Ano, vie si ukazat prstom kam mame ist, vie sa jedovat ked nieco nedostane, ale hovorenym slovom nic nepovie.

kaja73
2. júl 2012

@miika vakciny vedia byt svine-to ma katy pravdu.

Ale daco na upkojenie-na nase ihrisko chodila jedna maminka-jej mala v cerstych 2 rokoch presla sama tak 3-4 kroky -aj to neisto,nic nehovorila a ked som ju stretla teraz v lete-mala ma teraz 2 r aj cca 5m,tak uz suverenne beha a aj rozprava pekne-doslova to potom slo skokom.
Oni aj chodili na rehabilitaciu-fakt ta mala vyzerala taka zaostala a dnes je to sikulka 😉 -a to preslo len par mesiacov.

xlucia
2. júl 2012

@miika zopakuj vysetrenia u ineho neurologa, nech si kludnejsia. a cosa tyka chodze, nekazali vam cvicit? rehabilitovat?

miika
2. júl 2012

@xlucia povedali ze by sme mali chodit plavat a skusit cvicit na fitlopte, ale vraj to tym neurychlime... plavanie som vypustila z hlavy, lebo zrovna v case ked som bola u neurologa mal maly panicky strach z vody a dokonca som ho nedokazala udrzat ani vo vani pri kupani... ale zajtra ideme prvy raz na akvababy do plaveckej akademie, dufam ze tam nestropim fiasko, ked bude jacat cely cas vo vode. Na fitloptu sa chcem objednat, aby som videla ako s nim doma cvicit. Povedali mi ze ked je taky oslabeny rotavirusom, nemam ho zatial trapit, az ked spevnie telicko. A myslim ze ten cas uz nastal. Ved po rotaviruse odmietal chodit po styroch, nie este cvicit na lopte...

co sa tyka neurologa, boli sme v sinalgise, co je vraj najlepsia neurologia v bratislave, tak neviem ci este niekam chodit

katy1979
2. júl 2012

@miika z toho ze urobi rev na plavani si nic nerob. nikdy nevies co mas cakat. ak lozi tak to je len dobre. Vakciny naozaj dokazu divy ale v tom negativnom slova zmysle. takze ak sa ti spoji jedno s druhym tak doma mas vysledok. oslabeny organizmus po rotavirusoch a do toho ockovanie zivymi kmenmi s kopou chemie je obrovska zataz. ak sposobu len pribrzdenie vyvoja ci vratenie sa naspat o par tyzdnov ci mesiacov tak to ste na tom este dobre. treba si pospominat co a kedy prestal robit mozno prides na pricinu ci je to naozaj len tymi rotavirusmi ci aj niecim inym.
Ale neboj sa presne ako kaja hovori s tym dievcatkom on sa rozbehne a vo vsetkom a uz ho nezastavis. Ak nerozprava nevadi dolezije je ze rozumie.

ludka77
4. júl 2012

@miika a čo ti povedala dr. že ešte v 18mesiacoch nechodí??

ludka77
4. júl 2012

@miika aha tak už som si to prečítala

piacere
4. júl 2012

@miika moja mama začala chodiť na 22 mesiacov 😕 Dnes má cez 50 a je OK 😀 Nechcem, aby si si myslela, že tvoj "problém" zľahčujem, každá mama by sa obávala a hľadala príčinu (aj ja)... ale pokiaľ vás videl neurológ a usúdil, že je to OK, tak by som tomu chodeniu ešte dala čas 😉

katussamus
4. júl 2012

a ani sa nestavia? Môj malý začal stavať sa okolo 10 mesiacoch ale chodiť samostatne začal až v 17 mesiacoch ináč u neurológa v sinalgise sme boli aj my 😉

miika
8. júl 2012

@katy1979 uz si citam stranku slobodavockovani.sk a veru pise sa tam ze MMR vakcina sposobuje okrem ineho zastavenie a spomalenie motorickeho vyvinu alebo vyvinu reci. Spominam tieto dve veci preto, ze druhorodeny bol na rok zastaveny vo vyvine reci a doteraz ma problemy s hovorenim (velmi zla vyslovnost) a tretorodeny nic nehovori a nechodi... Keby som vedela to co viem teraz, urcite by som maleho nedala zaockovat tak skoro po prekonani rotavirusu a pockala by som kym by zacal chodit. A mozno by som ho uz nedala zaockovat vobec.
Pozerala som si video z konca marca 2012, Vitko na nom urobil dva kroky. Potom v aprili prekonal rotavirus, v maji ho zaockovali Priorixom Tetra a odvtedy sa uplne vracia spat vo vyvoji. Prestal hovorit uplne, z motorickeho hladiska vie asi to co vedel uz v 9.mesiaci (pozerala som si spatne fotky co kedy robil).
V pondelok idem prvy raz k rehabilitacnej sestre, uvidime ci mu cviky na fitlopte trosku nepomozu. Drzte palce.

@katussamus stavia sa, to hej, ale vydrzi stat dost kratko - kedysi veru vydrzal ovela dlhsie stat pri stole, teraz max minutu a potom si sadne. Lozi po styroch velmi dobre. V stredu ideme na plavecky kurz - nahlaseny je do kurzu pre 9-11mes. babatka, to hovori za vsetko... proste je pol roka pozadu, lebo sam nestoji a nechodi.
Ty si maleho nejako podporovala aby zacal chodit? napr. plavanie, rehabilitacia? ja len ci to proste prislo same ze zacal v 17mes. chodit alebo ste tomu trochu pomohli...

katussamus
9. júl 2012

@miika my sme chodili na plávanie a aj sme rehabilitovali/ale pre iné nie pre chodenie/, ale len do jeho 10 mesiacoch potom začal byť chorý, rôzné vírusy a infekty ☹ a vtedy sa nedalo plávať a ani rehabilitovať , tak sme s tým prestali, on sa staval tak ako ty píšeš, ale nič viac potom tak cca 13 -14 mesiacoch začal chodiť za ruku, našej dr sa to nepáčilo, tak nás poslala na rehabilitácie zas, ale tam sme prišli a povedala primárka, že je ok, nech len čakám, že má čas do 2 rokov na chodenie, neboli tam žiadne výkyvy ani anomálie, tak nevidela problém, len že máme čakať, a aj sme sa dočkali. Čo sa týka motivácie ja som ho tak trošku nútila chodiť za ruku hlavne po vonku, najskôr sa dával hneď na štyri a potom začal chodiť po kolenách, ale nútila som ho do stoja, s tým, že vonku sa nechodí po zemi ale pán pán, tak sme sa to naučili. Ináč malý od 11 mesiacoch brázdil o sto šesť na odrážadle, nik nechápal, že chodiť nevie a na odrážadle lietá. Môj názor je že všetko chce čas, ak je po neurologickej stránke ok /písla si že je/ tak treba čakať a príde to samo. Čo sa týka očkovania, tiež som si myslela, že je to mmr, ale písala si, že si dávala aj ovčie kiahne, takže to je priorix tetra vakcína a nie mmr a tam mi dr povedala, že sa to môže stáť ale je to minimum, pri tejto vakcíne pri samotnej mmr áno, je tam väčšia šanca. Doporučujem pozrieť leták vakcíny priorix tetra a nie mmr. Takže drž sa a hlavu hore, pôjde to neporovnávaj so starším synom, ináč môj starší syn začal chodiť v 15 mesiacoch a to bol ok, necvičili sme ani nič iné 😝

katy1979
9. júl 2012

@miika neboj rehabilitacna ukaze a pomoze. mozno upozorni na nejake chyby co robite vy popr. na nejaky problem ktory moze byt u maleho. to ze ale vydrzi menej a menej stat by ma veru zarazalo lebo to nie je vsetko s kostolnym poriadkom. Drzime ale palce nech vam to pomoze

miika
9. júl 2012

@katy1979 @katussamus ahojte, pisem ako bolo u rehabilitacnej. Boli sme tam vyse hodinu, my sme sa rozpravali a on lozil po styroch a ona si ho vsimala a komentovala. Povedala ze nevidi ziadne vyvinove ci motoricke anomalie, vsetko robi ta ako by mal robit, takze je to fakt len oneskoreny motoricky vyvin. Pozerala aj jeho holu nozicku, vravela ze ju ma este taku oblu, babatkovsku, ze vlastne este nema ani chodidlo vyvinute na chodzu. Ukazala som jej ako chodi za rucicky a pozerala, ze to veru s chodzou nema vela spolocneho. Jej verdikt je aby sme ho podporovali v lozeni hore a dolu, cize aby mal motivaciu zo styroch vstat, nieco urobit a zase liezt. Alebo aby vyliezol na nejaku vyvyseninu a potom z nej cuvanim zliezol a znova a znova. Cize ziadne cvicenie na fitlopte, ziadne extra plavanie... ze to neuskodi, ale neurychli jeho vyvin. Dala odhad, ze chodit bude podla toho v akom je aktualne stave az v septembri, co je 20mesiacov. Uff, co uz, nejako to zvladneme. Ked to nie je nic vaznejsie, uz som spokojnejsia.

katy1979
9. júl 2012

@miika tak ten september ta asi nepotesil ale v podstate ste dopadli dobre. a september je uz zachvilku predsa. My mamy sme nedockave hlavne ak to nevedia a vacsina uz vie. Hlavne ze je v poriadku a jedine co potrebuje je len cas.

katussamus
10. júl 2012

@miika no super tak vidíš, že je všetko ok 🙂 chce to len čas, super, že nemusíte cvičiť. Veľa zdaru do lozenia, stúpania. Teraz ma ešte napadlo, keď sme chodili plávať pred plávaním sme mali cvičenie, a tam boli porozhádzované epedá zo sedačky a vankúše a cez to deti preliezali, takže vyskúšajte aj to. Držím palce až čoskoro beháte 😅

inspektorova
11. júl 2012

nasa malinka zacala sama chodit 10 mesiacoch 😅

ducci
25. júl 2012

od prveho postavenenia sa po plynule chodenie sme mali vyse 3 mesiace 🙂.. mala bola velmi opatrna ale potom ked sa pustila (v 12 mesiacoch) tak za tyzden presla uz cely byt.