Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

bera28
4. sep 2009

Ahoj holky, tak já mám extrémní nedonošence (26 tt) a holka je prý zázrak přírody, protože začala sama chodit ještě před svými prvními narozeninami korigovaně. Kluk stojí, chodí okolo nábytku, ale sám zatím ne. Vojtovku s ním cvičím 3x denně, 1 cvik. Odpovídá korigovanému věku, takže pohoda. Vojtovka dokáže zázraky, takže pokud je třeba cvičit, jen cvičte. A jinak to nechte na dětech, oni samy vědí, kdy začít. Ale za ruce bych je nevodila, mění se tím těžiště a pak si hůř zvykají na samostatnou chůzi.

saska.t
4. sep 2009

Tak nasa mala dnes urobila prve samostatne krocky a mame skoro 14 mes. 😀 😀

dididi30
4. sep 2009

saska, gratulujem 😵

nestakova
4. sep 2009

naš Šimi má 16 mesiacov a nechodí sám, iba za ruku. Ale ako tu čítam, vôbec to nebudem riešiť. Možno spravíme rekord - dieťa, ktoré sa najneskôr putilo maminej ruky. Ale to musíme ešte trpezlivo čakať. Pamätám si, že Maroš Kramár raz v nejakom klebetníku spomínal, že sa naučil chodiť v dvoch rokoch. Bol vraj bacuľatý.
Šimi je chudý ako kostrnka- a to je trošku problém, lebo babky mi samozrejme kladú za vinu, že keď je taký chudý nemôže ani chodiť lebo nemá síl. "Veď sa zlomí, taký je slabučký".
Ale ako som už napísala, nebudem to riešiť. Počkáme a uvidíme 🙂

lela78
7. sep 2009

Ahoj, tak nám bude za cca 14 dní 1 rok 😵 a měsíc si stoupáme, ale ještě nechodíme, občas pár krůčků. Ale taky malému nechávám jeho tempo, až bude připravený, tak se rozejde. Ale chci se jen zeptat ohledně botiček, mám už mu dávat na doma bačkůrky, nebo až fakt bude sám více chodit? Díky za rady

ewuli
7. sep 2009

lela78, nám fizioterapeutka doporučila koupit na doma sandálky hned, jak si malý začal sám stoupat a obcházet nábytek...

ivusky
10. sep 2009

ahoj, koukám že debata se opravdu rozjela, i já patřím do klubu později chodícíh dětí. Náš Šimonek začal opravdu chodit až kolem 19,5 měsíce ...chtěla bych vzkázat jahoda1975: my jsme taky cvičili vojtovku , ale až ve 14 měsících aby malý začal lézt, prostě se mu nechtělo nebo možná měl strach, trvalo to 5 dnů, než zjistil jak je to fajn..je to ale morda , myslím vojtovka pro tak velké děti, tedy hlavně pro rodiče, protože oni se už vzpírají, cvičili jsme ale jen necelý měsíc, pak když už lezl, neviděla terapeutka důvod proč cvičit a jen jsme docházely po měsíci na kontroly. Na neurologii se malý prošel tenkrát se mnou za obě ruce a řekla mi mudr že dobrý, i když sem měla strašný strach, protože nemocí je spousta...Dokonce ji ani nevadilo že s ním chodím za obě ruce nahoru,protože u tak velkých dětí už prý není riziko, že by si tím pokazili páteř. A nejlepší je na boso.ahoj a držímpalce, prosím napiš pak jak to s malým vypadá. Jinak náš malý je tintítko, má 83 cm a 10 kg. neumím ho vykrmit.

tunylyk
10. sep 2009

tak a my už cupitáme,ešte malého troška kýve,ale ide tooo 😉 sám sa pustil presne v deň jeho 13mes.

jahoda1975
14. sep 2009

Ahoj ivusky a všichni,
diky za podporu, no ja uvidim, nechci ho zatim nijak drtit, za obe ruce chodi Lukasek taky docela dobre a mel pomalejsi rozjezd se vsim, tak si myslim, ze i to chozeni mu bude dele trvat, no ono tedy i v mluveni nejsme zadny expert, ale myslim, ze je kazde dite proste jine.Me se do te vojtovky prave moc nechce, nechci ho trapit,no uvidime, nechame ho do toho prosince a pak kdyztak neurologii navstivim ☹ Dokonce ted se nam i u houpacek stava nebo u neceho co hodne moc chce, ze se pusti a jde jen za jednu ruku, ale musi ho neco zaujmout natolik, ze "zapomene" a u té houpačky jsem zírala jak metl jen za jednu 😲 , tak si myslím, že se to snad časem poddá. A ivusky náš Lukášek je jako vy 82 cm a 10,3 kg, takže taky nejsme žádnej obřík 🙂 , ale přijde mi akorát. Napíšu jak to s námi vypadá dál, tajně doufám, že se brzy pustíme a rozcupitá se sám 😉

vejinka
15. sep 2009

ahojte tak my chodime krasne za dve rucicky..uz pomaly aj za jednu ale boji sa pustit...kedze nam vsetko trvalo dlhsie tak predpokladam ze do vianoc by sa mal pustit..bol by to pre nas najkrajsi darcek...lebo cez vianoce sme ho aj pocali 😉

ivusky
15. sep 2009

ahoj jahoda1975, musím přiznat , že mě těší že jak motoricky tak váhově jsou naši kluci na tom opravdu stejně.Deptalo mě to a vlastně ještě stále jsem z toho vedle, protože sousedovic kluk, který se narodil o 3 dny později má cca 16 kg a 90 cm a samozřejmě chodil v roce. K tomu prostě není co dodat, snad, že každý je jiný a je těžké děti srovnávat.Jájsem taky myslela , že malý bude chodit v 1,5 roce , ale asi měl strach, protože před 18 měsícem mi ušel s utěrkama v ruce asi 5 m, a pak pořad nic.až dostal jistotu tak to přišlo.držím palce 🙂

cucoriedka01
22. sep 2009

AHOJTE dievcata, kedze som tu viackrat prosila o radu, pisem nieco aj na povzbudenie.Nasa mala sa konecne pustila sama chodit, to po 7,5 mes.od postavenia sa v postielke, za ruku bruzgala asi 4,5 mes., vo veku dva roky. My mame diagnozu lahka hypotonia, neskoro jej to zistili. Uz ma to vycerpavalo furt ju nosit, ale nakoniec sa osmelila, az ked sa citila ista a spevnili sme svaly / cvicime kazdy den na fit lopte a chodime plavat /.Ide opatrne, ale ani moc nepada. Je to uzasny pocit.Prajem vsetkym vela trpezlivosti a optimizmu.

papuellka
25. sep 2009

My jsme se poprvé postavili asi v osmi měsících a pomalu začali obcházet kolem postýlky a nábytku. Chodit za ručičky jsme, ale začali až teď a jde nám to, dřív jsem to zkoušela, ale malej prostě nechtěl, páč po čtyřech se za ním jenom zakouří. Jak dlouho si myslíte, že může trvat než se pustí a začne capkat sám? 🙂

fairy
29. sep 2009

Ahoj holky, nase Ellie se narodila v 31tt a zacala chodit az v 19 mesicich. Od roku se zacala soupat po zadecku, nikdy nelezla a v 18 mesicich se teprve zacala stavet. Nektere deti jsou proste pomalejsi zkousela jsem cviceni ale vubec to nechtela delat tak jsem ji nechala a proste zacala chodit az na to byla pripravena. Jsou to ted 3 tydny co se rozchodila a lita jako dabel.Soucitim ale s kazdym to noseni bylo hodne narocne. ja jsem se hlavne modlila at se rozchodi nez se nam narodi druhe mimco a to se povedlo 😀

mia81
29. sep 2009

ahoj fairy mne maly zacal chodit v 13 mes. bol narod. o 7 tyzd. skor,najmladsi je tiez narod. skor o 7 tyzd. teraz bude mat 13 mes. a este nechodi zacina robit prve krociky vsetko chce svoj cas .Kazde dieta je ine.

sylvka
29. sep 2009

ahoj,tak my taky ještě nechodíme.on moc teda nechce a já už se tak těšim,ty hordy tepláků jsou neúnosný 🤐

sisinka5
29. sep 2009

v 14.mes.uz som bola s toho na nervy dufam ze dcerka bude sikovnejsia

jahoda1975
19. okt 2009

Ahoj holky, tak chci uklidnit všechny maminky, kterých broučci si dávají s chůzí na čas 😉 . V sobotu bylo Lukáškovi přesně 19,5 měsíce a konečně se nám rozchodil. No rozchodil - najednou se prostě pustil stolu a šel a od té soboty chodí a chodí, je si stále jistější, začíná "machrovat" a vlastně během dvou dnů běhá. Takže opravdu buďte všechny maminky v klidu, já už jsem také začala ztrácet naději, ale každý prcek je opravdu jiný a někdo holt potřebuje víc času. Dnes jsem moc a moc ráda, že jsme počkali a neběhali po neurologiích, prostě byl jen lenivější 😉 Tak všem prckům držím palečky.

pihule
20. okt 2009

Ahoj jahodo1975, děkuji moc za příspěvek. Vždy mě něco takového povzbudí!

Hodně často čtu tyto diskuse a až dnes jsem se konečně zaregistrovala. Naše malá Terezka má 15 měsíců a také sama nechodí. Chodí, teda spíše líta za jednu ruku, ale pustit se nechce. Nenutíme ji a čekáme, až se sama rozhodne. Tak jsme zvědaví, kdy se naše Terezka rozhodne. Jsem moc ráda, za všechny příspěvky, člověka to vždy uklidní a mávne nad tím rukou ...však ono to jednou přijde 🙂

sylvka
21. okt 2009

ahoj pihule,to je přeně jako u nás....za ruku lítá ale nepustí se(jen od někoho k někomu).jsem ráda že píšeš,už z toho mám trochu nerva(jsme teda mladší)...

pihule
21. okt 2009

Sylvko, znám hodně dětiček, které právě začaly chodit v tom 13 měsíci, tak třeba se Martínek taky brzičko pustí 🙂 a fakt to bylo ze dne na den, teda spíš z chvilky na chvilku 😉 Já jsem si už řekla, že nesmím Terezku furt pozorovat, jestli se náhodou nepustí teď anebo třeba teď ..... 😀 Už jsem byla někdy mimoň, ale díky těmto stránkám, naštěstí, vždy vystřízlivým 🙂

dankadina
22. okt 2009

uzdravých detí je hraničný termín chodenia v 16 mesiaci, potom je to už na neurológa. Ale niekedy je neskôr lepšie ako skôr. My sme začali v 10 mesiaci a verte nabehám sa 🙂

pihule
22. okt 2009

Dankadino, my jsme byly u neurologa, když Terezce bylo asi 11měsíců, protože má oční vadu a zjišťovali, zda je to záležitost mozku či porucha svalů. Neurolog řekl, že moc pěkně leze, že má pohybový vzorec dobrý, že chůze určitě bude. Jen že ji máme čas, že ta oční vada může mít vliv na rovnováhu, tj. že si bude jistá později. A že do 18-Ti měsíců má určitě čas. Takže s tím 16 měsíci bych určitě nesouhlasila. A jestli jsi četla, klučík od jahody začal v 19, 5 měsících a je naprosto v pořádku. Jen moje zkušenosti. A věřím, že se naběháš, ona to už potom asi není žádná legrace, viď 😨

martinka78
22. okt 2009

Ahojky,
tak naše Adélka začala chodit přesně v den svých 1.narozenin, náš kámoš v 11.měsících a kámoška až v 15.měsících, takže si myslím, že je to individuální, stejně jako některé děti dlouho lezou, některé vůbec, naše dítko strašně rádo zase spíš couvalo než lezlo dopředu 😎 Ale možná lepší, když dětičky chodí později, člověk se pak fakt naběhá jako blázen!! I když za lezoucím - teda všudelezoucím tvorečkem to je taky síla... Ale my zase máme problém -teda není to problém,ale i přes všechno tohle lítání a poskakování a nevím co všechno máme na 2 letech 16 kg, což je docela dost, ale ona Adelinka není jako tlustá, to ne, ale má holt chudinka kosti po mě, ale my oba jsme docela velký, takže malá - drobná nikdy nebude..

jahoda1975
23. okt 2009

Ahojky,
nedá mi to nereagovat na příspěvek dankadiny. S chozením v 16 měsících nejpozději nemůžu souhlasit. Co jsem slyšela od pediatrů a že jsem to studovala docela pečlivě, tak "tabulkově" je hraniční termín 18 měsíců. Ale všechny víme, že podle "tabulek" se opravdu nedá řídit! Některé děti začnou třeba i v 9 měsících, ale troufnu si říci, že se nedá mluvit o chůzi, ale pouze o tom, že udělají pár krůčků, kdežto právě děti, kteří si dávají hodně načas a prostě se jen bojí pustit, se rozejdou z minuty na minuty a zkrátka chodí. Že se prcek nechce pustit ruky přece neznamená, že musíme běhat po neurologiích a stresovat sebe i dítě!!!!! S Dankadinou tedy zásadně nesouhlasím a myslím si, že tahle diskuze by měla být hlavně o uklidňování maminek lenivějších dětí, ip roto jsem sem zabloudila před časem já, než je ještě stresovat. Já sama mám třetí dítě, jsem hodně v pohodě, ale i tak jsem samozřejmě už ztrácela trošku trpělivost, ale říkala jsem si, že do dvou let zkrátka počkáme a pak to budeme kdyžtak řešit. Pokud na dítěti není vyloženě znát, že je nějak poškozenější a myslím, že to každá maminka nebo hlavně její dr. vycítí, tak bych se nehroutila, vybodla se na komentáře okolí a nechala svýho prcka v klidu žít.
Všem maminkám přeju trpělivost a hlavně se nenechte zděsit "nadanějšími" dětmi, ve čtyřech letech nikdo nepozná a neřeší jestli tenhle prcek začal běhat nebo mluvit v 10 měsících nebo ve dvou letech 😉

pihule
23. okt 2009

Dneska mě jedna moje známá řekla pěknou větu. Bavily jsme se o dětech, které nechodí v termínu podle tabulek či jisté zvyklosti lidí, příbuzenstva atd. ..... "však oni vědí, proč samy nechodí" ..... Je tím myšleno, že pokud se dítě nebude cítít jistě, tak proč by chodilo ...... proč by chodílo, když cítí, že nožičky nejsou ještě připraveny (že nejsou dovyvinuty klouby) .... Děti jsou chytřejší víc, než my dospělí si myslíme. A dobře nám tak 😀

dagina
23. okt 2009

Ahojky maminy, za jak dlouho obvykle začínají prckové "chodit" od prvního vzpřímení (stání s oporou...)???

pihule
23. okt 2009

Dagino, to je hodně individuální. Teri se poprvé postavila v 9. měsíci a v 10. obcházela nábytek a sama ještě nechodí. Kamarádky syn to měl to samé a začal chodit sám po 13. měsíci. Druhá kamarádka má syna a ten se popvé postavil v 7. měsíci a začal chodit sám po roce. Tak bych mohla Někdo se vzpřímí v roce a měsíc chodit. Záleží, asi taky na tom, jak mají zpevněné tělíčko, jeslti leze, neleze, jaká tam je motivace chodit. Ráda bych Ti poradila, ale faknt nevím. Jen si vzpomínám, že jsem četla, če největší procento dětí začíná chodit samo ve 13 měsíci.

prasiatko30
24. okt 2009

dankadina - moja dcera zacala chodit az v 17,5m - uz som to tu niekde spominala - a vobec nebola na neurologa, stavat okolo stola sa stavala, ale chodit ani za toho, po byte sa sulala po zadku - ani klasicky nekolenackovala, nasla sposob rychleho presunu po byte tym, ze sa sulala po zadku odtlacajuc sa jednou rukou a na kolena ju proste nikto nedostal. pamatam sa, ze ked som to komentovala s pediatrickou tak sa ma opytala ci sa stavia popri nabytku, s oporou ked som jej povedala, ze ano tak len povedala, ze je to otazkou casu kedy zacne chodit.

to s tym neurologom je podla mna dost tvrdo povedane - bude zalezat na posudeni pediatra co s tym a pokial dieta kolenackuje, stavia sa na nohy ale este nechodi v tych 16m(hovorim o samostatnom chodeni bez pomoci) a pediater(dobry pediater) ti potvrdi, ze dieta sa vyvija normalne a je zdrave tak netreba robit paniku 😉

zuza.m
25. okt 2009

no maly sa nam postavil ked mal 8mes a 2týždne a pustil sa sam ked mal 10mes a 2tždne,ale stym že sa vobec neprechytaval nabytku,jednoducho po niekolkych krokov ked už nevladal držat rovnovahu padol na zem.tak naozaj aj prechytavanim bolo po 11mes .
naš maly kamarat začal behat niečo pred rokom ale možem povedat že menej pada ako ten naš 😅 .
a naopak mame kamaratku už mala ročik a chodit jednoducho nechce ,vie štvornoškovat a tam ma istotu.