Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

bufina
1. aug 2011

@dudlo Na nás nikdo nemá, už máme za sebou 19 měsíců a pořád nic 😀 Si říkám že počkám tak do tří let, až bude spoustu věcí chápat a vysvětlím mu že choit po dvou je opravdu lepší 😀 😀 😀 Se mně zdá že ani chodit nepotřebuje... Kolem nábytku mu to jde hezky, za ruce taky, ale sám ani ťuk. Už párkát vypadal že se pustí a půjde, ale nakonec si to rozmyslel. Myslím že mu chození nechybí, kam potřebuje se dostane, do patra po schodech taky vyleze. Podle doktorky to chce čas, že na to dřív nebo později přijde. Asi to máme v rodině, švagr prý taky chodil skoro ve dvou letech...

aaadinka
1. aug 2011

Nam mala zacala behat ako 14 mesacna a teda teraz ma 15 a este stale sem tam spadne,co neudrzi stabilitu.Vonku ju drzim za rucku a pustam minimalne.Ja si myslim, ze tym detickam nic neutecie.....

haslerka31
1. aug 2011

Toto je naozaj vdacna tema 🙂 😉 Moj maly ma 15 mesiacov a sam este nechodi.Popri nabytku ano,aj za rucku doslova uteka,ale sam nic.Najviac ma vytaca svokra,ked malemu hovori,ze je lenivy.... 😠 😠

andrejka1974
1. aug 2011

u kazdeho je to ine moj najstarsi syn ma DMO zacal chodit uz ako 17 mesacny , dalsi syn chodil v 13 mesiacoch, dalsi syn v 15 mesiacoch a dcerka ta bola najpomalsia ale zistili jej ocnu vadu silne dioptrie az v 21 mesiacoch

jankaander
1. aug 2011

Ano povzbudivé,je jasný že jim nic neuteče,pakliže je to jen v šikovnosti a ne ze zdravotního hlediska. 😉

eeffka
2. aug 2011

Moja mala az v 15 mesiacoch a to uz nas po 13m dost sledovala lekarka, povedala mi ze ked nezacne chodit sama do 15 tak uz pojdeme na nejaku "poradnu".

andelka
2. aug 2011

Můj malej byl teda vždycky trochu pomalejší, ale vždycky si na všechno přišel sám, svým tempem a správně. Příští týden mu bude 15měsíců a ještě nechodí a fakt to neřeším. Obchází kdecovšechno, i jen kolem zdi, minulý týden se sám začal stavět v prostoru a sem tam udělá jeden dva malé krůčky. Ještě se mu to v hlavince nespojilo, aby ho nožičky poslouchaly, ale určitě k tomu časem dojde. Pokroky dělá, tak co. Už se toho naučil tolik, tak chodit se taky naučí, jen mu dát čas a prostor. Za ruce ho vodíme minimálně, spíš je přidržujem kolem hrudníku, nebo za ručičky maximálně ve výšce loktů, žádně věšení. On občas potřebuje jen ukázat, že něco jde. I lezení dlouho odolával, začal až po 10měsíci a sám si sednul až v 11,5m.

jop
2. aug 2011

Náš malý začal chodit teprv v 16,5 měsících. Nic mu neuteklo, zato pak začal okamžitě zdrhat kamkoli kdykoli 🙂 Taky měl trochu pomalejší vývoj, i když je naprosto zdravý - lezení až v roce, sedění až v 11 měsících... ale pusa mu jede dobře 😉

adelaine
2. aug 2011

ahojte,
vidim, ze nie som sama...takze sa nestresujem, moj maly ma 13 mesiacov, lozi ako drak strasne rychlo, on doslova uteka lozenim, chodi ( uteka) popri nabytku, stene, rad tlaci hocik pred sebou....ale sam chodit nechce ani nahodou....
ja ho za ruku ci dve vodit nechcem, nech sa nauci sam drzat stabilitu, dokonca mi bolo povedane, ze deti vodene za ruku sa osmelia neskor, ze sa stale spoliehaju na ruku rodica....
tak uvidim, kedy sa ten moj zlatusik osmeli 🙂

vodaziva
3. aug 2011

ahoj, naše předčasně narozené dvojky to zvládly v 15ti měsících, po přepočtu by to bylo nějakých 13m a kousek. Neuroložka říkala,že měkká norma je těch 15m a tvrdá norma 18měsíců 😉 do 18ti lézt nebude 🙂 .

lillika
4. aug 2011

ahojte.som rada,ze nie som sama.moja mala tiez este nechodi a doktorka z toho robi velky problem.a to sa mala narodila predcasne,s porod.vahou 1290g.uz som si myslela,ze nie som normalna,ked to nepovazujem za obrovsky problem 😀

zymga
4. aug 2011

Vlasta u kazdeho dietatka je to ine.Napriklad moja dcerka chodila uz na 10 mesiacov...a malicky mi zacal chodit au na 12,5 mesiaca.

andelka
5. aug 2011

Tak můj brouček udělal včera sám asi 9kroků 🙂 Takže už pomalu zjišťuje co s nožičkama a asi zanedlouho capkat taky bude. Za 5dní mu bude 15měsíců. Já jsem v 1roce už chodila, ale manžel až později. Aspoň mi ještě vdyrží přes léto v kočárku 🙂

janka256
5. aug 2011

ahojte ani moja najmensia este nevchodi dokonca asi pred 2 dnami zacala lozit tak myslim ze ani tak skoro sa sama nepusti dr. mi vravela ze bude najskor v 16 mesiacoch tak uvidime ...prvy syn chodil od 15 mesuiacov druha dcera od 13 mesiacov a toto najmensie slniecko asi ma cas to je kludas od narodenia 🙂

jankaander
5. aug 2011

Ahojky,my dnes byly na kontrole a dostali sme cvičit druhý cvik vojtovky,mohu říct,že holky říkaly že je ještě horší,mě kupodivu jde líp než ten první,a vysvětlili nám,že samozřejmě to dítě chodit jednou bude,ale je důležité toto cvičit než bude chodit,aby potom třeba jednou nohou netočilo do strany a nemělo v budoucnu křví držení těla.Mohu říct,že do doby než jsme začly cvičit se holka jen plazila a ted už mastí po kolínkách a i se zkouší vzpírat.Vím,že ty cviky jsou drsné,ale říkám si že pakliže je to dobro pro mé dítě tak at brečí ted,než v pozdějším věku.pa

m.o.u.s.e
6. aug 2011

No tak nám je skoro 14 měsíců a malá se ještě ani sama nepostavila natož chodit, prostě už měla několikrát vykročeno do rytíře,ale pak si to rozmyslela a do stoje se ještě nedostala. Cvičíme vojtovku,páč se nechtěla rozlést a teď když leze jako ďábel, zůstala ji ještě na jedné straně zad skoliozka, tak to nám nezbývá než procvičit..taky už mě to nebaví,celkem se u cvičení i víc vzpouzí, ale jinak na Vojtovku nedám dopustit. Ta záda má nejspíš po manželovi a k tomu naprosté pohodářství, které ji moc nežene pokořovat mety..se není čemu divit,že si dává na čas 😅

jasekd
6. aug 2011

@andelka Juu, gratulace, Danik je sikovnej 🙂
Nasemu Martinovi je 16 mesicu a chodi jen kolem nabytku. V prostoru si nestoupne. Sledovanej je na neurologii, bez rehabilitace.

luckamb
6. aug 2011

Ahoj,
naše malá začla chodit v 10 měsících a mám dvě kamarádky, kterým holčičky začly chodit už v 8 měsících.

jasekd
6. aug 2011

@janka256 Nas M. zacal lezt po 4 presne na 1 roce, na roce a jednom mesici se poradne rozlezl, ale na samostatnou chuzi to jeste zdaleka nevypada, furt jen kolem nabytku.
@lillika To teda moc nechapu, kdyz se narodila takhle malinka, ze to Dr. hroti. Nas Martin se narodil 40+0 a v 16ti mesicich stale nechodi a neurolog je v klidu, to spis ja jsem byla trochu nervozni, je to i tlakem okoli, furt ma nekdo blbe kecy 😝

luckamb
6. aug 2011

HOlky, nakonec je to stejně jedno kdy kdo začne chodit .... ve finále budou chodit všichni stejně :D

jankaander
6. aug 2011

ahojky,to je jasný že začnou chodit všechny děti,každé v jinou dobu,jen do té doby můžete ovlivnit zda jejich chůze a páteř bude v pořádku,některé maminky raději necvičí když by měli a pak jejich mimča mají nožičku stočenou atd a stejně pak musí a o to je to horší,nebo v budoucnu budou mít dítka problémy se skoliozou,ale to je jen můj názor,já tedy raději s malou cvičím a vidím den ode dne pokroky.

dudlo
8. aug 2011

@jankaander my sme zacali cvicit vojtovku pred tyzdnom, maly sa len plazil, nelozil po 4 ani sa nedvihal na nozicky, rehabilitacna sestra povedala, ze jeho pohyb je 3 mesiace pozadu, za tyzden cvicenia sa chyta na 4, uz mame rekord 8 krokov a aj sa zacal pekne dvihat, verim, ze mu to pojde
fakt som neverila, ze vojtovka moze byt taka ucinna

jankaander
8. aug 2011

@dudlo hej,aj ja tomu verým,len neviem,prečo malá v posteli na kolienka idě,ale na zemi nie,to sa stále plazí,možno ako je tvrdá zem,neviem

piacere
9. aug 2011

@jankaander náš začínal tak chodiť, že najprv sa púšťal v postieľke... skúšal na mäkkom, na zemi sa bál pustiť... a až keď to mal premakané na matraci, tak sa odvážil aj na tvrdej zemi 😉

jajona
9. aug 2011

my sme mali skoro 14 mesiacov, keď začal chodiť, pričom jeho rovesníci začali oveľa skôr. a neprišli sme o nič 🙂

mircalla
9. aug 2011

my ako 12 mesacni...3 dni pred narodkami.....netreba sa stresovat, kazde dieta skorci neskor chodit bude, neznamena to,ze bude v zivote viac ci menej sikovne, ked chodi v 9.mesiacoch alebo v 14.

jankaander
9. aug 2011

jasný,chodit budou,mě jen zarazilo,že malá se plazí stylem jedna noha a jedna ruka,zapojovala jen půlku těla,po cvikách vojtovky už lezem po kolenou,takže pokroky.

dudlo
9. aug 2011

@jankaander mam pocit, ze sme na tom rovnako, maly sa plazi tiez len jednou polkou tela, teda zapaja hladne pravu nozicku a lavu rucku, nestvorkoval vobec a po tyzdni sa pekne postavi na 4, mame rekord 8 krokov a dnes som ho vymakla, ako sa dotiahol na kolena a tak sa hral
a tiez sa skor zapaja na matraci ako na trvdej podlahe

jankaander
9. aug 2011

@dudlo tu som čítala,že vraj aj ostatné děti skvor na mekom a pak na zemi,tak uvidíme ako to pojdě dalej,my se začly tak vela válat sudy,že aj z našej postele sa zválala na zem,jaj to som manželovi vynadala,že nedával pozor ked som išla robit mlieko,lebo vytuhol.Ještě ma trápi jedna vec,stále musím všetko mixovat,už máme 8 zubou,ale sebemenší kusok plive a nejie,tak musím rozmixovat,len piškotu zjie,aj ked dáme banán taky chvilu akože jie a za chvilu všetko vyblinká von,tak nieviem ako učit papat kůsky,keby mal niekdo takisto problém,poradte.

dudlo
9. aug 2011

@jankaander tak s tym papanim neporadim, ja som ani jednemu jedlo nemixovala, vzdy som len popucila na malinke kusky, teraz uz nechava vacsie, trochu mu dlhsie trva, kym pozuje - kedze ma len 4 zubky - ale nakoniec spapa
ja napriklad zeleninu uvarim uplne domakka, a tak aj vacsie kusky je schopny si pri troche namahy akoze pozut