Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

lila794
16. máj 2009

Majcik, ani ja tomu nechcem verit, tvrdila, ze v 9tich hovorila vety a v 15tich recitovala basnicky, tiez neverim.

majcik
16. máj 2009

Bublinkajasminka - gratulujem k uspechu, my stale nic ... dnes pobede som si musela lahnut, co ma tak strasne bolel chrbat, dnes sa Patko 4x pokakal, zakazdym ho zniest dole po schodoch do kupelne, potom z nej hore do izby, da to zabrat ...

Lila - no uverila by som tomu, az keby som to osobne videla a pocula ...

ivusky
18. máj 2009

holky, opravdu nechápu 🙂 , můj syn začal lézt až ve 14,5 měsících, postavil se poprvé v 16 měsících a nyní začíná chodit kolem nábytku. Jsem z toho na nervy a když tady opravdu někdo píše, že dítě začíná chodit, 10,12,13 měsíců , tiše závidím. Doufám, že i já se toho brzo dočkám. A to nijak moc nemluví , jen takové to mama, tata, baba, deda, dej, mňam....asi hold nemáme všichni takové super děti, ale jsou naše a milujeme je 😀

reniyka
18. máj 2009

...aj moja známa sa pýsi tým, ze zacala rozprávat uz v 9 mesiacoch. Ja mám 18 mesacneho syna, ktory zacal chodit 7 dní pred dovrsenim 1 roka, ale co sa týka toho rozprávania v 9 mesiacoch ... zalezi na tom, co za rozpravanie povazuju, lebo si myslim, ze z medicínskeho hladiska to niej e mozné ...

katyl
18. máj 2009

tak pridam aj ja, moj mladsi ma na chodenie este kooopec casu 🙂 , ale starsia zacala sama chodit tyzden pred 1 rokom. stala pri kociku drzala sa a zrazu zbadala chlapceka na chodniku...a musela ist za nim 😀 😀 presne si pamatam, ze mala take siroke zlte mencestraciky, bola ako vajicko, kym som sa spamatala, bola pri chlapcekovi. Inak ona dovtedy vobec neliezla, sediet sa naucila asi az v 9-10 mesiacoch, zaroven so statim. potom chodila okolo nabytku, az nakoniec zacala sama. Liezt sa naucila az ked vedela chodit. Podotykam, ze byvala aj v choditku, pred 12 rokmi som nevedela, ze by sa to nemalo. Teraz maleho do choditka nedavam, ani neplanujem davat, som rada, ze sa plazi po deke a nikde nelieta 😀
A k tomu hovoreniu, tu mam osobnu skusenost, dcera zacala dzavotat skoro, papa davala uz po pol roku, po 8 mesiaci povedala mama a potom sa jej usta nezavreli. Ked mala 14 mesiacov sme sa normalne dorozumeli, myslim teda mama, daj, pod, tam....atd jednoduche slova. Nechcem aby to vyznelo ako chvalenie, ostatne po 12 rokoch je to uz naozaj jedno, len chcem potvrdit, ze aj toto je mozne. Inak teraz nie je ziadne genialne dite, chodi sice na 8 rocny gympel, ale znamky nie su bohvieake ☹

shaula
18. máj 2009

katyl - naši kluci taky od 6 měsíců žvatlají mama a tata. Ale to není řeč, to je jen žvatlání a procvičování mluvidel. Za řeč se to dá označit až tehdy, kdy tím cíleně označují nějaký předmět nebo osobu. V 9 měsících bych ještě dokázala uvěřit tomu, že umí cíleně označit mama a tata, ale určitě ne věty, jak se psalo výše...

katyl
18. máj 2009

shaula, jasne, vety to neboli, ale slova pouzivala s jasnym vyznamom, dokonca pekne vyslovovala. Ale zas potom sme chodili na logopediu, nevedela hovorit R a L a to sa vola Laura 😎 ani nevedela sykavky, tak sme precvicovali.
A este k tym vykonom deti, pripadne zaostavaniu, je upln ejdno ci dieta chodi v 9 alebo 16 mesiacoch, po par rokoch sa rozdiely uplne vymazavaju, v skolke su uz zhruba narovnako. A ked je jedno sikovnejsie v jednej veci, velmi casto je nesikovnejsie v inej a naopak. Hlavne byt v pohode a nestresovat sa kvoli tabulkam.

martina46
19. máj 2009

no my sme sa konecne pustili a sama presla vcera asi 4 krociky. predtym bolo taketo na posteli, ale to nepocitam. vcera sa pekne bez drzania postavila na podlahe a isla. a dnes uz asi 2 metre presla a drzala pri tom v ruckach lopticky 😀

martina46
19. máj 2009

a mala ma 17 a pol mesiaca.

nanika
19. máj 2009

Nas Oli mal 10,5 mesiaca 🙂

majcik
19. máj 2009

Prisli sme na to, ze nas krpcek sa boji ... on aj stoji a ked sa nema coho chytit, tak sa boji pustit, pisti, v tvari bojazlivy vyraz. Dokaze prejst aj zopar krockov, ale nema este istotu.

danielkapo
20. máj 2009

moja vcera presla odo mna k babke asi 3metre 😅 no ona inak tiez strasne "sialene" chodi, skor bezi a preto potom pada dopredu 😅 a ked si ju pustame od jdneho k druhemu, tak ma z toho srandu a po case sa na nas rozbehne a vrha sa na nas 😀 no co....vsak oni si najdu system 😉

danulka0011
20. máj 2009

Baby my uz lietame ako raketove strely,, taka som stastna, doktorka ma naplasila, nakoniec sme nikde na vysetreniach neboli,maly si povedal idem chodit a zacal chodit.
Ma teraz 17mesiacov a zijeme, a sme zdravy..........
Kazde dieta je ineeeeeeee... aj to tak berem, sama mam viacpocetnu rodinu a ani jeden nie je rovnaky... 😀

adusha
22. máj 2009

Ahojte,

pridam sa aj ja do tejto temy 😉 som rada, ze som ju objavila, lebo mam tiez problem s pomalsie napredujucim drobcom. A aby som nezabudla, ahoj majcik 😉

Nas danko ma pomaly rok a este sa len pred par dnami zacal plazit dopredu. Strasne dlho vsade cuval, gulal sa, tocil okolo svojej osi, takze v podstate sa dostal vsade, ale stylom, ze tam nacuval 😉 No, par dni uz ide aj dopredu, ale plazi sa len pomocou ruk, nohy vobec nepouziva a zvladne iba mar cm, hned je unaveny, resp. sa mu viac nechce. . No a dnes mal par pokusov dostat sa na kolienka - predlaktia na zemi, hlava s celom skoro opreta o zem ale ritka do hora a strasny plac od namahy...No, aby som to zhrnula - cize este nelozime, iba sme sa zacali plazit, posadit sa tiez nevie, a o stati ci chodeni nemoze byt ani reci, nevie sa ani zapriet o nozicky...
a kedy tu uz spominate aj recovy vyvin, tak my este sme nezacali ani zdzavotat. Niekdy tusim v marci aj zacal - ale to len raz denne a len tatatata a teta teta, ale potom sa zasekol a odvtedy nic. Zasekol sa vtedy, co ho opakovane trapili na alergologii odbermi krvi. Odvtedy nic, ziadna slabika, ziadna hlaska, iba stale dookola "a a a a a".

Majcik, podobne ako pises, ani mne az tak nevadi ze este nechodi, ale chcela by som to kvoli tomu, ze ho uz tiez naozaj nevladzem nosit na rukach. Maly ma totiz skoro 12 kil a obdobie, ze sa vobec nechce hrat na zemi a najradsej by sa iba nosil... no a makacka je to tiez ist mu umyt ritku...kedze kaka skoro do kazdej plienky, aj 6x denne sme v umyvadle a drzat ho na jednej ruke je riadna makacka (aj na dvoch 😉 ).

No, v posledne dn som uz bola zo vsetkeho smutna, lebo doteraz nikto nic neriesil, ale blizia sa prve narodeniny a uz vsetci zacali porovnavat s inymi detmi a davat mudre rady - napr. kupa choditka. No a samozrejme, trosku ma mrzi, ze sme pomaly v kazdom smere - aj v motorike, aj v reci...ale co uz...musim byt trpezliva a cakat, kedy sa danko konecne rozhybe a rozkeca 😉

lila794
22. máj 2009

Majcik, aj nas sa bal, on uz presiel par krokov v 10tich, ale este mesiac chodil iba za ruku, lebo sa sam bal. Potom uz behal sam po byte, ale vonku alebo v neznamom prostredi zase len za ruku, bal sa. Potom sa uz rozbehal vsade, asi zistil, ze uz mu to ide na nervy ist furt s mamou, normalne ma odhana, ked ho chcem chytit. Dr. hovorila, ze je to aj dobre, ked sa boji a nema istotu, ze si pyta ruku, aspon nemal tolko urazov a modrin. Takze tak 😉

katyl
22. máj 2009

adusha, nic sa neboj, neporovnavaj sa s tymi, ktori zacali chodit v10 mesiacoch.....mala som kamaratku, chodili sme spolu pre deti do skolky, moja Laura vedela uz vsetko, basnicky, ukazovat, pocitat.... a maly Mato nic, iba par slov, tak 5. Ani doma nehovoril. Mama bola nestastna, mali aj starsieho syna a ten bol podla tabuliek 😵
ale kedze po porade s pediatrickou jej bolo odporucenenic nesilit, tak neststna cakala. A potom zrazu Mato jedneho dna.....vsetko, zacal hovorit vsetky slova, cisto, vsetky basnicky, pesnicky.....neskutocne si vydychla. Vraj on dovtedy pozoroval a odpocuval a potom sa sam pustil do kecania 😀
Ja som zas mala dceru bezproblemovu, teda vsetko sa naucila nejako sama v rozmedzi tabuliek a este skor. A potom som si vypocula, ze o to viac sa budem musiet stresovat v puberte, s cim na mna vyleti. Ze nieco urcite pride... 😀 no tak si vyberte 😀 😀

bublinkajasminka
23. máj 2009

no ja som tu zase, yasminka už chodí plne sama aj po vonku od utorka, teda trvalo to takmer 2 týždne kým začala všade chodiť, aj po byte už vôbec neštvorkuje len chodí a včera mala 14 mesiacov...takže maminky trpezlivosť a príde to, držím palčeky...našťastie obdobie držania za ruky u nás trvalo asi 2-3 týždne a aj to málo lebo behala s aktívnym chodítkom a ja som trvala aby ju nikto za ruky nedržal lebo potom som videla že sa nato spolieha a s tým chodítkom nechce ísť...a tak sme jej len to dávali a išla stále viac sama 🙂 🙂 🙂

adusha
25. máj 2009

Katyl,

dakujem za povzbudenie 😉 ja sa snazim neporovnavat a beriem to ako to je...vies, mna semtam iba dorazi niekto z rodiny resp. skoro cudzi ludia ked zacnu porovnavat. ja neporovnavam, nema to vyznam, ved kazde dieta je original 😉

noo, tesim sa, lebo kazdym dnom danko viac a rychlejsie plazi dopredu 😉 plazenie dozadu uz skoro vobec nepouziva. vcera ho tak silno zaujalo svetlo v rure, ze z obyvacky vystartova zavrtanou rychlostou a ani som sa nenazdala on bol uz pri rure 😉 zacina byt nebezpecny. ale neva, tesim sa a dufam, ze coskoro sa z plazenia dopracujeme na kolienka 😉

kokaka
25. máj 2009

ahoj adusha, naše malá má taky 11,5 měsíce a jsme na tom stejně jako tvůj malý, na kolínka se zatím nedokáže vyhoupnout, pořád jen plazí, zatím ani sama nesedí, svalí se, mám strach z roční prohlídky, už minule doktorka moc nadšená nebyla ☹

katyl
25. máj 2009

adusa, ja som dnes nasla mojho manzela ako naho Filipa "uci" lozit. Na posteli, pod brusko mu dal taky vankusik, aby bol v polohe na styroch a maval pred nim hrackou. Maly bol fakt na kolienkach a dlaniach a rehnil sa jak najaty 😀 Ja mu hovorim, ze deti na to musia prist same, dozriet....a on, ze tatinkovia na to idu sofistikovane, ze on ho to nauci.... 😀 😀 tak som zvedava
Inak s tym porovnavanim, ja to vidim hlavne na sebe a dcere, ja sa s nou stale porovnavam, hovorim jej, ze ja v jej veku som mala same jednotky..... 😀 😀

erika235
25. máj 2009

ahoj baby.Prpájam sa ku Vám...zatial som na fore nebola.ale tiež som z malej ,,na nervy" lebo síce chodí ale stále potrebuje prst ☹ pritom začala už sama bežkať v 10,5mes.ale neviem čo sa stalo že sa začala báť. 😖 teraz má rôčik..a čo sa týka štvornožkovania.chodili sme neurologičke a poslala nás v 10 mes na cvičenia že kde som bola doteraz ved malá už má sama chodiť po kolenkách 😠 tak som tam bola tri krát a viac som nešla malá sama na to prišla ako ísť a ide jej to super. 🙂 🙂 ale tiež Tamarku porovnávam s chalanmi 😕

iloha
25. máj 2009

já taky přispěji......Terík si začal stoupat v 8,5měsících a hnedle na to začla brousit kolem nábytku, tak vyfasovala takové ty měkké botičky, aby jí to neklouzalo. ..........Jenže se nechtěla pustit, tak jsme botičky vyměnila za větší, chodila i tak pořád s kočárkem a ne a ne sama. My uzavírali sázky, jako že do Vánoc chodí a utěče roku apod....a ono nic. Po 1. narozkách, jsme byli na návštěvě, kde nám půjčili takové ty děravé botičky, a já zjistila, že 17 je jí malá......Tak jsme zašly koupit nové bačkorky 18 a ještě ten den se pustila a doslova lítala.
Byly jí zkrátka malé boty a tlačily, jinak by asi chodila daleko dříve. 😅

ivusky
25. máj 2009

ahoj Adusha, chtěl abych tě opravdu podpořit, protože tak jak píšu výše, syn byť se zvedal na čtyři také až kolem 12 měsíce, tak lézt začal až kolem 14,5měsíce. Asi měl do té doby strach. A umývání zadku v umyvydle důvěrně znám, hrůza, v jedné ruce držet malého a druhou rukou korigovat vodu, utírat zadek , obracet ho zepředu dozadu...., ale neboj, držím palce , ono to příjde. Já jsem malého naučila na čtyři, takovým chmatem, že jsem ho dala na bříško a jakoby za boky ho zezadu přitáhla k sobě (stačili 4 dny cvičení), no a když už uměl tohle tak pak jen ručník pod prsa a pohybovat s ním dopředu, když zvládá ruky , ty nohy se už zapojí, je to jen otázka času.

enika
25. máj 2009

aj ja sa teda pridám. Dcérka začala sama chodiť popri nábytku, keď mala 8 mesiacov a týždeň. Loziť začala pár dní predtým. Zajtra má rok a sama urobí pár krokov iba doma a to od 11,5 mesiaca. Vonku sa ma stále drží za ruku a nechce sa pustiť. Keď ju držím za ruku div, že neuteká, ale keď je sama, prejde dva-tri kroky, čupne si na zem a ďalej ide štvornožky. Každý deň prejde trošku viac, ale tiež by som to ešte nenazvala nejakým samostatným chodením. Musí už iba nabrať odvahu 😉

adusha
25. máj 2009

baby,
dakujem za podporu, vidim ze naozaj nie som sama 😉

Kokaka - neboj, kazde babo ma svoje tempo, urcite sa aj tie nase raz rozhybu 😉 no a rocnej prehliadky sa trosku bojim aj ja, ale viem, ze ked sa dovtedy danko nerozhybe (mame ju 22.6), tak sa preventivny vypytam k neurologovi. ALe posledne dni mam pocit, ze sa danko konecne nastartoval - plazi sa stale rychlejsie a viac vydrzi... No a dnes konecne zacal aj blabotat 😉 on rana - babababababa, vavavava, jajajaja 😉 juj, aky je zlatyýýý, az sa mi slzicky od stastia spustili ked som ho pocula!
no, ani my sa nevieme posadit, doma ho sediet velmi nedavam, skor na brusko aby posilnoval a bol nuteny sa hybat. V kociku sedi rad a vie sa aj sam posadit takym stylom, ze sa zaprie o opierky a vytiahne sa do sedu.

katyl, ivusky,
dakujem za tipy, vyskusam 😉 popravde, uz som nieco take skusala, ale danko je strasne haklivy ked sa ho niekto zozadu dotkne noh alebo bedier...neznasa to a hned sa od zlosti rozplace...ved napr, ked som ho chcela prinutit k plazeniu tym, ze som mu zaprela nozicky, tak hned plac a zlost...tak som tomu dala pokoj a nakoniec sa rozplazil sam, i ked zatial iba pomocou ruk, nohy do toho velmi nezapaja.

katyl, s tym vankusikom to nemusi byt az tak od veci - mam knihu s cvicenim pre deti od grady a tam sa odporuca nieco podobne - na jednu sadnut si na zem s vystretymi nohami, na jednu stranu dat nejaku zaujimavu hracku, dieta si polozit bruskom cez obidve alebo jedno predkolenie, aby mala rucky na jednej strane a nozicky na druhej...takze v podstate je brusko vyssie a to by malo pomoct objavit kolienka 😉 skusila som parkrat ale napcilo sa 😉 vyskusam vankusim resp. uteracik ako radi ivusky 😉

adusha
25. máj 2009

kokaka
- este k tej poradni...moja doktorka sa doteraz v kazdej poradni tvarila viacmenej spokojne a co sa tyka toho ze napredujeme v motorike pomalsie, iba vzdy skontatovala, ze to je tym ze je danko "ťažkotonážnik", takze je to namahavjesie rozhybat take velke a tazke telo...ze to je tym ale ze vraj je to ok...takze asi tak...uvidime co stihneme do najblizsej poradni a co na to povie doktorka. Inak vazime cca 11,7 kg a meriame cca 83 cm.

kokaka
25. máj 2009

adusha: malá váží o 2 kg méně než vy a o pár centimetrůmá míň, v plazení je rychlá, ale plazí špatně oběma rukama současně a 1 nohou, dostane se kam potřebuje, na kolínka by se chtěla dostat, ale zatím jí to nejde, zadek ze země neoddělá když má napnuté ruce ve vysoké opoře, my jdeme na roční prohlídku 23.6., co se týče mluvení tak umí jen mňam a táta, někdy předvede zajíčka, čertíka a ukáže jak se má

misa.cekatelka
25. máj 2009

Ahoj holky,chci se na něco zeptat.Terezka teď pořád vyžaduje chození,stačí jí jeden prst a valí jak čamrda.Chci se zeptat,jestli nevíte,jak dlouho by teď mohlo trvat než začne sama?Jde na ní vidět,že by moc chtěla,ale pořád se klátí jak malý opileček 🙂

iloha
25. máj 2009

Miso, týden ale i klidně dva měsíce, potřebuje získat jistotu 😉 Zkuste , ale opravdu stabilní kočárek, s oporou to jde většinou rychleji........... 🙂

misa.cekatelka
25. máj 2009

Ona chodí doma s chodítkem.Není v chodítku.jen ho drží a běhá v obýváku kolem dokola 🙂 je fakt úžasná 😀