Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

germik
20. apr 2010

jana.sun - som sa chcela spýtat ako pokračujete s chodením??
Naša malá začala chodit pár dní pred vami, tak som len chcela vediet ako pokračujete 😉 Malá už sa snaží chodit čo najčastejšie, velmi rada sama,bez mojej pomoci a lozí už velmi málo. Ale chodí pomaličky, ked ide vypadá ako robot zo sci-fi filmu 🙂 🙂

mima22
20. apr 2010

baby ako to zvladate ked vam deti este nechodia?
ja som s toho uz strasne nestastna mala ma akurat dnes 15 mesiacov a zatial chodi iba za jednu ruku boze ja by som bola uz taka stastna keby sa pustila.

jarus1
20. apr 2010

mima22, tak my sme sa už pustili asi pred mesiacom sami, ale aj tak stále chodíme za ruku alebo štvornožkujeme...je to fakt na nervy, že detičky sú také nestamostatné, ked nevedia prejsť samé 😒
akurát včera sme boli na chate a tam máme veľký trávnik, tak som ju nasilu postavila a pustila sa jej a ušla som jej, no jedovala sa samozrejme, ale prešla kúsok a aj viackrát a po trávniku, čiže nerovnom teréne je to oveľa horšie, akurát čakám kedy príde ten záujem a radosť z chodenia ako to píšu v knižkách, že ked to dieťa objaví, už inak nebude chcieť 😝
takže mima, nie ste v tom sami 🙂

mima22
20. apr 2010

noto ano nie sme v tom sami ale toho na nas dost,
Jarus1 tebe ma kolko mala mesiacov.
mne mala urobi sama iba tak dva tri kroky viac nie a potom sa len tak hodi

jarus1
20. apr 2010

mima22, moja malá bude mať na konci apríla 15 mesiacov 🙂

jarus1
20. apr 2010

ale je vidieť, že to chodenie nechce ešte sama od seba ☹ je to fakt o tom, kedy sa dieťa rozhodne 😔

jana.sun
20. apr 2010

Onlika, to jo, radost je velká, ale včera i dnes to tak žhavé nebylo, zas ho to tak nebere, spíš zas většinou kolínka 😔 😔 😔 ale ono to přijde, už vím, že to jde a to je důležité 😉 já se zas víc potkávám s maminkama, co mají "rychlejší" děti, i včera na rehabce byla paní s holčičkou, které mohlo být tak 10 měsíců a jak capkala - pravda držela se pořád něčeho, ale šikulka!!! 😵

Germik, no jak jsem psala, Maty nějak zlenivěl a moc nechodí, tak nevím, co se mu nelíbí 😝 😝 😝

Mima - taky už mě to nebaví, je to i nepraktické, všude ho tahat, nosit, furt s sebou kočárek 😠 😠 😠 😝 ale co nadělám, je to opravdu o jeho vůli a tu neovlivním 😒

onlika
20. apr 2010

jana.sun, u nas je to uplne rovnake, tiez som myslela, ze ked sa raz pusti, tak uz bude len po nohach a ono to tak nie je. Ale ma taku radost, ked sa mu podari niekam prejst, len to este nerobi tak samozrejme a pravidelne, ako som cakala. Ja tiez vacsinou stretavam maminky popredu a podobne, preto ma to vcera tak potesilo 😎

mima, je to otrava, ale vsetci ma uistuju, ze budem na tie casy, kym nechodil este rada spominat 😉

germik, a Ty to ako zvladas, ked si aj tehu a mala nechodi? A ak pojde v slapajach niektorych deti tu, tak este dlho chodit nebude 😅. Nad tym som minule rozmyslala, ze som fakt rada, ze mam len Mata a dalsie este ani v dohlade 😅

jana.sun
21. apr 2010

Onli, no taky jsem myslela, že ted bude capkat pořád, ale bude to holt pozvolna, no 😅
taky by mě takové maminky a dětičky, jak jsi potkala, potěšily 😎 😎 😎 😎

germik
21. apr 2010

Onlika - no proste nemám na výber 🙂 Druhé tehotenstvo prišlo nečakane, nebolo tak rýchlo plánované, ale už s tým nič neurobíme 😉 Aspon to budem mat rýchlejšie za sebou a ked detičky trošku vyrastú tak sa pekne spolu vyhraju bo tam bude malý vekový rozdiel /no, pekná ilúzia, že???? 😀 /
No mne sa malá pustila asi pred mesiacom, už sama pekne chodí po byte, najradšej od "niečoho k niečomu", aby sa rýchlo mohla zachytit keby náááhodou padala 🙂 Samozrejme že sem-tam lezie lebo v tom je sakra rýchlejšia ako keby mala chodit. Ale musím povedat že ju to velmi baví a teší že vie nezávisle prejst sama, ale ako som už predtým písala, pripadá mi niekedy pri chodení ako robot zo scifi filmu 😉 Ale som štastná že sa snaží a už sa tolko nebojí, hlavne teraz ked je viditelne oslabená /mame neštovičky a do toho nám rastu zubky 😉 /

mima22
21. apr 2010

ahojte,dnes to na mna strasne dolahlo,ked mala este sama nechodi aj som si poplakala viem,ze tym nic nevyriesim ale som s toho strasne nestastna.
uz dlho pekne chodila za jednu ruku a teraz chodime zase za dve a niekedy sa aj tak boji chodit,

germik
21. apr 2010

mima - vy ste stále v norme, tak nestresuj 😀 mrkni napr. sem http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...

hlavne si z toho nerob velku hlavu, malá vycíti že niečo nie je v poriadku alebo ju do niečoho nutiš a možeš to možno aj zhoršit 😉 Ale priznám sa, že som to tiež riešila, pokým malá nechodila, lebo babkách bola stále divné že malá ma rok a ešte nechodí...ved ich deti chodili ako 10-mesačné ☹ to som mala vtedy nervy ☹
Fakt to nerieš, ona sa potrebuje zbavit strachu aby sa pustila a to je tak všetko 🙂 /teda pokial nie sú v tom zapletene zdravotné problemy/

tamka123
21. apr 2010

ahojte, mima, aj nas maly sa pustil sam chodit asi pred dvoma tyzdnami, mal vtedy 15,5 mes. Bolo to z jedneho dna na druhy, dovtedy presiel sam iba par krokov, asi pred 6 tyzdnami mal obdobie, ze nechcel ani za ruku, proste sa zasekol, rozplakal a pytal sa na ruky. Po tyzdni ho to preslo, zase chodil za jednu ruku. Teraz uz vsade prejde sam, ma z toho radost, hlavne ked je vonku a a nechce sa dat chytit za ruku. Takze nezufaj, jedneho dna to pride aj na tvoju malu. A hlavne sa vykasli na reci ostatnyh ludi

onlika
21. apr 2010

mima, presne, ako pisu ostatne maminy, mala ma este cas, aj ked viem, ze Ta to trapi a uz by si chcela, nech sa pusti. Nenut ju, ona sa pusti, ked pride jej cas. Pokial nema ziadne zdravotne problemy, tak je to len o tom, ze musi prekonat strach z priestoru. Matej sa prvykrat sam pustil, ked mal 16 mesiacov a 10 dni. A teraz tiez chodi len od niecoho k niecomu, aby sa mohol zachytit. Posledny krok vacsinou uz ani nedokonci, skor sa hodi k tomu, coho sa chce chytit. Tak hlavne klud, ona sa raz pusti 😉

germik, ja som myslela, ze ste to tak planovali 😅 , lebo poznam take maminy, co si takto deti naplanovali kvoli tomu malemu rozdielu, ze sa potom budu spolu viac hrat. Samozrejme, ze s tym nic neurobis a mas pravdu, na nieco je to dobre, aj ked to musi byt "zahul" a este vacsi bude, ked sa malicke narodi, ale budes to mat za sebou a nas to bude este len cakat 😀

monicka27
21. apr 2010

ahojte všetci, chcela by som predovšetkým osloviť mimu22, pretože mám presne taký istý problém, pred týždňom mala 15 mesiacov a ešte stále nechodí, už začínam chytať paniku, za jednu ruku ide pekne, ako náhle ju pustím zasekne sa, niekedy dá aj pár krokov, ale skôr uteká ako chodí, a niekedy zasa stále podáva aj druhú ruku, ináč sa nepohne, prípadne štvornožkuje, a čo je najhoršie chcela by po štyroch aj po vonku. Vidím na nej že má strach, ale už má to nebaví každému vysvetlovať, že nechodí. A ešte k tomu všetkému posledné dva týždne odmieta kúpanie, doteraz bola v pohode, neviem čo sa mohlo stať. Dnes ma zo všetkého chytá totálna depka. No som rada že v tom nie som sama. 🙂

jana.sun
21. apr 2010

Germik, malá je šikulka 😉 😉 😉 až jí odezní neštovky, tak bude určo lítat, jak čertík 😉 😉 😉
jj, dětičky si pak hezky vyhrají -tím se uklidňujeme všechny, že 😉 😉 😉 😉

Mima, Monicka - obě vás moc chápu, ale nezbyde vám, než se obrnit a do ničeho děti nenutit - ono to přijde, musí si k tomu samy dozrát. tak hlavu vzhůru - bude to dobrý 😉 😉 😉
ještě se za nima všechny naběháme....jednou 😅 😉 😉 😉

mima22
21. apr 2010

ahojte,
moja mala ma aj trochu zdravotne problemy ale vobec ked sa clovek na malu pozrie tak na nej nie je nic vidno ze by jej nieco bolo.
a mala ma hypotoniu ma slabsi chrbat a ruky.

jana.sun
21. apr 2010

Mima a vy jste cvičili vojtovku?

mima22
22. apr 2010

ano aeste aj chodime cvicit len teraz takmenej lebo mala byva casto chora aj terqaz za mesiac jej idu mandle vyberat.

germik
22. apr 2010

mima - ked ma malá oslabené svalstvo tak sa ti nemože rozbehnut v 10-tich mesiacoch 😉 Potrebuje čas pokým sa jej svalíky spevnia a potom sa ti rozbehne, neboj 😉
Uplny super pokrok vidím v tom, že už chodila za jednu ručičku, takže treba dat domu už fakt len čas, už sa to blíííííži 😀
Ono sa to pozastavilo tým, že je tvoja malá často chorá, vtedy nemá chut do ničoho nového, je nesvoja... Keby si bola chorá ty, mala by si napr. chut učit sa liezt po horolezeckej stene? Asi tažko, čakala by si pokým budeš v poriadku a potom by si sa do toho vrhala 😀 /možno blbý príklad, ale skús sa vžit do situácie malej a pochopíš to lepšie/

onlika - mám dokonca kamošku ktorá ma vekový rozdiel medzi detmi 11 mesiacov 😕 Ale druhý sa narodil o 2 mesiace skor, vravela že hlavne z toho že staršieho musela furt vynášat na rukách, pretože ešte nechodil 😖 Juuuuuj, to som štastná že ten moj malý sralko sa už rozbehol 😀

mychaella
22. apr 2010

Ahojte, ako vas tu citam a stresujete s nechodenim 13-15 mesacnych deticiek, viem ze je to "o chrbat" behat s nimi za ruky ale teraz to je normalne ze deticky chodia okolo roku a pol, kamoskyny synovia zacali chodit jeden v 18tich a druhy v 20tich mesiacoch, dokonca susedkyna dcerka az po 2 rokoch lebo sa bala pustit sama, a ani by ma nenapadlo mat na to blbe poznamky ako tu baby pisali, ze pocuvaju to su potom asi mami s inej planety alebo si neuvedomuju, ze nappriklad ked budu mat druhe dieta tak tiez nemusi tak skoro chodit, ze to je len nahoda...takze taketo reci..uplna ignoracia.
moj maly sice tiez chodi len za jednu ruku a uz sa pusta sam, sice spravi len 3-4 kroky ale nevzdava sa 🙂 a hravame sa na ihrisku s dievcatkom ktore ma 13mesiacov a stvornozkuje si...tym detickam je to jedno hlavne, ze sa zabavia, nerobia rozdiely, tak neviem preco by sme maly stresovat, ved ked si budu decka iste, tak sa pustia. 😉

germik
22. apr 2010

mychaella - to su všetko reči starej generácie, vtedy sa fakt chodilo ovela skor /neviem či sa do toho deti nutili? 😕 , aj sa posadzovalo od 6mesiaca, aj dávalo na nočník od 6mesiaca aj skor /aj ked dieta další rok ešte vobec nechápe čo sa od neho vlastne chce/.....atd... teraz je to iné a je fajn, že sa čaká pokým na to všetko príde bábo samo 😉

mychaella
22. apr 2010

No asi ako kde, napr. moja segra tiez chodila v 16 mesiacoch, ale moja svokra ma take nazory jak zo stredoveku, lebo ona nepozna dieta ktore do roka nechodilo, okrem syna jej kolegyne ktory sa rozchodil v roku a pol, to som ja bola tehotna a pocuvala aka je ona neschopna (kolegyna) ze si nedokaze naucit chodit dieta, ja som nekomentovala, ale vedela som, ze ja svoje dieta tiez do nicoho nutit nebudem, a teraz pocuvam poznamky na to ze sa este nepyta na serblik, ze jej deti uz v 9 mesiacoch cez den necikali do plienok, (to bolo konkretne vcera) Ked uz si spomenula ten nocnik, alebo dokonca ma narazky na to, ze ako je mozne ze ma len 2 zuby, tak to ma dorazilo... 😒

tiez si myslim, ze dieta sa nema do nicoho nutit, ved ked bude pripravene samo sa rozchodi, a aspon si bude 100%ne iste ze to samo chce, zbytocne mu privadzat nejake komlexy

este taku fintu ktoru pouzila kamaratka na dceru ked sa bala chodit, dala jej do ruky sacok a za druhy koniec ho drzala ona, po par dnoch, ked mala mala istotu, ze sa drzi, tak jej kamoska sacok pustila a Lenka zaujata okolim si ani nevsimla, ze beha sama zo sacikom v ruke... 😉

jana.sun
22. apr 2010

Mychaella - tvoje tchýně je asi padlá na hlavu, ne 😅 😅 😅 to jsou opravdu dost předpotopní názory a s těma zubama, tak to je fakt perla!!! 😀 😀 😀
Bohužel je takových lidí víc, člověk se proti nim musí obrnit - asi nevnímá to, že kdy nás nutili sedět v půl roce a chodit v roce nebo jak to bylo nastavený, tak ted hodně z nás má problémy při nejmenším se zádama a kdo ví, jaké ještě, že 🤐 🤐 🤐
dobrá finta s tím sáčkem 😉 😉 😉

Mima, však až se malá uzdraví, bude jí zas líp a pustíte se do cvičení a posílíte svalíky a bude to v pořádku 😵 😵 😵 a začne běhat 😉
jak píše Germik, když je nemocná, tak se jí do ničeho nového nechce 😔 😔 😔
hlavu vzhůru, bude líp 🙂 🙂 🙂

já už jsem povznesená - Maty zas chození více méně bojkotuje, ale co už s tím nadělám - holt to bude jeho tempem a když bude on chtít - což je správně a mně stejně nezbyde nic než to respektovat, můžu být nedočkavá jak chci, že 😝
mmch v neděli máme 20 měsíců! 😅 🙄

lenka1smejka
22. apr 2010

baby mala sa zacala pustat teda ona chodi pri sedacke a ked poviem pod k maminke tak urobi asi take 3kroky a hned pada.Znamena to,ze sa pokusa o prve kroky?

mychaella
22. apr 2010

JAsne podla mna treba respektovat hlavne to dieta, moj maly si sice v 4m sam sadol a postavil sa v 6 co som cumela jak puk ked som ho zbadala stat v postielke ale ak sa rozhodne chodit za ruku do roka a pol tak ho urcite nebudem nutit, a ak bude mat svokra zasa mudre poznamky tak asi to uz nevydrzim...

Lenka jasne to uz sa pomalicky rozbehne ked takto skusa sama prejst kusok bez pridrzania, ved ona na to pride 😎

mychaella
22. apr 2010

Leni pozerala som si profil, mala aky cukrik ruzovy, zlata je, a odkial ste ked mas okres Malacky? trocha od temy sorry

lenka1smejka
22. apr 2010

Ahojky dakujem no som zatazena na ruzovu 🙂 Som priamo z Malaciek

mychaella
22. apr 2010

neni za co, 😉 to ma len tak napadlo, lebo ja som z Vysokej pri Morave teda uz tam nebyvam ale pochadzam, tak ma to napadlo.
ale to uz dost odbacam od temy 😅

ete ma tak napadlo, dnes ked sme boli na ihrisku tak tam bolo dievcatko tiez nieco po roku a urobilo prve krociky, mamicka bola cela rozcarovana, dievcatko si len chcelo pozicat tusim hrable alebo nieco take od ineho hlapceka a ked si uvedomila ze chodi tak sa supla na styri 🙂

germik
23. apr 2010

mychaella - tak to som sa nasmiala na tej svokre a 2 zuboch 😀 😀 😀 😀 😀
Treba ist k zubarovi, nech prereze ďasná a možno vykuknu aj dalšie a svokra bude spokojná 😀 😀 😀 fakt sila