Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

m.a.r.t.i.n.a
11. jan 2010

Ahojte kočky, náš Sebastianko sa prvý krát sám postavil a urobil prvé kroky, keď mal 13,5 mesiaca 🙂

Baby, neprepadávajte panike ak vám krpci ešte nechodia, každé dieťatko je iné a každé jedno sa raz chodiť naučí. Užívajte si, že ešte nemusíte za ním behať 😉

andnov
11. jan 2010

Tak naše malá se prvně postavila v 10m. a zkoušela to kolem nábytku.Až sama chtěla,tak chodila za ruku a protože je velmi opatrná tak naznala, že se hned tak nepustí a chodit začala sama až v 18m!!!! ale stálo to zato,vypilovala to tak,že vůbec nepadá,prostě ji nemusím hlídat,ale samozřejmě kočárek vždy s sebou-moc toho teda neujde 😝 takže bych se toho nebála,jen to bylo už děsné,protože všichni kolem už dávno chodili a my jsme byli stále na 4 😉

gabka32
12. jan 2010

My jsme taky nad tím nešpekulovali, prostě to přišlo až to přišlo 😀 i když už občas byly protivné poznámky babiček, tak Saša se poprvé! sama posadila až v 9ti měs., pak teprv začla opatrně lozit po čtyřech, postavila se v 10,5měs. no a první krůčky až ve 14ti měs. celkem slušne chodí od 15ti. 😉 a jsem ráda, jelikož ted kolikrát nestíhám 😀

natalinka4
29. jan 2010

Ahoj maminky. Moja má rok a ked ju držím za ručičku krásne ide, aj popri nábytku urobí pár krokov, ale ani sa sama nepostaví a už vôbec nepostojí ked ju postavím....Hned padá ☹
Mám pocit že niečo nie je v poriadku s rovnováhou.... Viem že nič nezmeškala, ale nechcem aby mala neskôr nejaké problémy kvôli tomu

mikulka
30. jan 2010

natalinko, ale ještě máte čas. 😉
A hlavně, proč vodíš za ruku, když se sama ještě nepostaví?
Měla bys malou nechat, až přijde její čas.

Navíc, držet rovnováhu v prostoru je velice těžké, můj malý to umí až tak od 14. měs. tedy postavit se a udržet v prostoru. Skutečně to nikam nehoň.
Uvidíš, jak tě malá pak překvapí.

akaji
30. jan 2010

moj maly mal rok teraz a uz vyse mesiaca chodi celkom sam, v siedmich sa vedel sam postavit, od deviatich mesiacov chodil popri postielke a nabytku a potom sa jednoducho pustil... teraz nema problem a musim ho stale nahanat 🙂

ilci
30. jan 2010

natalinko, nám na rehabce říkali, že dítě má co nejdéle chodit kolem nábytku, cvičí se pak pro chůzi v prostoru
a v žádném případě nevodit dítě za ruce!
jak píše mikulka, chce to čas a každé dítě je připraveno jindy 😉

tamka84
30. jan 2010

ahojte baby, naša malá má 14 mes. a chodí okolo nábytku už dlhšiu dobu, ale sama nechce, posúva sa po byte tak, že sa vždy niečoho podrží a keď nič nie je po blízku tak hneď lozí. Niekde som tu čítala že do 18mes. má čas, tak sa asi nemusím obávať ničoho, však? teda dúfam že začne čoskoro chodiť, aj keď mi je jasné že potom budem musieť za ňou behať. Ale teraz má také obdobie že nechce chodiť na prechádzky v kočíku najradšej by bola keby som ju nosila na rukách alebo vodila za rúčky, ale to nechcem, lebo som čítala že to nie je dobré. A po chvíľke si chce aj vonku sadať na zem. A nosiť ju nevládzem lebo mi je ťažká. ☹

lipipipi
30. jan 2010

Ahojte holky.
Tak já mám docela depku, malýmu bude za 14dní 15měsíců a ještě nechodí 😅 Teda on se postaví,chodí kolem nábytku i se drží jen za jednu ruku, ale chodit ne, připadá mi, že se bojí.Stojí sám asi od 11mes.No ještě donedávna jsem byla klidná, ale teď už začínám mít trochu nerva, přeci jen je to dost dlouho.Ale taky jsem tu někde četla, že je čas do 18měsíců.On je jinak hrozně šikovnej,motoricky zručnej,povídá prostě živí dítko,ale chodí jen u nábytku když ví,že má oporu.No jsem jak na trní, ale nadruhou stranu si říkám kam pospíchat, jednou se to naučí a nachodí se až až a každý dítě je jiný, můj strejc prý začal chodit v 17měs. ale je mi to trošku líto když tady děti chodí kolem toho jednoho roku a my nic ☹

matova
30. jan 2010

ahojte,začíname samostatne chodiť! ukončený 16 mesiac 🙂
tamka84- tiež som nechcela vodiť za ruky- na rehabilitačke nám zakázali, lebo dieťa sa naučí predkláňať dopredu, ale kdesi tu na fóre som čítala u českých mamičiek, že im na rehabil. im povolili vodenie za 1 ruku. Tak som vodila a asi po 3 týždňoch sa pustil už sám, dovtedy prebiehal krátke vzdialenosti (také 4kroky asi) 😉.

lienka43
31. jan 2010

Ahojte tak ja som ani nevedela ze vodit za ruku sa nesmi ☹ Nasa mala bohuzial inak ako za ruky chodit nechcela, takze hned ako sa postavila na nohy tak nacahovala ruky a museli sme chodit ak sme s nou nechodili tak bol priserny rev. Chodit sme zacali v 11 mesiacoch.

mikulka
31. jan 2010

lipipi: mičeho se neboj, malý je asi opatrný. Holt začne chodit později.

Mně dr. ve 14. měs., kdy mi mlaý ještě nechoditl, říkala, že už by měl. Taky jsem byla nervozní, ale co.
Za jednu ruku chodí, teď už se týden pouští a přejde půl pokoje.
Poslední 2 dny ale opět jen za ruku, bolí ho zuby, tak se asi necítí a bojí.

On je velice opatrný, přemýšlivý, pohodový, klidný. U takových nátur je to holt později.

Takže neboj, nejsi sama. 😉

atrami
31. jan 2010

Kočky,
ja už pomaly tiež začínam mať nervy. Malý má 15 meisacov a presne ako píšete- okolo nábytku prejde, ale pustiť nie. pritom najstarší chodil od 9, mesiacov a prostredný od roka.

zuzulatko
1. feb 2010

Zeny nestrachujte sa, ze ak vase babo nezacina chodit uz v 8 mesiaci ze je to chyba. Nesurte ho, vsetko ma ist prirodzene. Inak vecsina deti uz zacina sama v 9 mesiacoch. A sediet? to uz aj v 6, 7 mesiaci, podla toho ako sa maminky babenku venuju a trenuju s nim 🙂
Ale tiez vsetko prirodzenou cestou 😀

atrami
1. feb 2010

zuzlatko,
prepáč ,ale tu nikto nestresuje. Jednoducho, každá máme obavy a to niesom prvýkrát matkou.

sylvka
2. feb 2010

holky,u nás se začalo chodit v 15m(to už jsem psala)kamarádka má skoro 18m holčinu a ta chodí jen za ruku a dr.je v klidu 😀 tak je vidět že je to u každého opravdu jiné 😉

blandik
2. feb 2010

od 11M stál a chodil kolem nábytku, sám začal chodit až v 15M, ale zato přešel hnedka první den celý byt sám a uměl se sám postavit. Myslím, že by klidně chodil i dřív, ale nevodili jsme jej za ruce a malý je na sebe dost opatrný.

Určitě to není o tom, jak moc se maminky dětem věnují. Je to geneticky dané, kdy si dítko sedne, stoupne. Spíše je důležité, aby dítko za sebou třeba při lezení netahalo jednu nohu - aby byl vývoj rovnoměrný.

misutovo
2. feb 2010

Ahojte, chcela by som sa spytat aky mate nazor na choditka. Mala ho proste miluje a nahana sa po byte.
Tiez som nevedela ze sa nesmie vodit za 2 rucicky. Snazim sa s nou trosku chodit, ale za 1 ruku by to este nezvladla. O nabytok sa este len zdviha, chodit este popri nom nevie, tak neviem ci nerobim nieco zle. 😒

jankapiknova
2. feb 2010

No no choditko je tu milion nazorov,vela mamiciek je proti ale vela mamiciek zas pouziva choditko,ja som niekedy dala maleho do choditka ale nebolo to casto.On dost rychlo zacal chodit popri nabytku, za ruky sme nechodili,on len okolo nabytku. 😉

misutovo
2. feb 2010

Ja som si volakedy myslela ze dieta do chiditka v zivote nedam. Potom sme to raz v obchode vyskusali a uz sme ho aj niesli domov 😀 . Myslim ze keby som jej to zatrhla, utrpela by asi psychicku ujmu 😀
Zas na druhej strane velmi jej spevneli nozicky. Pred tym by sa na nozky vobec nepostavila. Tak som si myslela, ze si tam tie nozky aspon trosku pocvici. O inom cviceni totiz ani pocut 😒

atrami
2. feb 2010

My sme dnes boli u doktorky a už straší s horovými diagnozami. Ešte nám dala mesiac. 😒

matova
2. feb 2010

atrami:
neboj sa, prinajhoršom by vás potom dr. poslala na rehabilitané stredisko možno tiež na neuro. Tam doktorky zhodnotia či je ok, a keby nebol tak by si si to asi už iste všimla. Asi sa fakt len bojí pustiť 😉 .
My sme chodili na rehabilitáciu raz za čas a mali sme s ním doma cvičiť-posilňovať- mal brušné svaly a krížovú oblasť slabú. inak ok. Začal až koncom 16.mesiaca chodiť cez izby, ale keď sa ponáhľa alebo je unavený tak padne 😅., vtedy vodim ešte za 1 ruku, páči sa mu to, do druhej mu dám šnúrku s autíčkom, naložíme zvieratká a ideme 😀 do druhej izby. Vonku tiež stále vodím za 1 ruku a zozadu aj držím ešte za bundu-šmýka sa 😉 . ale z rehabilitácie nás už vyškrtli 😀

misutovo, pozri si tému o chodítkach (v batoľatách)

atrami
3. feb 2010

matova,
dúfam, že sa rozbehne.
Keby mi starší chalani nechodili skor- najstarší v 9. mesiaci a druhý v roku, tak to tak neberiem.
Zajednu ruku prejde v pohode aj 100 mestrov aj keď hodržím za tričko. Tak uvidíme.

zuzufek
3. feb 2010

mne sa malá sama pustila chodiť 4 dni po dovŕšení 1 roka,dovtedy behala len okolo nábytku,lebo za ruku moc nechcela...ale napr.suseda má o mesiac mladšieho chlapca a ten sám začal chodiť v 15.mesiacoch,dovtedy len za ruku, okolo nábytku alebo keď sa držal utierky či špagátika,ktorého druhý koniec musela držať susedka,akonáhľe zistil,že ho nikto nedrží už aj bol na zemi na zadku 😉 jednoducho sa bál,nemal istotu...e veru všelijaké finty na ňho skúšali...vonku sme ho potom lákali na hračky,knižky proste všeličo,tak raz urobil sám 2 kroky,potom 3,4,5 krokov až sa raz pustil úplne sám a ani mu nevadilo,že ho nikto nedrží 🙂 ak v tom nie sú žiadne zdrav.problémy,tak je to naozaj individuálne 😉

matova
3. feb 2010

atrami, tak sa asi len boji, skus rozmiestnit nabytky- stolicky na dva tri metre dalej aby chodil medzi nimi.

atrami
3. feb 2010

matova,
nepustí sa ani omylom- krpec 😉

kulimka
4. feb 2010

Atrami, my taky ještě nechodíme. Je až moc opatrný, za ruku ano ale ne a ne se pustit. Když jde zkoušela jsem se ho třeba jen dotýkat dvěmi prsty v podpaží a šel když jsem ho pustila tak šel na kolena. Nestresuji, určitě jednou začne chodit. Po čtyřech začal chodit až v 11. měsících

atrami
5. feb 2010

kulimka,
ďakujem.
On je taká potvora, keď s ním idem ja, tak za ruku by chodil donekonečna, ale s tatinom ani omylom.
On je inak až moc šikovný.
Držím aj vám palčeky.

crca
6. feb 2010

Mám dvojčátka a holkamě začala lézt ve 4 měsících a teď v 9 už chodí za ruce a stojí sama 😀 je to prča vidět takovýho malýho špunta stát 😀 kluk se taky všude postaví,ale ještě se nezkoušel pustit-teda myslím úmyslně,jinak padá jak hruška 😀

mikulka
6. feb 2010

atrami, neboj, je asi opatrný. Chůze hodně záleží na povaze dítěte. Už jsem to tu psala. Můj malý je hodné a klidné dítě. Hodně klidné. O všem moc moc přemýšlí a je taky opatrný. Taky začal chodit "pozdě". No ono, co je to pozdě, že jo.
Tabulky říkají, že dítě by mělo samo chodit v roce a půl. Někdy píší v 17. měs.
Naše sousedka začala chodit dokonce ve 2 letech. A je normální, chytrá a šikovná holčička, dnes už sedmiletá. 😉