Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

nehetka
26. júl 2009

Ahojte maminky! čitam si tu diskusiu vselico tu pisete ja mam tiez taky problem dcerka ma 11 mesiacov a nechce sa jej akosi tiez postavit na nohy sem tam sa na ne postavi ale to je len na chvilku a potom ich hned skrci mame sa ist ukazat ku doktorke ale nic sa zatial nezmenilo tak nas pravdepodobne posle na neurologiu ona je dost pevna akurat sa jej nechce na tie nohy ja by som tomu dala este cas ona sama musi prist nato , ze naco sluzia nohy proste je len lenivejsia ako bol nas syncek ona sedka na zemi a sem tam sa posunie alebo otoci na zaku ale stvornoskovat tiez skusa len sa jej to nejako nedari ahojte pekny den 🙂 😎

simona55
26. júl 2009

ahojte maminy.moj maly pred 3tyzdnami, zacinal chodit ako ze ale este ako opilcek ale sa snazil 😀 .a potom asi sa buchol a dalej ani krok teraz po mesiaci ho zacinam pustat z od ruky a pekne ide len este nevie udrzat rovnovahu .😀 ale on sa tak tesi ze ide teraz ma 13mesiacov a este to ze nevie este rovno ist ale tajha do boku.ale snaha je tam 😀

iffka2002
29. júl 2009

moja martinka asi vytvorila rekord v nechodeni.. zacala nieco po 20tom mesiaci.. a teraz beha ako diva strela..

lvice9
29. júl 2009

Dítě má nejpozději začít chodit do 18 měsíců, je to individuální, není nutné řešit. Pokud se postaví, tak ty nohy používat bude a začne chodit tehdy, až bude vyzrálé. My už měsíc a půl stojíme a chodíme kolem nábytku a to je vše. Nechávám to na něm, však on jednoho krásného dne chodit bude. 😉

ivusky
4. aug 2009

zdravím iffka2002, konečně někdo další nenormální 😀 , protože syn začíná chodit teď a to je mu 19,5 měsíce. Chci se jen zeptat, jak se na to dívá tvoje dětská a byli jste na neurologii??dík a a't vám to šlape vesele dál 🙂

asitka
4. aug 2009

tak naša začala chodiť sama....1 rok 3 mesiace a 1 deň 😀 taká vytešená som bola...lebo mi zo začiatku špičkovala....že už je to naporiadku...a pekne chodíme..... 😀 😀 trošku nám to trvalo...ale zadarilo sa a dnes už fičí jak dááábel kade tade 😀 😀

terezt
5. aug 2009

Ahoj, tak my uz taky chodime. Prvni krucky asi v 13 mesicich. Ted v 14 mesicich uz se tomu da rikat chuze. Beha po cele zahrade jako certik. 🙂 🙂 🙂

mata2
5. aug 2009

iffka,rekord drzime my 😎
milko urobil prve samostatne kroky v 24 mesiacoch,dovtedy chodil len za ruku alebo popri nabytku.este nebeha jak fretka ale tipujem ze do 2 tyzdnov bude.konecne 😅

kety80
5. aug 2009

ahojte 🙂
mata 2 - to som sa ale ukludnila uz som myslela ze sa nieco u nas deje maly ma 14 mes. prec a nechce sa moc pustat sam teraz trochu uz zacal tak sa tesim myslela som ze sme moc opozdeny ale asi kazde dieta ma svoj cas kedy zacne 🙂

ivusky
7. aug 2009

mata2, držím vám palce, ať už to je, sama vím jak je to čekání nekonečné. Malý tedy už chodí, ale hodně se jště drží za ruku, na rovince a v prostředí mu známém si už troufne sám, ale jinak maminka je jistota. Jinak už jsem opravdu slyšela asi o 3 případech kdy děti, tedy především chlapci začali chodit kolem dvou let.Takže hlavně klid!!!I když já moc klidná nejsem . Dobře se to radí. A co tvé předcházející děti, kdy ty chodily?

mirka099
9. aug 2009

Ahojte
Jakubko zacal chodit iba teraz (14,5 mesiaca) chodi stvrty den ale uplne sam, nepada, ma perfetknu stabilitu... pockali sme si ale stalo to za to... do 14 mesiaca vylucne iba lozil. potom zacal s nami chodit za jednu rucku, tyzden na to urobil uz 3-4 krocky, tyzden na to sa pustil a uz beha nonstop 🙂

andika10
10. aug 2009

ja mam dvojíčky a Oliver začal chodiť keď mal 9 a pol mesiaca ale Sofia ešte stále nechodí a už mali rok

lusiamama
10. aug 2009

ahoj moja malá začala v 10 mesiacoch a v 11 už behala ako taký malý čert. ale my sme všetko začali nejak skôr ale za to na ciciku sme boli až doteraz. 😀 😀

jahoda1975
16. aug 2009

tak už jsem holky začala být taky nervozní - je nám 17 měsíců a stále nic, pouze kolem nábytku a hlavně příbuzní a kolemjdoucí mě začali blbnout, že už to není normální. Ale jak si čtu třeba ivusku nebo mata2 tak koukám, že nejsme jediní "nenormální". V září jdeme na rok a půl poradnu tak se zeptám dr. , ale trošku jste mě tady uklidnili. Moji první dva synové chodili v roce a neměli žádný problém, ale Lukáškovi se prostě nechce

mikalove
16. aug 2009

jahoda, my sme začali až 15 mes a týždne,a ludia na nás kukali že tak neskoro a to moja začala vtedy a vtedy...asi poznáte viaceré,hlavne nenútiť ,držím palce nech sa už rozbehne

lenulin
16. aug 2009

Tak nám je14měsíců a chodíme jen za ruku a kolem věcí a nábytku sám přejde jen kousek a pak sebou plácne ale je to čert strašně hr tak nějak nestíhá korigovat pohyby 😉

ivusky
16. aug 2009

mata2, a co ti na to říkala dr? nebo neuroložka? a kdy začal lézt? moc dík zajímá mě to, protože byť malý už chodí sám, tak je velmi, velmi opatrný.

skrovna
16. aug 2009

Milé maminky, tak ja Vás ukľudním všetky. Moj Oliverko má 20 mesiacov a stále chodí len za ruku alebo popri nábytku. Je to taký malý obrík má 15,5 kg a nosí veľkosť 104. Medzi rovnako starými deťmi mi pripadá ako vyhadzovač na diskotéke. Tiež sa ma všetci pýtajú, prečo ešte nechodí, ale on sa jednoducho len bojí. Pár krokov už urobil, spadol a znovu prestal. Štvorkuje už dávno a to rýchlosťou blesku. Strašne sa mu to páči hlavne vonku a na námestí medzi holubmi. Je zlatý už opakuje slová, hrá sa s autíčkami na zotrvačník už od 9 mesiacov, najviac ho fascinujú kolesá na autách a všetko čo sa krúti (žiadne vkladačky, skladačky a hračky, ktoré by deti mali v tomto veku). Ja si myslím, že každé to dieťatko sa musí cítiť na to, aby začalo sedieť, loziť, behať atď. Niekomu to trvá dlhšie niekomu kratšie, mnohé to aj vedia, len sa boja. Aj mňa trápi, či je o.k. a v septembri s ním idem ku pediatričke, kedže má dovolenku a predtým sme boli v kiahňovej "karanténe", ale vravím si, že je zlatý, zdravý, krásny a nič mu nechýba a keď bude chodiť do školy nik si už nebude pamätať, kto kedy začal chodiť, kto kedy na nočník, ale všetci si budú rovní. Dcéra začala chodiť keď mala 13 mesiacov, od 7 chodila na nočník, nikdy v noci nebola na záchode ako v 2 rokoch prestala mať plienky, krásne rozprávala už v dvoch rokoch - celé vety a je úplne iná ako jej brat. Môj názor.

ivusky
17. aug 2009

skrovna, tak to mě těší, protože byť píšu , že malý už chodí tak nejlepší je to s maminkou za ruku. tak to jsme na tom stejně. s tím mluvením sice jste na tom lépe... ale tak jak píšeš, ono to vše příjde. držím palce.

saska.t
17. aug 2009

tak my mame 13 mes. a stale nechodime ale za ruky a okolo nabytku ano, len sa proste nepusti 😀 ale nerobim stres kazde babatko ma svoje tempo takze to neriesim 😉

erika107
23. aug 2009

moj drobcek ma rok a este nechodi ked ho drzime za rucky tak robi krociky ale dost casto sa len tak pohupuje proste ma chodenie na "salame" ... stvornozkujeme aj sa postavy pri nábytku ale viac nic :O( som zvedava co nam povie neurologicka v okt. ked pojdeme na kontrolu. Maly ma svalovy tonus takze aj preto sme trosku s chodzou pozadu :o( ale neva ja stale hovorim ze aspon minieme menej penazi na topanky :o)))

beruberu
23. aug 2009

Ahoj holky, koukám sem jen náhodou, ale sem musím přispět. My jsme taky rekordmani v nechození. Lucinka začala chodit úplně sama na 26 měsících. Na roce ještě ani sama neseděla, sedět začala na 15m, 16m-lezení, 18m chození za obě ruce, 21m chození za jednu ruku.... dle doktorky i neuroložky všechno v pořádku, mluvení odpovídalo věku, možná trochu lepší, jemná motorika taky vždy bez problémů. Cvičily jsme i Vojtovku, ale myslím, že bez úspěchu, malá se u toho moc vztekala.

píšu to sem proto, aby se maminky co mají pomalejší děti moc nestresovaly. Myslím, že ty požadavky na děti jsou v dnešní době moc vysoký a děti jsou opravdu do tří let hodně různý.

asi se sem už nemrknu, tak kdyby jste se někdo chtěl na něco zeptat, tak klidně IP

ewuli
24. aug 2009

beruberu, ani nevíš jak si mě uklidnila. U nás je to hodně podobně. Sedět začal sám na konci 13m, pak si ve 14m stoupl a chodí kolem nábytku a až v 16 m přišlo lezení.Do té doby se jen plazil. Takže teď v 17 m leze,sedí,staví se při nábytku a chodí kolem,chodí za obě ruce.Pořad je ale dost vratký a vytáčí občas nožičky. Asi si také ještě na samostatnou chůzi hooodně počkáme

beruberu
24. aug 2009

ewuli, to jsem ráda. Už jsem to sem ani nechtěla psát, už jsem to psala do víc dskusí a Lůca teď běhá úplně v pohodě, tak už to neřeším. Ale vím, že je to moc těžký období, když už všechny děti kolem běhaj a tvoje ani pořádně nesedí a všichni se tě ptaj proč....

simona55
24. aug 2009

pred mesiacom som pisala ze len davidko zacina chotit,teraz asi try tyzdne ide ako gula 😀 najprv mal rucicky predpazene,ale teraz uz roby snimy vsetko mozne , teraz ma 14mesiacov, 😀

cucoriedka01
25. aug 2009

AHOJTE mamicky, dlhsie som tu nebola, aby som sa nestresovala, ze moja mala este nechodi.Na povzbudenie my mame o chvilu dva roky 24 mes. , o mesiac je mala skor narodena a len vcera urobila par krockov a to tak, ze som ju ja pustila urobila na trave 6 krokov , potom sa oprela rukami o travu , ja som si myslela, ze este nema pevne nozicky a ze sa nepostavi sama z toho predklonu a mala sa sice s revom a nevolou , ale postavila sa a urobila to viackrat. Nam diagnostikovali dost neskoro lahku formu hypotonie az v 15 mes.,kedze sedela v 8.mes.sama a aj v roku stvornozkovala, na KRAMAROCH mi povedali, ze nasa pediatricka, ak by ju poriadne pozrela tak to zisti. mala sa neskoro postavila v 17 mes. a potom sme chodili za dve ruky a teraz uz 5 mes.za jednu, uz som mala toho dost aj ja, mala je vysoka a vazi viac ako 13 kg.OSTATNE sme v pohode pyta sa kakat od 10.mes.na nocnik a teraz mesiac uz aj cikat, rozprava ako ma na svoj vek, len hruba motorika nam nejde.ALE pricina je nam znama, pochodili sme vela doktorov, kazdy povedal, treba cvicit { my cvicime na fit lopte a chodime plavat } spevnit svaly, nosime ortop.obuv aj na doma a potom sa pusti.A je to pravda, teraz musim pocvicit jej psychiku aby sa nebala, alebo ona je strasne opatrna a preto ine deti uz by sa aj pustili, len ona sa boji.Ci bude chodit uplne sama o mesiac, alebo o dva tyzdne je mi to jedno, kazde dieta raz chodit zacne, budme radi, ze su mentalne v poriadku a o rok si ani nespomenieme, ze sme sem pisali, ze nasi drobci este nechodia.TAK VELA TRPEZLIVOSTI VSETKYM MAMICKAM.

majasles
28. aug 2009

Zahliadla som tu nieco o dyslexii a lozeni. No neviem, ake su vyskumy alebo najnovsie poznatky. Ja som ako dieta nelozila a ziadnu dyslexiu ani inu podobnu dysfunkciu som nemala. Lekari stale vravia, nechajte dieta na jeho prirodzeny vyvin. Tak preco ho ma potom clovek "trenovat" v lozeni?

lenocka5
31. aug 2009

ahojte, aj my sme na tom podobne. Mala mala prave 17 mesiacov a tiez este sama nechodi. Za jednu rucku ano, ale pustit sa jej samej velmi nechce. Teda skoro vobec nie. Ona bol od malickeho babatka velmi kludnucka, ticha a tak trosku aj pohodlna. Tak som neprikladala velku vahu tomu, ze si neskoro zacala dvihat hlavicku, o lezani na brusku ani nehovorim (to vobec nemusela, strasne na brusku plakala , tak som to vzdy po par sekundah vzdala), taktiez samostatne sediet zacala az takmer v 11 mesiacov, ale zaujimave, ze na nozky sa pytala stale a chodenie ju velmi bavilo- ale len tak, ze som jej drzala rucky, samozrejme. Trochu som sa zacala obavat, az ked mala 15 mesiacov a stale sa sama nevedela posadit a ani v postielke postavit, ani pri nabytku, nikde, a tiez si ani sadnut. Tak som si uz povedala, ze to nebude asi len pohodlnostou. Nastastie mala neurologicke vysetrenia v poriadku, takze teraz cvicime Vojtovku. A preto tu vlastne aj pisem. Chcem povzbudit aj ine maminy, aby sa toho urcite nebali, my teda badame velke, ba priam velikanske pokroky. Asi po 2 tyzdnoch cvicenia sa zacala sama davat na brusko a este sa pri tom aj smiala!!!Po 4 tyzdnoch sa uz 1x sama posadila, a vcera po 2 mesiacoch sa 1x postavila v postielke. Sice sa pri cviceni hneva, to ano, aj si poplace, ale urcite ju to neboli, lebo ked je niekto pri nas, kto ju zabava, ani si na plac nespomenie. Takze urcite odporucujem.

jahoda1975
4. sep 2009

beruberu: moc ti děkuju za příspěvek, tvoje Lucinka mi připadá v dovednostech a vývoji kopii Lukáška, tak jsi mě dost uklidnila. My jsme byli na konci prázdnin u zástupu, naše dr. měla dovču a tak jsem se té zastupující lékařky ptala, zda to je "normální" - tahle paní doktroka mi řekla, že jí vůbec Luk nepřipadá zaostalý, že to bude asi hodně velký pohodář a ať ho nechám žít a vyvíjet se tempem, který potřebuje, dost mě uklidnila. No teď jsme ale byli už u naší dr. na 18-ti měsíční prohlídce a té se to už vůbec nezdálo, chtěla nád poslat na neurologii, ale domluvili jsme se, že počkáme ještě do prosince a pak bychom kdyžtak šli, ale i tak si myslím, že náš Lukáš má pouze pomalejší rozjezd. S mluvením to tedy také není žádná sláva, ale kdyby něco tak prosinec tedy na tu neurologii. Nechci ho zatím zbytečně stresovat vyšetřeníma. Tak ti ještě jednou beruberu děkuju za příspěvek, protože mě uklidnil a koukala jsem, že budete mít krásnou nadílku pod stromečkem tak přeji hodně štěstí a krásné a zdravé miminko 😉

jahoda1975
4. sep 2009

holky ještě jsem se chtěla zeptat kdo už jste podstoupil vyšetření na neurologii - jak to probíhá a co všechno tam prckům dělají? A pokud je výsledek v poho, tak asi to cvičení vojtovkou, že ano? V čem to spočívá? Díky za info 🙂