Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

bubelko
26. máj 2010

hm,ok. no to u mna nehrozilo, nakolko koberce nemam a asi nikdy ani mat nebudem. jonas sa zatial chodit nechysta. a ked zacne, tak to necham na neho, nech skusa. choditko sme nemali a ani mat nebudeme, ale stolicky ho tlacit necham, ked sa mu to bude pacit.
ked chodi popri nabytku, tak sa nenaklana dopredu ako pri stolicke? co som videla deti chodit popri nabytku, tak chodili ako lukas s tymi stolickami, len do boku.

atrami
26. máj 2010

bubelko aj náš to robil so stoličkami. Začal chodiť až pred 17. mesiacom, chodil okolo nábytku od roku, nejako som to neriešila 😉

bubelko
27. máj 2010

no ja som sa nad tym zamyslala, a zistila som, ze vlastne nemam doma nabytok, popri ktorom by mohol chodit. okrem sedaciek a velkeho stola nemame v obyvke ziaden nabytok, a o konferencny stol to asi nepojde, kedze su to tri kruhy, ktore sa tocia 😕 ale je pravda, ze vdaka nim sa zas naucil udrzovat neuveritelne balans, ked sa ucil on dvihat, pretoze mu vzdy usli spod ruk. tak ked to zvladol prvy, zvladne aj druhy. myslim, ze to tiez nejako extra riesit nebudem. 😉

matulka82
28. máj 2010

No baby,my sme zacali samostatne chodit 2.5.10 ,maly to teda stihol par dni pred rokom aj pol 🙂 Ale uz som mala teda nervicky,narodil sa ako zdrave dieta,ziadny problem a teda som si myslela ,ze bude chodit ovela skor ako starsi-ten zacal v 15.mes.ale on mal na to dg.-bol hypotonicky-cakala som v tom 10-12 .mesiaci a nic 😖 no a dockala som sa az teraz.Ono kazde dieta potrebuje svoj cas,a donutit sa neda .Choditka su o nicom,ani pri jednom sme nemali.Nie som proti ,ked je tam dieta chvilocku ,ale musi mat pevnu obuv.Ale je vela mamiciek ktore tam dieta "odlozia",a potom chodi po spickach a zbytocne problemy ktore nemuseli byt.Luky chodil okolo nabytku od 9-10mesiaca ,pri nom sme mali aktivne choditko ,a to mu velmi pomohlo.Naucil sa udrzat rovnovahu,"brzdit",ale pouzival ho ,len ked chcel on sam.Mali sme taky typ,ze my koberce nemame ,a dost smykalo ,ale po olepeni kolies paskou to bolo ok.
A ako tak citm,zatial asi vedieme co sa tyka zaciatku chodze 😀

atrami
28. máj 2010

@matulka82, my sme začali chodiť pred 17. mesiacom. Ako píšeš nervy fungovali. Najstarší chodil v 9. mesiaci a prostredný v 12. mesiaci. Som rada, že ma moje okolie podporilo 🙂
Teraz už krásne chodí, vylezie všade. je to taký divoch. Len spomínam aké to bolo pokojné dieťa, kým nezačal chodiť. 😀

bubelko
28. máj 2010

no matulka, musim ta sklamat, nakolko lukas sa pustil behat sam 3 dni pred prvymi narodkami 🙂 moj muz ked ho videl, sa len pytal, ze to odkedy a ja na to, ze prave teraz. takze sme jeho prve samostatne kroky zazili obaja 😉 odparkoval svoju stolicku a vratil sa po svojich, nie po styroch 🙂 inak tie stolicky zacal posuvat ked sme sa prestahovali, to mal necelych 9 mesiacov. ale on bol pohybovo vzdy o nieco skor, aj co sa sedenia tyka, plazenia a lozenia. aj doktor povedal, ze je na chlapca skory. zato je ale do dnes velmi opatrny. vsetko so musi 100x najskor vyskusat a preverit, ked niekam lezie.
teraz som zvedava, kedy zacne chodit jonas. 😉

bubelko
28. máj 2010

ps: zato v plienkach bol az donedavna 😀

atrami
29. máj 2010

bubelko, prostredný mal do 3 rokov plienku. V júni 3 roky v septembri do školky a on ešte v auguste plienku na zadku 😀 Ale na poslednú chvíľu si to našťastie roymzslel 😵

bubelko
29. máj 2010

atrami, tak to si ma teraz potesila 🙂

matulka82
29. máj 2010

@atrami,teda traja chlapi a tiez kazdy iny 🙂
@bubelko,ale to ste neboli az tak "zli"ked ste zacali behat pred rocikom,my az polroka potom 🙂
plienky su u chlapcov asi vzdy vacsi problem ako u bab ,a tusim sme tu vacsinou vsetky zastupene s muzskym rodom 😀

atrami
29. máj 2010

No veru máme samých chlapov 😀

bubelko
29. máj 2010

no neboli 🙂 veru som zvedava, ako to bude s druhym. ten je totiz zatial uplne iny ako ten prvy 😀

lulubuterfly
2. jún 2010

baby prosim vas ja mam maleho ma 13 mesiacov a sam chodi len trosku a to sa vzdy rozbehne a chyta balanc....od skrine ku mna alebo z izby do izby...viac nie a sem tam aj spadne.....co mam robit ako ho mam davat chodit ked sa bojim ze spadne....kedy asi zacne chodit sam kolko trva tato faza????dakuje vsetkym co odpisu

atrami
2. jún 2010

@lulubuterfly, detičky začnú chodiť lepšie ak získajú istotu. Ak sa bojíš úrazu, možeš mu dať aj na doma nejakú čiapočku, dlhšie nohavice. Neviem či má topánočky alebo nechávaš naboso. Nám sa lepšie chodilo v kotníčkových topánočkách.
Táto trvá rozne dlho 😉

atrami
2. jún 2010

Ja som malého vypustila na fotbalovom ihrisku 😀

ali27
2. jún 2010

my este nechodime, ale za rucky teda chodzu miluje... ale lutujem, ze som s tym "za rucky" zacala, lebo teraz uz pomaly ani po 4 nechce, len za ruky 😒 tiez cakam na ten den kedy uz bude chodit sama, ale asi sa tak skoro nedockam....

mayerka
2. jún 2010

Ahoj maminky, tak náš malý se rozhodl, že snad nikdy chodit nebude ☹ bude mu 20 měsíců a zvládá chodit za 1 ruku, jinak niccc. Dnes jsme zase byli na kontrole na neurologii, stále to samé - je zdravý - ale nechodí... Tak já už nevím. Je tu nějaká maminka, které dítě začalo chodit až ve 20 měsících (nebo víc) a je její dítě OK?

mayerka
2. jún 2010

ach jo, s těma dětma je furt něco... 😠

morgan
2. jún 2010

mayerka - tak to teda blbý, ale aspoň, že říkají, že je vpořádku...
můj syn má teď 16 měsíců a taky nechodí, teda za ruku jo, ale jen doma, venku nechce moc ani za ruku. Před 14 dny začal trochu dělat sám krůčky, ale hned spadne a přijde mi to celý hrozně dlouhý 😀. Už se nemůžu dočkat až bude na hřišti lítat s ostatníma a né pořád jen po kolenou 😎. Takže tě úplně chápu, když tvůj syn má už 20 měsíců a nic 😠

lilly
2. jún 2010

ahojte, @mayerka moja mala bude mat 19 mesiacov a stale uplne sama nechodi.. doma je skoro stale na styroch, na dvoch chodi popri nabytku a len par krokov prejde medzi jednotlivymi kusmi nabytku - od skrine k stoliku, potom ku gaucu, od gauca ku kreslu... to su tak 4 kroky.. vonku chodi za jednu ruku.. ked sme vonku aj s mangelom, tak medzi nami prejde aj 15 metrov sama, ale sama sa nepusti, ked je len so mnou, ani napr. k babke neprejde.. takze je to take vselijake..
a bola tu v teme uz maminka, co jej dcera zacala sama chodit v 20.mesiacoch.. 😉 ono je to fakt indi vindi.. predtym som bola z toho nestastna a kadejaka, ze stale nechodi, teraz som presla do fazy, ze uz na to kaslem, bude chodit, ked sama na to dozreje, nijak to neovplyvnim, len zbytocne stresujem seba aj dceru, ked sa nad tym rozculujem..
na neurologii sme boli tiez, niekedy v aprili, dr. povedala, ze mala je chodzou sice pozadu, tak na urovni 10 mesacneho dietata, ale ze nejaky vazny problem tam nevidi, proste musi na to sama dozriet a ze podla nej sa rozchodi v lete 😨 no uvidime.. a tiez ze malo rozprava na svoj vek a na to ze je dievca.. no povie dokopy nejakych 5 slov.. ale rec a chodenie vraj spolu suvisia, tak ked sa rozchodi, mozno aj rozpravat zacne viac..

morgan
2. jún 2010

lilly - tak to jsi mě potěšila tou informací, že řeč a chůze spolu souvisí, vůbec jsem to netušila. Syn totiž taky neřekne ani slovo (kromě mama, tata, ňam, dudu) a já začala stresovat, že je pomalejší tak nějak ve všem, takže teď už jsem klidnější 😀

germik
2. jún 2010

no baby, neviem či je to pravda že reč a chodenie spolu súvisia - naša malá už pomaly chodí jak drak /niekedy taký trošku opitý 😀 /, ale zato rozprávat nechce ani náááhodou. Melie si tu svoju detskú reč, rozumie toho velmi vela ale sama povie tak duda,tata...

silvia.t
3. jún 2010

ahojte mamicky ,pridavam sa do klubu lenivych deti 😀
nas tiez vobec nechce chotit,uz aj isiel sam 3-4 kroky potom spadol a od vtedy nic,len za ruky 😒

lilly
3. jún 2010

to s tym chodenim a rozpravanim nemusi byt pravidlo, len zvacsa je to tak, ze deti co neskor zacinaju chodit, aj neskor rozpravaju. Mozog sa proste najprv snazi zvladnut chodzu a ked ju zvladne, tak sa zacne sustredit na rozpravanie..
ved skuste sa tu vyjadrit, co vam deti zacali chodit neskor, ci uz predtym zacinali rozpravat..
moja lilly povie akurat tak hav-hav, havo, haf, buuu /akoze brum na maca/, dorazne A - A, ked kakala, cikala, hmm-na, ked nieco spadne, mama niekedy a najnovsie aj tata.. takze nic moc teda.. neurologicka nam kazala zaviest si slovnicek a ked nieco nove povie, tak to tam zapisat a niekedy v septembri, ked pojdeme na kontrolu, tak uvidi vyvoj.. no zatial od aprila pribudlo len tata..

onlika
3. jún 2010

lily, tak nas Matej patri medzi lenivcov v chodeni, a ked tam nad tym uvazujem, tak jazyk sa mu riadne zacal rozvazovat fakt, ked zacal chodit. Predtym vedel mama, tata, baba, dede, brrm (auto), havo a hav--hav, tačtač (kačka) a papa. Teraz hovori uz cim dalej, tym viac. Sice su to skomoleniny alebo len prva, prip. prve 2 slabiky, ale znie to dobre 🙂 (napr. pupa je pupava, dooda - dodavka, taaata - tatra a neviem, co este)

matulka82
5. jún 2010

@silvia.t- neboj sa ,on sa odvazi znova ,len mozno trocha potrebuje "zabudnut"ak bol ten pad trosku silnejsi 😉 rok este nie je tak vela,minimalne do 18.mes.(ako v nasom pripade 😀 )a ako citam tak aj do 20.mes.-casu dost,dovtedy to urcite stihnete 😀 nas chodil za ruky od 10 .mesiacov ,takze mu to vydrzalo polroka 😎 a teda uz som bola riadne z neho nervozna,ale vo chvili ked by som to najmenej cakala,sa postavil a siel 😀
@lilly,@germik-tiez si myslim ze chodenie a rozpravanie nemusi byt pravidlo,moj prvy synator zacal chodit v 15.mes.-vedel povedat mama,zvuky zvierat(mu,me,be,hav,gaga)a potom este pribudlo baba,ta(akoze tato) a to bolo vsetko az do nastupu do skolky!Rozumel vsetko,ale len ukazoval a suhlas ci nesuhlas daval len ano -nie,resp.kyvanim hlavy...Cele vety zacal hovorit az po 3/4roku chodenie do skolky.
@mayerka-takisto hlavu hore,minule som bola na navsteve a dozvedela som sa o 2 pripadoch ,ked deti zacali chodit az v 2 rokoch 😉 vazne,ani som tomu nechcela verit,ale je to tak.Hlavne je ,ze ste o.k.a treba mat len trpezlivost.mozno uz o mesiac sem napises ,ze chodiiiiiiite 😀
@ali27-no to vies ,istota je istota,drzat sa maminej ruky 😉 ide leto,urcite ju niekde na vychadzke nieco zaujme a "pusti sa "aj sama...Moj beha "uz" mesiac,ale ked sme v meste a kazem mu ,ze nech ide pozriet to alebo ono,pisti a nechce ist sam 😒 len za ruku chce 😒

andykov
5. jún 2010

Ahoj holky, my taky ještě nechodíme a to bude malý 14 měsíců a ani to nevypadá na chůzi v dohledné době, spíš nejdřív tak červenec. Stojí, obchází nábytek, ale za ruku jednu je ještě moc nestabilní, jak ožralka 😀 Aktiví chodítko nám pomohlo zlešit rovnováhu i bez bačkůrek... A jak je to vůbec s botama? Někdo dopořučuje hned jak chodí a někdo až když chodí samy... Já to střídám, občas je bosa, hlavně proto, že dost leze, ale někdy má bačkůrky, venku teda boty vždy..
S řečí jsme na štýru ☹ Ale to je ta hypotonie, jak je trchu hypotonní, tak má i docela dost hypotonní pusinku, za 14dní jdem na logo a budem cvičit, pouze mi žvatlá, slovo žádný ☹

matulka82
5. jún 2010

@andykov- obuv urcite ANO ,hned ako sa zacina dieta stavat na nohy a najlepsie ortopedicku-pevne clenky.Bosa noha je vhodna ,ano len po nerovnom terene,ked je nejaky travnaty porast ci piesok -samozrejme bez nejakych moznosti urazu...A rec?aj "zvatlanina" potesi 😉 aspon ja by som sa jej potesila 😉 lepsie ako vobec nic 😉

bubelko
5. jún 2010

@andykov > my sme prve topanky kupovali, ked zacal chodit lukas vonku za 2 ruky. doma bol vzdy bosy alebo v protismykovych ponozkach - na radu detskeho lekara. papuce nema dodnes. ale nie som ortoped a ani s ortopediou zatiam nemame skusenosti, len odporucania pediatra, ktory mu vzdy kontroloval aj klenbu > doteraz bola v poriadku. to je moja skusenost 🙂

matulka82
6. jún 2010

@bubelko-zasa viddno ,ze kolko lekarov -tolko nazorov 😉 No nam povedala neurologicka ,to co som spominala vyssie,a aj nas pediater zastava nazor,ze dieta nema chodit doma bose,lebo sa nema podla coho tvarovat klenba,ale kazda mame inu skusenost 😎 Inac ja ked necham chvilku maleho bez obuvi,tak je jak pinokio 😀 ale je to o zvyku 😎