Ako dlho trvá deťom, kým sa naučia chodiť?

vlasa
26. mar 2008

mamicky,chcem sa spytat,kedy najneskor zacali vase ratolesti chodit?moja mala sice sa postavi a skace ako jojo,ale este sama poriadne nestoji,ked ju postavim a chytim za ruky,nechce stat,ani chodit,hned si sada ☹nemala by uz pomaly chodit?aspon sa snazit?ona totizto lozi tak,ze nieje na kolenach,ale ma zadok zdvihnuty,vyzera to tak,akoby isla spravit kotrmelec a tak lieta ako sarkan 😉

janama001
25. okt 2009

nasa zacala chodit v 16 mesiacoch je sice skor narodena. ale zo dva mesiace chodila popri nabytku a zarucicku no ked sa uz pustila islo to bez padania pekne na istotu bez urazov. myslim ze je to velmi individualne a netreba sa zbytocne strachovat.

motylekmn
29. okt 2009

Moje starsi byla narozena hodne po terminu, vsechno v poradku, ale chodit se ji proste nechtelo. Ani lozit. Mela nadprumernou jemnou motoriku a proste ji zajimaly jine veci - rada si cetla v knizkach, porad mi v nich neco ukazovala, snazila se kreslit krajonky, stavela veze z Baby Lega apod. Stavet se zacala myslim kolem 15. mesice - ale chodila jen tak kolem gauce, pak okamzite na zadecek a "priskokem" vpred... po zadecku hopkala sem a tam. Myslim, ze se hrozne bala toho padani a tak se ji proste do nejakeho neznameho chozeni nechtelo. Byli jsme z toho coby rodice uplne hotovi, ale v 18 mesicich zacala konecne behat sama - a tak skoro z niceho nic. Dnes je ji temer 12 a fyzicky pozadu rozhodne v nicem neni. 😉 Jen je porad takova opatrna, nove veci zkousi pomalu a "ostrazite". Druha Kristyna take nejake plazeni po zemi skoro preskocila, chodit se ji nechtelo stejne tak, ale aspon jsem byla uz jako mama klidnejsi. Ve 14 mesicich to zvladla behem snad 2 tydnu - od vstavani u gauce a chozeni kolem stolku k uplne normalnimu chozeni bez padani a bez drzeni.

eliotka
30. okt 2009

Holky, proč se nesmí vodit děti za vzpažené ručky?
Malý mi chodí kolem nábytku už dlouho, a za ruce taky. Ale prý se to nesmí. Nevím, proč? Říkala jsem si, že by aspoň měl motivaci, že to takhle jde a že by to pak spíš zkoušel sám, bez držení se nábytku.
Co myslíte?

babofka
31. okt 2009

ahoj eliotka
vodenie za rucicky nema zevraj s ozajstnou chodzou nic spolocne.a dokonca moze nastup chodenia spomalit. babo ma uplne inde tazisko ako pri samostatnej chodzi a len reflexne pohybuje nozickami. 😉

sylvka
29. nov 2009

Ahojky,tak u nás se konečně chodí.zatím nejlépe chodí doma a dnes začal i venku.mám strašnou radostmusim ho pořád pozorovat 😅 😵 za týden mu bude 15měsíců-to myslim že už bude chodit i venku 😝

prchalka
29. nov 2009

eliotka: Jj, naše malá, jak jde za 2 ruce, tak je nepřirozeně prohnutá a chodí po špičkách 😠 A když jsme ji nechtěli tak vzít, tak se začla vztekat. Přitom za jednu ruku chodí krásně a sama už taky, vše zatím jen doma (nemáme ještě botky na ven) 😅
Za ty 2 ruce to asi fakt není nic moc, i když jako zpestření proč ne..

marosko08
29. nov 2009

Eliotka aj ine.nenutte svoje deti chodit len preto,ze ine deti uz chodia.ja som maleho za rucicky nebrala,ked uz,tak som ho chitila pod pazusky.ale sam sa naucil chodit,nemal ani rok a ani nevieme ako,ale pustil sa odrazu skriniek a vsetkeho,coho sa pred tym zachitaval.nechavali sme ho sameho,aj sa naucil pekne padat a aj doslapoval pekne na celu nozicku.stretla som sa s rovnako starym dievcatkom,ktore este nechodi,ale malo problemy s klbikami.tak si myslim,ze kazde dieta je jedinecne a kazde sa este v zivote nachodi..... 🙂 🙂

kulimka
30. nov 2009

Tak my taky šetříme nožičky, malý má skoro 15 měsíců a stále chodí jen kolem nábytku. A já se tak těšila, že bude běhat kolem stromečku 😅

ined77
30. nov 2009

ahojky 🙂 ,

kulimka 🙂 ...to samé jsem si přála i já,aby matýnek už okolo stromečku chodi a už už jsem to vzdávala a najedou...z minuty na minutu se pustil (stolu a šel k tv,podívat se na františka z KŠ 😀 ).
postavil se na konci 8.měsíce,kolem nábytku chodil naprosto bravurně,ale prostě se bál pustit.nechali jsme ho být a myslím,že jsme dobře udělali.však ono to dítko dobře ví,kdy má začít samo ťapkat😉.
a jakmile se pustil,den ode dne to bylo lepší a lepší 🙂 .tento týden to bude měsíc co chodí a už se začíná rozbíhat 😅 .tak se zase děsím,že do něčeho naletí 😀 .
ale je to opravdu krása vidět toho prcka jak krásně ťapká 😵 .
do vánoc je ještě spousta času...tak držím palečky 🙂 .

berenika39
30. nov 2009

kulimka, vždyť do stromečku je ještě čas! ještě budeš řešit, jak ho zbezpečit aby se s ním malý nemazlil 😀 😀 .
Je to pak ze dne na den, prostě se jednou pustí a už ho nezastavíš. Peta taky chodil až dost po roce, ale ted nestíhám a krásně jsem zhubla 😀 😀 . Jednou jsem ho vzala z postýlky po spaní, že jdem čůrat (chodí na redukci na wc) měl holou prcku a bačkůrky, postavila jsem ho na zem on se uviděl v předsíni v zrcadle a najednou šel, jako by se nechumelilo....
Neboj, stromeček to jistí🙂))

kulimka
30. nov 2009

No uvidíme 🙂 ( někde tady psali že stromek přibíjeli ke stropu tak možná tak 😀 )

kulimka
30. nov 2009

Vojta ještě v 8 měsících ještě nestál až někdy v 10. a v 11. začal po 4 tak možná i proto...

prchalka
30. nov 2009

kulimka: My jsme taky pomalý! Strašně dlouho asi od 11m, jen a jen lezla jak tryskomyš, kolena už má jeden mozol 😅
17.listopadu si řekla, že je asi to správné datum a pustila se naplno sama. Předtím asi týden začala dělat tak 4 krůčky a dost a nebo za ruku. Sice už umí sama, ale musí se jí chtít, většinou to stejně kolena jistí 😅 a ještě vrávorá, ale už je to chodec!

hroznatko
30. nov 2009

Holky a jak dlouho to asi běžně trvá než se mimi od prvních samostatných krůčků tak nějak "normálně" rozchodí,nepadá? Myslím za jak asi dlouho bývá ta chůze už taková jistější...?

berenika39
30. nov 2009

hroznatko, to se asi nedá takhle říct, každý dítě je jinak odvážný, opatrný, sebejistý....každopádně pokud dlouho lezou, mají super zpevněný záda a pak mají dobrou stabilitu, sílu...jde asi o tu "odvahu". Petr se pustil a fakt rovnou úplně normálně chodil, druhý den už na kolena nešel vůbec, třetí den chodil venku po rovném asfaltu a pak už i po trávě a v terénu🙂)). Ani nepadal, vydrželo mu to, nemusím moc prát...

ALe i ta obezřetnost není na škodu, a navíc- je to úplně jedno, ve finále všichni lítají jak čertíci, mě se u toho vážně dobře shazujou poslední kilča🙂)))

prchalka
1. dec 2009

hroznatko: Některé děti opravdu ze dne na den. U nás s těžším podvozkem to vidím celkem tak na měsíc plus mínus, než bude mít opravdu jistotu a bude jen chodit. Zatím chodí jak prkýnko, nohy do A - jak když jde z hospody 😀 My chůzi trénovaly nejdřív s Tatrovkou, kterou vozila a teď s kočárkem, ze kterého je unešená a chodí tady kolem dokola a vozí 😅 😀

ined77
1. dec 2009

hroznatko 🙂 ...jj,u každého dítka je to jiné.náš matýnek je spíš takový opatrný,bojácný,ale cca po tom měsíci už si chodí jako starosta,i venku 😀 .sice na nějakých třeba vykotlaných kachlíkách na chodníku samozřejmě chytne balanc,ale to i my,že 😀 ???
dobré je hned jakmile dítko začne capkat nožku zpevnit kvalitníma papučkama 😉 .ty naše po měsíci vypadají naprosto strašně 😀 .protže jak je má malý pořád na nožkách a ještě k tomu leze a jezdí se vším možným po zemi,jsou naprosto neuvěřitelně odřené 😀 .to budou výdaje za botičky 😀 😀 😀 .

marianka1122
1. dec 2009

ahojte baby, moj matusko zacal chodit ked mal 9 apol mes.Najprv len zopar krockov, a teraz uz dokonca aj uteka.Stvornozkovat zacalaz ovela neskor .Bratov syn zacl chodit ked mal rok,takze kazde dietatko ide svojim tempom.

dvojka
1. dec 2009

Už se nemůžu dočkat až Anetka začne sama chodit 😵 zatim se postaví sama v prostoru a den ode dne se její stabilita zlepšuje tak už s nadšením čekám kdy přijdou ty první krůčky 😅 🙂

markchina
6. dec 2009

Nazdarek vsichni, nas Vojtula zacal v 9,5 mes., ted mu jsou 10 a hrozne moc se zlepsil, skoro beha a to se pred 2 tydny pokousel o prvni samostatne krucky. Asi od 5.mes se plazil a od 6. mes zacal lezt, takze lozil asi 4mes., fakt dlouho, ale prvni krucky udelal sam bez nasi pomoci,

vejinka
7. dec 2009

ahojte tak my uz veselo cupitame pustil sa 2.10. som predpokladala ze do vianoc to nebdue ale je to moj sikuliacik 😉

misa.cekatelka
7. dec 2009

ahoj,malá začala v 10měsících už chodit sama po bytě bez držení čehokoliv.

llaayllaa
7. dec 2009

ahoj,naša malá začala presne na 1 ročik chodit sama,takže sme mali darček aj my 🙂

micanek
7. dec 2009

Náš Miky začal 9 dnů před prvníma narozeninkama.

zubunka
8. dec 2009

urcite je to individualne lebo moj syn zacal chodit od osmych mesiacov, teraz ma 9 a beha jak drak uplne sam.

marselina
8. dec 2009

starší syn kubíček začal v 9ti měsích a v roce jsme už prodávali kočár protože v něj nechtěl být.tobiášek měl 6prosince rok a ještě nechodí,jen za ručičku a to pár krůčku pak honem na kolínka

sylvka
10. dec 2009

u nás se začalo chodit v 15 měsících 🙂 chodí po bytě i na zahradě,ale vycházka jen a jen v kočáře,tam je nejspokojenější.jak ho vyndám řve....takže na jaro budem kupovat sport.kočárek...

spetra
10. dec 2009

T. podél nábytku chodí od 7. měsíců, sám začal chodit 2 dny před rokem...

juliagregor
10. dec 2009

mám jednovaječné dvojčatá, predčasníci 35. týždeň, silnejší začal chodiť pred troma dňami a druhý ešte nechodí.

stvura
11. dec 2009

Susedina mala ma 13 mesiacov, nechodi a nejavi ziadne prejavy chodenia alebo stvornozkovania...zacali chodit na injekciedo svalu. Takze pozor maminy, nepodcenujte!!!