Ako malého naučiť pýtať sa na nočník?

digysa
14. jún 2008

Mile mamicky, mam problem s mojim synom. Uz bude mat pomaly 3 roky a na nocniku kakal asi tak 4 krat v zivote. Kazde rano sa zobudi, s prepacenim, posrany ako delo, pretoze on vstane vzdy skor ako ja. Cikanie mu ide, ale nikdy sa nevypyta a vzdy mu musim prikazat, aby siel na nocnik. Ked sme doma, tak mame 1 nehodu za den, lebo ho kazdu hodinu posadim na nocnik. Ale mimo domu nemam zachod vzdy po ruke a neustriehnem ho vzdy. A to striehnutie ma uz prestava bavit, resp. mam z toho depresiu, ze moj syn, ktory je vo vela veciach vyvojovo popredu nevie sam ist na nocnik. Moj den je nacasovany podla jeho cikania a kakania. Uz sa mi o tom sniva, mam nocne mory z jeho problemu.
Poradte mi nejake vase sposoby, akymi ste vase deti naucili, aby sa pytali na nocnik.

bibinka
19. jún 2008

digysa- u dieťaťa môže byť traumou kadečo, pre nás dospelých väčšinou maličkosti. ale dieťa nevie spracovať , nevie kalkulovať a myslieť do budúcnosti. To sa začína učiť okolo 6.roku veku.Takisto si nevie 3 ročné dieťa predstaviť ako sa "treba cítiť" dobre a v pohodlí. Ono sa to musí naučiť len a len na základe svojich, častokrát aj 100-tých pokusoch.
Treba si uvedomiť, že takéto veci dieťa nerobí s presvedčením, že ťa chce naštvať, ale jednoducho ho vedú pudy, v tomto prípade je to asi konkurencia súrodenca.
mimochodom, moje deti keby boli orlíčatá, Filipko by už dávno vyhodil Alexa z hniezda- to je nadnesené ale je to pravda-proste zákony prírody neobalamutíš.

Ty sa v prvom rade ukľudni, čím skôr bude Jack vidieť, že ťa jeho po....é slipy nerozhádžu, tým skôr mu to dôjde.
Tvoj nápad s umývaním podlahy je celkom dobrý, možno to na nehop zaberie. Ak nie, tak mu daj tie tréningové slipy- veď predsa nato boli vyvinuté, že niektoré deti nezvládajú odplienkovanie do dvoch rokov. Určite ich vynašiel nejaký zúfalý rodič.

A pamataj, nie si sama s takýmto problémom. Rob ako ti je lepšie. Ty si matka. Toto je vec, za ktorú ťa nemôže odsúdiť nikto.Nie je to životná nutnosť byť v 2,9 roku bez plienky. S plienkou dokáže žiť. A za nejaký čas ťa Jack prekvapí tým, že sa vypýta cikať či kakať.

Ešte môžeš vyskúšať jednu vec-ja to využívať pri Filipkovej žiarlivosti a detskej lakomosti(má toto hrozné obdobie, úúú) - pred spánkom, keď už má oči zatvorené mu hovorím, aké je krásne ak sa podelí s inými, ako má požičať hračku a tak ďalej. V tomto stave- podobne ako v hladine alfa je človek veľmi prístupný zmenám a potom to začne sám od seba robiť.
Nám to pomohlo aj pomáha hlavne ak čakáme nejakú návštevu s malým dieťaťom- a naozaj funguje, takdva tri dni pred tým mu začnem v predspánku hovoriť ako sa treba správať a potom fakt je super kamarát.

kaluha
19. jún 2008

bibinka s tým večerným rozprávaním na tom niečo je,len ja mojmu vždy rozprávam až potom ked dačo vyvedie že to sa nerobí,že to malo byt tak či onak a dobré detičky toto a tamto... a pri najbližšej príležitosti to využije ked chce dačo vyparatit tak povie že - mama že toto sa nesmie,alebo to by bolelo,to detičky nesmú.... a najviac si to pamatá ked to robí iné dieta a vysvetluje mu to.Ale na neho to neplatí lebo on vymýšla vždy nové huncúctvá alebo to ospravedlní tým že- jáj mi sme sa o tom niekedy rozprávali,smutne pozrie a dodá zabudol som./povie niekedy lebo sa mu tažko rozoznáva včera,dnes zajtra a takto si myslí že ho v tom neopravým/

bibinka
19. jún 2008

kaluha- tak to je môj Filipko podobného razenia ako tvoj Davidko 😀

digysa
autor
19. jún 2008

kaluha: aj moj syn je velmi zly, myslim dost agresivny a aktivny a nepocuva ma. Ked sa ho spytam, ze preco udrel Gabiku,tak povie: "Neviem" a hned na to zacne: " Prepac Gabika, uz ta nebudem buchat"....A takto to ide kazdy den dokola. Ale prestala som ho bit, lebo vidim, ze on to opakuje. Zacala som ho sadit do kuta a to mi pomaha. Ty to mas teda dobre s celou rodinou. Ja som 24/7 sama s detmi. Manzel tiez nieco pomoze, ale az po 5 hodine, ked ide s Jackom do parku a cita si s nim pred spanim, ked ja uspavam Gabiku. Prave sa ju snazim dostat do rezimu- chodit spat o 9hod. (To je moj dalsi problem, ale zdaleka nie taky velky ako Jackove plienky)

bibinka: Do alfa hladiny som sa obcas aj ja sama dostavala, ked som potrebovala urobit skusku na vyske 😀 Dnes vecer to s nim vyskusam. Budem mu hovorit len o cikani a kakani... Inak pises o tej ziarlivosti a lakomosti. Mozno moj syn trosku ziarli, lebo dost casto sa teraz pyta na ruky, ked vidi malu. Ale lakomy, to teda nie je....pravy opak- dava jej auticka, hracky, vcera jej dokonca strkal do pusy hrozienka (skoro ma porazilo, este ze som si to vsimla) a ine potraviny...no obcas je to sranda, ale pri malych kuskoch je to dost nebezpecne.

Musim ist zavolat manzelovi a spytat sa, ci sa maly pokakal, lebo som ho neprebalovala ja. Vecer podam spravy o dnesom dni. Dufam, ze bude bez vela nehod.

kattum
19. jún 2008

kocky drzim palce a naprosto vas chapem, tayko radit, vidim, ze ste uz vsetko poskusali, u nas to bolo tak isto este pred troma tyzdnami, no zrazu sa sa to jedneho dna zlomilo, pridem so izby a moj syn stoji nad nocnikom a sam cika, bez vyzvania, len tak. A odvtedy to robi sam a takme stale, jasne nehody su, ale to k tomu patri. Bola som tak stastna, ze si to neviete predstavit. Dovtedy sa vycikal a vykakal, len ked som ho posadila na nocnik ja, sam sa nikdy nevypytal a to sme skusali nocnikovat uz od roka a troch mesiacov. Nic nepomahlao, uplatky, pozorovanie ocka, inych deti, treningove slipy, ani nechanie v mokrom ci pokakanom, skusili sme snad vsetko, az sa to jedneho dna samo zlomilo. Ani tyzden u mojich rodicov na "naucenie" nezabral, ani u druhych starych rodicov. (Aspon babky prestali mat reci, ze nech ho uz oducim, ze je uz velky) Kazde dieta ma svoj cas a je jedno, ci to su 2 roky alebo aj 4 roky.
Den pred prvym uspechom som ale postavila z WC papiera male lodicky a dala ich do WC misy a skusili sme sa hrat, ze ich budeme ostrelovat curanim a aj do nocnika som to spravila a tato hra ho chytila a mozno i to pomohlo.
A este jedna vec, prichodom mladsieho surodenca sa Brunkovo spravanie rapidne zhorsilo, k nocniku dostal uplnu nechut, vsetko robil naopak a obdobie vzdoru prislo naplno urcite to bola reakcia na mladsieho surodenca. Musia sa s novymi clenmi zmierit a to chce cas. Vidim, ze i vy mate babatka.

jankita
19. jún 2008

digysa - na mojho brasku zabralo to, ze sme sa vybodli na nocnik ktory neznasal a chodil rovno na zachod. Pacilo sa mu splachovanie. Obcas sice urobil plany poplach, lebo si chcel splachnut, ale to nevadilo. Hlavne, ze sme boli vsetci spokojni.

digysa
autor
19. jún 2008

kattum: mas zlatych synkov. Pozerala som si tvoj album. Citam, ze mas rovnake babky. Mna moja mama totalne depkuje, ze ako to, ze som ho to este nenaucila. Sice ku koncu diskusie povie, ze: "Ved bude ako bude, nezabijeme sa".....Ale ked mi o tyzden zavola, tak len bedaka, ze: "Boze, este nevie chodit na zachod????".

Podstavec na zachodovu misu mame, ale ked uz cika, tak radsej do nocnika. Aj ked sme v kupelni a poviem mu aby sa vycikal, tak bezi do nocnika (mame ich dva v jeho izbe a v obyvacke)
Inak rozmyslam do kazdej izby kupit nocnik, aby mu to neubehovalo, lebo obcas aj povie, ze ide cikat a cika po ceste na nocnik 😵

jankita: splachovanie sa mu paci, sam si vyprazdnuje nocnik do zachoda....ale to je asi vsetko.

No musim sa vam pochvalit: dnes sa samozrejme pokakal....ale pred pol hodinku bol vo svojej izbe a sam si dal dole gate a slipy a vycikal sa, este to aj po sebe upratal a ja uz som pocula iba splachnutie...Prisla som do izby a pytam sa, ze co robil a on od pol pasa holy mi vravi: "Mama prosim si cokoladku, ja vycikal"

Som zvedava, ci to este par krat urobi dnes. Inak okrem toho pokakania, sme zatial bez nehody.

other_side
19. jún 2008

digysa )) citala som vsetko .. no, poznam tvoje starosti, moj uz ale dva mesiace plienku nenosi ani na noc a pekne vydrzi do rána 🙂
pozri.. ku nam zacal chodit dobry skriatok.. chodi len v noci, a odmenuje deti, ktore sa cez den nepocikaju ani nepokakaju.. skriatka nikto nevidi, len on vidi nas.. je strasne malicky.. a nas ivuso miluje kinderka.. nepocika sa, nepokaka.. ma kinderka 😉 u nas to zabralo )) kinderka sa kupili par krat, dali sa skor ako sa zobudil ku posteli a on bol rano nadseny ze prisiel skriatok.. ked sa pocikal, nedostal nic.. skus

bibinka
19. jún 2008

digysa- vidíš, úspechy prichádzajú. len trpezlivosť. Určite ho veľmi ale veľmi veľmi pochváľ, že aký je šikovný a že ti urobil velikú radosť, a hneď pripomeň, že by si chcela mať stále radosť a byť šťastná. On bude vidieť, že sa usmievaš a ľúbiš ho.
Vidíš, že na neho asi zaberú úplatky vo forme čokoládky. Nevadí, hlavne, že NIEČO zabralo. Aj to je víťazstvo. Postupne aj čoki vynechaj, nekúp alebo ju schovaj a ako náhradu daj niečo "nejedlé"- čítanie knihy alebo sa s ním poňuňkaj(pomaznaj ). On bude vidieť tvoj záujem a bude to chcieť zopakovať.

kattum- u Brunka nastalo toto obdobie vzdoru hneď po narodení Riška alebo po nejakom čase keď si uvedomil, že maličký nie je u vás len na chvíľu? Lebo u nás sa prejavilo až po takých troch mesiacoch(práve tým tikom čo som písala vyššie a samozrejme aj zhoršením chovania a nesamostatnosťou)

digysa
autor
20. jún 2008

Ach jaj....tak sa zase pokakal a kedze sme boli na bazene, tak neviem ani ci sa vycikal. Rano sa vycikal 2 krat.
Zase som ho nevystihla pri kakani. Aj neviem, ci mam mat na to vysoku skolu, uz si pripadam ako nemozny clovek. ☹

bibinka: to su u neho take momentky, ze ma naladu sa spravat ako velky chlapec a potom zase vsetko tecie do gati....jaaaaaaaaaaaaaaaj, hlava ma boli. Vcera som mu v spanku sepkala, aby cikal na nocnik... 😵

other_side: zeby sme zacali s magickymi postavami? Vyskusam to. 😲

Ja vyskusam uz vsetko na svete a urobim si certifikat na to, ako oducat od plienok 😎

deni1
21. jún 2008

Ahojte tak aj ja sa pridam,mam dceru ktora sa uz pytala ked mala rok a 3 mesiace a teraz sa zacala pocikavat a sem tam sa aj pokakala,a zrejme to robi aj pre to ze sme saodstahovali do zahranicia a ona nic nerozumie detom a strasne sa chcela s nimi hrat a ja som bola stale so synom kedze sa ucil chodit.Tak asi preto to robila aby som si ju viac vsimala,tak som vymyslela toto ze kym spala somjej na obrovsky papier asi 1.5 m. namalovala strom ktory ma oci a usta ale bol smutny ze nema jablcka a kamaratov.A ked sa zobudila tak priska za mnov aby som sa sla pozriet co ma v izbe tak so povedala ze to doniesol skriatok a ze za cikanie budeme lepit jablcka a za kakanie zvieratka a zabralo to a ked tam bolo vela jablcok tak som otocila usta aby sa usmieval stromcek

digysa
autor
24. jún 2008

Tak kocky, zatial nic. Skusali sme vilu, skriatka, aj kuzelnika....nepomaha nic. Dnes sme mali ale celkom dobry den. Od rana, az do obeda sme boli v meste a 2 krat sme sli na zachod a prisli sme domov a 5 sekund, co zavriem dvere a maly sa pocikal. Asi to nestihol.Poobede mal zase jednu nehodu a inak nic.
O kakani radsej nehovorim, to vyriesim az sa zacne pytat cikat ☹

deni1: Dnes som pouzila jednu vec z tvojho napadu: smutok. Ked maly nechcel ist na nocnik, tak som mu povedala, ze budem smutna a budem plakat. V momente sa pratal cikat, ale este stale som to ja, kto povie, aby siel na zachod.

bibinka
24. jún 2008

digysa- veď aj to j epokrok. ty si dosť netrpezlivá- ale vcelku ťa chápem- ale skús ,počkaj zo dňa na deň, ani na týždeň sa to nespraví. To hranie "smútku" asi zaberie, len to che NAOZAJ čas. Neboj sa, Jack to veľmi dobre chápe, a určite sa to che naučiť.
Vieš čo zabralo-síce pri inej veci- u švagrininho syna( je 2r.rozdiel medzi nimi)?-Jeden deň len pre dvoch-mama a syn.
Malý Radko videl, že mamina sa mu venuje naplno, sestričku nevidel, mama nemusela odbiehať a švagriná do neho húdla, že ako ho ona má rada, ako je on jej najväčšia láska, že ho ľúbi najviac na svete. A milý Radko, ako šibnutím čarovným prútikom sa zmenil zo žiarliaceho čerta na poklad prvej triedy! Proste potreboval sa uistiť, že ho mamina má rada a že si na neho nájde čas.

jeden deň v týždni, skús si nájsť také popoludnie alebo predpoludnie, že s Jackom budeš len ty sama-niekde doma,alebo vonku .Maličkú daj mužovi,nech postráži zo dve hodiny( to vydrží) a ty budeš s Jackom.On to potrebuje, potrebuje sa ukľudniť a byť si istý. Vtedy, pri hre sa o neho neustále zaujímaj, urob sa, že niečo "nevieš", nechaj ho riešiť situáciu. Vôbec nekrič, nekarhaj ho. On bude vidieť tvoj záujem. a zistí, že si úplne suprová mamina, ktorá ho ľúbi a záleží jej na ňom. Nebude ti potom robiť "zlé" veci typu pocikávanie a
pokakávanie. Bude ťa chcieť vidieť opäť a znovu a postupne si ber so sebou aj Gabiku a on bude vidieť, že ho neukracuješ o svoj čas a priazeň. Pochopí to.

digysa
autor
24. jún 2008

bibinka: dobry napad. Uz som nad tym aj ja rozmyslala. Jack rad chodi so mnou nakupovat do potravin, ale ked mam aj malu, tak sa musim ponahlat a nie je to taka sranda. Asi pojdeme spolu a malu nechame doma a odtial hned do parku. Uvidim, ci sa mu to bude pacit bez sestry.

bibinka
24. jún 2008

digysa- istotne bude.

kattum
24. jún 2008

Digysa, drz sa, ved i male pokroky su velke uspechy!
Bibinka, mas pravdu, Brunko sa zmenil, az ked zistil, ze babo je u nas nastalo. Ale uz ej dobre, uz si zvykol a miluje ho a uz je to regulerny clen rodiny i pre neho. Pises vo svojich prispevkoch velmi zaujmave a myslim ze spravne veci, super. O tom, ze si treba vyclenit vcas len pre jedno dieta naplno som uz tiez pocula. Oni to potrebuju.
U nas sa troksu zhorsilo, ze nechce sa vycikat na vyzvanie, zase odpor k nocniku, napokon po vseliakych vymysloch sa vycura. A celkom mi pomohol "ujo Zachodnicek", ktory je hladny a smadny a potrebuje kaku a ciku. (Pomohla som si filmom Pozri kto to hovori)

bibinka
24. jún 2008

kattum- aj na mňa Filipko "hrá čínu", že -mamička poď ma dať vycikať- tzn, dať mu dolu gate, posadiť ho na wc. hlavne vtedy keď kojím menšieho. A pritom ak sa mu veľmi chce, tak beží ako divý a vyciká aj vykaká sa sám a mňa len zavolá nan utretie. Dosť mi pomáha to, že sa robím, že mám súrnu robotu, že mám špinavé ruky atď.

digysa
autor
28. jún 2008

bibinka: mas pravdu som netrpezliva..ale to uz k tym 9-tim mesiacom ucenia asi patri....Co je vela, to je dost ☹ Ja uz som skor unavena, ako neptrpezliva...ale zase si hovorim, ze hadam nebude nosit plienky do konca zivota.

Dnes sme mali velmi velky uspech. ANI JEDNA NEHODA. Len rano mal uz dokakanu plienku, ale cely den sme vystriehli a chodili na zachod a to sme boli v parku aj v obchode a cikali sme vsade, kde sa dalo.

kattum: tomuto hovorim velky uspech a este vacsi pokrok...len tak pomimo temy, ako sa sprava k bratovi starsi syn? Mali ste uz aj nejake nehody? Nasemu sa podarilo ju zdvihnut a pustit na zem. Sice padla iba na temeno hlavy a z malej vysky, ale mala som poriadny sok a to som bola s nimi v izbe, maly nebol bez dozoru. Moj syn je ale strasne rychly, vo vsetkom.... 😖

digysa
autor
28. jún 2008

bibinka: zajtra idem s Jackom na bazen, bez dcery. Urobime si spolocny cas, ako parik 😉

bibinka
30. jún 2008

digysa- no super, určite bude Jack šťastný. potom napíš čo a ako. Vidíš, dni bez nehôd budú čoraz častejši. len treba čakať.
môj Filipko keď ma nevidí alebo si myslí, že ma nevidí, tak stláča Alexovi ruku alebo ho chytá za uši. Ten začne vrešťať a Filipko ešte viac. neviem kde sa berie v ňom tá agresivita, musím ich mať neustále na očiach.
Inak, Filipko veľmi Alexa napodobňuje, hlavne čo sa týka plienok,v noci je durch precikaná a to už bol do rána niekoľko dní suchý. Ale nebudem to vehementne riešiť, dám mu čas, nech sa sám spamätá a bude mu to nepríjemné.

digysa
autor
1. júl 2008

bibinka: dobra otazka. Kde sa v nich berie taka agresivita...ale hadam sa to po 3-tom roku upravi.
My sme stale rovnako. Ale zda sa mi, ze uz ide na zachod aj bez cukrika.... 😉

krejculka
4. júl 2008

Tak u nás se syn naučil být bez plenky během dne,je to asi 14 dní zpět.Měla jsem z toho docela depku,že mu budou 3 roky a stále nosil plenku.No a jednoho dne si sám začal říkat,že se mu chce čůrat,ale na nočník odmítal,tak jsem ho dávala na WC.Pak mu MM ukázal,jak čůra opravdovej chlap 😀 -ve stoje 😀 ,tak se toho chytl a dneska to vypadá tak,že mě oznámí,že jde čůrat,vezme si židličku,otevře prkýnko a vyčůrá se krásně do WC.Na "bobek"teda řekne mě.Ještě jsem chtěla na začátku napsat,že jsem zkoušela ho posazovat na nočník kolem 2 let,ale to nemělo žádný význam,nevěděl,co po něm chci.Pak mi MUDr.řekl,že to děti musí poznat samy,že ta chvíle nastane,až si samy řeknou.A nějaké buzení v noci nemá žádný význam,Pokud se samo vzbudí,tak jeto něco jiného,ale budit zásadně NE.A ještě bych chtěla reagovat na nějaké "odměny" za vyčůrání nebo vykakání...to bych nedělala.Možná máte jiný názor,ale já to znám z praxe kamarádky-praktikovala to tak,že mu řekla,pojď se vyčůrat na WC a pak ti dám bonbon..no a teď jsou klukovi 4,5roku a on vyžaduje po každém vyčůrání a vykakání něco na zub 🙄 ,když něco nedostane,tak řve.Od MUDry dostala nadany,že to může mít vývoj na psychiku dítěte(jako když mu odmítne dát to,na co byl zvyklej,byli s ním i u dětské psycholožky) a že se může začít počůrávát a pokakávat.Toť můj názor 😉 .Přeji úspěšný přechod z plínek na VELKÝ WC nebo nočník 😉 .Mějte se krásně.

digysa
autor
9. júl 2008

krejculka: behom jedneho dna? NEVERIM 😉 A zavidim....my este stale bojujeme. 😒

kejka
9. júl 2008

Během jednoho dne?????????????? 😕 😕 😕 😕 😕 😕
U nás to trvalo 14dní a i pak byly sem tam nehody.
Digysko vydrž,my bojujeme s nočním čůráním.A už hodně dlouho. 😖 😖 😖 😖 Když se zadaří,tak skákám radostí. 😀 😀

krejculka
9. júl 2008

No,to mě teda věřte.... 😉 .Prostě je to tak.To samé bylo i s dudlíkem.Jeden den řval a druhý den ho sám vyhodil a od té doby si na něj nevzpoměl 🙂 .

digysa,zkus třeba,aby TM mmalýmu ukázal,jak čůra chlap a třeba se mu to taky zalíbí 😉 .

Kejka,musím to zaklepat,ale od té doby se počůral jen jednou!!!!DNeska jsme byli na výletě a mu se chtělo na velkou,tak mě to samozřejmě řekl,jenže nebyl nikde po ruce WC,tak utíkal ke křu a stahoval si kalhoty 😀 ..A to jsem mu dala doma plínku,že jsem si říkala,když v autě usne ,tak aby se nepročůral ve spánku,no a ono nic 🙂 ,doma jsme sundali suchou plínku 🙂 .

krejculka
9. júl 2008

s tím nic moc neuděláte,to prostě musí ta chvíle přijít!!!!A držím moc pěsti!

digysa
autor
10. júl 2008

Boze, kedy sa dozijem suchej plienky??? 😵 To bude nas rodinny sviatok, zapiseme ho do kalendara a budeme ho oslavovat kazdy rok.
Krejculka, s tym cikanim na velky zachod sme zacali a celkom sa mu to paci. Volame to: " Ideme urobit striekacku" a hrame sa ako najdalej docura. Vcera sme za cely den mali iba 1 nehodu.
S tymi uplatkami mas pravdu, obavam sa, ze bude chciet sladke po kazdej potrebe. Ale, ked sme mimo domu, tak ho nenapadne si vypytat nic...musim to ale zacat eliminovat. 🙂

bibinka
18. júl 2008

digysa- tak ako pokračujete s Jackom?

digysa
autor
21. júl 2008

bibinka: ide to, uz sa zacina pytat na zachod. Premyslame, ze nocnik zabalime a uz budeme "robit striekacky" iba na velky zachod. Uz 3-ti den ziadna nehoda....
Ale to kakanie................................................................................................ 😒 😢 ☹

digysa
autor
21. júl 2008

A este malickost, prestali sme davat cukriky za cikanie.....nie vzdy si to vyzaduje...obcas ho to napadne, ale mne sa zda ze nam to pomohlo.