Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

zuza.m
29. sep 2009

jaaty ak naražaš na mna tak ti to vysvetlim 😅 .maleho tam davam asi tak od 10mes,stym že ked vidim že tlači tak ho tam posadim pekne sa vykaka,potom cez leto som ho davala a cikat po hodine sa vždy vycikal.po noci sa začal sam pytat na nočniček aj kakat aj cikat,zišiel z postele a ukazal nan ,tak že mi je luto jednoducho stym skončit,aj ked teras sa nam to pokazilo a na nočnik už neukazuje ale nerobim to na silu.vždy mu okolo neho tolko hovorim že ho jednoducho ukecam a na ten nočnik si sadne.niekedy spravi potrebu niekedy nie,je to take uvolnene tak že traumu z toho určite nebude mat.a moj ciel je aj nadalej naučit ho na ten nočnik sa pytat 😅 .hadam sa dočkam do tych dvoch rokov,

mircka
30. sep 2009

Ahojky, já malého začala dávat na nočník hned jak začal sám sedět - od 8. měsíce. Posazovala jsem ho tam vždy po spaní a většinou se i do hrníčku vyčůral. Což byl důvod k "oslavě" - tzn. zatleskání, nadšená pochvala apod. Občas i během dne se "odchytil" i nějaký ten bobeček. Chtěla jsem nějakou dobu ho takto na nočník zvykat než začneme s opravdovým tréninkem. Ale bohužel tak od 13. měsíce se obejvil zlom. 😒 Jak se posadil na hrnec, začal šíleně řvát a utíkat. Od té doby ho na hrnec nemůžu dostat. ☹ Nějakou dobu jsem ho na něj neposazovala vůbec a teď se snažím zase zkoušet. Bez úspěchu. Jsem z toho nešťastná, protože bych ráda, aby malej začal chodit bez plenek.

Zuza.m: jak dlouho ho ukecáváš? Já to zkoušela a v celku bez výsledku. Na nočník si sedne leda oblečený.

majdiska
30. sep 2009

jaaty súhlasím s tebou.. mne sa tiež malý nepýta a nejak to neriešim. však nebude mať plienky do 20-tky, no nie 😉 mircka mne sa stalo presne to isté čo u teba v tých 13. mesiacoch. a malý doma sadne na nočník len oblečený.. presne vie čo sa tam robí, ale proste nechce.. a ja ho teraz ani nenútim, ide zima, nechcem riskovať chorobu, uvidíme čo bude v lete na rok 🙂

zuza.m
30. sep 2009

mircka ja sa ho začnem pytat chceš pišat???idemem na nočniček??potom sa opyat že kde je nočniček a tak ma tam zavedie ,vyzlečem a dam mu rychlo niečo do ruky.u nas teras fiči lyžička a take veci tak že si ju chmatne a sedi,väčinou ked sa mu chce tak sa vycika hned a ked nie tak natahuje ruky hore a to ho hned berem,aby si to nesprotivil že tam sedi zbytočne dlho.aj po kakani zdvihne pipika kukne čo tam ma , ukaže že tam ma mne a natiahne ruky že hore.takym to sposobom to ide dobre.len teras mam take obdobie že nič nestihama tak aj pišanie nedavam často.ked bol čas ta tak to som vystihla každu jednu pišu a nehodu sme mali ked tak len jednu za den.

jaaty
30. sep 2009

zuza.m nenarážala som na Teba, písala som všeobecne 😉 . Aj Hanka sedávala a kakala do nočníka od 9 mesiacov, ale je mi jaasné, že to bol len vystihnutý okamih a skutočnosť, že kakala vždy v rovnakom čase. Myslela som na to, že keď sa stane, že dieťatko odmieta chodiť na nočník- hoci predtým s tým problém nemalo, treba počkať a skúsiť to, keď bude ten pravý čas 😉 . Netreba sa hneď traumatizovať. Naše deti sa tak strašne menia, že to čo platilo v 12 mesiacoch, o 3 mesaice je úplne inak- či v jedení, hygiene, spaní....Všetkým mamičkám držím palce, aby sa to podarilo hlavne pokojne a rýchlo a či to bude v 22 alebo 25 mesiacov, tak je to úplne jedno. Len si myslím, že očakávať to od 13 či 15 mesačného bábätka je trošku "prehnané".

eppik.m
30. sep 2009

zuza.m: ahoj,
ja som syna odnaučila od nočníku toto leto a trvalo nám to cca mesiac a pol s tým že už nemáme plienku ani na noc. Povodne som si hovorila že do jeho dvoch rokov by to bolo super a on ma príjemne prekvapil sám, že už sa nepočúra ani v noci a sám sa vždy zobudí, ja ho dám vycikat a spíme dalej. Pokial to dieta samo nespracuje vo svojeh hlavičke a nepochopí čo má robit tak si myslím že lepšie je to odložit na neskor. Každé dieta je iné a nemožem podla nás radit ostatným. A velmi záleží na rodičoch ako oni sami sú dosledný a idú príkladom.
Pýtaš sa ma či som začínala ako vy? ja som začínala po svojom, lebo na koníku mi nikdo neporadil ked som sa pýtala ... úplne jednoducho, jak už som písala proste som ho pravidelne posazovala na nočník každú hodinu a bud tam niečo urobil alebo nie, cca po 14 dnoch sa dostavili prvé výsledky že sa tam VŽDY vycikal a vykakal a začal sám hlásit 😉 a s učením sme pokračovali dalej ...

janetina
30. sep 2009

ahojte poslusne hlasim ze sme uz odplienkovani..v lete sa pri vode sam pstavil z lehatka a ze ide curat a tak to zacalo...ja som to nesilila...teraz uz davno chodime sami bez maminej asistencie 😀 ...ale na noc este mame 😔 ...my vela pijeme navecer tekutin aj 1l neviem to odmietnut stale potom placka za pitim...ako to prekonat?
Kto z Vas riesi nocne odplienkovanie ved to je druhy stupen 😀 trapenia 😀

kristi
30. sep 2009

u nas stale nic, ma proste blok a ted uz to dela naschval. Neresim, pockame, az si na to prijde. Stejne kdyby v zime chtela curat nekde venku, tak akorat nastydne 😀 😀

u nas za to muze tchyne, proste ji tam zacala posazovat brzo, i pres moje zakazy, se nedivim, ze ted proste nechce. Vi, kdy chce curat, pac kdyz chodi na holo, tak si rekne, ze chce plinu, ale jinak na nocnik ani omylem

mircka
1. okt 2009

zuza.m: ptám se ho i jsem se snažila jej nějak zabavit. Ale bohužel to nějaj nezabírá. ☹ Tak vyčkám, občas udělám nějaký pokus a uvidíme.
Nikdy jsem ho na nočníku nenechávala dlouho (alespoň podle mne) - tak čas potřebný na vyndání čisté pleny z kapsáře a sbalení použité...

zuza.m
1. okt 2009

mircka možno ma len take obdobie ako som spominala tak aj nam sa to striedalo po par dnoch chvilu sedel krasne chvilu sa uplne prepinal ako šip.ale v tedy som ho tam aj tak posadila,už len z toho dovodu aby vedel že sa tam proste musi aj ked sa mu nechce.ak by som ustupila už by mi tam nesasol vobec.a ked sa ho aj tears pytam ideš cikat tak kruti hlavou že nie.v tedy ho necham že ho tam neposadim ale po chvilke už ho zoberem že ideme cikat bez toho že sa ho pytam.ale ked už ma nakrajičku napriklad kaku tak to ide pekne k nočničku.to už vie že sa musi ..ja snim vela rozpravam tak že ak zmenim ton hlasu prekvapene tak stichne a sleduje čo som objavila a tym odputavam jeho pozornost a ked tam už sedi tak si bud cvrkne alebo nie.

eppik to je super aj mna by to prijemne prekvapilo keby to už pochopil.ani ho nemaš nejako o vela staršieho,ale tak zaleži od dietatka,ja som začala skor lebo susedin maly mal 2,5 a až v tedy sa jej podarilo odučit..ano to ani neni nejako neskoro ale nepačilo sa mi že on od dvoch rokov krasne povedal kakam ,cikam a ani za nič nie na nočnik,ale do plienky.nevedela som pochopit prečo mu to nevysvetli.ale teras už viem že aj tak si len to dietatko urči kedy je ten spravny čas.

betka1
1. okt 2009

my sme na tom teraz tak, ze sa kazdy den raz pocika, ale inac sa pyta pekne. Vynimocne sa pocika 2 alebo 3 krat. To co mi vadi je, ze sa to nijak nemeni, nezlepsuje. Niekedy ma prekvapi ako sa pekne sama vypyta, aj ked sme vonku a potom sa mi pocika, ked by som to vobec necakala. No neviem, ci cakat, alebo sa vratit k plienkam s tym, ze ved sa sama snad zacne pytat uz zakazdym. Ale nerada by som, aby sa prestala pytat uplne, len preto, ze som jej dala plienku.

eppik.m
2. okt 2009

chytré knížky píší:
Je nádherné pozorovat vývoj dítěte, ale je rovněž důležité netlačit ho za hranice jeho možností. 😉
Dítě má svůj "rozvrh" a je zbytečné mu předkládat jiný. 😉
- Žádné dvě děti se nevyvíjí stejným tempem. Neporovnávejte proto své dítě s jinými - ani tehdy, když dříve chodí či mluví než to vaše. 😉
- Vývoj je neustálý, i když některé dovednosti dítě získá velmi rychle a jiné pomaleji. Když dítě mistrovsky chodí, možná hodně bryndá při jídle. 😉
- Vývoj celého těla závisí na zralosti mozku a na tom, zda je či není dokončený vývoj jeho nervových a svalových spojení. Tento vývoj je individuálním, proto se dítě nemůže naučit dovednostem, jako je např. chůze či řeč, dokud nejsou tato spojení dokončena. 😉
- Kontrola močového měchýře není možná až do 18 měsíců. Očekáváte-li, že bude používat nočník dříve, velmi pravděpodobně dojde k nezdaru a vývoj dítěte se může naopak zpomalit, bude-li se později snažit dosáhnout této dovednosti ...

eppik.m
2. okt 2009

dosažení kontroly nad vlastním tělem:
Mnozí rodiče se domnívají, že mohou dítěti nařídit budíček, aby začalo ovládat konečník a močový měchýř. Tito rodiče jsou odsouzeni k nezdaru.
Naprogramované hodiny dítěte nemají nic společného s přáním rodičů, pouze s rychlostí vývoje dítěte. Ovládání svěračů konečníku a močového měchýře je nepochybně důležitým stupněm mezi závislým kojencem a nezávislým dítětem. Nemůže ho však být dosaženo bez určitého stupně vývoje v jiných oblastech. Proto nemám ráda termím "nácvik vypprazdňování". Žádné dítě nemůže dělat něco, na co není připraveno. Je-li připraveno, nemusí nic trénovat. 🙂 🙂 🙂

eppik.m
2. okt 2009

kdy bude suché:
Asi v 18 měsících, ne dříve, by mělo dítě začít oznamovat, že čurá. Neumí moč udržet, nemůže počkat, protože ještě nemá nad močením kontrolu. Dává vám pokyn. Ukáže na plánu a zvolá, aby upoutalo vaši pozornost. Teprve potom, a ne dříve začněte dítě pozvolna povzbuzovat. Dívka asi začne ovládat svěrače do 2 let a do 3 let se přestane pomočovat v noci, chlapci to může trvat déle. Některým dětem trvá dlouho, než začnou udržovat čistotu v noci. Je zcela běžné, že se chlapci přestávají pomočovat ve 4 nebo 5 letech. Nikdy dítě nekárejte, když se v noci pomočí nebo má "nehodu" během dne, zejména pokud se mu daří udržovat čistotu pouze po krátkou dobu. Může to být známkou nemoci nebo úzkosti. Přemýšlejte proto o možné příčině. Budete-li se zlobit na dítě kvůli něčemu, nad čím nemá úplnou kontrolu, jen ho vyvedete z míry a problém zhoršíte. 😵

eppik.m
2. okt 2009

ukáže na plínu

zuza.m
2. okt 2009

betak určite nedavaj plienku jedna nehoda alebo dve nič neznamenaju,ja som mu plienku dala lebo som na to nemala trolko času a prestal sa mi pytat ,pytal sa iba rano ale už ani o nie ☹ .čitala som o odučacich nohavičkach aj som to chcela kupit ale v obchodoch to nemajua cez internet to vide vlemi predražene.poštovne viac ako nohavičky.ma ich niekto???je to dobra vec,?

suki
2. okt 2009

betka souhlasím se zuzou 😉 nedávej plínku, jedno počůrání je v pohodě 😉 Naše malá je už taky bez plínky, občas ta nehoda s čůráním nastane, ale dětičky jsou ještě malé, tak na to mají nárok, kakání nám zatím nejde, na to prostě vždycky dostane plenu, a jinak je bez plínečky 🙂

catleen
3. okt 2009

Nasa mala chodila na nocnik od cca 6 mesiacov do roka. Potom uz ani za svet. Nechala som ju tak, ze ved sa k tomu casom vrati. Teraz ma 15 mesiacov. Doma si na nocnik nesadne ani za svet. Ale u svokri sa sama vypyta a cika do nocnicka. Minule prave vo chvili ked sla u svokri cikat prisiel manzel, mala sa zatala a necikala. Takze viem, ze sa na nocnik vypytat vie, ale nie je to ochotna urobit ked som pri nej ja alebo tato. Radne ma to stve, ale asi mi neostane nic ine iba cakat kedy ju to prejde. Len neviem pochopit preco jej vadia rodicia a iny ludia nie.

eppik.m
5. okt 2009

Ahojky, u nás je vše v pohodě a pořád jedeme bez plen jak přes den tak i v noci. Včera jsme koupili redukci na WC mašinku Tomáše a nočníček jsme dali pryč. To bylo nadšení že on má sedátko s mašinkou a vůbec mu nevadí že nemá už nočník. Naopak se mu to líbí a pořád by jen chodil na velký záchod. A hlavně že si může utrhnout toaletní papír a hodit ho do záchodu. 😀 Takže paráááda a jsem ráda že to takto je. 😉 Podle mně už k tomu dospěl sám takže proto je vše v pořádku. A hlavní věc je ta, že přes den nemáme ani žádné nehody, občas se stane že jsi pouze cvrkne pár kapek jak je zapálený do hry takže měníme pouze slipečky aby ho to nestudilo ale to je fakt výjimečné a to tak 1-2 za den. A v noci je pořád suchý, pouze když já jsem líná vstát a dát ho na zachod tak to pustí do plínky. Když někam cestujeme tak nepustí ani kapku a vždy krásně vydrží na záchod. 😵

jjaanca
5. okt 2009

Ahoj, chtěla bych taky poradit. Malá se naučila chodit na nočník po tom co jsem jí nechala běhat bez pleny. Sama si sedala. Teď když se ochladilo, tak už má plenu a zase do ní čůrá. Občas jí přistihnu že si sedne na nočník, nebo si řekne, tak jí rychle slíknu, ale téměř nikdy to nestihnu. Je to každou chvíli. Taky se kolikrát stane že si řekne a vůbec se jí nechce. Už jsem rezignovala a nereaguju s tím že za pár měsíců na tom zase zapracujem, třeba na to není připravená. Měla bych v tom důsledně pokračovat a pokaždý skočit a posadit na nočník? Nebo jí mám nechat běhat nahatou? To se osvědčilo dobře. Máme doma 22°C.

lu777
5. okt 2009

Jjanca, tak to máte stejný jak my... chodil ve slipech, to se mu moc líbilo, plínu už nechtěl, byl pár dní bez nehody (sice si moc sám neříkal, ale když jsem se zeptala tak mi řekl, že potřebuje a fakt šel a hned se vyčůral)...
teď mám pocit, že když řekne že nechce tak se počůrá a když řekne že chce tak tam sedí, z nočníku ho nemůžu dostat a kde nic tu nic... a hrozně se zlobí že pak dostane plínu a že ho zvedám... co mám dělat když třeba jdeme ven nebo už měl být v postýlce... prostě najednou je to opačně...

taky nevím jestli to na měsíc dva odložit zas, ale jsou ohromný výkyvy... včera třeba uprostřed večeře (což mě teda dostalo, protože on hrozně rád jí a od jídla nikdy neodejde) prostě zahlásil "čulat teď" a jen co jsem ho svlíkla tak se vyčural, vrátili jsme se zpátky a do jedl, jsme fakt zírali...

mám spíš pocit, že se to mění pořád, že ještě nemá tu správnou motivaci sám ten nočník používat.... ten zjistil, že když mi řekne že chce čurat tak hned přiběhnu a svlíkám a dělá to schválně když chce získat pozornost 😝

no teda řeknu vám, že po 2.5 měsících to je takový dolů a nahoru, že nechápu 😝 😝

lu777
5. okt 2009

no jsem se vlastně zapomněla zeptat: myslíte, že je lepší přerušit to nočníkování teď? aby jako dozrál na to úplně? a nebo prostě zkoušet? i když budou nehody a budu ho posazovat nebo on si bude sedat často a nic neudělá? 😕
(teda nevím, třeba se zas probere a vrátí se to co bylo minulý týden)

nechci ho stresovat, na druhou stranu moje kámoška taky nechtěla, začali ve 2 letech a kousek a až teď před 3. rokem se podařilo, z toho mám vcelku děs, zvlášť proto, že čekáme miminko a muž nemá práci, tak šetříme každou kačku, tak i proto jsem ráda za každou ušetřenou plínu

binki
6. okt 2009

holky, poraďte, co mám dělat, malý začal utíkat, jen když se blížím s nočníkem, zvedá se z něj a když ho tam držím, tak křičí, už nevím, přestal si i říkat, když se mu chce kakat, jsem z toho nešťastná

jjaanca
6. okt 2009

binki, kup redukci na záchod. My to taky střídáme podle nálady. 😉

betka1
7. okt 2009

zuza.m a suki, dakujem za rady, skusime to teda vydrzat aj bez plienok, hoci stale sa to nezlepsuje. Kazdy den 1-2 nehody, inac sa pyta vzdy sama.
Hovorila som si, ze su 2 extremy, do ktorych nechcem spadnut. Su mamicky, ktore svoje dieta ucia na nocnik priskoro, aby sa mohli pochvalim pribuznym a kamaratom ake je ich dieta uz vyspele. Trapia tym dieta a pridavaju si robotu. Potom su mamicky, ktore si povedali, ze pockaju, nez na to prijde dieta samo a nedaju si tu namahu, aby ho na nocnik naucili oni. Spravna cesta je niekde medzi. Ja sa sice tesim, ze moja mala sa uz pyta cikat aj kakat, aj sa s tym rada pochvalim, ale na druhu stranu si hovorim, ze ci by nam nebolo lepsie, keby cikala stale do plienky a nemuseli by sme denne riesit nehody, prat ocikany navlek na autosedacku, kocik, mnozstvo ocikanych nohavic, pancuch a gatiek, utierat mlacky z dlazky, koberca, vysokej stolicky atd. Mozno sa jej len musia dovyvyjat zvierace mocu, aby to dokazala udrzat dlhsie.
Ale ked uz sme zacali fungovat bez plienok, tak je asi nerozumne vraciat sa k nim naspat. Na spanie samozrejme plienky este davam.

leusina
8. okt 2009

Ahojte maminky.prosim o radu.moj radko bude mat teraz v oktobri 2 roky.z nocnika ma paniku.kuplla som teda wc dosku.sadne si tam len obleceny,vtedy tam vydrzi,ale akonahle mu dam plenu dolu dostane hysteriu,doktorka mi povedala,ze mam vyskusat toto:ak sa zobudi,mam ho vyzliect do naha a postavit ho do prazdnej vane,ze sa vycika.ale ja mam strach,ze mi tam prechladne a pripada mi to divne.poradte.dakujem

catleen
8. okt 2009

Leusina, ja by som to asi skusila. Ved ho nenechaj v tej vani dlho. Vana je jedina miesto, kde je nasa mala ochotna sa vycikat. Postavim ju do vane, chyti sa okraja a vycika sa - teda ak potrebuje. Ja ju tam nenechvam, bud sa vycika hned alebo ju zoberem. Koleginkyn syn na tom bol rovnako, tiez cikal iba vo vani. Za pokus to stoji.

reruna
9. okt 2009

Ahoj, tak jsme celé léto trénovali na nočník a nic, odjela jsem do porodnice a ejhle, Míša začal sám tatínkovi a babičce, kteří ho hlídali, hlásit a chtěl nosit slipy. Přijeli jsme z porodnice s miminkem a za týden se Míša začal zase počůrávat, nehlásí a na nočník moc nechce chodit. Měli jste někdo stejný problém a jak jste to řešili? Já jsem zase dala plinky a malý je v nich spokojený, ale zdá se mi to jako krok zpět, nicméně nemám prostě čas pořád prát a uklízet počuraný koberce, podlahy a tepláky, miminko je dost náročné... skoro nespí, jen na rukách a kojíme co 1,5 - 2 hodiny ve dnev noci, žádná přestávka, mezitím přebalování a masírování bříška a chování a řev... Zdá se mi, že u Míši je to reakce na to, že na něj nemám čas a taky vidí, jak pořád přebaluju Lukiho...

zdenka26
17. okt 2009

Ahojky,potřebovala bych poradit.Malý doma přes den chodí bez plenek.V pohodě za mnou přijde a dám ho na nočník.Na spaní(přes den i v noci) a na ven má pořád plenku.Chtěla bych aby začal chodit i ven bez plenek,ale mám strach že když si venku řekne že se mu chce a já mu sundám kalhoty,tak mu ten zadek ted v té zimě umrzne.Nechce se mi čekat až do jara,až se oteplí.Co by jste dělali?