Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

lenerka
13. jún 2008

holky je to potřeba to fakt neflákat
vidím to u tý švagrový
dneska už jsme byly 4x na nočníků a 3x úspěch vyčůrala se a vydržela tam i dlouho sedět
ale bohužel bobek byl zase v plíně
to musíme více trénovat spíše si musím zjistit,kdy kadí
ale nevím jak to dělat venku????
dávat jí do travičky? 😀

no ale jako,že my když jsme byly malý tak jsme v roce neměli pleny tak to nehrozí že?
no jo nemusíme vyvářet pleny je to pohodička

bubba
16. jún 2008

uz som vam hovoril,ze nam trvalo 4 dni a zacala sa sama pytat??? 😀

petule.h
16. jún 2008

holky, u nás na to musel přijít, na nočníku mi fakt neseděl, házel s ním, záchod vůbec... te´d čůrání doma celkem ok,jenom , ale na wc , v noci plína,v autě taky... ale kadění prostě né, to raději nekadí 3 dny, když nemá plenu a nebo prostě to hodí do slipů,když vidím, že tlačí a chci ho vzít rychle na wc, tak přestane a už sen nevykadí...
kluci jsou v tomhle strašně pomalí...ale to čůrání je už úspěch

moba
16. jún 2008

No tak já se musim pochlubit, už si sám říká že chce čůrat i venku, tak že už jsme byli párkrát venku i bez pleny, v autě si také říká ale raději mu dávám ještě plenu, ale jinak stavíme když si řekne a kakání nám jde jak kdy ale už se nám to týden tak půl napůl daří že kadí do nočníku nebo na záchod, myslim že to chce čas a trénovat

petule.h
16. jún 2008

hlavně to musí nejdřív pochopit v hlavě...venku si taky říká,ale jen na naší zahradě sám.. když jsme někde jinde tak se ho musím ptát, pač on na to dle mě úplně zapomíná, jak lítá..nevím...v autě zatím nic moc, zkoušeli jsme to,když to řekl, ale vždy si z nás dělal legraci..to kadění prostě nic...no zatím má čas, ale bylo by dobré už to nějak odbourat, minule neměl plenu 3 dny a 3 dny nekadil a jak jí dostal, tak to šlo hned..

moba
16. jún 2008

No to jsou chlapi, kamarádky malej si říkal o plenu na kakání ještě ve 3 a půl

petule.h
16. jún 2008

😀 😀 a to budu mít 2

moba
16. jún 2008

No tak pevné nervy 😝 🙂

daleja
19. jún 2008

ahojte. potrebujem poradit. dcera(2r4m) sa uz dlho statocne cez den pyta na nocnik. teraz som ju zacala davat spat cez den bez plienky, spinka sucha, ale v momente, ked sa zobudi sa pocura. co mam robit? rano to iste, ale na noc jej davam plienku. obcas vstane sucha.

vesi
19. jún 2008

ja by som to neznásilňovala a nechala jej plienku na spanie, až kým si zvykne, že ani pozobudení nemá čurať do plienky. urobila som to tak so staršou a teraz mladšia tiež cez deň bez plienky, na spanie jej dám, poobede sa pekne zobudí a už sa viac krát vypýtala hned na nočník, takže sme dali suchú plienku dole, stalo sa nám to pár krát aj ráno, ale nie vždy sa podarí, nechávam to na ňu.

womenne
19. jún 2008

my sme už mesiac bez plienok,v noci sa vypytaju vždy o 01.00a o 4ich davam ja.ale preistotu plienky na noc maju.Dnes sa nam stala 2xnehoda Nikolas sapokakal do plienok ☹ fuuuj

sona28
19. jún 2008

Ahojte, ja som zacala davat maleho na nocnik hned ako sa naucil sediet, najprv rano po zobudeni. Tak sa naucil kadit. Pri telke, pri hrackach, tam som ho aj nakrmila a on proste sedel, kym sa nevykadil. Ale v zime mi ho bolo luto a nenechavala som ho sediet tak dlho, lebo on vydrzal aj hodinu. No a teraz, ked sa oteplilo, zacali sme skusatbyt cez den bez plienky. Cikat sa vypyta, pokial sa nezabudne pri hrani, takze ja som skor policajt, ktory sa stale vypytuje, ci nejde cikat, ale kadenie - to je horsie. To sa radsej vykadi do gati. A ja ho taaak vychvalujem. Vselico vymyslam, moze sediet na serbliku na okne, ked idem ja na wc, dam mu serblik vedla mna a sedime spolu, obcas ide aj on na vekly zachod...ale vykadi sa radsej po stojacky do gati. Ja neviem, ci sa mu tak lepsie tlaci...

katja78
20. jún 2008

neviem, či sa už o tom písalo, ale deti si do istého veku NEVEDIA ovládať vonkajší zvierač konečníka a močovej rúry (čo sú priečne pruhované svaly).
najprv dospejú do štádia, že si uvedomia, že sa vycikali, alebo vykakali, ale nevedia s tým nič viac robiť. potom aj cítia, že majú nutkanie na močenie alebo stolicu, ale nevedia to nutkanie zastaviť, pretože ich mozog nedozrel do štádia, aby dal povel vonkajšiemu zvieraču konečníka alebo močovej rúry.
myslím, že pokiaľ je dieťatko v takomto štádiu, je zbytočné sa nad tým vzrušovať, skorým dávaním na šerblík sa to dozrievanie nedá urýchliť. skôr naopak, dieťaťu sa môže vysedávanie na nočníku sprotiviť, keď nerozumie, načo tam má sedieť.
takže môj názor - nerobte si z toho ťažkú hlavu, príde čas, keď sa mu to v hlavičke poprepája a dieťatko bude vedieť zadržať stolicu, aj moč pokiaľ ho šupnete na šerblík 🙂 😉 🙂

kili
20. jún 2008

katja, tak to, že nevedia ovládať zvierače nie je až tak pravda, oni to vedia už od narodenia, len časom pri používaní plienok na to zabudnú a musia sa to opäť učiť. Však si všetci pamätáte, že keď sa vám deti narodili, tak čúrali pri prebalovaní, keby nevedeli uvolniť zvierače, tak by to bola neuveriteľná náhoda, keby sa také niečo stalo. Takže to deti museli robiť vedome. 😉

monkula
20. jún 2008

baby, preboha ,veď tie deti sú ešte malé...
Ako písala andrea.m, dieťa na používanie nočníka príde samé...
Môj jarko mal plienku ešte keď isšiel do škôlky ,samozrejem le nna noc a zo dňa na deň prestal cikať do plienyk a hotovo... "Nehody" môže mspočítať na prste jedne jruky...
ja mám niekedy pocit, že mamičky deti pchajú na nočník, aby sa mohli chváliť, že už neplienkujú..Dajte im čas...

katja78
20. jún 2008

súhlasím s tebou monkula.
kili, ja som si myslela, že sa vycikajú práve preto, lebo ich odbalíš a je to reflexná odpoveď na pocit chladu. inak ani novorodenci necikajú len pri prebaľovaní, veď im predsa vymieňaš pocikanú alebo pokaknú plienku, nie?
či tvoje deti mali ako novorodenci stále čistú plienku a a vycikali sa len pri prebaľovaní?
čo som uviedla je fyziologický fakt.

johanda
20. jún 2008

katja - s tím ovládáním svěračů to není tak docela pravda - moč by neustále odtékala, spíše jej mimča neumí ovládat dokonale. A co se týká reflexního močení - dá se docela dobře využít pro nácvik "opravdového" nočníkování. Na nočníku, pokud dítě vyloženě netlačí, bych děcko nenechávala déle než 5, max. 10 minut. Pokud do té doby nic nevyprodukuje, nechce se mu nebo nechce do nočníku.

vesi
20. jún 2008

monkula, presne tak, aj moja nikola už chodila do škôlky a na noc mala ešte plienku. ona spala tak tvrdo, že ked sa počúrala, tak v tom spala, ani sa nezobudila 😝 tiež to prišlo zo dňa na deň 🙂

mirka414
20. jún 2008

ahoj necitala som celu temu,moja malinka mala panicky strach s nocnika,nikdy na nom nesedela ak tak iba v nohaviciach to by tam obsedela aj hodinu 😠 😠 kupila som pomocku na velku toaletu a su to ani nie dva tyzdne a stale sa pyta robit pipi 😵 😵 rano,naobed,vecer.je to jej kreslo.na den mame teraz asi len jednu plienocku a to len na kakanie..ja som spokojna.mrknite do albumu mame tam foto nasho tronu 😀

katja78
20. jún 2008

johanda - to, čomu hovoríš ovládať vonkajší zvierač dokonale znamená vôľou zadržať NUTKANIE, teda keď je už močový mechúr plný tak, že by sa mal fyziologicky vyprázdniť, aby sa nepreplnil.
to, že neodteká moč kontinuálne, čiže stále, je zásluha vnútorného zvierača, ktorý je ale vôľou neovládateľný a jeho činnosť je nezávislá od vôle (je to sval z hladkej svaloviny), takže moč nemá šancu odtekať stále.
tuším, že spolu s kili aplikujete na svojich deťoch bezplienkovú metódu. poznám ju len z počutia, ale strašne by ma zaujímalo, či sa niektorej mamičke podarilo svoje dieťa "naučiť" ju so 100%-NOU ÚSPEŠNOSŤOU. myslím, že to nejde, stále sa mi to zdá ako nacvičovanie spartakiády.

tanja61
20. jún 2008

ahojte odkedy je vhodne zacat ucit deti na nocnik?

monkula
20. jún 2008

tanja, Danielko je uurčite ešte príliš malý, ayb si ho učila na nočník....Dieťa vie samo najlepšie, kedy už dozrelo na nočníček... Žiadne nútenie...

sona28
20. jún 2008

mirka - prave preto som davala maleho na serblik cca od pol roka, niekedy vydrzal max. minutku, postupne si zvykal, neskor to bolo jeho kreslo pri hrani, ale vzdy na nom sedel vyzleceny. Dnes presne vie, naco ho ma a nikdy sa ho nebal.
katja - moja sestra oducila malu od plieok tak, ze jej ich nedala a mala zistila, ze bez plienky jej je prijemnejsie. Ale je to velmi sikovne dievcatko, ktore krasne vedelo povedat, ze cika a chce cikat, lebo je to zbytocne skusat s dietatkom, ktore nerozumie a nevie povedat, co robi. Ja to teraz skusam so syncekom, tiez mu je bez plienky lepsie, ked mu poviem, ze mu ju idem dat, radsej sadne na nocnik, potlaci a vacsinou sa mu vtedy aj da cikat. Ak mu ju nahodou musim dat, ked niekam ideme a inak sa to riesit neda, aj tak sa pyta cikat a uz velmi nechce do plienky. Len ked ma partaka na hranie a je bez plienky, musim mu to pripominat, lebo sa zabuda. Ale kadit sa nepyta a to je skoda.
johanda - s tym vysedavanim mas pravdu, ale je rozdiel, ci nechas na nocniku sediet mladsie dietatko, ktore nerozumie na co je, to moze sediet aj dlhsie, ak sa mu to paci - aby si zvyklo. Ale nechcat tam vysedavat starsie dieta, ktore sa snazis naucit pouzivat nocnik na to, na co je urceny a bez vysledku, je naozaj zbytocne.
tanja - nenut ho pouzivat nocnik, len ho nechaj zvyknut si nan.

mirrinka
21. jún 2008

presne tak,monkula.....nenútiť,nenútiť a ešte raz nenútiť.... naša Linka sa začala pýtať zo dňa na deň a to má necelé 2 roky 🙂

kili
21. jún 2008

katja, bezplienkovka nie je o učení dieťaťa, ale matka sa učí, kedy sa dieťaťu chce. Ten, kto to aplikuje na svojich deťoch ani vo sne nenapadne, že by dieťa nevedelo ovládať svierače, skôr ich nevie zadržať dlho, a od kedy sa mu chce po počúranie ide o sekundy, ale vďaka tejto metóde sa intervali predlžujú a dieťa čoraz dlhšie vydrží, lebo tie zvierače cvičí, a cvičí to preto, lebo chce vylučovať mimo svojho prostredia v ktorom je. Ale rozhodne nikoho nepresviečam, že to musí praktikovať, len je to jednoduchšie v období, kedy dieťa už sa vie pýtať. Toto obdobie je pre deti rovnaké, tých 18m (+/-), len deti nepraktikujúce bkm sa musia na novo učiť tie zvierače ovládať a bezplienkové deti to už vedia, o to je to pre ne jednoduchšie 😉
... a kôli chladu sa dieťa určite nepočúra, niektorí deti majú naozaj bez plienky a vyčúrajú sa, až keď sa dajú na nočník
a ešte, tí čo bkm praktikujú, tak okrem vínimok v obdobiach, kedy rastú zúbky al. je nejaký vývojový skok, mávajú také 2 počúrané plienky denne (samozrejme orientačne)

johanda
21. jún 2008

atja, 100% občas neudrží moč a stolici ani dospělý 😉 Tak přísná nas své děti nejsem. Každopádně mám holku od roku bez plen ve dne, od 16 m bez plen v noci. V kojeneckém věku měla dny / týdny, kdy počůrala 0,1,2 plínky, jindy i 15 a musím říct, že pokud se vyčůrala/vykakala do plínky většinou to okamžitě hlásila (zprvu pobrekáváním, cca od 10 měsíců verbálně).
Btw nejsem zde kvůli propagaci bezplenkovky, fakt je mi šumák, v jakém věku kdo děti učí na nočník, jen argument, že dítě je zralé na nočník až kolem 2 let, dle mých zkušeností,hrubě podceńuje schopnost dítěte ovládat své tělo.
sona - já jsem dávala malou na nočník opravdu hodně brzo a interval 10 minut jsem nepřekročila, pravdou je, že jsem si nejdříve očíhla signály, které čůrání/kakání předcházely. Šlo mi o to, spojit vylučování s jiným prostředím než s plínou, takže dlouhodobé vysedávání na nočníku by bylo kontrpraduktivní.

katja78
21. jún 2008

tak ešte raz. neverím, že novorodenec si vie ovládať vonkajšie zvierače a potom to akože zabudne, je to blud. neverím tomu z vyššie uvedených, fyziologických dôvodov, proste v prvom roku sa ich určite nikdy nenaučí používať, rozumej, nikdy nebude vedieť zadržať nutkanie na močenie ani stolicu. to že maminky nechávajú deti do roka bez plienok a sledujú, kedy ide dieťatko močiť, môže byť pre niekoho spôsob "učenia", mne sa to zdá ako strata času. áno, mamine aplikujúcej bkm sa môže podariť zachytiť tak cca 50%, aj viac, ale nikdy nie 100%, jednoducho to nejde, ale ak má pritom dobrý pocit, je to jej vec.
ak sa mýlim, a existuje aspoň jedna mama, ktorej sa do roka podarilo u dieťaťa zachytiť VŠETKY exkrementy počas dňa i noci, rada by som sa s ňou zoznámila a opýtala sa jej, či robí aj niečo iné ako chodí nonstop za bábätkom s nočníkom, to je ozaj stresfull way of living.
Áno, dieťa teba privykať na nočník, ukázať mu ho, stále vysvetľovať na čo je, to je učenie, aj pochváliť, ak sa NÁHODOU do neho vykaká, alebo vyciká, ale podľa mňa je na mamine, kedy a ako často tak začne robiť, lebo ona najlepšie vidí, či sa to dieťaťu páči, ako dlho obsedí, čo ho vie prípadne motivovať.

kili
21. jún 2008

😀 😀 😀
katja, napadá ma jeden citát s filmu, ale už sa na ňom niekto pohoršoval, tak radšej mlčím 🤐

katja78
21. jún 2008

kľudne povedz aj citát, ak je to argument, ak žiadny nemáš, tak si kľudne uľav ☹

martinaema
21. jún 2008

No tak mi teraz poradte, či je moja malá už zrelá 😅
Či má bavlnenú plienku alebo pampersku, vždy uked ide kakať a niekedy ked sa chystá cikať, tak si búcha na plienku a hovorí e-e-e. Rýchlo ju dám na nočník, príp. na záchod, ale nič nespraví. Obsedí asi 3 min a potom zdrhá. Akonáhle ju oblečiem, hned to pustí. A nevadí jej, že je mokrá, kľudne sa v takej popišanej plienke bude hrať. ☹
Som myslela, že ked signalizuje, tak je pripravená učiť sa na nočník, ale akosi nám to nejde. Aj som ju nechala pár dní len v bavlnenej a v jednom kuse som chodila za ňou, či ide piškať/kakť, ale bez úspechu. Iba som prala toľko plienok ako pri novorodencovi.