Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

veronika81
30. jún 2010

@zuzanocka z vlastných skúseností zatiaľ poradiť neviem, ale mám susedu s 2 a pol ročnou dcérkou, tiež sa iba nedávno odučila od plienok (niekedy napr. do mesta alebo také vážnejšie cesty ešte pre istotu dá plienku), ale keď je bez, tak som si všimla, že sa jej stále a často pýta, či jej netreba cikať a vysvetľuje jej, aby povedala keď bude chcieť. Neviem, možno ste to už aj takto skúšali, ale mne sa to zdá celkom fajn na to, aby si uvedomovala svoje pocity na cikanie. A veru malá sa už aj vypýta občas, pekne povie že jej treba..

stefulka
30. jún 2010

Zuzanocka, neviem, ci ta potesim, ale ja ked som deti oducala od plienky, tak som bola este na MD, t.j. cely den som bola s nimi doma, nedavala som plienku, stale ich sledovala, pytala sa, ci chce cikat, kakat, uz podla vyrazu tvare som videla, ci "ide na to" a rychlo supla na serblik, ked sme nestilhi, tak som proste prepierala pancusky a utierala mlacky. trvalo to asi tyzden, kym prestali byt tie mokre pancusky pripadne mlacky na dlazke. Uz na treti den sa to zacalo lamat, predsa len mojim detom ten mokry pocit vadil tak sa zacali vcas pytat a ten tyzden nam stacil na oducenie od plienok. Oboch starsich som tak oducila v 18 mes, neviem porovnat, ako je to pri 2 a pol rocnom dietatku, ci to ide rychlejsie alebo naopak je ten navyk na plienku uz zafixovany a ide to pomalsie, ale myslim podla vlastnej skusenosti, ze to oducanie treba trenovat intenzivne cely den a dalsi cely den a dalsi... Tak to mas tazsie, ked uz chodis do prace, drzim palce... 😉 Este dodam, ze v noci sa potom priblizne v 2 rokoch prestali sami pocikavat do plienky, uz ju mavali stale suchu, co bolo teda pol roka po dennom odplienkovani. Este ma toto vsetko caka pri tretom babatku 😝

mirocka2000
1. júl 2010

a ja by som aj chcela dat na nočnik. len ten moj nechce na neho ani sadnut ☹ si klopkame na neho , že nech ide pisa aspon na stojaka 😀 ale on vie poklopat povedat psssss ale sadnut alebo vypisat....nic a potom ho necham sekundu sameho a mlačka jak sa patri 😝

jankapiknova
1. júl 2010

@mirocka2000 - a na velke WC nechce? naš maly len tam a pekne sa pyta a sedi tam aj sam a ja možem byt v kuchyni ale samozrejme tam ma tu manšiu misu pre deti 😉

majdinka
2. júl 2010

Ahoj,také se s vámi podělím o zkušenost.Naše malá bojkotovala nočník od 1 roku.Nechtěla ho ani vidět.Tak jsem si řekla,že ho na nějaký čas uklidim z jejího dohledu.Ve 14 měsících jsem ho vyndala a opět řev,takže šel zas okamžitě do komory.No načež jsem ho vyndala před měsícem,když měla Anetka 17 měsíců a za dva dny jsme byli úplně bez plíny.Těď je nám 18.měsíců,plína jen na noc a ráno je stejně suchá.Krásně si o to říká i venku,kdy čůrá na kytičky.bála jsem se,že se to nikdy nenaučí a šlo to ze dne na den.Takže nezoufejte,na chvilku nočník ukliďte a zkuste třeba za měsíc. 🙂

mirocka2000
3. júl 2010

no skusila som na misu posedel ale nepisal 😠 budem skusat dalej ☹ 😝

ribizek
3. júl 2010

mirocka2000 - kľud, však je ešte času dosť. Všade sa píše, že deti sú pripravené cca od 2 rokov. Chlapcom to môže trvať neikedy aj dlhšie. Mne malý začal v čase rok a pol odmietať nočník. Jednoducho ho otláčal preč, nehrozilo, aby som ho tam posadila. Potom to prestalo, ale striedalo sa to takto skoro do 2 rokov. A presne na jeho narodeniny, bolo pekne, tak som mu dala plienku preč, reku vyskúšame. V ten den išlo všetko do tepláčikov, ale už toľko neprotestoval, ked som ho posadila na nočník. Povedala som si, že to vyskúšam asi tak 3_4 dni, ak to nepôjde, skúsime zasa o mesiac. A na druhý den sa ešte raz pocikal a potom začal sám chodiť na nočník a odvtedy sme nehodu nemali. 🙂 Nikdy by som nepovedala, že námto pôjde tak rýchlo.
Niekdy je zbytočne tlačiť na pílu, ak odmieta, nechaj ho tak a skús trebárs o nejaké 3-4 týždne. Však každé dieťa reaguje inak a aj tak to my maminy nevieme urýchliť. 🙂 Ak nie je pripravený, zostáva len v kľude čakať.

zuzanocka
6. júl 2010

ahojte!

@stefulka dakujem za odpoved 🙂

no tento w/e som sa zatala a nedala som ani jednu plienku... teda len na spanie som dala... mala ma vodila za ruku a tahala ma k plienkam 😅 😅 😅 v sobotu bez havarie, v nedelu boli "bobky" do gatiek a nasledne sa do cistych pocikala... 😝 teda relativne ok, ale sama sa nevypyta ani za nic! 🤐 🤐 🤐 som zvedava, co bude dnes, ked je so svokrou... ci jej plienku nenavlecie 😝

a... potesilo ma, ze ked sme isli v pondelok na bicykli k vode, pytala som sa jej po ceste, ci zastanem, ze ci nechce cikat a slecna mi odpovedala, ze "potom" a ked sme zastavili, hned som ju dala a pekne sa vycikala... mi to pripadalo, akoby to vedome drzala 😵 😉

keba
6. júl 2010

@zuzanocka ahojky.tak my jsmena tom obdobnějako vy!!!!!! 😉 Snažím se tedy vydržet a plínku nedávat,alenehod máme za den požehnaně... 😒 na nočníkani záchod si sama neříká akdyž tak opravdu jen zřídka..spíše se jí ptát co chvíli a dávámjí sednout...někdy se vyčůrá nekdy ne§Venku nám tojdetakélíp,to jívždy řeknu at jde počůrat kytičky a to valí...takuvidímekdybudeme prostě bez nehody!Zatímnám nezbívá nic jiného než vydržet a prát a 😀 převlíkat

vodnarky
6. júl 2010

ahojte..tak to u nas nastal velky protest.. 😠 ..ked ju chcem nechat bez plienky,tak nam zacne robit taky cirkus,ze ani vam to neviem popisat..ako keby sme ju tyrali.. 😒 .. 😅 ..a len krici,ze ona chce plienku a nic ine..skusali sme ju nechat aj tak len holu,ale to odmieta uplne..nevieme co mame robit,len dufame,ze za par mesiacou to bude inak vnimat.. 😉

zuzanocka
7. júl 2010

@keba no... tiez sa snazim vydrzat 😝 ale dnes mi uz svokra rano oznamovala, ze ked pojdu na bicykli von, ze jej plienku da 😠 😠 tak ja sa asi mozem trapit zbytocne... vcera som prisla domov z roboty a na snure ma cakala vystavka ocikanych nohaviciek a nohavic... asi po 6ks 😅 😅 😅 cez w/e to bolo teda lepsie... ☹

@vodnarky 😀 😀 ani tie "nohavickove" plienky by mala vodnarka nechcela? ako taky prechod medzi "bez plienok" a "s plienkami" ?ked sa my pupuna opytame, preco sa nepyta cikat, odvrkne na: "NECEM!" 😅 😅 😅 tvrdy oriesok to dieta...

zuzanocka
7. júl 2010

@keba teraz som si vsimla, ze aj vy mate nelku 😉 tiez je taka tvrdohlava? 😉

vodnarky
7. júl 2010

@zuzanocka
ahoj..mas na mysli tie od pampers?alebo su este nejake ine?..mam na mysli nejake tensie..co maju blizsie k nohavickam..lebo tie gatkove plienky od pampers pouzivame,ale neni v tom nejaky rozdiel od normalnej plienky,okrem toho,ze sa daju stahovat a natahovat naspet..ale ajtak dakujem za radu... 🙂 😉

zuzanocka
7. júl 2010

@vodnarky ano, tie... s inymi nemam skusenost. viem, ze su aj ine znacky, ale ci su tensie, veru neviem... 😉 tak si navzajom pozeljme vela trpezlivosti 😀

vodnarky
7. júl 2010

@zuzanocka
ahoj...tak veru podobne.. 😉 😀 ..co uz s timi nasimi tvrdymi orieskami.. 😵

keba
8. júl 2010

@zuzanocka tak ta naše Nelka je tvrdohlavá až až 😀 Když si prostě něco veme dohlavy že dělat nebude tak sní nikdo nehne... 😢stou plnou šnůrou prádla to moc dobře znám 😀 já to vždy přeperu jen v umyvadle a hotovo..je super když je ted hezky všechno rychle schne,většnou jí dávám jen šatky a kalhotky a měníme jen kalhotky..... 😝
Včera se konečně poprvé sama od sebe do nočníku vykakala 🙂 tak kéž by jí to konečně už trklo 😝

standu
11. júl 2010

prosim radu....
slecna nam uz cika do nocnika zhruba od maja...ale nevypyta sa sama ani za svet, fakt len "raz za uhorsky rok" ked sa je pytam ci jej treba cikat uz zo zasady (mame obdobie vzoru, ktore kazdym dnom silnie) povie NIE. ked ju posadim tak sa vzdy vycika, ukazuje, chvali sa, tesime sa atd.....takze vie co robi. ale nema absolutny problem sa vycurat do gati...... ☹ ☹ ☹ ☹ najoblubenejsie miesto je bohuzial nasa postel tak 2min po tom, co sa opytam, ci jej treba....co robit?
krik, hanba atd nic nepomaha....nemam si to vsimat?????????????? 😖 😖 😖 😖 minule som sa uz zo zufalstva rozplakala...a ona zacala revat spolu so mnou 😀
ma niekto nejaky tip ako motivovat 😀 dieta aby racilo oznamit ze ide curat?????????????

DAKUJEM

zuzanocka
12. júl 2010

@standu ked na nieco prides, daj mi, PROSIM vediet... mam doma TO ISTE!!! 😀 😀 😀 😅 😅 😅 🙄 🙄 🙄
ver mi, ze aj mne uz nie je vsetko jedno 😝

no ja tvrdohlavo nedavam uz tyzden plienku... ale teda ziadny pokrok... ☹ ☹ ☹ stale ju musim sledovat, nevypyta sa ani za nic... havarie su dost bezne... ked je vyzlecena, aspon si teda sama cupne a vycika sa vonku, ale akonahle ma nohavicky, je to tam... a kaka ZASADNE do gatiek a aj to sa ide ukryt niekam 😔 😅 😅 😅

evi3
12. júl 2010

moje dieťa "osobnosť" je vo svojom okolí rekordérkou ... "nechem cikať, NE NE NE" o chvíľu mláka ... ale ja som ju vždy keď sa naschvál počúrala šupla naspať do pleny. Pritom ráno po zobudení sama sadá na nočník už asi pol roka. A asi pred týždňom sa stal zázrak a slečna chodí čúrať doma sama od seba. Nič mi nepovie, stiahne gaťky, posadí sa, vykoná, natiahne naspať. Ja o tom viem až keď prejdem okolo nočníka. Vonku na hrisku ešte zabúda, ale napríklad už sa pýtala aj v obchoďáku.
Začala až z vlastnej vole 😉 , mohla som sa aj na hlavu postaviť ...

evi3
12. júl 2010

Podotýkam, že ako sa rozhodla sama, tak sa za ten týždeň v byte pocikala asi 2x

u2jana
13. júl 2010

tak druhy den som ju skusila nechat bez plienky a hlasim, ze ja to nezvladam
proste nemam v sebe ten bohorovny klud a netusim, co s pocikanym gaucom
fakt neviem, co mam robit...
na wc si sadne, dam jej hracky, hra sa, parkrat sa zadarilo, co sme jasali ale inak tam sedi, dam ju dole a za chvilu sa vycika, kde len chce - kakanie detto

fakt neviem, ako ju to mam naucit - tusim je to vsetko fakt horsie a horsie 🙄

standu
13. júl 2010

my nemame plienku po dome a na kratsie cesty uz zo 2mesiace. ked ju posadim, ci na nocnik, na zachod(ked nie sme doma), ci von do travy, vzdy sa vycika, vytisne co ma v sebe, aj ked nieked len par kvapiek 😀 😀 😀 😀 takze ak ju vychytam, sme bez nehody v pohode. na spanok doobedu a na noc teda jasne ze este plienka funguje. dnes sla s babkou na trh na zeleninu a docurala sa pred bytovkou do kocika 😠
takze zatial nemam patent ako by si mala slecna uvedomit zedo gati sa necura....
asi to dieta na to musi dojst same... ☹ ☹

korbelinda
13. júl 2010

Já se přidám do této diskuze. Malému je 26 měsíců a jsme 14 dnů komplet bez plen. Proběhlo to pouze s jedním počůráním a teď si v pohodě říká jak na čůrání, tak na kadění a jsem moc ráda, protože kdyby se měl v těhle vedrech smažit v plenách, tak teda nevím, nevím. Probíhala to u nás zhruba od roka a půl stejně jako u mnohých z vás. Na nočních si chtěl sednout jenom občas, na záchod vůbec. Tak jsem to vždycky třeba jeden den zkusila a když nechtěl, tak jsem na týden, 14 dnů dala pokoj. Pak jsme koupili stupátko k záchodu, tak si podle nálady na něj vylezl a vyčůral se, pak se zase zabejčil a několik dnů jsem ho tam nemohla dostat. Už jsem nevěděla co, tak jsem koupila takovej ten přícucnej gel do záchodu a řekla mu, že budeme chodit čůrat na gel, jestli se na něj trefí. A hlavně jsem ho přestala nutit. Na děti se nesmí tlačit, to vím až teď. Každopádně se vyplatilo. Začal chodit čůrat na gel. Zpočátku jsem se ho pořád ptala, jestli chce čůrat, ale za 2 dny si začal říkat sám. S kaděním to bylo horší. CHtěl na to jenom plenu a vypěstoval si totální zácpu. Tak jsem koupila lactobacily, upravila tím tvrdost stolice, tudíž se přestal bát kadit a s nočníkem to vyřešila tak, že jsem mu i do něj dala na dno jeden ten kotouček gelu a panečku jak si říká na kadění. Teď už nočník ani nechce, chce na záchod poslouchat jak to tam žbluňkne. Takže mějte všechny trpělivost a na děti hlavně netlačte. Ono to opravdu jednoho dne příde samo a neřešte, jestli to bude v roce, ve dvou nebo ve třech. Děti hrozně rychle podlehnou stresu z toho, co po nich pořád chceme a to je špatně.

vendulka
15. júl 2010

Ahojky, muzu se k Vam pridat?Zacnu malou ucit na nocnik a tak bych prosila nejake rady jak na to, i kdyz je to asi individualni.Je ted leto a silena vedra, tak by se toho dalo vyuzit,ale nevim, jak do toho, jestli ji nechat behat nahulatou po byte a kdyz se pocura to uklidit, nebo ji nechat plinku a zkouset to obcas ji tam posadit s tim, ze reknu ze EE se dela do nocniku a posadim ji na to...vubec nevim, poradte...dekuji
jdu neco precist co tu pisete 🙂

vendulka
15. júl 2010

jinak dcera ma 16m, vim, ze by se melo az kolem toho 18m,ale jak jsem psala, je teplo, tak by se toho dalo vyuzit 😎

klematis
15. júl 2010

@vendulka náš malý má 15 měsíců a taky jsem se rozhodla, že ho začnu učit na nočník, tak jsem ho nechala dneska celý den bez plíny, ale dopadlo to strašně, naštěstí máme doma lino, takže loužičky mi nevadily, horší bylo, že kakat šel na svůj hrací koberec a než jsem stihla doběhnout tak to bylo....a protože se nám řeže zoubek, tak to bylo trochu řidší...jenže když jsem ho zkoušela několikrát posadit na nočník, tak se hned zvedal a nechtěl tam vůbec sedět a přitom nočník zná, schválně jsem ho kupovala dřív aby si na něho tak nějak přivykl a ve hře si na něho sedá, ale když má, tak ne 🙂

makoush
15. júl 2010

Jen nakukuji a nedá mi to vám doporučit tuto knihu: http://www.kosmas.cz/knihy/146949/bez-plenky/ plus BKM diskuzi, kde vam holky jiste poradí. Ono přeci nemusíte je nechávat rovnou úplně bez pleny, stačí jedna čtvercovka narovno zapnout do bodycka (=verze pro otrle) a nebo do vlnenych kalhotek (=verze pro min otrle😉 vice najdete v te knizce nebo diskuzi..

jankapiknova
15. júl 2010

@klematis - myslim že je to aj dost zavčasu učit na nočnik, ja bz som ešte počkala 😉 to len moj nazor 🙂

vendulka
15. júl 2010

ja dneska pred koupanim zkousela dat malou na nocnik a moc se ji to nelibilo, pobrekavala a pak vstala a odnesla nocnik pryc...takze asi jeste neni ta spravna doba na nocnik,ale budu zkouset dal a zitra zkusim chvilku bez plinky a uvidme

kefin
15. júl 2010

já teda nevim, ale nevidím nic špatného na tom, posazovat cvičně dítě na nočník od té doby, co už umí samo sedět. dítě si zvykne, ušetří se pár plen, dítě není v mokru a když ho rodiče ještě za vyčůrání hezky pochválí, tak je spokojené. je jasné, že neumí ještě udržet moč, ale rychle se naučí, co se na nočníku dělá a má radost, že se to povedlo, no a pak se postupně od plen může upouštet.
z vlastní zkušenosti- my zatím chodíme na nočník a pleny samo nosíme, ale pokud ji posadím ve vhodnou chvíli, tak se vyčůrá i vykáká a má z toho radost.
a od toho roka a půl počítám, že by bez plen přes den víceméně fungovala.
prostě nechápu, proč někdo dítěti ukáže nočník ve dvou a více letech a diví se, proč na něm dítko nechce sedet 🙂