Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

janka79
29. júl 2010

@marorlinko my sa este len oducame od plienok, ale uz sa vynasiel podobne ako tvoj syn...chcel kakat, stale chodil za mnou, ze chce na nocnik, ale nic sa nekonanalo...az rano ked sa zobudil ma volal a bol pokakany do plienky...dufam, ale ze sa to nestane zvykom...dnes zas nebol kakat, tak som zvedava, ci ma rano zas prekvapi 🙂

vieri22
29. júl 2010

som rada,že sa vám páčia videa.... 😵

theresa
29. júl 2010

Ahoj holky, prosím moc a moc o radu. Náš Honzík bude mít za pár dnů dva roky a už asi týden ho nechávám přes den bez plínek, ale je to jedna kalamita za druhou. Pořád se ho ptám jestli chce čůrat, a odpověď je vždycky NEEEE. Na nočník jít sednout nechce, to křičí a vzteká se. Pak se počůrá na zem a je provinněný. Zkouším to po dobrém, po zlém - hubuji, když se nám TO náhodou podaří, že ho třeba chytím, že čůra a rychle ho na nočník posadím a udělá to správně, mooooc chválím. Ale Honzíkovi je to prostě jedno. Myslíte, že má ještě čas, že mám počkat nebo že mám ještě nějaký týden vytrvat?

katmi
29. júl 2010

theresa - nesmies ho nutit..a nenadavat mu.. to je zaklad..ak nechce este chodit na nocnik,tak ho tam proste nedavaj.. ma este "cas".. posli mi maila,poslem ti jeden velmi zaujimavy clanok,ktory ked si precitas,tak budes vediet,ze to,ze ma syncek 2roky neznamena,ze je uz pripraveny na nocnik 🙂
nutenim na nocnik mozes prave viac pokazit ako by si si myslela.. deticky najlepsie same vedia,kedy je ich cas na rozne veci,nielen na chodenie na nocnik 😉 vela zdaru..

luppita
29. júl 2010

@theresa My toto vsetko mame este len pred sebou takze neviem z vlastnej skusenosti povedat 🙂 ale kamoska to mala doma podobne, nocnik ani vidiet, tak skusila davat maleho rovno na velky zachod, on sa citil ako velky chlap (stale mu vravela ze je ako tatinko, taky sikovny a velky....) a pekne tam robil co treba 🙂 vravela ze vzdy bol taky spokojny zo sebou ked splachol.... 🙂 skus a uvidis

janka_pn
29. júl 2010

@theresa u nas je presne to iste 😀 neriesim, kupila som dalsie balenie plienok 😝 , ale ten clanok by ma zaujimal tiez 😅

theresa
29. júl 2010

@luppita toto všechno jsem zkusila, ví co se dělá na nočníku, ví co se dělá na záchodě. Když se ho zeptám, kam se chodí čůrat, tak krásně ukáže, že na nočník. Má i redukční prkénko na záchodě, ta něm nechce sedět, křičí a vzteká se, náš Honzík je vztekloun a velký aktivista, pořád musíme být venku. Ale venku pindíka nechce vytáhnout a čurat, to se musí pindík schovat, jinak se zase vzteká. Vzteká se prostě na všechno, a pak mi rupnou nervy, a musí dostat na zadek.

luppita
29. júl 2010

@theresa tak potom asi este ma cas a treba pockat, naozaj neviem poradit ☹

blandik
29. júl 2010

@theresa - já bych určitě počkala a určitě nehubovala za loužičku. Když se to podaří, hodně chválit. Když ne, tak říct, že třeba příště to výjde a nedávat najevo nelibost. Náš malý nechtěl o nočníku ani slyšet (v 15M jsme to zkoušeli a byla to katastrofa, tak možná i proto - od té doby si na něj totiž nechtěl ani sendout). Poslední cca 2 týdny malý stávkuje s plenama - moc je nechce - tedy když jsme doma. Nechce je ani sundat, ale ještě více je nechce si nechat nasadit. Tak ho taky nechávám bez plen občas. Pár dní byly nehody na zemi. Ale současně jsme ho naučili říkat lululu (moc jinak nemluví) a tak si to občas zkouší. Taky chodíme vyhazvat hovínko z plenky do záchoda a splachujem - to ho baví. A dneska manžel poznal, když byl bez plenky, že se chystá čůrat a že směřuje k nočníku - a tak se ho zeptal, čapnul a dal na nočník - malý se vyčůral - byli jsme unešení. Podařílo se nám to dva krát za sebou. A po třetí ne - to si hrál a my jsme ho nepozorovali. Vím, že u nás to asi proběhne tak, že ty pleny občas přes den nedáme, protože kdybych mu měla pleny vždycky sundávat, tak ho ta snaha přejde - nesnáší to. Každopádně - určitě netrestat ani jinak nevyjadřovat nelibost nad nehodou. Malé děti musí k tomu dozrát, není třeba je toto nutit. Když začnou více pozorovoat, co se děje na záchodě - projeví zájem, tak asi nastal správný okamžik. Navíc se říká, že dítě je schopné ovladat svěrač, když je schopné vyjít a sejít schody samo. Naše nějaké plytší poslední měsíc dokáže - ale je mega opatrný, tak se občas jistí rukou...tak věřím, že to opravdu souvisí spolu.

theresa
29. júl 2010

@blandik krásně jsi to napsala s o těch schodech. Honzík hlavně ohledně všeho umí pořádně projevit nelibost, kouše, kope, dává hlavičky. Jsem z něj opravdu vyčerpaná. Je to těžké popsat, ale někdy už fakt nevím, co dělat jinak, co dělám špatně, pořád se snažím a nic. Ráno vstanu Honzík už nese boty, že půjdeme ven. Řeknu mu hezky, že teď ještě nepůjdeme, že je ještě čas, lehne na zem a vzteká se řve. Nechat ho vyřvat, vyvztekat nepomáhá, to by mohl ležt i dvě hodiny.

bustik
29. júl 2010

Určitě radím počkat. Ještě má čas. Já jsem si říkala, jak bude malá za horka doma bez plenek, ona už dlouho hlásila, že kaká (u nás je všechno kaká), ale nočník NE, záchod taky NE, a děsně rychle se naučí chodit na záchod. Jakmile začalo být teplo, šup plena dolů, ale nacházela jsem po bytě jen loužičky - nejen že nočník nepoužila, ale ani nic nehlásila. Nasadila jsem tedy znovu plenu a neřešila. Někde jsem si přečetla, že k tomu musí dítě dozrát a jakmile nastane jeho čas, tak je během chviličky bez plen jak přes den, tak v noci. No a protože máme v rodině dítko, které po "učení" na nočník nechtělo kakat raději nikam (po několika dnech zadržování kakání, bolení bříška, ho museli na nočníku držet násilím, aby se konečně vykakal), tak jsem si řekla, že opravdu raději počkáme. A hle, o 14dní později, jsem se jí zeptala, jestli jí neni moc teplo a jestli raději nechce být bez plenky a chodit na nočník. Souhlasila a od té doby je bez plenky a to i v noci.
Tudíž já si myslím, že ano vysvětlit na co nočník je, ale rozhodně NE nutit, posazovat, držet na nočníku atd. Každé dítě má svůj čas. 🙂

zuza.m
29. júl 2010

ja som maleho zoznamila s nočnikom okolo 9mes a posadzovala na nočnik pravidelne od 10mes. trvalo mu presne rok kym sa to naučil.najlepšie bolo na tom že apson na nom chcel sediet a vedel sa tam aj vycikat ale nevedel sa pytat.a už vobec nie vonku..doma som to vedela ustriehnut. a posadzovala osm ho v pravidelnych intervaloch aj ked mal plienku.ked som to nevystihla išlo do plienky ak som to vystihla vycikal sa do nočnika velmi sme ho vychvalili.ako sa oteplilo naučili sme sa piškat na travičku a od vtedy sme bez plienok.pekne sa vyppyta taky stonom.na noc plienku mame ale zvyčajne je aj tak sucha.prešli sme si všeliakym obdobim aj takym že si tam sadnut nechcel.naštastie je ale dost ovplivnitelny a nejakym zabavenim,hrami sa mi ho tam podarilo dobrovolne dostat a konečne si zberam ovocie 😅 😀 .je to užasny pocit a musim sa pochvalit 😎
ale rozhodne deti netreba nutit nasilu.nikdy osm ho tam nedržala na silu ani nenutila a to je asi zaklad.myslim si že by sa odmalička tie deti mali s nočnikom zoznamovat aby si tam neskor chceli apson sadnut.to je zaklad.

theresa povedz malemu že pojdete von ale ti musi ešte pomoct napriklad upratat alebo čo všetko maš na robote a brani ti ist s malym von..na mojho to velmi zabera ked može pomahat s tymi dospelackymi pracami. 😀
a velmi nam pomaha ked je protivny zavret do izby.neznaša ked ma niekde ostat sam zavrety.preto stači 30sekund ked podržim dvere a pootm otvorim a je ako med.a ked sa ti hodi o zem nehcaj ho vobec si ho nevšimaj nech sa tam trepoce aj pol dna.maximalne by osmho zavolala pod sem aha čo tu mam pod sa pohrat alebo najest alebo hoci čo.ale nesmieš mu ukazat že to hadzanie o zem ti vadi že sa to nerobi že sa to nesmie lebo to bude robit už len preto že sa ti to nepači...

marionn
29. júl 2010

tiež je najlepšie počkať a nenútiť dieťatko na nočník. Ono na to fakt musí dozrieť.
Ja som malého dávala na nočník asi od 6 mes. Asi od 7 mes. kakal do nočníčka, to som vystriehla 😉
Ale nikdy som ho nenútila. No je to pokojnejší chlapček, takže sme pozerali knižky alebo sa chvíľku pohrali.
No skutočnosťou je, že napokon sa cez deň začal sám pýtať, keď mal necelých 23 mesiacov. A o 3-4 týždne povedal, že nepotrebuje ani v noci plienočku.

theresa:
určite počkaj. Ak ste skúšali 2 týždne a nič. tak mu daj ďalšie 2 týždne úplne pokoj, ani mu o nočníku nič nevrav až potom to znovu skús. želám veeeľa trpezlivosti 😉 o.i. raz to isto bude, neboj, do školy s plienkami chodiť isto nebude 😀

blandik
29. júl 2010

@theresa - já mám stále více pocit, že dělat méně je u batolete v podstatě více 😉 Mám pocit, že mu máme jen zprostředkovávat svět a počkat až k věcem dozraje samo. Radila bych v té komunikaci - když chce jít ven hned ráno - tak nezačínat větu tím, že jako první mu řekneš - ne, ještě nepůjdem (to se hned vztekne a už je s ním těžká pořízená). Zkus říci něco jiného - něco pozitivního - třeba - ano, půjdeme ven.Vidím, že už si chystáš botičky. Nasnídáme se, umyjem zoubky, oblečeme a půjdem ven. Potřebujeme zajít do obchůdku...(prostě ho ujistit, že půjdete, a co ještě je třeba udělat)...Emoce dokážou docela dost kypět, náš malý nejspíše přestává v poledne spát (2x tento týden prostě nespal) a já jsem jednou to řešila tak, že jsem ho po 15min vzala - řekla ok, nechceš spát, tvoje rozhodnutí. Byla jsem sice mrzutá, že nebudu mít pokoj, ale co. Dneska jsem prostě vydržela hodinu, byla totálně vyš'tavená - abych ho nesjela a nevybila se na něm, tak jsem v kuchyni normálně rvala igelitové pytlíky. Stejně nespal, jen byl pak o to více protivnější - protože jsem ho i sebe nechala vystresovat.

blandik
29. júl 2010

@bustik - tvůj příspěvek mě potěšil. Potřebovala jsem slyšet takovou zkušenost, že to opravdu takto funguje, že nemá cenu dopředu dítě posazovat, aby si zvyklo a že dítě k tomu samo dospěje a nebude už pak chtít plenky. Chtěla jsem se ještě zeptat - a jak to bylo potom, říkala si už vždycky sama, že chce čůrat, kakat? Nebo bylo nutno se spíše občas ptát, pozorovat, zda se nechystá čůrat? Nechci ho prudit dotazy na čůrání...

bustik
30. júl 2010

@blandik Z 90% se ptát není třeba. Má nočník na dostupném místě (v obýváku) a prostě si stáhne kalhoty a jde. Venku taky tak a to mi ještě říká, že kaká, abych jí šla podržet. Jen občas venku, když se mi zdá, že dlouho nečůrala (nebo když jdem někam, kde to hned tak nepůjde - autobus, auto, obchod....), tak se ptám. Možná první týden jsem jí to připomínala, ale přesně jak píšeš, nechtěla jsem prudit, proto jsem se neptala: Chceš čůrat?, ale říkala jsem: Nezapomeň si myslet na to čůrání, řekni mi až budeš chtít. Musím říct, že venku se počůrala asi 2x a občas máme nehodu v noci, nejčastěji to bylo 2x týdně, ale to budu raději prát než jí zase nasazovat plenu, nehledě na to, že už jí stejně nechce.
Je na ní krásně vidět, že opravdu už dozrála, protože "to" umí i zadržet.
Přesně je tady hezky z přízpěvků holek vidět, že opravdu nějaké posazování od půl roka nemá smysl, protože ano maminka vypozoruje a dá dítě na nočník, ale dítě musí dozrát k tomu si předem uvědomit, že se mu chce a uvědomit si to tak včas, aby si stihlo dojít na nočník. Popřípadě to i na chvíli zadržet a to stejně není dřív jak kolem toho druhého roku. 🙂

u2jana
30. júl 2010

fakt neviem, ako je to s tymi schodmi - natalka chodi po schodoch bez drzania a napriek tomu sa nepyta.
jej vobec nevadi, pocikana, pokakana plienka - nechapem to 😠
ani pocikane gatky 😖

zuza.m
30. júl 2010

u2jana ani mojmu to nevadilo.ešte ti nedozrela na to aby jej to vadlo alebo aby to pochopila z čoho vznikaju mokre gatky 😅 .skus ju posadzovat na nočnik zachod či bude spolupracovat a ked bude pekny čas tak ju nechaj behat holou ritkou.najlepšie niekde na zahrade na travičke aby ta nehoda nejako netrapila.ona bude pozorovat čo sa deje ked jej bude stekat ponožičkach.v tedy jej vysvetli že piška a že sa piška do nočnika.akti sedi na nočniku kludne ju tam nie na silu posadzuj.rano po obede a ak sa podari vychval.čoskoro to pochopi.
a u nas schody pasovali.ako sa naučil hore dole (jasne že dlhe schody s držanim par schodov aj bez držania )naučil sa aj pytat.

blandik.určite sa naučia aj deti ktore na nočnik posadzovane neboli a možno aj rychlejšie ako take ktorym bol nočnik nuteny.ale inak si myslim že skore zoznamenie s nočnikom nieje na škodu .v tom že už vedia čo sa tam robi akurat sa musia naučit ako to ovladat...a u nas to zanmenalo uspech v tom že sa pyta skor ako po dvoch rokoch.

u2jana
30. júl 2010

@zuza.m máme za sebou 2 tyzdne bez plienok, doma vonku - ale efekt ziaden, mokre gatky ju vobec nehnevali, a pokakane trochu.
davam ju sediet na WC - nocnik odmieta, obcas nieco spravi, obcas nie, niekedy, ked nema naladu, tak ju na WC aj poldna nedostanem.
o pytani nemoze byt ani rec
pockam este tyzden a zas ju skusim nechat bez plienky a uvidim, ci sa chyti.

zuza.m
30. júl 2010

u2jana ja osm tak to davala na nočnik cely rok kym som sa dočkala 😅 .minule leto sme boli bez plienky a len som ho posadzovala ,jasne na zimu už musel byt s plienkou aby neprechladol lebo sa pytat nevedel a tak tiež mu nevadila nehoda. ale nadalej som ho každy den na ten nočnik dala.aj ked tiež to nebolo že tam sedel nonstop.len tak par krat do dna vyskušat.zaklad je že ti tam sadne..aj ked nie vždy ale sadne.a to je velke plus pre teba.tak že volnym tempom budete určite napredovat..teras je smola že sa zase ochladilo.leto je na to idealne že ma malu vrstvu(popripade žiadnu) a hned vidiš čo sa deje...

blandik
30. júl 2010

@bustik - no dále pokračujem - druhý den občas bez plen. Myslím, že to umí zadržet, ale neřekne si. Jen nasadí výraz a když to zachytíme, tak se zeptáme (tak nějak zakýve hlavou, že ani nevím, ale jdem na nočník a stihnem to. když si toho nevšimnem, tak je loužička. Tak se mi zdá, že je to trošku brzo, jenže malý si teD¨moc nechce nechat nasazovat plenky, tak doufám, že to je nějak spojené. Osobně bych mu je ještě nechala na nějakou dobu, abych ho právě tím ptaním nepopudila. ale i tak je to supr pocit.

u2jana
30. júl 2010

@zuza.m
no to ta obdivujem, ze si to vydrzala rok,
popravde mne uz po tyzdni nehod tiekli nervy, nastastie bolo teplo, a boli sme takmer cele dni na zahrade, takze sa doma tolko tych nehod nestalo...
dufam, ze sa buduci tyzden otepli a zas nabehneme na to 🙄

zuza.m
31. júl 2010

no vydržala lebo ked bolo leto to bolo uplne v pohode každu hodinu n an očniku sa vycikal a nehoda bola tak jedna za den a potoom ako sa ochladilo mal plienku .len mi to bolo už take neprirodzene nedat ho na nočnik ked osm videla že ide kakat.a ked že on sa nejako nebranil nočnikovaniu bolo to uplne prirodzene...akurat som čakala pri mojom usili trošku skor pochopenie..ale tak nevadi.

debbie
1. aug 2010

ahojte mamičky naša mala nehovorí no pýta sa na nočník od ročiku vždy tak zatlačí ako pri kakaní.Pýta sa len kakať no neviem ako poktačovať a odnaučiť ju od plienky celkovo,poradte prosím budem rada za každu radu do ip dik

adriana174
1. aug 2010

@debbie ahoj toto robila aj moja mala teraz ma dva roky aj mesiac a zacala sa cielene pýtat až teraz od stredy cize týžden bude,nie všetky detičky to maju v hlavičke naucene ze zadržat a pustit ale každý je inak sikovný no my sme takto začinali ako tvoja mala , hlavne pokračuj a stale chval ked sa jej podari aspon prdnut u nas to velmi zaberalo až zacala sama cikat to robila od roka ale stým že pravidelne rano a vecer pred kupanim som ju tam poslala a isla sama bez nutenia a teraz už nema taky velky problem i ked velmi nerozprava staci ze povie "bebe" a utekame na nocnik samozrejme ak sa jej podari tak chvalime.zatial to funguje len cez den a do vecera kým ide spinkat to uz jej dam radsej plienku keby nahodou ale na obed uz mava plienku suchu tak to asi zacnem podporovat a bude aj na obed bez plienky pokial bude viac ako týžden bez pocikanej, ale na noc to neurychlujem chce to čas akym pije v noci je to zbytocne.dufam ze som ti pomohla. 😉

zuza.m
1. aug 2010

debbie asi ti nikto nenapiše žiadnu radu..dieta musi na to prist samo .nejako urychlit sa to neda ale postupne ak zotrvate v tom čo robite uvidiš pokroky.kludne ju možeš posadzovat na nočnik aj na pišanie.ked sa zobudi alebo po jedle a ak sa podari vypišat tak o hodinu to možeš vyskušat zase. 😉

brnka
2. aug 2010

a ako naucit chlapca cikat postojacky? nas nechce vonku ocikat ani kamen, travu, proste nic. ked od neho chcem, aby cikal postojacky, chyta zachvaty zurivosti. potom ho posadim na serblik a pekne sa vycika.....

jankapiknova
2. aug 2010

naš maly tiež cikava ako dievčatko vonku, ked ho postavim tak povie že nejde a radšej drži, ale počula som že viac chlapcov tak cikava na začiatku. Asi to necham na manželovi,nech ho vonku zoberie par krat vycikat a jednoducho nech cikaju spolu,hadam sa nauči 😉

bubelko
2. aug 2010

@brnka skus ho poslat von s muzom. nas sa to naucil tak a odvtedy uz inak nechce 😉

brnka
2. aug 2010

baby, dakujem - skusime tak. @jankapiknova, no nas nechce cikat vonku vobec - ked ho chytim, aby "kvocal" a cikal, tak sa len rehoce, ale nevycika sa..... to sa potom radsej pocika do gati 😝