Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

jankapiknova
2. aug 2010

@brnka - naš začal na kupalisku,tam sa prvy krat vycikal vonku ale ako som spominala po kvočačky 😉

terezt
3. aug 2010

Ja to tady obcas procitam a tise zavidim. Nase princatko se snazim s prestavkami ucit na nocnik uz snad pul roku a porad bez valneho uspechu. Nechci byt pesimista, ale zda se mi, ze se to tim letem jeste zhorsilo. Venku cura, kdy se mu zachce - kdy to z nej vytece. Aby sam chodil ke stromku, na to nema cas. Kdyz ho posadim na nocnik - nic - rekne mi- "tak priste"... a po chvilce je to v gatich. A to driv chodil na nocnik docela svolne (nerikam rad, ale neprotestoval) a vzdycky ze sebe neco vymackl. Ted jako by se ani nesnazil.

lara1705
3. aug 2010

tak ja mam ten isty problem, mam syna a ma skoro 2 roky a nie a nie sadnuť na nočnik. Učim ho už dobrych pol roka ale bez uspechu. ked ho tam posadim tak normalne kriči že nechce. a ked prinutim sedeť tak plače. drži sa ma jak kliešť a nič z toho. Ked len spomeniem slovo nočnik tak povie že nie. Oblečeny tam sadne ale holy nie.Tiež by som chcela radu .

lamarika
3. aug 2010

Když dám syna na nočník, tak mi z něj hnedka automaticky vztane a jde pryč. Zatím ho tam nechci nutit aby se mi pak nesekl, jen chci aby se s ním seznámil, takže ty jeho odchody zatím neřeším. Spíš co mě trápí je, že kdykoli je bez plínky a počůrá se, tak začne strašně brečet jak kdyby mu někdo ubližoval. Nikdy jsem mu za to, že se počůral nenadala, spíš naopak. Plně využívám toho když je teplo a venku mu plínku sundám. Když se vyčůrá, tak ho pochválím jak udělal pěkně AA. Jenže on místo úsměvu brečí. . . Taky vám to dělali dětI? V čem je háček?

ined77
3. aug 2010

holky, tak se musím pochlubit, že dnes poprvé se matýnek vyčurkal venku a chvilku před tím také poprvé do wc 😵 .to chtěl zkoušet po mně 😅 , tak jsem ho přidržela a fakt čurkal.venku to chtěl zase ukázat kamarádce sylvince 😵 .
mám velkou radost, protože ještě donedávna kdybych ho lákala třeba i na čokoládu, tak se venku prostě nevyčurká 😅 ☹ .asi to chce fakt čas a trpělivost a hlavně nenutit 😉 .
ovšem ráno s klidem naložil pěkný náklad do slípků 😀 .

@lara1705 🙂 ...i matýnek takhle vzdoruje...vždy ho na něco nalákám 😅 ...ale kdyby se jakoby bál,tak bych ho nenutila.zkus tam posadit třeba medvídka jakože čurká a pod. 😉 .
je to těžké, na každé dítko platí něco jiného ☹ .my také nemáme zdaleka vyhráno, jen se snažím teď v létě, protože v zimě to odplenkovávání půjde hůř 😉 . a vidím, že má davídek starší sestry..nenechal by se nalákat čurkat na wc? 🙂

miona
3. aug 2010

Holky nečetla jsem teda celé vlákno a nejsem ani žádná zkušená matka, ale mě přijde, že dokud to těm batolátkům nesecvakne v hlavince samo, tak si my matky můžeme dětičky učit co chceme a stejně na ten nočník prostě chodit nebudou 😀 . Mě pořád okolí prudilo, jaktože malýho nevysazuju a blablabla..nechápu proč bych to měla dělat, jako co mám trénovat s 15 měsíčním prckem, když pochopení "tý věci" s nočníkem je prostě nad jeho momentální možnosti?? Já si počkala teď na léto (v září mu budou 2) a s občasnýma nehodama, kdy se zapomene, protože něco zrovna koumá, je bez plen. A to ještě počítám s tím, že až přijde mimčo, tak se k nim asi vrátíme.

Lamariko, Matýsek je na nočník ještě fakt malinkej..vůbec bych to neřešila. Možná mu jen vadí, že se počůrá a je mokrý.

jankapiknova
3. aug 2010

@miona suhlasim stebou ale rozhodne by som sa k plienkam už nevracala byt tebou 😉

zuza.m
3. aug 2010

brnka aj moj vždy protestoval na cikanie vonku.jednoducho sa nevedel odreagovat tak aby to išlo.je to všetko v hlave si myslim.a tak som ho nenutila len som vyskušala pod sa vycikata ked povedal jedno nie ,zbalila som ho anehcala tak.doma som ho radčej davala na nočnik a von som mu davala plienku.u nas to bol problem čislo jeden.keby sa vie vycikat vonku už davno by nemal plienku....aj teras ked sme ako že niekde preč tak stym ma problem-musi sa mu velmi chcet aby to išlo,a tak skušam niekolko krat a pytam sa ho ukaž kde sa vycikat a davam jemu na rozhodnutie kde sa mu bude dat cikat.a vždy skončime daleko od ostatnych niekde v kriku...tak že je to jasne že je tam moc ruch na to aby sa vedel sustredit.a stači ked sa vam to podari raz už potom to bude len lepšie a lepšie.ale hlavne nenutit.pod vyskušame cikat a ke dnejde nevadi vyskušame neskor.

bustik
3. aug 2010

@miona také souhlas a přidávám se k Janke - určitě už bych plínky nedávala, klidně víckrát prala, ale ten krok zpátky bych už nedělala 😉

dera
3. aug 2010

Baby a čo mám robiť, keď mi zadržiava moč? Nechce šerblík ani wc ani trávičku... Plienku jej nedám - celé doobedie vydrží a na obed po založení plienky cikne do nej. Má panický strach zo šerblíka i wc, skúšali sme všetučko...

ivika18
3. aug 2010

@dera náš malý měl asi něco podobného, sice to nedržel tak dlouho, ale nakonec si vždycky vyřval plinku, měl taky hrůzu jak ze záchodu, tak z nočníku, o venku ani nemluvím. Vyčural se jedině ve vaně pod vodou, připadalo mi, že se bojí toho jak to poteče. Přišlo to samo teprve před 3 týdny, babičce se zázrakem (nebo k tomu sám dospěl?) podařilo, abys vypustil pár kapek na travičku, ale chtěl stejně plinku, tak jsem ho nenutila a dala mu ji a pak později se sám od sebe venku vyčural. Druhý den jsem mu plinku hned ráno už nedala a dala mu vybrat - nočník nebo wc - jiná možnost není - vybral si nočník a od té doby si říká i kadit, i přes noc je bez plinky. Takže můj závěr je nenutit, protože to stejně nemá cenu. Občas to prostě zkusit a když to nejde tak počkat. Mně teda přišlo hrozný mít tak dlouho plinky, před půl rokem jsem se tu málem hádala, že to musí jít, ale teď už vím, že to přijde samo a uspíšit to nijak nejde, jenom se tím dítě (i my) stresuje.

siska76
4. aug 2010

@lara1705 myslím, že už sa to tu písalo ale predsa...môjmu synčekovi sa tiež nepáčil nočník, tak sme kúpili tú zmenšovaciu dosku na záchod, chcel byť ako my 🙂 , a tam cikal najskôr ako dievčatko a potom si to zobral na starosť manžel...

jankapiknova
4. aug 2010

@siska76 - u nas tak isto,len ešte musime naučit jak chlapci ale to ma tiež nastarosti manžel 😉 hadam to nepotrva dlho ale hlavne že sa pyta 😉

miona
4. aug 2010

Jano, Bustiku, máte určitě pravdu..asi by to byl velký krok zpátky. Už brzo se uvidí, třeba se s mimčem prcek vyrovná lépe, než doufám 🙂

davidko7
4. aug 2010

Ahojte,chcem sa spytať...maly sa konečne naučil chodiť na nočnik,takže plienku mame iba na noc,ale...chodi cikať asi každu minutuuuuuuu 😉 Ja neviem,či sa dostatočne nevycika a stale pusti iba trošku,alebo???Stale mu prizvukujem,aby tam sedel dlhšie a počkal,kym všetko vycika,ale zatiaľ sa to nedari 😒 Už som si myslela,či nema nejaky zapal,keď tak často cika,ale nema žiadne priznaky,ani bolesti...Tak si myslim,že je to tym nedostatočnym cikaním,Mate s tym niekto skúsenosti?Ďakujem.

lara1705
5. aug 2010

@ined77 ta, na nočniku ma stale kačičku, tak ju on posadi na nočnik ale sam nie. manžel s nim chodi na zachod a ukazuje jak sa čura . Včera na zachod som si sadla s nim ja, lebo sa pytal kakať, tak som sa posunula dalej a jeho som držala bližšie, tak chviľku posedel a nič. tak som mu dala plienku a o 3 minuty sa mi pokakal do plienky. Ale aspoň povedal že chce kakať.On každeho ide posadiť na nočnik ale sam nechce.Myslim, že ked kus podrastie tak sa to nauči, lebo bude viac rozumieť a nejako to pride samo.

siska76
5. aug 2010

@jankapiknova no horšie je to, že aj dcérka chce cikať ako chlap 🙂 , hlavne vonku chce ocikať strom ako jej veľký brat 😒 , tak hádam na to príde, že to asi nepôjde...

ined77
5. aug 2010

@lara1705 🙂 ...jj, i to je pěkné, když si řekne sám. 🙂
oni to časem pochopí 😉

luppita
5. aug 2010

ja sa teraz zabavam na malom, ked sa ho opitam kde ma kako, tak ukaze na plienku, ale len ked je pokakany, ked tam nic nema tak neukaze 🙂 je to ulahcenie trosku, nemusim mu stahovat gate a kukat do plienky 😀

zuza.m
5. aug 2010

lara1705 to boli naše začiatky pytania.ked sa vypytal kakat aj sto krat kym konečne išlo.povedal kakat dala som ho nič,po chvilke kakat neišlo nič..a tak sme každu chvilku skušali až sa mu podarilo.myslim že jemu trebalo len nie tolko aby to hned vytlačil.a ked že su netrpezlive na čakanie tak išiel preč.skus ho nabuduce pustit stym že mu to neišlo nech si povie za chvilku.a tak skušajte stym že hho tam nebudeš držta dlho ked nebude hccet nemusi...

terezt
6. aug 2010

Zuza, to ja se ho taky snazim nestresovat z toho, ze se nevykakal, nebo nevycural zrovna, kdyz ho na nocnik vysadim. Ale mame pres 2 roky a porad uspechy mizive! ☹ ☹ ☹ Posadim ho a on uz vstava a rika "priste". A za chvilku je to ve slipach. Ted jsem teda ve fazi, kdy plinku davam jen na spani, ale kakani je pravidelne ve slipech 😖 a curani tak 50/50. A to si nerika, to ho musim odchytit a nalakat na "zaliti stromecku", nebo "pokropeni mravenecka". To ze sebe temer vzdycky neco vymackne, ale za malou chvilku je treba zase pocuranej. Porad jen peru a peru. 😢 😢 To, ze beha mokrej, nebo i pokadenej mu absolutne nevadi. Curani si v ramci hry neuvedomi (a necim zaujatej je porad).

dera
6. aug 2010

@terezt ahojky, neboj aj my máme cez dva roky, už som bola tak trocha na prášky... ☹ Ale malá ide do jasličiek v septembri a riaditeľka ma upokojila, že to len mamičky medzi sebou len tak porovnávajú, ale každé dieťa je iné a oni majú aj trojročné ktoré len teraz začalo pýtať cikať. Môj syn mal 11 mesiacov a nevedela som čo je plienka.
Chcem len pozdraviť všetky maminky, ktoré sa trápia tak ako napríklad my dve, že chceme detičky naučiť na wc, či nočník a nejde to akosi... raz to príde a budeme sa na to pozerať z inej stránky. Celý život predsa nebudú v plienkach 😀 Každá máme výnimočné dieťatko a nemyslím si že je menej šikovné ako to čo už plienočku nemá. My ich raz dobehneme a v inom zasa predbehneme 🙂

zuza.m
6. aug 2010

dera pekne si to napisala raz sa to aj tak naučia 😉 .
terezt podla mna sa to skor či neskor aj tak nauči.už to maš pokrok že apson z času na čas pokropi mravčeka.ved su deti ako moj čo mal blok a vonku mu to proste neišlo.inak ja osm s tym dost stresovala .každy sa ma stale vypytoval ešte ma plienky??to vo vašom veku ste už davno nemali,to je všetko od lenivosti matky a podobne...a ja osm sa stym osobne velmi trapila.preto že všetka moja snaha bola marna aj ked som nebola leniva a na ten nočnik som ho aj sto krat posadila a aj tak nebol vysledok...teras vysledok mame a rovesnici su stale s plienkou tak to tak hreje pod srdiečkom ale velmi by som bola zvedava že keby osm nebola taka zotrvačna či by sa to aj tak naučil v takom istom veku ....no to sa už nedozviem...

vodnarky
6. aug 2010

ahojte..
jak si tu citam vase prispevky,tak vam mozem povedat,ze ma to troska ukludnuje..my sme zacali skusat asi ked mala rok a pol..uz od zaciatku sa jej to nepacilo.. 😠 ..a teraz ,skoro po roku,namiesto toho aby boli nejake pokroky,tak je to este horsie.. 😖 ..robi mi strasne sceny,ked jej dam plienku dole..az take,ze sa od nervou uplne pocura..bojim sa,ze jej tym vyrabam iba stresy..uz som tu spominala,ze mame tu na prazdninach sestrinu dceru,ktora ma 4 roky a uz chodi normalne na zachod..mysleli sme si,ze ked ju uvidi,ze to bude lepsie,ze nieco od nej odkuka..ale vobec nic.. ☹ ..skusali sme uz vselico..stale si opakujem,snad ked bude mat 3,to uz bude chapat inak a mozno to pride zo dna na den..ale co ked nie??? 😅 ..je strasne tvrdohlava..zacinam byt uz s toho ozaj zufala.. ☹ ..
ak to pojde takto dalej aj po tych 3 rokoch,mam navstivit nejakeho odbornika??a kdo sa tym vobec zaobera??

dera
6. aug 2010

@vodnarky
@zuza.m Všetky čo tento problém nemajú a nepoznajú čo je to keď dieťa dostane hysák zo šerbla či wc-ka, si myslia, že sme pohodlné a lenivé. No houby!!! Chcela by som každú vidieť ako by znášala ten výstup, strach v očiach svojej ratolesti a plač iba z toho že, sú deti ktoré to pochopia skôr a my ich trápime lebo však naše je staršie a malo by tomu rozumieť, niečim čo oni ešte nechápu.
V poradniach pri ročných preventívkach - to znamená 2 roky- 3 roky atď , pri meraní, vážení, aspoň u nás sa lekár pýta aj na toto. On by mal určiť či je to psychologického rázu, alebo podľa moču, sona či je problém fyziologický. Ale nemyslím si, a nemali by sme takto uvažovať. Do troch rokov si hodíme rubriku večerný veget a budeme sa baviť ako to zvládame po materskej v práci, čo sme jedli a či sme vôbec stihli 😀 😀 😀 .Budú to vedieť , nebojte sa. Zo dňa na deň, z minúty na minútu sa narodili a boli tu, tak aj tento moment - CHCEM CIKAŤ príde taktiež. Až budeme táááák prekvapkané - prekvapené 😉 A papáte sami? My ani to nechceme, vieme ale mama to vie asi lepšie 😠

fem
6. aug 2010

@vodnarky
ja by som ju nechala tak na isty cas...urcite...moze mat z toho traumu...tieto veci su velmi citlive...ak nechce daj jej cas...kym bude tomu rozumiet, ak ti to nejako nesuri...hlavne velmi pozvolna a nejako zaujat na zaciatku si to spojit s nejakou super cinnostou co ma rada....alebo tak nejako
podla mna su 2 moznosti ucenia, skor od tych cca 9 mesiacov, ale to si naozaj dieta zvykne a berie to ako prirodzene, ale tiez, ked tam chodi naozaj pravidelne, nielen raz za cas... ale tiez moze mat obdobie vzdoru na nocnik
alebo neskor okolo tych 3 rokov..je len na maminke kedy sa rozhodne...obe alternativy su v pohode...tak sa netrap

vodnarky
6. aug 2010

@dera
veru,mas uplnu pravdu..a dakujem za povzbudive slova..dobre mi padli.. 🙂
dam jej cas... 😵
inak papame sami vsetko okrem polievky..uz skusa,ale to jej este moc nejde.. 😉 ..ale tiez niekedy mi povie: maminka,daj mi ty plosim.. 😀 ..

vodnarky
6. aug 2010

@fem
dakujem..urcite tak aj urobim.. 🙂

dera
6. aug 2010

My sme na nočníku od siedmych mesiacov, malá je narodená o tri mesiace skorej... Tak asi jej to prirodzené nepripadá. Ale odpoveď prečo asi nedostanem.

blandik
6. aug 2010

náš nechtěl na nočník vůbec, taky jsem dumala, jestli nemá nějaký blok, protože jsme to zkoušeli kolem 15M a to ho chvilku bavilo a pak zastávkoval, tak jsme toho nechali. Od té doby o nočníku slyšet nechtěl. Teď je to asi měsíc - nechce si nechat nasadit plenku, nehod je plno. Občas vyjde ten nočník. Pokrok je asi takový, že už nevolá táta, když potřebuje čůrat, ale volá lulu a čůrá - takže zatím si v podstatě neřekne, takže když ho nepozorujeme, tak se vyčůrá na zem... v podstatě bych ho nejraději nechala ještě s plenkou, protože na odložení ještě není asi zralý, ale to jeho vytrvalé odmítání pleny po ránu - si říkám, že nejspíš ví, co dělá. Když už pak plenku má, tak čůrání nesděluje.