Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

hancazivocich
29. sep 2010

ahojky, pořád jsme sbírala odvahu se tady zeptet... Máme holčičku, které budou v lednu dva, je velmi, velmi živá 😅 😅 Ale... Sice krásně mluví, co potřebuje, tak si řekne nebo nějak ukáže, chodí, lítá, ale... Po roce na nočníku spolupracovala, bavilo ji to, ale já jsem nechtěla nic hrotit, tak když se sekla - kolem 18měsíců a nočník začala odmítat, utíkat, dělat scény, tak jsem si řekla, že prostě nebudu lámat hůl. Máma na mě opakovaně útočí a nadává, že holka vypadá jako blb.c, protože vypadá starší - že nosí pořád plíny a já že jsem se na to přes léto vy..... - jako že jsme netrénovaly!!! Myslíte, že to dítě k tomu musí fakt dospět? Že si v určitým věku uvědomí, že ..... Jinak klidně chodí čůrat se mnou, hlásí, že jde maminka čůrat, ale sama - sotva si sedne, tak vyskakuje, říká nic, otočí nočník a letí pryč... Maximálně do něj hodí medvěda, řekne mu, ať se vyčůrá, pak ho zvedne, řekne že nic, čapne ho, řekne pínu a vesele letí i s medvědem pryč 😅 😅
Minulý týden jsem ji přebalovala - měla tam ,,nálož", ale musela jsem akutně odběhnout na wc já, přišla mi říct, že... Čůrání ..kuchyni... No a bylo to tam

hancazivocich
29. sep 2010

sprchování studenou vodou? Z toho bych měla trauma i já - vždyť by pak měly šoky i z obyčejnýho koupání, ne? 😕 😲

shaula
29. sep 2010

Dítě bych v noci nebudila - to mu taky můžete vypěstovat takovýto zlozvyk, že se bude pravidelně budit. Prostě jednou do toho stádia dospěje samo, že bude čůrat až ráno. A až bude několik nocí po sobě plínka ráno suchá, zkusit bez ní 😉

@hancazivocich - podle mě to odezní. U nás takhle vypadaly začátky, kluci se nedali na nočník ani zlomit. Teď na něm večer sedí schválně, aby nemuseli jít spinkat 😀
Nutit ji k tomu nemá smysl, akorát u ní vypěstuješ odpor. Já tohle poslouchám od své přechytřelé bezdětné starší sestry - že musím být důsledná, nemám být líná, mám je nechat sedět, dokud něco nevyrobí... Ale já mám na tohle prostě jiný názor, už jsme se kvůli tomu několikrát chytly ☹ Raději budu ještě chvíli přebalovat, ale budu v klidu já i děti, než mít trauma z nočníku 😉 Tak hodně štěstí!

sussanah
29. sep 2010

@blanblan ja bych taky v noci nebudila. Sleduju to na nasem malem. My teda jeste kojime (coz vy uz asi nee 😀 a curat ho davat, jen kdyz se zacne budit sam nebo se proste vrti a nemuze znovu zaspat. Jinak ho nechavam byt a sledju na nem, jak se lepsi a lepsi. Proste musi k tomu dospet sam 😉

antdem
30. sep 2010

shaula-plne s Tebou súhlasím. Máš svoj názor, svoje deti....Najlepšie názory majú bezdetné osoby 😒 . A Tvoji chlapci by Ti aj tak na nočníku neposedeli, veď vedia behať. Ak sa im nechce vstanú a odídu. Nám sa až včera podarilo sadnúť a vypišať na záchod. Cez deň sa to zopakovalo 5 x, ale mali sme 2x nehodu-na koberec a aj plienku sme museli mať, išli sme von na nákup. Ale dôležité je, že si to začína sama uvedomovať. Aj Vám sa to podarí. Mám aj staršiu dcérku, tá už dávno sedela na záchode, ale každé dieťatko je iné......a ja som pri obidvoch robila rovnaké postupy. Všetko je to o osobnosti dieťatka....Držím palce.

blanblan
30. sep 2010

ahojte, pridavam sa do klubu zufalych mamiciek ktorym sa deti znova zacali pocikavat 😖 za posledny tyzden sa mi pocikala kazdy den, aj dva krat niekedy, ale to asi len treba nejak preckat...najhorsie je ze u nej nastala uplna zmena spravania a to urcite spolu suvisi s tym cikanim, po hodine s nou mi tecu nervy a na konci dna som uplne hotova, oddychnut si chodim do roboty a nie opacne 😖 Myslim ze sa jaksi zacala bat toho ze ju opustim alebo co, lebo ked som doma a odnesiem ju do skolky a pridem na obed po nu je to relativne OK, ale ked ju nesie do skolky nanny a ide pre nu, tak ked pridem domov neustale vyzaduje moju pozornost, nenecha ma ani len prezliect sa a je schopna revat ako blazon aj hodinu, len aby uputala moju pozornost a to predtym take kludnucke dieta bolo, uplne ju nepoznavam.Dufam ze toto obdobie nebude dlho trvat, pomoooooc

1980mat
9. okt 2010

Ahojky,

tak jsem náš problém konzultovala s pediatričkou. Řekla mi, když je synovi dva a čtvrt, už by měl pomalu být přes den bez plínky a že to máme zkusit nejprve šetrnějšími metodami jako např. nalákat ho na čokoládu, na pohádku apod., chválit ho i za obyčejné dosednutí na záchod či nočník, když půjde dobrovolně. Taky mi poradila, abych synovi doma přestala dávat přes den plenky, že třeba, když se počůrá nebo pokaká, bude si více uvědomovat, co se stalo a proč by měl chodit na záchod. Pokud by vlídný postup nepomohl, byla by doktorka už důraznější a i třeba tu studenou sprchu by zkusila. Ale nechává to samozřejmě na mě. Tak jsme zkusili tři dny bez plenek. Výsledek je takový, že syn už alespoň neodmítá záchod a chodí si na něj dobrovolně sednout a tam zkoušíme vykonat potřebu. Doma se nám sice stala spousta nehod včetně toho, že jsem včera chodila po obýváku a sbírala asi dvacet bobků, které syn vytrousil z nohavice, ale vidím alespoň nějakou pozivitivní změnu. Syn si chodí říkat, že chce na záchod a dobrovolně si na něj sedne. Jen ne a ne se do něj vykakat či vyčůrat. Jako by měl v sobě nějaký blok. Dělá že tlačí, ale nic tam nevytlačí a tak jdeme po pár minutách pryč a on se mi vykaká v obýváku a přijde oznámit, že mu spadnul bobek z nohavice nebo že se počůral. Přitom moc dobře ví, že se potřeba vykonává na záchodě. No budeme ještě dále trénovat bez plenek, třeba se v něm po čase něco zlomí a bude u nás úspěch.

smajlik
9. okt 2010

@hancazivocich : hani popsala jsi úplně přesně naši situaci !!!! Nejdřív se na nočník nedala posadit neboli "zlomit" a teď už si teda sedne, ale okamžitě zvedne, prohlásí - není čí, nevadí 😎 a odchází. Se mnou na záchod chodí, říká mi že dělám čí, kdokoli u nás jde do koupelny a zavře se tak Simča hlídkuje za dveřma a povzbuzuje 😀 . Jinak cpe nočník panenkám , dokonce i houpacímu koníčkovi, dá mu nočník, řekne ee, utře mu zadek vlhčeným ubrouskem a opět prohlásí - nevadí 😎 . Ale jakmile jí sundám plenku, tak přestává cokoli vytvářet, vydrží i tři hodiny, prostě se nevyčůrá ani na ten koberec abych jí mohla odchytit v polovině 😀. A když už se jí moc chce začne křičet že jí bolí pipinka nebo prdelka a že chce plínu ... zkouším vždy 3-4 dny a ten poslední den už před nočníkem utíká a nesedne si. Tak to zase na chvíli odložím a za čas znova zkusím ... tak hodně štěstí 🙂

babulina
10. okt 2010

@smajlik -podobny scenar prebiehal u nas, az dva tyzdne dozadu na moju standardnu otazoku plienka alebo nohavicky, povedala prvykrat od seba nohavicky, dva dni sa pocikavala vsade kde sa dalo a na treti na to prisla ze treba aj pockat na tom nocnicku a co treba urobit sa spravi, odvtedy akokeby utlo a plienky sme odlozili uplne ani v noci nemame a dufam, ze natrvalo, je to vlastne asi treti pokus na oducanie od plienok len s tym rozdielom ze tentokrat prisla sama od seba, takze nestastnym maminkam prajem pevne nervy ale verte ono to raz pride, aj ked som si povodne myslela ze u nas to bude niekedy tesne pred maturitou 😀

lusi80
12. okt 2010

1980mat
tak já bych se vůbec nevzrušovala nad tím kolik má let,náš malej je teda bez plinek už dlouho,ale ze začátku si na nočník taky nesedl,neudělal nic,jenom jsem mu dala gatě a už to tam bylo,myslím si že je fakt pravda že dítě musí vyzrát,ono se mu to spojí,kam se co dělá a potom to půjde ráz na ráz.Každé dítě je jiné,se starším problém nebyl,mladší je jinej,flegmatik a nic si z toho nedělal 😉 Je fakt,že obdivuju maminky kterym děti chodily na nočník v roce a půl,sice nechápu jak sami a dobrovolně,ale proč je dělat zbytečně starší,pokud to teda sami navyžadujou.Tak jak se každé dítě naučí chodit samo naučí se i na nočník 🙂
Ale na co jsem se chtěla spíš zeptat,jestli je tady nějaká maminka,která má dítko více jak půl rok bez plen,a jestli se mu stane někde ještě nehoda,nám zrovna dneska,malej je pohodlenej,venku zavolá čurat,a než si stahne gatě,spíše než k němu někdo přiběhne tak je to v gatích ☹ ☹ prostě jakmile je víc oblečenej tak čeká až ho někdo vysleče,sám si je nestahne,nebo spíš někdy hoooodně pomalu.Tchyně mi říká že je ještě malej,že se to stane,ale mě to vždycky štve 😒 😒 když vím že se to stát nemusí.Byl totiž s tchyní,a ona se ho sice pořád ptala jestli nechce čurat,on že ne,samo,ale ona si potom neuvědomila že dlouho nečůral a nedala ho automaticky 😠 😠 a potom už bylo pozdě

sussanah
12. okt 2010

Ahoj, mam dotaz. Kdyz jste detem zacaly utirat zadek klasickym toaletakem, stavalo se vam, ze by meli ten zadek zarudly? Ja nedavno prave zacala, a vysledek po jednom dni byl uplne rudy zadek. Tak nevim, jestli je maly nejaka citlivka nebo je to normalni a mimco si proste musi zvyknout 😅 My jsme do ted vzdy umyvali pod vodou a utreli do plinky.

katka1191
13. okt 2010

pridám moju skúsenosť : malý nechcel ani vidieť nočník tiež. Najprv áno, ale potom sekol. Mal 1 rok a pol a bolo leto. Ja som sa nahnevala a nútila som ho vycikať sa vonku na trávu. 30 minút som ho držala na rukách a dávala som ho cikať ako dievčatko. Všetky mamičky sa mi smiali. Vycikal sa a potom už plienky nechcel. Všetci mu začali totiž tlieskať a chváliť ho. Dokonca mu jedno dievčatko požičalo hračku za to že sa vycikal. Môj syn je povaha taká, že je lenivý a musím ho dovšetkého donútiť násilím. Potom zistí že je to super a je rád. Tak to je naša skúsenosť. 😉

katka1191
13. okt 2010

@sussanah malá má strašne citlivú pleť. Ja mám s tým tiež problém, tak používa vlhké utierky keď som mimo domu. ☹

sussanah
14. okt 2010

@katka1191 no vlhcene ubrousky pouzivam jen v tech nejakutnejsich pripadech, potom ma taky rudy zadek. No asi to bude holt citlivka. Diky 🙂

corinno
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katka1191
15. okt 2010

malá keď začne červenať tak siaham po imazol paste, ale tej zelenej. Je super, len sa nemôže používať viac ako 7 dní. To nám rýchlo zaberá. Malá má raz do mesiaca úplne vyštípanú riťku. Fakt strašne ☹ . Jedine Imazol pomôže. A to som vyskúšala všetko ☹
Ozaj vlhčené utierky môže iba značku tesco. Vyskúšala som rôzne, všetky boli na nič.

marmazel
16. okt 2010

Ahojky, já už fakt nevím jak dál, vždycky sem malý jen vynadala, ale přez zadek sem jí nedávala, ale mám pocit, že takhle to nejde, na nočník trénujeme pomalu rok, pořád je to jak ná váhách, jednou dole jednou nahoře, ale přece jí ve 2,5 letech nedám zpátky plenku? a budu čekat. a ona jí občas sama ani nechce, tak pořád převlékám. ona vydrží suchá hodinu, i přez 2 , když málo pije, ale je fakt že ona pije hodně tak i hodně čůrá, jenže si dycky cvrnkne a až pak de na nočník a v mokrým jí nechávat nechci, je fakt že ona taky nechce být v mokrým a běží si pro suchý kalhotky, takže převlíkáme. dneska už sem to nevydržela a dostala 2x na zadek, ale pak je mi to líto, říkám si že to přece musí přijít, ale to mám bez řečí jí převlíct a nechat to být? Nebo jak to řešíte vy , když se počůrá, ona si cvrnkne, někdy víc, někdy mín a pak se dočůrá do nočníku. táta mi tu pořád říká, že by měa dostat přez zadek že si to zapamatuje, ale to jí mám mlátit od rána do večera?

andyalukasek2008
16. okt 2010

Mám stejně starého chlapečka jako Ty Marmazel a můžu říci, že KONEČNĚ i on chodí druhý týden na nočník - předtím měl odpor a nesedl na něj. To musí přijít samo, nehoda se stane, to je hned, ale ví, co má dělat. Ven plínu nosí, na noc také. Mám strach, že by jej venku střeplo a počůral se a jelikož už není nejtepleji, bojím se nemoci.
Rozhodně je podle mne totální nesmysl dát za to dítěti přes zadek! Za co? Každý je individuál a ovládá to v jiném věku. svěrače nemusí být na to připravené. My jsme spíše přestali kolem toho mluvit, začali brát to jako samozřejmost, jen mu to občas připomeneme, kam se chodí čůrat a docela to funguje.
Páč (a nikdo mi nebude tvrdit, že malé děti nechápou a nerozumějí) i naše babičky radily o 106, porovnávaly, jak kdo z rodiny to už dávno uměl a podobné nesmysly ☹ a můžu napsat, že Lukin měl z toho nakonec pěknej psychickej blok, nemohl se vyčůrat, seděl tam i hodinu na nočníku, ten si nosil do sprchového koutu a chtěl tam být sám 🙄 🙄 úplně hotový a nešťastný... Dávali jsme ho týden vysvětlováním, že to nevadí, že to nejde, dokupy a babičky jsem v tu chvíli nenáviděla... Dítko na to prostě dle mne přijde samo ze dne na den, aspoň u nás to tak bylo, ale zajisté asi přispělo i to, vidět u nás stejně staré nebo starší děti ne návštěvě čůrat a na plavání také do nočníku...
Buď trpělivá a hlavně dcerku za to opravdu nebij...

marmazel
17. okt 2010

to ona se vyčůrá když jí posadím, ale fakt za ní musím každou hodinu přijít ať se vyčůrá, stále čekám na to až jí nebudu muset hlídat. ale dík za utěchu 🙂

konja
17. okt 2010

@marmazel mám stejně starou holčiku a je to u nás to samé. Někdy si na nočník běží sama i se sama vykaká a pak celé rodině musí jít ukázat jakého udělala bobka 😀 a podruhé se v klidu počůrá, stojí v tom a s úsměvem poví ee 🙄 Musí se na to hlavně v klidu, neboj, večně to trvat nebude 😉 Syn také dlouho nechtěl na nočník, ten na rozdíl od dcery na něj nechodil ani sám, absolutně to bojkotoval a pak to přišlo úplně samo 😉 Ve třech letech šel do školky suchý a bez problémů. Chce to vydržet, ikdyž chápu, že občas je to o nerva, když se musí děcko x krát za den převléci, znám to 😒 Ale rozhodně za to malou neplácej, oni to většinou nedělají naschvál, prostě jen ještě nedokáží tak přesně odhadnout, že potřebují. Určitě to bude dobré 😉 A hlavně si nic nedělej z chytrých řečí babiček, dědečků, tatínku, kamarádek atd. Každé děcko je jiné a hlavně KAŽDÉ se to naučí 😉

ined77
17. okt 2010

@marmazel ..ahojky 🙂 ..taky myslím, že dát na zadek nic nevyřeší..asi si prostě trošku cvrkne, než si uvědomí, že se jí chce 😉 .
je to jak to píšou holky..prostě jedno dítko to ''pochopí'¨během pár dnů a druhému to trvá déle.
my cvičíme bez plenek celé léto, matýnek sice vydrží nečurkat dlouho, takže nehod je poslední dobou opravdu málo, ale zase si sám neřekne...resp.řekne, ale pozdě 😅 .
já to komentuju se slovy, že se nic neděje, ale že musí zavolat dřív než chce čurkat..převléknu a hotovo 😉 .
taky jsme měli dny, kdy měl nehod i 5...prala jsem a prala a jen co dostal suché slípky měl je za 3 minuty mokré a přitom na nočníku seděl před tím třeba 5 minut 😝 ...s tím myslím nic neuděláš a dát za to na prcku může celou záležitost jen zhoršit 😒 .
u nás se to ještě ke všemu míchá i se vzdorem, takže na čurkání musím lákat a vymýšlet ptákoviny 😅 .
držím palečky a hlavně klid..malá si k tomu určitě dojde během krátké doby sama 🙂 .

marmazel
17. okt 2010

holky moc díky, uklidnili ste mě, možná když jí v klidu převleču, řeknu že příště to vyjde, pochopí, že s ní soucítím a bude to možná lepší, než když jí tady dávám kázání o tom kam se čůrá a kam čůrala ona atd. 🙂

erika2
21. okt 2010

Ahoj, já bych ucvrkávání řešila látkovými tréninkovými kalhotkami ( jedna paní tady je šije i na zakázku, jsou moc krásné), nepomůže to, aby si malá vzpomněla dřív, ale mokro bude jen v kalhotkách a tepláky budou suché 🙂

lucikacka
21. okt 2010

ahojky maminky, už jsem měla strach, že ten můj prďola je jediný, který neumí na nočník ještě ve dvou letech, ale vidím, že je to běžné. To jsem si oddychla. Nočník i dětské prkýnko na záchod absolutně sabotuje a nedá se posadit za žádnou cenu. Jednou se teda do záchodu vyčůral, ale to u něho seděla si půl hodiny babička s knížkou a prohlíželi si obrázky. Od té doby tam neseděl a nechce už ani s knížkou, tak nevím co si mám o tom myslet. Když se ho někdo zeptá (což je dost často, hlavně rodinní příslušníci jako např. prababička, teta apod.) jestli chodí na nočník tak řekne "neceš" (nechci) a s dotyčným tazatelem se pak nebaví a je na něho uražený. Takže asi tak. Zatím čekám kdy teda zmoudří. 🙂

jarunka111
21. okt 2010

Netreba to siliť a už vôbec netreba s nácvikom začínať nejak zavčasu. Minimálne do roka to môže byť milé, ale potom sa to obráti proti nám. Tiež som to skúšala, ale po troch utešených sedeniach nastala panika pri pohľade na nočník. Nechala som to tak a vrátili sme sa k tomu nedávno (má 15mes.) Ale keď nechce, netlačím na to. Občas si vezmeme detský kýblik, posadíme tam macka a cikáme spolu. to sa mu páči a nesústredí sa na to, že "musí" sedieť na nočníku. Každé dieťa sa to naučí, len treba trpezlivosť a nerobiť z toho vedu. Aj moja svokra má poznámky, kedy sa už bude pýtať cikať, ale nech si každý hovorí, čo chce. Ja, aj každá maminka, určite robí to najlepšie pre svoje deti. A tak je to v poriadku. Veľa úspechov 😉

keba
22. okt 2010

marmazel ahojky.tak koukám že jsem narazila na spřízněnou duši...... 😉 u nás je to stou naší Nelinkou úplně stejné jak tu popisuješ takže své problémy vlatně už ani psát nemusím!!!!!!!!!!!!!! 😀
Takyse už opravdu musímdržet aby malá nedostala přes zadek,ale myslím že to asi aninepomůže!Zkoušela jsme domlouvat ,prosit,vysvětlovat ale nic nezabírá!Prostě jak se já zapomenu jí cocca45min.posazovat tak to má v kalhotkách bud ucvrklé nebo i více......
Sama si na ten nočník nedojde,spomene si až když už je pozdě.....
V našem okolí jsme jediný s plínou....doma jsem tedy bez ale když někam jedeme autem dávám tréninkové kalhotky a na noc klasickou pemprsku.Nocity teda v žádném přípaně neřešíme,budeme vděčný za úspěch přes den kterého se stále ne a ne dočkat! 😖

marmazel
22. okt 2010

keba: tak mi napadá jestli to nebude jménem 🙂 dneska sem to zas nezvládla, 2 dny sem jí říkala, že se to stává a příště to vyjde na nočník a brala to v kladu, ale dnes sem zas vypěnila, sem pak nervní, podrážděná, pak si to vyčítám, pač je mi to líto a vým že to není dobrý postup tak jí to prostě vysvětlím, že sem už přetažená a že bych jí ráda pomohlas ale nevím jak. Teď si svlíkloa opět počůraný kalhotky a punčochy a rozložila to tu, že to usuší a vzala si plenu. fakt nevím. pořád tu chodí, že je malá a když se má svlíct před čůráním tak neumí, je malá, přitom vím , že to umí. já fakt nevím. a kolik toho tvoje malá vypije? my jen ve šťávě za den ten litr dáme. je schopná vypít 250 ml na ex.a pak chodí fakt co půl hodiny čůrat, ale když tolik nepije vydrží 2 hodiny suchá.

janka_pn
22. okt 2010

pred casom som pisala, ze u nas nocnik ani zachod absolutne nehrozi, jeduje sa len co ich vidi a zazrak sa stal zo dna na den 😵 pochpila a pyta sa uz cca tyzden! na spanky, aj na von plienku davam a kakanie este do nocnka neovlada, ale pochopila to!!! sa tesim a drzim paste aj vam, ono to pride, coskoro 😉 . u nas to bolo tak so spanim, chodenim a teraz s nocnikom, vsetko strasne dlho nie a potom zo dna na den 😎

keba
22. okt 2010

@marmazel Tak Nelča taky hodně pije,se jí proto snažím vysazovat cca co půl hodky....aleono se to fakt kolikrát nedá,prostě zapomenu když vařím nebo něco dělám.... 😒 to ona až je mokrá takjde a dočůrá zbytek do nočníku!Vysleče se a říká mami zase Nelinka čůrala do kalhotek!Skoušelaj sem kde co i lákat na cukroví nebo že jí koupím hračku ale bez výsledků.....dnes jsmeměli nehodu tuším 3 krát za den...a to jsem se jí snažilahlídat. ☹ Muselajsem nakoupit ted do zásoby tepláky,kalhotky a punčošky,ted přes tu zimu to holt i hůř to prádlo schne,v létě to bylaparádička to jsem přečváchla a na balkoně to bylo raz dva suché....jsem si bláhově myslela že to do konce léta zvládnem a budeme suchý,no a už je pomalu zima na krku a my pořád nic 😝
Tak drřím i tobě s Nelinkou pěstičky at se vám daří být v suchý.......pokud bys měla nějaký pokrok nebo třeba fígl jak nad těma našema holkama vyzrát písni...

evabb35
22. okt 2010

My sme nosili plienky vyše dvoch rokov. Tiež som si lámala hlavu, že kde robím chybu .... lebo tiež boli také náhody, kedy som sa vytešovala, že sa darí, potom sa nedarilo akosi zase....tam asi naozaj záleží len od dozrievania nervového systému, lebo potom zo dňa na deň ostalo dieťa bez plienok. Samé od seba. Po tom trápení to bolo pre mňa niečo ako zázrak. Proste prišiel ten deň, kedy sme už plienky nepotrebovali. Ale ja som napr. plienky na noc nechala a potom som zistila, že tie plienky sú ráno suché. A bolo. A odvtedy sa mi už nepocikávalo v noci. Taký zlom nastal. Žiadne odvykanie od plienok sme netrénovali. Zistila som, že tréning - to je len škoda času a námahy a radšej ten čas a energiu využijem inak, efektívnejšie.