Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

martinaema
16. aug 2008

My sme zoznamovanie s nočníkom začali asi v 13mes., ale totál bezúspešnš, neobsedela tam ani 2s. Tak sme ho odložili a skúšali opäť po týždni-dvoch. Dlho sa nič nedarilo, až som to chcela vzdať, ale v tých horúčavách, čo boli v poslednej dobe sa malá jedovala na plienky, tak som ju nechala behať nahú a sledovala som ako často ciká. A asi po 2 dňoch som ju začala dávať v jej intervaloch na nočník a podarilo sa. 😵
Inak ked som sa rozhodla, že jej nebudem dávať cez deň plienky, Tak som urobila jednu chybu - cestovali sme do BA obehať nejaké obchody , tak som jej dala plienku. DO 2 hod. bola popišaná skoro až po uši. Vtedy som sa rozhodla - a myslím, že správne- žiadna plienka cez deň.Aj sme sa s mužom povadili, lebo že opišká celý byt, ale ved on to neutiera, no nie? 😉

sasenka
17. aug 2008

martinaema správne, ked plienky nie tak nie, inak dieťa len zmätieš 😉

my sme tiež taku hlúposť urobili, mala sa krásne pýtala aj kakať a na dovolenke na pláži nebolo blízko WC, tak sme jej dali plienku, že to potom zbalíme do koša, no a potom 2 mesiace ked šla kakať hned pýtala plienku a na nočník nechcela ísť ☹ Tak sme si zbytočnú robotu narobili kvoli 1 razu, obrovský krok späť ☹ ☹ ☹

mimakro
17. aug 2008

Tak presne toto robí aj Hanka. Akonáhle som jej na von dala plienku, s kľudom cikala do nej. Takže žiadne plienky na deň. Ale vonku ju musím stále núkať, mať na očiach. A vôbec nie je pravda, že sa deti s látkovými plienkami pýtajú skôr. Môj švagor mal plienky viac ako 2 roky. To bolo pred 28 rokmi. Vtedy sa používali klasické štvorcové bavlnené. Môj názor je, že dieťa musí na to dospieť. Je pravdou, že veľa sa dá naučiť. Ale dieťa musí byť na toto učenie vnímavé. Pokiaľ ho to nezaujíma, alebo odmieta spolupracovať, tak sa môže rodič aj na hlavu postaviť. Sú deti šikovnejšie, iné zase menej. S tým sa treba zmieriť. Aj keď je to dosť ťažké, keď každý to svoje vychvaľuje, že čo už dokáže a tak. Potom si to mamičky, ktorých detičky nie sú až také vyspelé, prečítajú a sú potom z toho frustrované.

sasenka
17. aug 2008

ja by som ani nepovedala, že deti, čo sa neskor pýtajú, suu menej šikovné, to vobec nie je vec inteligencie... proste to necítia, alebo su aj take čo na to "nemajú čas" stale v pohybe. Moja dcerka nikdy neposedela, ani na nočníku nemala čas sedieť, ani knižky sme nečítali, v škole problemy s koncentráciou ... a pri opsychotestoch vyšlo že je dokonca nadpriemerne inteligentná, lenže neposeda, čo sa navyše rada predvádza.

Ak sa dieťa neskor pýta, možno vie zasa iné veci. Zaklad je neporovnávať! Ale hladať sposob, ako to učenie mojmu dieťatku ulahčím. Na niektoré možno platí vysvetlovanie, na niektoré to, že ho necháme behať nahé a zrazu mu niečo stečie po nohách, niektoré potrebuje vychváliť po úspechu, ine možno potrebuje na to súkromie .... ved si poznáte svoje deti najlepšie.
Možno treba začať s nácvikom bez stresu, nájsť si na to čas, zbytočne v tom čase nechodiť niekam na návštevy, ani daleko od domu. Rátať treba s nehodami, a to nielen v začiatkoch, ale ešte aj pár mesiacov sa to stane. Nam sa dcerka napr. pocikala ešte ako 6-ročná do postele ( ale nebolo to nejaké zo stresu alebo čo, proste bola len trocha nachladnutá).

michalag
18. aug 2008

Ahojte 🙂 ,
Tak my zaciname zase odznova 😅 ☹ . Maly sa krasne pytal na nocnik aj ked sa hral, kupal sa a aj vonku povedal ale ani za svet nevycikal. Zrazu nastal zlom asi pred 1,5 mesiacom a prestal sa pytat, hoci povie kaka, ale uz je pocikany a vobec mu nevadi ze je v mokrom 😅 .

Nemate s tym niektora skusenost ako znova dieta "donutit" aby cikal a pytal sa ako predtym???

riusik
18. aug 2008

michalag, jooooj, to mi ani nevrav, ze take nieco sa moze stat aj u takych "velkych" chlapov 😠 ja som myslela, ze uz sme "za vodou". skusenost teda s tym nemame, ale snazila by som sa mu to pekne vysvetlovat, oni uz su velki, vedia pochopit, co im vravime... ja som tomaska veru aj troska "vydierala". ako napr. "ked sa vycikas, tak ti dam hrozno..." a pod. mozno sa to nema, ale zabralo to... a davala som mu moznost vyberu - bud nocnik alebo wc. prajem skore vyriesenie problemu 😵

michalag
18. aug 2008

riusik, ja som si tiez myslela ze uz bude lepsie a az sa dospejeme aj k spinkaniu bez plienok, ale.... tak s vydieranim to je aj u nas hoci to asi nie je spravne ale co clovek nespravi koli dietatu.
Ale dnes sme sa dohodli ze malemu kupime nalepky a vzdy ked sa pekne vycika, vykaka tak mu na ladnicku nalepime jednu z nich ktoru si vyberie, tak som naozaj velmi zvedava 😅

riusik
19. aug 2008

michalag, ano s tymi nalepkami som to uz viackrat citala, snad to pomoze. drzim palce 😵 a daj vediet ako postupujete.

michalag
19. aug 2008

riusik, dakujeme, hadam to zabere a bude ako predtym 🙂

sasenka
19. aug 2008

No s tým pýtaním to je fakt niekedy 1 krok vpred, 2 kroky vzad.
kamoškin syn ide o 2 týždne do školky, ma 3r a 2m a už týžden sa zasa pocikáva 😲 Teraz nevie, či dať či nie, ja som jej vravela, nech ho dá, možno v kolektíve uvidí akos a ine deti pýtajú a bude sa aj on pekne. Poznam vela detí čo sa začali takto zrazu pýtať v školke.

zany
19. aug 2008

Ahoj holky,

my nemáme problémy s chozením na nočník, to jsme zvládli skvěle, doma chodí bez plenky, sám si řekne kdy chce čůrat, takže se nemusím ptát. Ale problém je venku. Když mu dám natahovací plenku a on i tak si řekne, že chce čůrat, tak venku ve stoje čůrat prostě nechce!!! 😒 Co s tím? 😕 Jak jste naučili děti čůrat venku?
Přitom když jsme včera byli u kamarádky na chatě a chodil venku bez plenky, tak se vyčůral ve stoje v pohodě, ale jakmile má ještě něco na sobě (stačí i kraťásky), tak je to rázem problém... ☹

riusik
19. aug 2008

zany, mali sme taky isty problem. prislo to same, zo dna na den...

zany
19. aug 2008

Já na něj nechci tlačit, jsem fakt ráda, že to zvládáme doma, že si sám řekne a že se ho nemusím ptát 🙂 Snad k tomu taky dospěje sám 😵

simone
19. aug 2008

Tak my jsme taky bez problemu. Prvni jsem male sundala pleny na doma a pak i na ven. Taky nechtela prvni curat venku,ale lpak nejak zacala a hned na to zacala i curat na velky zachod,takze chodi i ve vlaku, v restauraci a strasne ji to bavi. Dokonce od zacatku se umi i sama utirat-chodila se mnou na zachod,tak to odkoukala.

Holky a kdy a jak se odnaucuje na noc? Uciti to mala,kdyz se v noci pocura nebo bude to umet potlacit? V listopadu bude mit dva roky,tak kdy mam zacit?

michalag
19. aug 2008

zany, my sme tiez mali tento problem ked sme boli vonku, ale doma sa pekne pytal a nemal problem 🙂 . Potom daj vediet ako sa vam to podarilo 😉

sasenka
19. aug 2008

Ja do travy som juu nikdy čurať nedávala, hnusí sa mi to, neviem... Vždy som niekde poprosila v rečtike alebo v obchode a tam sa mi na zachod vycikala pekne.
Kamoškin syn zasa opačne, vonku sa mu páčilo očuravať stromy-domy-kvietky-travy a doma nebolo čo očúrať, tak nechcel. Tak na zadnú stranu zachdu musela dať nejakú nalepku, do ktorej triafali 😀

No a ja som vzala na noc plienky, ked som zistila že na 90% je plienka po noci suchá. Nehody boli asi 2-3x a odvtedy až na čas, ked bola chorá, sa nehoda nestala. Ale zistovať to treba ihneď po prebudení, niekdy stihnú deto do plienky naložiť hned ako sa zobudia, a cez den s apritom pýtajú.

milhaus
20. aug 2008

moja nechce cikat do travy a cez den sa pekne pyta ani poobede ked spi nema plienku ale v noci ešte nevydrži, cika tak 3 - 4 x za noc odhadom

zuzkafuny
20. aug 2008

Môj malý vie čúrať na pár spôsobov... 😀 😀 😀 Po stojačky, na záchode, do šerblika, po čupiačky...
Radšej takto... lebo malá bola naučená len na nočník a chodil stále s nami... 😀 😀 😀 dokonca aj na cestu autobusom... 😀
Simone... môj sa zobudí keď mu treba cikať a beháme na záchod a mordujeme sa s vycikaním 😖
lebo keď sa preberie, tak je nervný a niekedy sa vyciká len do plienky. Ale plienku na noc stále dávam... 😅

zuzkafuny
20. aug 2008

A plienočku nemáme presne od 1r,2m,1t... 😉 🙂

sasenka
20. aug 2008

zuzka a ako ste sa učili? napíš vaš sposob. lebo to je fakt velký úspech, tak skoro, to som ani nepočula 😉

sveva
20. aug 2008

Ahojte maminy. Tak moja pekne ciká do nočníčka aj na záchod, ale vôbec sa nepýta. Keď jej treba tak si sadne na nočníček a vyciká sa. Neviete mi poradiť ako ju mám naučiť pýtať sa? Keď ideme vonku tak jej musím dávať plienku. 😖

ivushka
20. aug 2008

Ahojte maminy,
ako to tu tak citam, tak sa pomalicky, ale iste ukludnujem... Moje dvojicky mali 21 mesiacov a na poli nocnikovom stale prehravame... Ale vidim, ze je to celkom normalne. Este mame stale kopec casu 😀
Aj som kdesi v mudrom radiu pocula, ze dieta ma narok nevediet tieto zalezitosti do plnych 3 rokov... tak sa ja pekne ulkudnim a nadalej budem dvojicky prebalovat denne cca 10x (momentalne hnackujeme, takze cca 20x) 😕
Ked mi je uplne najhorsie, tak si poviem, ze VSETCI sme to zvladli 😀

Drzme si palce a hlavne tym nasim drobcom...
😵

milhaus
20. aug 2008

ivushka chce to vela trpezlivosti a mi mame stale plienku ešte na noc

vanila
20. aug 2008

Ahojte! Tak mi mame tiez 21 mesiacov, no nocnik nam nejako neberie ani sa pravdu povediac tym netrapim ked nechce tak nechce. 😉 Ked bol mensi nebol problem pravidelne sme sedavali na nocniku no teraz ked ho tam polozim rev ako s pralesa 😀 Tak dufam ze ho to raz prejde a pride ten den D. 😉

martinka1704
20. aug 2008

ahojte.môj malý má pomaly 19 mesiacov,ale mám pocit,že si vôbec neuvedomuje,že ciká alebo kaká.ak ho nehám bez plienky doma tak nemá problém chodiť v tom mokrom ☹ a keď ho aj dám na nočník tak tam chvíľu posedí a nič.myslela som si,že keď sa mu to asi 3x podarilo,že to pochopí,ale on to berie ako zábavu,že tam má zrazu vodu,a chce si v tom umyť ruky ☹ ale asi je to individuálne tak by som si asi nemala robiť ťažkú hlavu z toho 😉

rova
20. aug 2008

Vanča kdykoli viděla nočník, tak hystericky ječela. Proto jsem na ní vůbec nenaléhala a nějak to nestresovala. Najednou jsme ve dvou a půl letech byli u neteřinky, která se vyčurala do nočníku a Vanča to po ní zopákla. Uběhlo pár měsíců a je úplně bez plenky,jak přes den, tak na noc. Nemůžu se pyšnit takovým tím "moje dítě čurá od roka" (protože ruku na srdce, v té době je šikovná maminka, páč si pamatuje, kdy má dítko potřebu a vysadí ho tam, ne že by tam prcek čůral cíleně), ale zase můžu tvrdit, že jsme to zvládli absolutně v klidu a bez jakéholkoliv stresu a přemluvání, nebo dokonce bití a to je pro mě to hlavní..

vilca
21. aug 2008

Souhlasím s tím, že výborný způsob je nějaký vzor. Moje kamarádka má o měsíc starší holčičku než my a naše malá od ní odkoukala lezení, pak začala chodit, což od té naší zase odkoukala ta kamarádčina... A když naše malá viděla Barču čůrat do travičky a pak do nočníčku, tak to najednou chtěla zkusit taky. Takže pokud máte někdo problém s učením na nočník, pozvěte na návštěvu někoho s dítětem, které už nočník zvládá, a uvidíte, třeba to taky pomůže 😉
Jinak naše Evička už do nočníku dělá i bobek - během týdne se naučila sama od sebe na nočník. A to dokonce i ráno, když se probudí, tak hned volá "čůlat", a plínu, kterou jí dáváme na noc, má netknutou. Maximálně jednou za den si trošku cvrkne do kalhotek, ale to jen odpoledne, když si hraje a "nemá čas" 😀 Ale jinak jsem ani nečekala, že to půjde tak dobře 😵

trixi
21. aug 2008

nas Matej sice nocnikuje, ale je to ako tu pisete, ze som to ja, ktora neustale dbam na to aby cikal do nocnika, sledujem, kedy asi to bude. Kakanie si uz uvedomuje a na kakanie sa vypyta, musi vsak vidiet nocnik, ked ho nevidi, tak musim davat pozor ked zacne blabotat e-e (to znamena, kakanie), ked je eee-eee (tak to len nieco chce). Ale cikanie - to je mu zatial jedno, ci je to do plienky, do nocnika, alebo na travu.
S nocnikom chodime vsade. Kupila som aj cestovny, ale ten neznasa. Ma oblubeny svoj a do ziadneho ineho sa nevycika a nevykaka.
Suhlasim, ze deti opakuju po ostatnych a rychlejsie sa naucia ked pozoruju svojich kamaratov. My mame smolu, nemame v okruhu ziadnych znamych, ktori by bali take male deti takze Matko sa nema od koho ucit ☹ .

cifroska
21. aug 2008

Ahojte.Nas Matusko,by sa s nocnikom hral, ale sadnut si tam ani nahodou.Ked sa z neho nevedel postavit tak tam obsedel.No teras ani nahodou.Postavi sa z neho a ide si posvojom.Ked kaka tak sa schova pod stol,aby mal sukromie.Ked mu poviem pod ideme prebalit si pokakany este predo mnou uteka. 🙂 Je to taky expert.No nechcem ho nutit asi to chce cas. 😉

zuzkafuny
21. aug 2008

Sasenka my sme začali tak okolo 8 mesiaca 😀 občas sa podarilo, občas nie... Potom nočník nechcel a začali sme znova po týždni... A tak dokola, až kým mu nevadil. Snažila som sa ho upútať jeho cikaním... Keď začal cikať, tak som sa prehnane tešila a kukali sme sa spolu ako to tečie... Vyskúšaj položiť do sprchy, alebo vane a keď mu pôjde, tak mu to nejako ukázať aby to videl... By ste neverili ako sa to mojemu páči keď ciká 😀 😀 😀 a keď sa pociká, nechať v mokrom... to tiež detičkám vadí. Ale to len vtedy, keď už si cikanie bude uvedomovať...
Môj sa pýta asi takto... chytí sa medzi nožkami a urobí (alebo povie?) ee! A keď chce kakať, tak povie to isté, ale silnejšie 😀 ee!!!
Aj Zuzanka bola bez 1r 5m a už 1r 9m keď mala, tak aj na noc bez...ale u nej to bolo tak, že keď nemala plienku, tak vôbec necikala a nekakala... Tak chodila naholo asi mesiac... našťastie bolo leto... a naučila sa. Ale asi každé bábo je iné ana každé platí niečo iné... 😉 🙂 🙂