Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

danteska
10. mar 2011

@sussanah zajtra bude mat 14 mesiacov tak na neho nechcem este nejak tlacit..kedysi mal nocnik ako vybornu hracku,ale teraz ked som ho zacala posadzat na nocnik a chcem aby pochopil ze sa stym nema hrat,ze je schovany a vytiahnem ho len ked ho tam chcem posadit..tak mne sa 30 minut zda tiez hodne ale taka som bola rada ked sa vykakal 😀 ale od zajtra to urobim ako radis-radsej cca 3-4x za den ale nie tak dlho..rano,pred spanim,ked sa vyspi a navecer..uvidim.zatial sa mu to myslim viac-menej len podarilo,ale chvalila som ho,spolu sme "kaku"splachli do WC.len nemam pocit ze vie zaco ho chvalim a co som taka vytesena 😝 ale to snad casom pochopi..dakujem za radu..

pajafra
10. mar 2011

@syslica My máme za noc 2 pořádně pročůrané a těžké plínky, i v noci se malá budí a chce pít. Tak zkusím počkat a opravdu to přijde samo.

sussanah
11. mar 2011

@danteska uvidis sama, nekterym detem curani dozvakne pomerne rychle, jine potrebuji svuj cas, tak jako ve vsem. At se dari 🙂

lucie777
11. mar 2011

@sussanah Jak jsi dokázala, že je od roka bez plínky? Možná je u nás i ten problém, že měla plínku, jak začala každou chvíli učůrávat, dala sem jí plínu i přes den, takže jí bylo fuk, že se počůrá, včera odpoledne sme to krásně zvládli bez plíny, ale dneska během 4 hodin se 4x počůrala a mimo to ještě 4x čůrala do nočníku, ale už sem jí zas dala plínu, protože nemám moc nervy na neustálý převlíkání a vytírání..

Jinak my sme začínaly s nočníkem hned po spaní a pak cca každou hodinu, spíš častěji, i když dnešní čůrání co půl hodiny vážně nechápu..

danteska
11. mar 2011

tak dnes bol na nocniku-cca 15 minut a nic.obliekla som ho,ukazala nocnik ze nic neurobil.a za 1 minutu som ucitila smrad-maly sa pokadil do plienky 😖 ale asi to fakt potrebuje cas..ked sa zobudi skusim zas a potom zas.. 😅 ale zlato rozhadzoval rukami a cudoval sa ked tam nic nebolo 🙂

sussanah
11. mar 2011

@danteska dej mu cas, musi si to spojit 🙂
@lucie777 my jsme delali bkm (bezplenkovou komunikacni metodu), takze to odplenkvoani probihalo pozvolna a docela v klidu. Maly prave naopak skoro nikdy (krome prvnich 2m) nekakal do plinky, takze my jsme spis resili curani. Do toho roku si zahlasil obcas, od roku hlasi poctive a nehod minimalne. Jakoze jsou sem tam ucuranejsi obdobi, ale vzdycky se to vyvrbi samo, jak uz jsem psala. Ale je to hodne o tom kterem mimcu, ne kazde bkm mimco se takhle hezky odplenkuje, stejne jako jsou i jina mimca, ktere o bkm v zivote neslysely samy od sebe v 15m bez plinek.
Ja jsem to drive, kdyz jeste nebyl tak suvereni resila tak, ze jsem mu sundala plinku, do slipu dala tu vlozku, jak jsem psala a dala si za den max 2-3prevliknout, pak sel znovu do plinky. Proste jsem mu dala sanci to zkusit a byly dny, kdy se to zvladlo s jednima pocuranyma teplakama a dny, kdy mel plinu uz v poledne. U sebe jsem si overila, ze byl nejvetsi problem se u me rozhodnout, sundat tu plinu a dat mu slipy, proste to zkusit. Taky navic ma slipy s autickama, coz je pro neho velka motivace a plinu ma latkovou, takze to ma mezi nozkama sirsi, takze za chvili zjistil, ze mu slipy proste vyhovuji vic a zacal se taky vic snazit.

ajsa32
13. mar 2011

syn sa pytal na zachod- nocnik vzdy odmietal v roku a pol, najprv na velku, potom aj na malu, trvalo to 2 mesiace, potom prestal, normalne ho to nebavi,povie, ze sa mu nechce, ma 2 roky a 2 mesiace.
chapete to?

nefunguju uplatky v podobe auticok, hrozby, nic.

hancazivocich
14. mar 2011

@syslica - ano, naše dítko je opravdové šídlo. Jo, nejradši trůní na nočníku s knížkou - večer - asi hodinu - během toho se vyčůrá, pohladí po vláskách, řekne šikula - čůrala, pak si řekne o nočník znovu a nedostaneš jí z něj dokud znovu nečůrá.. A ,,čte" pohádky, básničky, mně padají oči, ale ona se děsně baví. Včera se jí podařilo i do nočníku vykadit - zrudla, pustila bobek a začla hulákat - šíša spadla do nočníku - maminkoo, tatínkuuu, bobek v nočníku 😀 😀 Tak si nalepila dvě nálepky a uvidíme..
Večer před koupáním pobíhala nahá - učůrkla si a dožadovala se nočníku, ale nahou ji po bytě lítat zatím nechci nechat - ono to půjde...

syslica
14. mar 2011

@hancazivocich Šikovná holčička, za chvíľu už máte po plienkach... Malý syseľ najnovšie odmieta nočník, cikať chodí zásadne "na stojáka" k veľkému záchodu (kde ledva dočiahne 😀 ), no a kakať - ako kedy - aj do slipkov. Plienky napriek všetkému nosíme len na spánok....

tinika
14. mar 2011

@hancazivocich sikulka

tinika
14. mar 2011

@syslica aj nas teraz odmieta a on ani na wcko, minule som skusila tak rev strasny tak dufam, ze je to dočasne, dnes uz pekne sedel na nočniku ale zase bol prazdny

syslica
14. mar 2011

@tinika Má ešte čas, chlápätko, nenúť ho, lebo bude mať takú paniku z nočníka ako môj starší. Možno by som ti poradila nočník na čas úplne odložiť, resp. nechať ho napríklad v kúpeľni, ale rozhodne synčeka neposádzaj nasilu.

tinika
14. mar 2011

@syslica no nie, on ked nechcel nedavala som ho, uz asi mesiac poriadne na nom nesedel, teraz sedi len do neho nepiskaa on uz od 9m pekne piskal vzdy ked som ho tam dala, len bol chory teraz a odvtedy ma s tym problem :(

syslica
14. mar 2011

@tinika Aha, tak nad tým sa netráp, to je známa vec... deti sa každou chorobou môžu akoby kúsok vrátiť vo vývoji, ale rýchlo to doženú potom... skrátka sa jeho telíčko sústreďovalo na chorobu a nie také detaily ako nočník 😉 Keď sme teraz boli na operácii, tam toto tiež mamy spomínali, že im to doktori hovorili - teda žiadny výmysel, ale fakt.

tinika
14. mar 2011

@syslica 🙂 tak si ma troska ukludnila ale on teraz akoby stagnoval aj v reči, vedel povedat par slov a teraz jedine hav t sa zlepsilo bo predtym len zvuk vydal a konec, namiesto tata uz len kaka 🙂) ale sak to aj neterka sa zasekla a potom začala uplne v pohode kecat 🙂tak uvidime

syslica
14. mar 2011

@tinika Bez obáv - má to ten istý dôvod... onedlho bude všetko po starom, telo len míňalo príliš veľa síl na zvládnutie choroby, na nové zručnosti nezostalo.

tinika
14. mar 2011

@syslica 🙂)

uankab
14. mar 2011

ahojte, potrebovala by som poradit ohladom nocnicka.. moja dcerka sa zacala pytat na nocnicek od 16mesiaca {teraz ma 18), prislo to zo dna na den, ked sa vacsinu dna pytala, tak sme presli na gatky... to sa jej velmi pacilo, dokonca sa zacala budit na cikanie aj v noci.. posledne dni ale neviem co sa stalo a prestala sa pytat, ak ju posadim vycika sa, ale sama sa nevypyta a neviem co s tym.. 😕 ... mam sa vratit spat k plienkam, alebo ju davat pravidelne cikat ci to naopak nechat na nu a dat ju len ked sa konecne vypyta? aky postup bude najlepsi???
velka vdaka...

lucyka1
15. mar 2011

@uankab ahoj. urcite by som sa k plienkam nevracala. je to obrovsky krok spat, pokial si uz zacala s oducanim. ked jej nechas nohavicky a pocika sa tak sama zisti co je lepsie. mne sa matko zacal ovela neskôr pytat ako tvoja, ale tiez sa mu stalo ze sa pocikaval niekedy castejsie a niekedy vôbec pocas dna myslim. neboj, dieta je velmi mudre na to aby pochopilo co znamena sa vycikat a byt suchy. podla mna je velmi dôlezite chvalit, chvalit, chvalit ked sa vycika alebo vykaka, my sme sa vytesovali aj dobry rok nad nocnikom s hovienkom 😉

lucyka1
15. mar 2011

@uankab a este jedna vec, teraz ked zacne byt vonku pekne, tak to bude ovela lahsie, len ked jej das naspat plienku tak ver ze ona bude vediet ze vzdy tam ta plienka bude a ona si bude robit co chce, ty si musis urcit presne stanovy nie ona.... 🙂 ver mi poznam ten problem, kamoska ho mala a dobre dlho..... 😉

sussanah
15. mar 2011

@uankab kdyz mel maly obdobi pred ptanim se, tak jsem to delala tak, ze jsem se to snazila nechavat co nejvice na nem. kdyz uz jsem to na nem videla, ze musi, tak jsem se ho zeptala, jestli nahodou nepotrebuje. Obcas se sice pocural, ale naucil se za chvili rikat hezky. Samoze jsme vysazovala ja v takovych tech klasickych dobah pred a po spani, pred a po vychazce, ale zbytek jsem se snazila nechat na nem. Taky rikam, nevracet se k plinkam, mala uz neni hloupa, bude vedet ze do pliny muze kdykoliv. Navic, kdyz uz si pekne rikala, tak uz to proste umi, jenom ted zkousi, jestli ji to za to stoji 😉
A taky u nas teda super fungovaly obrazky na slipech, kdyz nahodou pocural, tak ze je auticko mokre a ze je mu to lito a blablabla A maly vzdycky utikal pro ciste a suche slipy s novym autickem 😉

uankab
16. mar 2011

@sussanah
@lucyka1 , dakujem pekne.. a myslite ze jej mam nechavat plienocku ked ideme von (co som doteraz robila), alebo ich nemam cez den davat vobec aby som ju zbytocne nemiatla? a co so spankom? citala som nazor jednej maminky, ktora pisala ze treba zrusit aj tie, ale mne sa to zda byt dost extrem, pretoze my mame vzdy plienocku pocikanu.. aj cez den a to aj napriek tomu, ze sa vzdy vycika predtym ako ide spinkat...

uankab
16. mar 2011

@sussanah , pozeram ze tvoj syncek je od nasej o mesiac mladsi.. odkedy ste vy bez plienociek a ako mu to ide?

sussanah
16. mar 2011

@uankab ja osobne spanky neresim, protoze to je opravdu uz o tom, ze si to musi uvedomit i v tom polospanku. My jsme teda spolu s dennimi plinkami zrusili i na odpoledni spanek, ale on je mival suche sam od sebe docela casto. Sem tam se stane, ze je po probuzeni mokry (treba kdyz je na obed polivka), ale tak preperu povleceni, prevliknu ho a pohoda. Vetsinou se ale uz na curani vzbudi. Obcas mu tu plinku na odpo spanek dam, kdyz mam vylozene tuseni, ze to bude a potrebuju aby se poradne vyspal, ale to je tak max jednou do tydne. Plinky na venek jsme zrusili taky docela zahy, ma na venek treninkove kalhotky s pripadnou vkladackou, plinu davam vetsinou na dlouhou 2h cestu autem pres odpo spanek, kdyz jedu k rodicum. V noci se zacal budit na curani sam od sebe.
S malym jsme delali bkm (bezplenkovou komunikacni metodu), takze v podstate cural do nocniku asi od 4-5m, kakal do plin jen asi prvni 3m, potom uz mimo. Je to trochu jiny pristup, ale chci jen tady obcas podporit maminky v tom, ze i deti mladsi 20m si dokazou uvedomovat potrebu vcelku s prehledem 😉
Jinak maly je bez plin asi od 11-12m, obcas ma svetlejsi a horsi chvile, ale vetsinou je to otazka 1-2dnu, kdy se treba 2 za den pocura, pak se to zase zamo nejak upravi. Akorat nedavno se nejak prochladil, tak to jsme davali dohromady asi tyden, ale porad je to obrovske plus 🙂

zucha
16. mar 2011

@uankab dve deti sa mi podarilo odnaucit od plienok v 20. mesiaci. Ale to som na to isla naozaj tvrdo. Plienka ani na vonok. Chodili sme vtedy len po okoli, aby sme mohli ist priblizne kazdych 45 minut na zachod. Po dvoch tyzdnoch som prestala davat plienku aj na spanok. Vecer idu spat medzi 19. -20.00 a okolo 23.00 donesiem nocnik ku postielke a dam dieta vycikat. Vsetko po tme, aby bolo rusene co najmenej. Vzdy potom pekne zaspi a vydrzi az do rana. Tesne po druhom roku som prestala davat na nocnik vecer a ked potrebujem, uz sa vypyta aj sama.

raa2
16. mar 2011

@zucha a kolko trvalo kym sa prestali pocikavat? myslim dni, alebo ako to bolo, sa pocikali a potom prisli za tebou??ja sa na to chystam cez leto a ma zaujima ze aky to bude mat priebeh, ze ci ho nechat v tych cikanickach, alebo ho mam hned prezliect alebo ako..on je zvyknuty chodit na nocnik, ale pytat sa nechce ani za svet. dakujem

zucha
16. mar 2011

@raa2 zacalo to tym, ze boli bez plienky a ja som im 1x za hodinu hovorila, ze ideme cikat a isla s nimi na nocnik. U jednej to bolo kazdych 35 minut a u druhej cca 50 minut. Ale pocikali sa velmi vela krat. Prve tri dni to bolo uplne o drzku. Isli sme na zachod, sedeli tam 10 minut a nic. Isli sme do izby a do 15 sekund sa docikali. Myslim dokonca, ze cely mesiac to bolo stale o tom, ze ja som odsledovala, ze kedy uz maju ist cikat a oni nejak zacali zadrziavat, kym im neponuknem a postupne sa pytali same. Po tych prvych troch najkritickejsich dnoch to uz bolo lepsie a lepsie. Fakt to netreba vzdat po troch hodinach. Mne sa pocikali aj 3x za hodinu a ked si vezmes, kolko hodin ma den, tak to bolo fakt brutalne a na nervy. Ale oplatilo sa vydrzat.
U jednej fungovalo to, ze najprv som ju naucila chodit kakat na nocnik a potom som zacala s odnaucanim od cikania. U druhej to bolo opacne. Takze fakt je to individualne a nikto ti neda presny navod, ako to bude fungovat. Chce to len pevne nervy a ked sa raz rozhodnes, tak si za tym stoj a pojde to.
Co sa tyka takej hrubej teorie. Prva faza odnaucania zacina tym, ze dieta si uvedomi, ze sa uz pocikalo, ci pokakalo. Druha je, ked robi potrebu, tak ti to povie - to, ze ju prave vykonava. A ta posledna je, ze sa vypyta. Takze, ked si uvedomi, ze nieco spravilo, vteddy sa do toho mozes pustit naplno. Dovtedy len skusat a odsledovat si casy kakania, pripadne zaviest nejake pravidelne potreby. Napriklad po jedle, pred vychadzkou, pred kupanim, pred spanim a podobne

raa2
16. mar 2011

@zucha dakujem a aj si ich nechavala v tych cikanickach? moj vie na co je ten nocnik, ale pytat sa nebude ani za otca, ale este je asi malinky, pockam do leta a pojdem na to 😉

zucha
16. mar 2011

@raa2 nenechavala. Praveze sme z toho urobili "akciu" a rozpravali, ze musime ist na nocnik, ze ake je vsetko mokre a teraz musim prat a umyvat a nie je to pekne. A slubili me si vzdy, ze nabuduce rychlo pojdeme na nocnik a budeme sikovne atd, atd

raa2
16. mar 2011

@zucha super, diky, aby som vedela co mam potom robit 😉