Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

skeptik
26. máj 2011

@adrioska Kolko ma rokov? Moj syn zacal sam ako 3 rocny - 3roky 1 mesiac. A prebehlo to velmi rychlo. Dovtedy ani za nic. Na noc ma plienku este teraz - ma skoro 5 rokov. Obcas sa stane, ze je rano sucha, ale vacsinou nie - to znamena, ze este nie je zrely. No tak co - tak nic, dostava plienku dalej. Lekar povedal, ze ak nie je zrely, nasilim mu akurat sposobim traumu.
Urcite je to podvedome - nakolko som skusala aj tak, ze ak bude mat rano suchu plienku, pojdeme kupit nove lego - no a je smutny, ze sa mu to nepodarilo, ale ovplyvnit to nevie...

kaja73
26. máj 2011

@adrioska Mne sa osvedčilo začat nacvikom kakania-napr vždy po jedle- a až potom cikania.A ani jeden syn mi nikdy nesedeli na nočniku,starši začal na redukcii a mladsi cika a kaka v klbku-ja ho držim.A už vyse 3 tyždne je odplienokvany a pekne sa pyta.Ale nesadne si.

adrioska
26. máj 2011

@skeptik Ma 2,5 roka. No ja tiez dufam, ze do sept. sa stane zazrak...Ja tiez na nom vidim, ze este nie je zrely, aspon si to myslim a tiez sa bojim, aby som mu nesposobila traumu, resp. aby som mu nezhnusila ten nocnik. Lebo furt dookola sa pytam, ci mu netreba cikat, ale ked mu aj treba, tak nehlasi, vycika sa do slipiek a hotovo. Ani nenaznaci, ze sa pocikal. Tak len furt dookola kontrolujem. Proste u nas to bude asi tiez dlhy boj. Ale neovplyvnim to. Hlavne, ze je zdravy.

@kaja73 A vzdy Ti kaka v rovnaku cast dna? Lebo moj nie, kaka rozne a niekedy kazdy den, niekedy obden, raz rano, raz doobeda, raz vecer, vselijako, ja neviem, ako to odsledovat. Len zaregistrujem, ze tlaci, ale to uz je kaka v plienke, takze na nocnik neskoro.

kaja73
26. máj 2011

@adrioska Nie nekaka vždy rovnakao,ale kakava len raz za den,už dost dlho.Ja som ho v klbku držala už ako 3m,lebo sa nevedel vykakat a dovtedy kakal len na rektalku.V klbku sa vedel pekne vykakat,po 2m som už mala odlsedovane ža ako zhruba kaka a od 10-11m sa už pyta sam kakat-povie eeee,teraz už povie kaka,pisanie sme začali trenovat ,ked ako 16 m a 3t odmietol plienku a za 4 dni sa začal pekne pytat.Ale ako hovorim nesedi nikde,je v tom klbku.Tak sa mu to pači. Skus ho dat vždy kakat po ranajkach,ked sa nevykaka,tak potom po každom jedle ho posad.Ono sa vtedy hybu najviac čreva.Najdem ti navod na odplienkovanie,je niekde tu na konikovi a poslem ti to.

adrioska
26. máj 2011

@kaja73 dakujem ti velmi pekne 🙂

lia09
31. máj 2011

maminky mna by zaujimalo kolko vase deti cikaju v noci?Moja mala ma rok a pol a rano ked sa zobudi tak ma totalne plnu plienku,skoro si ju taha po zemi 😅 .A poznam jednu malu v jej veku a ze uz skoro vobec necika v noci.Takze nechapem,lebo moja cez den malo pije,pred spanim len 120ml mlieka tak odkial naberie tolko pisky?

sisaha
31. máj 2011

@lia09 ono to ide asi s vekom. Aj moja mala vo veku tvojej dcery mala rano plienku total plnu. Teraz ma tam hadam iba raz ciknute a to pije rovnako..

lia09
1. jún 2011

@sisaha asi hej.A tvoja mala uz chodi na nocnik?No ja som sa to vcera pokusila,najprv som ju nechala bez plienky,aby si uvedomila vobec to ze cika.Lebo ked ma plienku,tak si to vobec nevsimne.No bohuzial sme skoncili s kakou v gatiach a akurat mala bobky,ktore som potom musela zbierat po celom byte 😝 .

sisaha
1. jún 2011

@lia09 ale kdeze..on pride povedat, az ked sa pocika.. Minuly tyzden sme trenovali bez plienky. aj pekne sedela na nocniku, ale vzdy ked sa postavila tak do 2 minut sa pocikala. Proste ona to zadrziava..nechce..Tak asi este pockam.. A kakame iba za gaučom a postojačky a do plienky samozrejme...

agnessa
5. jún 2011

holky, sice jsem nepřispívala, ale jen četla tuto diskuzi, protože jsem stejně jako většina z vás, řešila dítě, co se nemůže zbavit plenek... Teď se s vámi musím podělit o naše vítězství nad plenkami 😀 třeba bude povzbuzením i pro vás ostatní, co už si občas vyslechnete nějakou kritiku na 2,5 leté dítě s plenkami...

Dcerce jsou 2 roky a 7měsíců, z hodně stran už jsem slyšela narážky na to, že jsem líná ji vysazovat, že už by to dávno měla zvládnout a hodně negativně hodnotící pohledy... Jenže my to opravdu zkoušely opakovaně už zhruba od 15M (dle rad Z.Matějčka), ale dcera absolutně odmítala spolupráci - na nočník (záchod apod.) sedla jen v případě, že se jí nechtělo, to si klidně na nočníku trůnila i půl hodiny a četla knížky, hrála si atd... V okamžiku, kdy se jí začlo chtít, vyletěla jak čert na pružině a nebylo možní ji přimět, aby se posadila, vždycky udělala nehodu vedle, počurala se do kalhot a to i v době, kdy už sama "vysazovala" panenky a plyšáky, vysvětlovala jim, že se čurá do nočníčku apod... Případně v jiné situaci nechtěla ani sundat plenku a nočník ani vidět, prostě absolutní bojkot. Viděla jsem na ní, že opravdu ještě není zralá a i když už jsem poslední dobou trochu pochybovala, jestli spíš nejsem líná a neschopná matka, tak jsem stále odmítala ji donutit násilím a na nočníku ji držet... Doufala jsem, že se to letos nějak rozlouskne přes léto.... Uklidňovalo mě, když jsem tady nebo i jinde na netu četla (nebo od jiných maminek slyšela), že vyčkávání se u některých maminek vyplatilo, protože potom děti byly bez plen ze dne na den (i když jsem tomu "ze dne na den" upřímně moc nevěřila). Stále jsem dcerce vysvětlovala, ona mi přizvukovala, moc se těší do školky, tak jsme jí stále opakovali, že do školky děti už plenky nenosí atd. Krom toho se nám na konci dubna narodilo miminko, takže kolem porodu jsem to odmítala řešit (což naštěstí zavřelo pusy všem kritikům, že když už jsem nebyla schopná ji to naučit doteď, tak ten jeden dva měsíce už to nespasí 😀
No a zhruba před týdnem u ní nastal obrovský zlom... Najednou si začla vyptávat, že si chce sednout na záchod, na nočník (ze začátku jen tak v plence - nechtěla si ji sundat, potom si několikrát nechala sundat plenku, sedla si na nočník/wc), ale čurat tam se jí nepovedlo, za chvilku si přišla zas vyptat plenku, tak jsem jí ji dala a stále do ní hučela a vysvětlovala... Asi už ji to nebavilo poslouchat, protože předevčírem odpoledne řekla, že už plenku nechce, což jsem s nadšením uvítala, ale ještě byly 2 nehody. Změna oproti dřívějšku byla, že okamžitě po nehodě utíkala sednout na nočník a i když tam už pak nic neudělala, bylo vidět, že jí to už dochází... no a včera ráno řekla, že plenečku nechce a od té doby si sama chodí (ani se jí nemusím ptát, vydrží klidně i 1-2 hodiny, pak jde třeba 4x po troškách) a kupodivu už i bobek udělala do nočníku... Takže i když jsem tomu "ze dne na den" nikdy moc nevěřila, tak u nás se stalo skutečností.
Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale vůbec jsem už poslední dobou nedoufala, že to zvládnem, hodně jsem už i pochybovala o svém přístupu k tomuto "problému" (v hodně věcech totiž zaujímám spíš vyčkávací a vysvětlovací než nutící přístup)... Chtěla jsem to napsat hlavně jako povzbuzení pro vás, co i přes tlak okolí vyčkáváte a věříte, že vaše dítko si k tomu dřív nebo později dozraje samo, aniž byste mu rok "otročila" a vysazovala co půl hodiny na nočník, abyste náhodou trefili okamžik, kdy se vyčurá, aniž by si plně uvědomovalo, co se děje...

anieanne
6. jún 2011

Ahoj holky, potřebuji poradit. Včera jsme byli u našich, a moje mamka na mě, že má malý nejvyšší čas začít se učit na nočník ( ve středu mu bude devět měsíců ). Ale mě to přijde strašně brzy, chtěla jsem začít až po roce.. Jaký je na to vás názor ?

bertica.h
6. jún 2011

@skeptik nič v zlom,ale v 5rokoch myslím,to nieje o zrelosti...ved je to predškolák,dieta,ktoré už musí ovládat svoje zvierače..ja osobne by som toto na zrelost nezvádzala..snad som ta neurazila,nenahnevala,ale aby 5ročné dieta malo plienky,hoc len na spanie nieje fyzilogické

gabkostanka
6. jún 2011

@anieanne nam lekarka povedala len nedavno, ze mozeme zacat s nocnikom a to ma maly uz 14 mesiacov, mam ho davat na nocnik hned rano ako sa zobudi, ale nesilit ho ani ho nezabavat na nocniku, nema tam sediet zbytocne dlho, takze si myslim, ze skusit uz mozete...ale vela by som este od toho neocakavala 🙂

anieanne
6. jún 2011

@gabkostanka No mě se do toho právě dvakrát nechce.. Včera jsem ho jen tak na zkoušku na něj posadila, jen abych viděla, jestli na něm vůbec vydrží, a chvilku seděl, ale nemyslím si, že to pro něj v tuhle chvíli bude přínosem... Takže nočník zatím slouží jako hračka, do které se dá bouchat jinými předměty 😀

skeptik
6. jún 2011

@bertica.h 🙂 Vidim, ze mas dievcatka, tak to je trochu o inom. Prave sme sa v skolke bavili vcera a deti o rok starsie (idu teraz do skoly v septembri) nechcu ist do skolky v prirode (to je taky predlzeny vikend), lebo maju stale na noc plienky a hanbia sa 🙂 Ucitelka sa zasmiala a povedala, ze to maju kazdy rok, ze minimalne POLOVICA chlapcov vo veku 6 rokov ma stale na noc plienky.
Minule u pediatra som to spomenula a povedal mi, ze nech neblaznim ze to je uplne normalne, ze proste oni spia tak hlboko a maju este maly mechur, takze sa nezobudia na ten podnet, ze je plny. Ze problem je, ked sa pocikava 10 rocny chlapec a nie 5. U dievcat je to trochu ine - tie dokazu aj celu noc prespat bez toho, aby museli na zachod, chlapec sa musi v tomto veku zobudit a ist aspon raz v noci.

Takze, neurazila som sa, ale ani ty sa neuraz, ked dam skor na nazor mojho pediatra, nez na ten tvoj. 🙂

A @anieanne to snad nemyslis vazne? U chlapcov mozes skusit tak po dvoch rokoch, priemerne sa chlapci ucia okolo 2.5-3 rokoch. Akakolvek drezura sposobi vazne psychicke problemy do buducna. (Nielen) moj nazor.

gabkostanka
6. jún 2011

@anieanne aj moj sa hraval s nocnikom, teraz ho uz tak nelaka 🙂 ...on ho zase rad tlacil po izbe a rad ho suchal po plavajucej podlahe a ten zvuk co robil sa mu velmi pacil...nastastie uz ho to prestalo bavit 😀

anieanne
6. jún 2011

@skeptik Naprosto vážně. Nikdo tu nemluví o drezúře, ale o pomalém zkoušení. Protože tvůj článek nahoře na této stránce - promiň, ale pleny v pěti letech...

bertica.h
6. jún 2011

@skeptik neviem,ja by som dala skor na názor psychologa ako pediatra...sama som zdravotník+manžel lekár ...ale vidím podstatu v psychike..
sama píšeš,že chlapec sa musí v tomto veku zobudit a íst na wc..ak ja tu nechcem rýpat a vonkoncom ti nechcem zle...ale neverím tomu,že polovica chlapcov v 6rokoch má na noc plienku,nemaju ju ani 4ročný..sama mám v okolí chlapcov.....ale ok.ty vieš.

stankadl
6. jún 2011

ahoooooj...ja som dvojičkovská maminka a momentálne tiež riešim dilemu ako ich naučiť cikať do nočníčka...staršie deti..Riška sa pýtal an 1 a3/4 roka, ale to sme sa sťahovali a preto nebol čas..ale Timka už sa sama pýtala na 1 a 1/2...pri dvojičách vééééľky problém...čo je pri jednom pohoda pri dvojkách ee...ale snáď to nejako zvládneme, hoci neskôr..ja by som tvoju malinku nenútila..nechaj jej čas...môžno sa niečo stalo, ona ti to nepovie a preto to odmieta...nechaj to tak a skús neskôr inú metódu..napr. cikať do normálneho WC..možno je to niečo iné a zapáči sa jej to...nočník je síce pohodlnejší, aj preto, že neskôr nemusíš byť pri nej a vypišká sa sama, pri WC musíš používať aj stupienok...a detskú dosku...učrite máš, ak nie pošlem Ti....pááá držím palce..Stanka

skeptik
6. jún 2011

@anieanne no ved pockaj si potom na mna spomen za 4 roky ;)
Mozes pomaly skusat kolko chces, pravdepodobne sa ti do toho nocnika aj vycura aj vykaka, ale len preto, ze si ho tam trebars dala po jedle. Nebude to do minimalne 2 rokov mat ziaden vplyv na schopnost udrzat moc alebo stolicu a pokial to dovedies ad absurdum, tak sa ti este moze stat, ze ti dvojrocne dieta zacne zadrziavat stolicu a to som pocula (od inych) ze to su potom sakra ine problemy...

anieanne
6. jún 2011

@skeptik Jasně, neboj, vzpomenu si na tebe 😀

stankadl
6. jún 2011

@stankadl no teraz som si všimla, že diskusia pokročila inam, ako na samom začiatku....ale sestra má 5.ročné dievčatko, ktoré sa v noci pociká....rieši to lekárom...potom nefrologoma urologom a skoncila na ORL--budu jej vyberat nosné mandle....zvláštne co???..ja som to pochopila tak, že malá v noci nespí poriadne,lebo nemôže poraidne dýchať, preto nespí tak tvrdo ako by mala, ale zároveň nie tak slabo aby ovládala svoje puda, že jej treba na WC..a to keď aj ja nespím idem niekolko krát za noc...ked spim-tak spim.....no uvidime, ci to pomože, ale už vraj mal viac takýchto prípadov...Stanka

kaja73
6. jún 2011

@skeptik Ako chces povedat, že chlapci sa na nočnik maju učit až po 2 roku?To nemysliš snad važne. 😕 Moj prvy syn sa odučil za tyžden vo veku 18m a tento druhy je ozaj sikulo kakat sa pyta od 11m a cikat od 16m a 3T a nebolo to o žiadnej drezure.Sam odmietol plienku a po 4 dnoch bez nej sa sam pyta s 80-100%uspesnostou-ako ktory den.A napr do dnes na nočniku ani na vecku nesedi.Ja ho len držim v klbku a nema problem sa takto vycikat ani vonku.Starši mi vonku nechcel cikat este 2 m po tom co nemal plienky,lebo bol zvyknuty sediet na vecku-ani on nikdy nemal nočnik.Takže to su len dake teorie a praveže so skusenosti v mojom okoli vidim,že je prave obdobie vo veku 2 a pol roka uplne blbe na odučanie,lebo dieta preživa intenzivny vzdor,ktori mnohe deti prenesu aj do odučania sa od plienok.A aj ked na to už maju,jednoducho to ignoruju-zamerne.

skeptik
6. jún 2011

@bertica.h tak tak, nechajme to, asi to bude tak, ze iny kraj iny mrav - u nas sa toto vobec neriesi, neboj sa konzultovala som s psychiatrickou (velmi dobra znama a profesorka, co sefuje univerzitnej klinike), nie preto, zeby som si myslela, ze to je problem, ale zo zaujimavosti a pokial ta zaujima psychicka stranka veci, tak velmi odporucam precitat si The Magic Years od Selmy Fraiberg - stale velmi aktualne a potom pochopis, ze je ovela nepodstatnejsie kupovat plienky ako zasahovat do prirodzeneho procesu - kazde dieta je individualne, vyvija sa podla svojej rychlosti.

bertica.h
6. jún 2011

@skeptik jasné,ja viem,preto som moje deti nikdy nenutila,proste nechceli,neišli,ale myslím,že len do určitého veku je to o tom rešpektovaní ...potom už je to o niečom inom.držím vám palce 😉

skeptik
6. jún 2011

Tu si precitajte statistiku, ze co je/nie je normalne http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?...

kaja73
6. jún 2011

@skeptik ja si mylsim, že je to uplne indivindi a riadit sa statisikou je blbost.V minulosti boli deti bežne bez plienok od cca 12m-neboli jednorazovky-ja som sa vraj pytala aj cikat ako 13m-hovori mama.A aj ostane maminy mojich rovesnikov,len krutia hlavami nad plienkovymi 3 r detmi.Oni tie jednorazovky maju dost podiel na takom neskorom odplienkovani.Ja som použivala latkovky a maly je zahadane bez plienok už od tych cca 16m.A nie je to o vychytavani moču,ale fakt sa pyta.Myslim si, že nie je naskodu nenasilne deti učit cikat do vecka ci do nočnika už fakt skoro a už sa potom mamina sama zariadi,podla toho ako babo reaguje.Aj ja som zasadne proti nasiliu.A myslim si, že keby som staršieho zacala učit na vecko vo veku tych 2 a pol roka ,tak je na plienkach aj ako 3 ročny-taky silny mal vzdor a robil zasadne vsetko naopak ako som chcela. 😖 Bolo to velmi krute obdobie.A teraz som tiež velmi rada,ža to mame z krku,este pred tymto obdobim.

stankadl
6. jún 2011

po dvoch rokoch dieta trucuje....mám 4 deti a štatistika mi nič nehovorí...ja dám na život....do dvoch rokov sa naučili na nočník skoro všetky deti z môjho okolia...bez PROBLEMOV!!!!...po dvoch rokoch s tým bol veľký problém..zopar mamičiek poznám, ktoré to neriešil a po dvoch rokoch keď dieťa prežíva prvé obdobie vzdoru...to už teda mali problém...neviem, kto robil štatistiku...ale nech mi urobí aj finančnú štatistiku, koľko stoja plienky pre dvojičky a koľko mlieko a a mastičky na dupu a utierky na dupu a pod. moje deti sú možno vychovávané prísnejšie, ale moje okolie na to reaguje veľmi pozitívne...aké sú šikovné a čo dokážu a aké su slušne a pod. neuveríte čo všetko vaše zlatíčka dokážu, len to chce- venovať sa im...poznám veľa takýchto mamičiek...deti sú veľmi šikovné, to len my si myslíme, že to nedokážu...

stankadl
6. jún 2011

zabudla som dodať, že to isté platí aj o odnaúčanie od cumlíka....ja mám zásadu...do roka kedy drobček chce...po roku, už iba na spinkanie....po roku a pol...odnaučiť úplne....NIE JE PROBLEM...len mamičku nesmú zlomiť slzičky...aj mne bolo veľmi ľúto, ale stojí to za to, lebo potom je už problém s odnaúčaním...jedna s dvojičiek nechcela cumlíček vôbec, tak sme to skúšali a nič, nechali sme to teda tak, aj keď bol niekedy problém ju utíšiť, druhá v pohode...a teraz už tretí deň fungujem úplne bez cumlíka a ni sa neho nespomenie...veľmi sa vytešujem...