Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

tinika
13. júl 2011

@martinka17 no tak tvoj je uz velky na take dohody .) moj zatial ne :( teda chape vela veci ale nemyslim, ze by toto pochopil 🙂

martinka17
13. júl 2011

@tinika jasné, vek je dôležitýýý 😀

tinika
13. júl 2011

@martinka17 no ja len dufam, ze do konca leta to zmakneme, potom uz pride braček a nebude tak čas .)

martinka17
13. júl 2011

@tinika držím pršteky 😀

renatka737
13. júl 2011

prosim dajte mi daku ucinnu metodu ako byt bez plienky?
moja dcera ma 18mes. a na nocnik nechce ale na velke wc ide. dokonca povie eee ale zial len vtedy ked jej netreba ako ju to naucit aby vedela kedy sa pytat??? je tazke ked na detsky nocnik ist nechce len na velke wc. pretoze ked sme niekde vonku ju dat na velke wc nemozem nie su vsade cist. zachody🙂
dakujem za vsetky rady

bmonika
13. júl 2011

ahojte,
tak my sme pri prvej dcere mali plienky do dvoch rokoch, niečo keď mala 2,1 ročka, tak úplne bez a to sa nám podarilo nám jej plienočku nedať, až keď sme prišli z - obchoďáku - domov, tak sme zistili, že ju nemá. medzi dverami mama-cikáááám -a bola kalužka. tak sme skúšali a vydržala a pýtala sa. nočník fungoval len tak na posedenie asi od rôčka - nemala problém si tam sadnúť.

pri druhej sme boli šikovnejší, asi od roku a 4 mesiacov sme ju dávali na záchod - lebo videla staršiu, tak nočník nič, ona na záchod hlavne ráno, keď vždy doposiaľ ráno kakala. tak fungovala zo dva mesiace a od roku a pol sme dávali cez deň bez plienky a pýtala sa - hovo, hovo. tak sme vedeli a išla na wc-ko. a mesiac po tom aj v noci. ale to sa budievala tak zo dva krát v noci - bola nepokojná, tak na nočník vedľa postele. potom len raz v noci a to si sama zíde má vedľa papier utrie sa a hopa hore. je to sranda pozorovať. teraz sa už nebudí a sme úplne bez cikania v noci.
ale myslím, že to má všetko od tej staršej našej bambule, kedže sa rýchlo od nej učí a opakuje. a sme aj radi - aj doktorka. kedže sme mali a dúfam, že nebudeme mať problémy s obličkami.

ozaj asi od roka som jej skúšala dávať tie ekoplienky. - látkovky, možno preto 🙂

tinika
13. júl 2011

@martinka17 vdaka .)) som optimista čo? ale vidim to skor blede :( aspon zatial

szilvia31
13. júl 2011

Ahojte.Naša malá je bez plienok 1,5mesiaca,zo zaciatku sa jej stavali nehody no postupne pochopila,ze sa cika do serblika,alebo do wc-ka a take 2tyzdne uz sama bezi cikat.Dnes sme boli 1x bez plienky s auto a nepocikala sa len na travicku 🙂 Na noc jej este davam ma nekludny spanok ale cez den uz vobec.Treba len trpezlivost 😉 drzim vam palce 🙂

deyana
14. júl 2011

ahojky, nemáte někdo radu, co dělat, když se prcek bojí hovínka? ona se vykadí, dřív i do nočníku, teď když kadí tak plače a utíká ke mě a cestou jí to upadne na zem a to je pak řevu.. když jdeme ven, tak jí dávám plínku, ona se vykadí, pak třeba ještě večer když jí dám plínu na spaní.. ale chtěla bych aby kadila do nočníku a nebála se 😅 My ji vždycky chválíme a konejšíme, když udělá bobek kamkoliv, ale ona se pořád bojí chudinka moje malá. Jinak na čůrání chodí sama na nočníček a jen hlásí, abych to šla vylít.

crysmile
14. júl 2011

@deyana nam pomohlo kupit makku podlozku na wc a kakat vylucne do wc, cikala na nocnik.. tym ze hovienko cluplo do vodicky tak sa tak nebala, ze to nemala blizko ritky... ale presne tymto sme si presli, netreba davat plienku, lebo bude kakat vylucne ked jej ju zalozis... treba vydrzat...

deyana
14. júl 2011

@crysmile díky, tak zkusíme.. 😉

steelska
14. júl 2011

ahoj mm s malm zase tokovi problem ze mi na nocniku nechce sedet vubec a kdyz uz jo tak rve nez zacal behat na nocnik chodil krasne hacal nevite co s tim?pardon ze pisi bez hacku nefunguje mi vrch klavesnice predem dekuji Bara 😀

crysmile
14. júl 2011

@steelska takto to aj u nas bolo, kym nezacala behat, krasne sme sedeli na nocniku, potom ked zacala, tak rev ako nahle som ju chcela posadit.. nechala som to tak a nocnik sme mali poruke, ponukla som ho, ale po polroku odlozila, nechcela tam byt.. a plienky sme odlozili v dvoch rokoch uplne.. treba asi cas..

steelska
14. júl 2011

@crysmile :asi ano ale stejn to nechap ☹

crysmile
14. júl 2011

@steelska je to jednoduche, teraz ziskal inu perspektivu, vsetko je nove, vsetko treba vyskusat, a to sa sediac na nocniku predsa neda... neboj, pride ten cas.. treba mu nukat nocnik a ked vidis ze to s nim nehne alebo ze sa hneva, daj mu s tym chvilu pokoj.. alebo kupte nalepky a polepte nocnik autickami a kadecim a na to ho motivuj, ze ako bude vlacik rad, ked si sadka k nemu na nocnik...

steelska
15. júl 2011

@crysmile :juuuu dekuju tak ja schvaln skusim ty nalepky 😀

tinika
15. júl 2011

huraa, tak po dlhom sabotovani sme sa vyčurali do nočnika .)

namaterske
17. júl 2011

tez se podelim o svou zkusenost: mam dva kluky a kazdy je uplne jiny. prvni se naucil chodi na zachod ani ne ve dvou letech. nocniky naprosto ignoroval, sel rovnou na velke sezeni 🙂 pliny v noci jsme zrusili ani ne tyden pote. kratce pote jsme se stehovali a on zacal cukat zpatky a pocuravat se, byl to pro nej stres. ale nevymekla jsem a pliny mu zpatky nedala. jen jsme z toho nedelali zadnou vedu. a do 2 tydnu byl zase bez problemu. druhy syn bude mit brzy 3 roky a porad nosi pliny. sice se obcas vycura do zachodu a pres noc me plinu vetsinou suchou, ale proste k tomu jeste nedozral.
zijeme v cizine, kde s tim nikdo nespecha, nechaji deti dojit k rozhodnuti samotne a naprosta vetsina se to nauci kolem 3 roku. nastesti s tim nemaji problem ani ve skolkach. a pokud vim, v nasi ze 60 deti prebaluji ve 3 letech jen 4 deti. takze je videt, ze je proste otazka zrani. hlavne zadny stres!
co u nas fungovalo, bylo uceni navyku: rano hned po vstavani posadit na zachod, stejne tak pred obedem a veceri, pred koupanim... vyber casu je na vas. kdyz nic neudela do cca 10 minut, nechat ho jit. aby mel otlacenej a studenej zadek z hodinoveho sezeni nema asi moc velky efekt. a taky se behem dne ptat, jestli nechce zkusit jin na zachod.

xkacatkox
18. júl 2011

mě teda vůbec na nočníku ani na záchodě nechce sedět, jen mu sundám plinku řve jak paviján prohne se a nesedne si ☹

namaterske
19. júl 2011

@xkacatkox jestli si nechce sednout, tak ho nenutte. nas maly taky kolikrat nechce jit, tak ho necham byt a pockam na pozdeji. zkuste to pomalu, treba kdyz jdete spolu do koupelny si umyt ruce, se ptanim typu: nechces vyzkouset se vycurat do zachodu? vemte sebou nejakeho plysaka a posadte ho na zachod nebo na nocnik a pak ho pochvalte, jak se krasne vycural. na naseho syna to funguje. on si pak sedne skoro vzdycky. bohuzel toho zatim moc nevycura... 😉 ale po zkusenosti s prvnim synem vim, ze je to jen otazka casu.

tanitta
19. júl 2011

ahojte, potrebujem radu resp. odpoved : mame problem maly sa vypyta cikat az vtedy ked uz ma cvrknute potom ho posadim a dokonci v com zacal ze vycika vsetko... niekedy cvrkne a ani nepovie az ked nahodou chytim ze je mokry a posadim zase pekne vycika vsetko....nepocikava sa "naplno" a neviem uz ako naneho stale mu vysvetlujem pytam sa .. ale cvrka a cvrka....

mmacko
19. júl 2011

@tanitta u nas je to iste, vacsinou sa vypyta, ale niekedy az ked prvu kvapku cvrkne do nohaviciek...neviem, ako jej vysvetlit, ze sa ma vypytat skor. Sice sa oducila od plienok asi za tyzden, uz ma len na noc, ani cez den nespi v plienke, ale nevie kakat do nocnika/zachoda...vie kakat len po stojacky, neviem, ako ju naucit kakat posediacky....aj sa vypyta, ale ked si sadne povie, ze to nejde......nejake rady? Dakujem 😉

janka79
19. júl 2011

@tanitta
@mmacko to cvrkanie casom prejde
syn sa tiez nevedel naucit kakat do nocnika, velmi sa bal...tak som ho drzievala za ruku ked bol na nocniku...ale potom si vymyslel, ze je jednocuchsie pokakat sa kazde rano do plienky...ked som mu ju skoro po roku zobrala, lebo uz mal 3 roky najprv chodil na nocnik raz za tri dni, raz sa dokonca pokakal a odvtedy uz chodi normalne na nocnik, zoberie si citanie a posle ma prec, ze chce byt sam 🙂

tanitta
19. júl 2011

@mmacko kakanie prislo samo.... 🤐 u nas zaberalo to aj ze sme kakali "spolu" on na serbliku a ja na velkom zachode..spolu sme tlacili stale kecali o velkosti pytali sa akoze bruska a ritky ci UZ on sa stle pozeral a snazil aby bolo ... keby len kvapka ale to mava dost velky cvrk niekedy az kratase premoknu ale nie je to plna davka ze vie zadrzat ale zaroven pusti... ako dlho to trva pokial to skonci?..

mmacko
19. júl 2011

@janka79 dobreeee 😉
Ja som skusala aj knizku na nocniku, ale nepomohlo.
Doteraz kakala kazdy den aj 2 krat v pohode, ale aj sme mali nedavno ATB a to jej trosku pokazilo mikrofloru a asi to par dni islo tazsie, tak uz vyse tyzdna kaka s placom a nie a nie po sediacky...ale ja si tiez myslim, ze na to dospeje 😉

tygrous
20. júl 2011

Holky, jak poznám, že je dítě na nočník už "zralé"? ZAčali jsme to už zkoušet, někdy se tam vyčůrá,a le většinou ne. NAštěstí mu nevadí mu tam sedět, prohlíží si knížky😉, ale dýl jak 10 min ho tam nenechávám. NO ale hlavně jsem zjistila, že čůrá po troškách snad co půl hodiny...takže svěrač asi ještě moc zralý nebude, co? Jako už si všimnul, že čůrá, to jo, to i hlásí, když tam sedí nebo běhá bez plne (ale s plínou si toho snad nevšímá...). A taky mu absolutně nevadí, že má plínu mokrou... Mám ještě počkat nebo to máme zkoušet? Nerada bych mu nočník zprotivila, když se ho snažím posazovat celkem často vzhledem k jeho frekvenci...

sussanah
20. júl 2011

@tanitta ucvrnakani fakt prejde. Proste jen pokazde znovu pripomenout, ze si musi rict driv, ale proste mu to musi docvaknout. U nas to ucvrnavani preslo asi po 2-3m

sussanah
20. júl 2011

@tygrous Ja bych to zkousela. To, ze cura co 30min je proste zvyk z plinky. Oni si ten sverac musi taky trochu vytrenovat 😉 Urcite je super, ze i hlasi, ze cura, to je to spravne uvedomeni si. Ja bych prave radeji vyuzila tohle obdobi, protoze ted zacnou byt ty ditka cim dal vic tvrdohlavejsi 🙂 zkousej to treba tyden bez plinky a uvidis, jestli se nekam posunujete. Taky se mi moc dobre osvedcila nejaka vkladacka do slipu, ktera zachytila to nejhorsi z pripadne nehody, takze sice teplaky mokre mel, ale nemusela jsem vytirat.

tygrous
20. júl 2011

@sussanah Jo, bez pliny jsem to uz taky zkousela, nechala jsem ho doma behat nahatyho, kdyz bylo vedro...zavrela jsem do obyvaku, kde mame koberec...jenze on si uz umi otevrit, jak sjem diky tomu zjistila😉 Jinak doma jsme zase najeli na latkovky, a ani ty mu mokre nevadi (a nevadily nikdy, ani kdyz byl miminko, dokonce ani nakadeno kolem zadku mu nikdy nevadilo 😅 ) Ale asi mas pravdu, budem trenovat...mozna ze koupim nejake hezke slipy a ze to bude fungovat lip nez plina😉

zelmirka1
20. júl 2011

rada by som napisala svoju skusenosti, moj maly na nocniku posedel bez problemov okolo roka a neskor, ale nikdy tam nic neurobil, proste sedel, hral sa, kukal rozpravku ale ani sa nevycikal ani nevykakal. Tak som ho obcas posadila ale niako som to nesilila. Potom prislo obdobie kedy si odmietol sadnut a nechala som to tak. V lete ked mal rok a pol som ho skusala behat bez plienky ale cikal kade tade a vobec mu nevadilo kedy, ci je mokry..tak som si povedala ze si nebudem kazit dni neustalym sledovanim cikania, kakania a nebudem stresovat seba aj jeho. Az toto leto ked ma dva a tristvrte roka som jedneho dna plienku nedala a vysvetlila ze uz je velky a budeme cikat na nocnik alebo do zachodu. Prve dva dni som prezliekala vzdy ked sa pocikal, nehresila, nekricala len vysvetlovala, treti a stvrty den uz som videla ze zrazu vydrzi omnoho dlhsie necikat, prestal to pustat kedykolvek a zistila som intervaly ze ked ho dam kazde dve-tri hodiny tak sa vycika a je to OK. Vonku som nosila vzdy prezlecenie, ale az ked som ho raz ked bolo velmi horuco vonku nechala v mokrom zacal sa pytat. Naucil sa to velmi rychlo a bez problemov. Pre niekoho mozno prilis neskoro ale proste som citila ze skor na to nie je pripraveny. Vobec mu nevadilo ani ked bol pokakany ani ked mal plienku uplne tazku od cikania.
Chcem len maminy povzbudit ze kazde dieta sa to nauci, nikomu z nas plienky do dospelosti neostali ale cas kedy sa to nauci je velmi individualny a pokial mamina dieta trenuje a trva to napriklad dva-tri mesiace tak urcite nie je dieta pripravene. Vseobecne sa zhoduju lekari aj maminy ze skor ako v roku a pol je to skor vynimka, ale je to fakt individualne, niektore deticky pred druhym rokom sa rychlo naucia a niektore az okolo tretieho. Ked je dieta pripravene nauci sa to pomerne rychlo za par dni ale ked nie je zrele tak je to zbytocny stres a treba to chvilu nechat tak. Tak sa netrapte, naucia sa to vsetci v ten spravny cas. 😉