Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

michalag
21. júl 2011

Ahojte
uz som sem parkrat pisala. Mala mi pekne sedela na nocniku pred jej 1 rokom ale potom akoby utalo a uz sa jej tam sediet nechcelo (niezeby nechcela ale ona celkovo nevydrzi sediet, v kuse musi behat), takze nocnik som dala pod postel a nevyberala som ho z tade. Vzdy ked sa jej spytam ci ide cikat pekne ukaze na nocnik a vytiahne ho, ale sediet na nom nebude, potvorka.
Ked starsi chodi cikat tak mala ho chodi kukat na wc a rehoce sa a minule mi tam skoro vopchala hlavu ako chcela vidiet ako cika 😀 . Ked sa jej spytam ci kakala tak povie nie ale ukazuje na plienku. Myslite ze je velmi skoro ked by som vyskusala jej nedat plienku cez den? Teraz bude mat 15 mesiacov

usounek25
21. júl 2011

ahoj, já už taky začínám být zoufalá. Teď když je pěkné počasí, tak jsme začli zase zkoušet odplenkovat. Malej je celý den doma ve slipech, venku běhá nahý. Dávám ho co dvě hodiny na WC, většinou se vyčůrá, ikdyž občas tam dělá pěkné blbosti. Ale někdy nemám čas ho dávat přesně, prostě třeba vařím apod. a to se častokrát počůrá, jako třeba dneska - asi 3x nebo 4x. Zkoušíme to takhle už asi 14 dní v kuse a on si prostě ani náhodou neřekne, že by chtěl jít na záchod. Přitom mu to pořád opakujeme, ukazujeme atd., ale prostě nic. Vždycky se jen zastaví a začne čůrat, pak se vysleče, odnese počůrané věci do koupelny, zajde si pro vlhčený ubrousek, utře si pinďoša a je vyřízenej. Už jsem to párkrát nevydržela a když se počůral, tak jsem mu plácla na zadek a pokárala ho, že musí chodit na WC apod.Ale zatím žádná změna. Jediný úspěch vidím v tom, že se přestal bát chodit na WC, dřív o tom nechtěl ani slyšet, že by si sedl na nočník nebo WC, teď už si tam sedne a vyčůrá si, párkrát se už i vykakal. Nevím co dál - připadá mi, že asi ještě nepozná, že se mu chce, až když prostě čůrá, ale to už je pozdě. Ale zase se na to nechci vykašlat, když už si zvykl na ten záchod, aby později zase nebyl nějaký blok, navíc už má 2,5 roku a chtěla bych, aby byl aspoň během dne bez plínek. Někdy už mě z toho ale hrabe 😝

sova33
21. júl 2011

@usounek25 Promiň, nečetla jsem celou diskuzi, reaguji jen na ten tvůj příspěvěk. Zkoušeli jste nějakou pozitivní motivaci? Já vím, že uplácet se nemá, ale pokud je něco, co malý zbožňuje, tak jako odměnu za to, když si sám řekne nebo že se celý den (nebo půl dne) nepočůrá a tak podobně. Já mám zatím prcka půlročního, ale kamarádka takhle malé dávala nálepky Hello Kitty (malé je 2,5 roků a tu kočku miluje) a už jsou v pohodě. Je pravda, že se to může "prodražit", ale někdy už jse člověk skoro zoufalý 😀
Nebo u další kamarádky zabralo, že malá viděla, jak kamarádka "zalévá" kytičky a chtěla taky.

morgan
21. júl 2011

@usounek25 u nás je to skoro to samé, ale určitě to přijde. Před 14 dny si najednou začal řikal a celý minulý týden byl přes den bez nehody. Na víkend odjel k babičce a dědovi, tam to prý na záchod nestíhal a teď od pondělí najednou zase čůrá kde se mu zachce a vůbec si neříká, tak mě to docela štve a hlavně to nechápu když už to celkem uměl. Ale přes zadek bych nedávala, ještě asi na to nejsou stoprocentně zralý...určitě se to všichni naučí 🙂

domca1511
21. júl 2011

@michalag Ahoj.Podla mna by už aj mohla ale ako pišeš asi sa jej nechce je pohodlnejšie to spraviť do plienky načo sa ešte bude pytať 🙂 Moja mala v maji rok a pol a asi pred 2tyždnami som jej nedavala plienku cez den so zamerom nech sa vetra nie vobec aby sa odučila.Ale po tyždni sa začala pytať aj ja som ju davala hocikedy.Dnes sme na tom tak,že sa ani raz nepopišala a vykakala na nočnik.Skus ju nechať aj ked je chladno ved prezlečeš niekde tu bolo par veci kedy je dieťa pripravene na nočnik ale už neviem kde skus pohladať.držime palce 🙂

michalag
21. júl 2011

@domca1511 dakujem, no je to moj neposedo 🙂 . Ja by som len chcela ju nechat bez plienky a mozno ked sa parkrat pocika (ved poutieram, handry mame 😀 ) a uvidi ze nema plienku a tecie jej to po nozickach ze mozno 😅 ... Jasne nutit ju nechcem aby nemala odpor, ale aspon vyskusat, ved ked to nevyjde teraz tak dalsie leto uz bude mat vyse 2 roky a to by este nebolo neskoro

domca1511
21. júl 2011

@michalag Presne tak ako si napisala no aj naša nevie sedeť ani pri jedle ale na nočniku ju nejako udržim,alebo na wc ale najdadšej piša na traviku 🙂 No ja som davala kraťasy aby citila,že je mokra a ked sa stane nehoda vysvetlim,že to sa nerobi potom nepojde do školky(sice ešte je skoro ale to ona nevie) 🙂

michalag
21. júl 2011

@domca1511 zajtra asi vyskusam, zato nic nedam 🙂

domca1511
21. júl 2011

@michalag No skus a uvidiš potom napiš ako to ide 🙂

michalag
21. júl 2011

@domca1511 sama som zvedava co spravi ked sa pocika 😅

gonka
25. júl 2011

Naša dcérka ma 13 mesiacov a nocnik povazuje ako dobru zabavku na prenasanie, ale sadnut si nan absolutne nechce, a ked jej povie cik....tak sa jej obcas podari vycikat vedla nocnika 🙂)

xmata
25. júl 2011

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jaký nočník máte pro kluky? Máme tři a u každého je načůráno více přes než do, a to už jsem kupovala i nočník, který byl označen jako speciální pro chlapečky 😒

akdar1
26. júl 2011

@xmata U nás byl jediný vhodný z Ikey - vysoký k opření nohou o zem, a průměr akorat 🙂 !!! U ostatních, jak se nafukoval pindík, tak to teklo ven...

berenika39
26. júl 2011

@xmata a co rovnou redukci na wc? je to jednodušší, hned si zvykne, že se chodí na wc, žádné vylívání, čištění....měli jsme tuhle, pasuje na každé wc, je dost malá i pro menší prdelku...
http://www.malvik.cz/Vse-na-doma/adaptery-na-WC...
Nočník u nás neproběhl, jen u babičky, nebo ze začátku na noc.....

katkabod
26. júl 2011

Ahojte, chcem len vsetkym mamickam povedat, aby ste nezufali, my sme sa trapili rok a pol a vyskusali s dcerkou vsetko mozne aj nemozne, davali len gatky na cely den a mali vsade mlacky, posadzali kazdu polhodinku a x dalsich sposobov a nebolo to nic platne, kym sa sama nerozhodla, ze uz nechce plienky. Podarilo sa nam v 2 rokoch a 8 mesiacoch, cize este nic hrozne, ale trvalo to velmi velmi dlho. Prve dva dni este trosku uslo aj do gatiek, ale na treti den uz boli gatky suche a aj kakat uz isla do nocnicka. Nedokazem opisat ten pocit, je to uzasne, ze sme to konecne zvladli! 😀 Vydrzte to, ked sa naucila nasa mala, iste to dokaze kazde dietatko 🙂 A nepocuvajte kadejake reci, ze vam dietatko malo uz davno chodit bez plienky, nie je to vasa chyba, ci neschopnost, ani chyba, ci neschopnost dietatka, jednoducho este nie je pripravene, kazde dieta je ine a to vo vsetkom. Drzim palce!

sisaha
26. júl 2011

ja mam podobnu skusenost. Donedavna mala ignorovala nohavicky. Proste ked to na nu prislo, pocikala sa, bolo jedno, ze som ju pred pol minutou predtym posadila na nocnik. Tak som zase na cas zase nasadila plienky. A presne 18.7. sa sama posadila na nocnik. Ja som uz dala iba dole nohavice a ona sa vycikala...A odvtedy tam cika..kakat sice este nie...dokonca ani na cikanie sa nevypyta. ale vzdy ked ju posadim tak vlastne na poziadanie vie vytlacit hoc aj par kvapiek... verim tomu, ze deti na toto musia dozriet...darmo my nieco po nich chceme. 😉

matulka82
26. júl 2011

presne tak ,ako pise @katkabod 😉 v prvom rade musi dieta samo chciet, a niekedy to trva trocha dlhsie.Moj starsi sa naucil v podobnom veku,a kym prestal mat plienku aj pocas spanku, trvalo to dalsi mesiac,stihol to 2 mesiace predtym ako nastupil do MS.On vzdy cital 😀 na nocniku,to ho zabavilo.Mladsi chodi na nocnik 4-5 mesiacov,ale pocas spanku a cestovaniamusi mat plenu.Ale s nim to bolo tazsie na ucenie,tvrdohlavejsi ako prvy 🙂 bol .

afiserova
27. júl 2011

A jak je to s učením na noc? My teda pořád bojujeme. I přes den. Malej se zvládne vyčurat do záchodu a venku i vestoje, že si sám drží pindíka. Ale málokdy si řekne o čurání sám, musíme pořád připomínat, natož aby sám šel (přestože si umí sthnout kalhoty, slipy, všechno na záchodě nachystat - redukci - vykonat a zase se oblíct). Když to ale necháme na něm, řekne až ve chvíli, kdy je připočuraný, nepustí do trenek všechno, ale prostě dost pocvrkanej je. Na velkou si někdy řekne a někdy do kalhot. Nebo pak do spací plíny. Na noc a odpolední spaní ji pořád má, ale je už tak velkej, achjo. Zatím si nedovedu představit, že mu ji nedám. Vždycky je úplně nacucaná, suchou měl jen jednou. Jak se nacvičuje noční spaní bez? Furt si říkám, že kdyby neměl vůbec, nemátlo by ho to a třeba by se i to denní vyměšování zlepšilo. V srpnu mu budou tři, tak jsem poměrně zoufalá....

adri2211
27. júl 2011

no niekto by mohol poradit aj mne. moja mala ma 13 mesiacov,na nocnik chodi odkedy vie sama sediet,cca od 7mich mesiacov. no chcela by som sa spytat,kedy by som ju mohla pomaly oducat od plienky a ako na to?

ivinka7
27. júl 2011

Ahojte, chcem prispieť našou skúsenosťou s nočníkom. Staršia dcéra mala 1 rok a 4 mesiace keď cez deň už pekne chodila na nočník aj cikať aj kakať. Ale horšie to bolo s nočným cikanim, to nám trvalo skoro až do 3 rokoch kým sme to zvládali nepocikať sa. Nepomáhalo ani nočné budenie. S mladšou to bolo zase iné. Cez deň sa začala sama pýtať keď mala 1 rok a 9 mesiacov a v noci o 3 mesiace neskôr. Takže milé mamičky nič netreba siliť, každé dieťatko to pochopí skôr alebo neskôr. Prajem veľa trpezlivosti a síl.

berenika39
27. júl 2011

@adri2211 po 18 měsíci, dřív to smysl nemá, nebude si to uvědomovat....

adri2211
27. júl 2011

@berenika39 vsak prave,ze si to asi este neuvedomuje. kakat kaka krasne kazde rano do nocnika,do plienky to da len sem tam.
a dakujem za info,tak mame este casu habadej.

berenika39
27. júl 2011

@adri2211 určitě, zbytečný stres pro vás i malou. to, že se ráno vykaká do nočníku je náhoda, ale jde o to, aby uměla zkoordinovat všechno dohromady - chce se mi, řeknu si, udělám to kam mám...a na to musí dozrít, sama, bez vysazování. může se stát, že začne nočník ještě odmítat, nechci tě tém strašit, ale tak to je, neboj, všechny děti se to naučí.....
s petrem jsem znakovala, tak přesně v 18ti měsících začal ukazovat znak "plenka", jako že se něco děje....podařilo se nám to vychytat, ale spěch na to není...podle dítěte...

adri2211
27. júl 2011

@berenika39 no nahoda to nie je,pretoze to uz mame zauzivany cyklus,kazde rano. ale ako vravis urcite si to este dokopy dat nevie a vypytat sa na nocnik tiez este urcite nie,preto som sa pytala,kedy najlepsie zacat. no a s tym odmietavanim,to dufam nezazijeme,pretoze moja vie byt poriadne tvrdohlava 😀 casom uvidime,ale najskor zacneme urcite len v tych 18tich mesiacoch.

berenika39
27. júl 2011

@adri2211 to odmítání není nutné, ale jen že se to stává, aby tě to nezaskočilo. každopádně není dobré žádné nucení, pak se zasekknou....držím palce, at vám to klape

haanhobe
27. júl 2011

@afiserova Máme stejný problém, malému budou tři v listopadu a taky vesele čůráme a kakáme do plenek. Už mě to docela štve, na jednu stranu si připadám neschopná, že jsem ho to nebyla ještě schopna naučit, na druhou stranu vidím, že mé snahy má na háku.Čuráme na záchod nebo venku, jen když si vzpomenu já, kaká potají do plenek. Když ho nechám bez plenky, tak si řekne, že je mokrý, když se nedávno pokakal do kraťas tak se mě s podivem ptal: Čo to šmldí? Aši ňáké jovínko! Tak raději dávám plenky téměř celý den. Ale také mě uklidnila dr z nefrlogie, kde chodíme ale s jiným problémem. Prý proč to řeším. Prostě močová soustava není ještě vyzrálá a pokud čůrá jen na náš povel, tak je to vyzrálost našich nervů. A když někdo řekne, že dítě samo čůrá, ale občas mají nehodu, tak je to většinou nehoda dospělých, kteří to neuhlídali. Ale vysvětluj to všem, kteří se diví, proč ještě nosíme v kalhotách takový balík.

sussanah
27. júl 2011

@adri2211 nutit urcite ne, ale pokud je tak hezky zvykla, tak bych zkusila proste podle toho, jak to u ni uvidis. Neni pravda, ze si deti svou potrebu neuvedomuji do 18m. To je jakoby jim v 18m nekdo doplnil nejaky "spoj v mozku" 😀 Kazde dite si to uvedomi jindy, ale hodne zalezi i na okolnostech, jestli ma nejake navyky apod. A vzhledem k tomu, ze ti kaka kazde rano do nocniku, tak dam ruku do ohne za to, ze to fakt nahoda neni 😉
Odmitani urcite neni povinne, nam se to treba uplne vyhlo, bylo obdobi vetsi a mensi naklonosti, ale uplne odmitani jsme fakt nezazili. Jde hlavne najit tu citlivou miru toho, kdy jemne dosahnout cile (odmeny, knizka u nocniku apod) a kdy uz jde opravdu o nuceni proti vuli ditete.

sussanah
27. júl 2011

@afiserova Zkousela jsi proste to nechat na nem i za cenu pocvrnkavani? Protoze to, co popisujes je presne ten jeden krok pred tim, nez si rekne predem. Proste si bude muset tu chvili zacit uvedomovat sam a podle me to jinak, nez se si parkrat cvrnkne nezjisti. Zkusila bych to par dni, treba se chytne.
Nocni spani bych asi vubec neresila, to prijde samo casem. Maximalne to odpoledni, ale to taky zalezi spis na tom, jestli na vas tlaci skolka nebo ne.

hameeda
27. júl 2011

usounek25 no mi mame teraz 2 roky a 4 mesiace a este si na nocnik ani nesadol a to uz skusame od roka, a ak si tam aj na minutu sadne tak sa nevycura ani nic podobne, minule sedel asi pol hodinu lebo sa zapozeral na rozpravku ale aj tak sa nevycural, a ked mu o tom rozpravam ze sa do toho nocnika ma curat tak ho to vobec nezaujima, asi ani nechape o com rozpravam, ale u vas mate dobre aspon to ze sa ti maly vyzlecie ked sa pocura, nas v tom pokojne bude aj cely den, vobec mu to nevadi ak je mokry, prave naopak, on miluje byt mokry, ak mu dam pohar s vodou tak pokial nad nim nestojim tak ho cely na seba vyleje a ked ho chcem prezliect tak krici ze nechce,,zachod to ani nahodou, krici ako by sme ho tam chceli splachnut, na zachod si nesadne ani ak je zatvoreny,,pampersky menime tak 10 krat za den a kazda ma 5 kg, este sa nam nestalo aby bola plienka sucha, alebo malo nacurana,, a to pri tom dcera sa mi odnaucila v roku a dvoch mesiacoch a do mesiaca aj na noc, a nikdy sa nam nestala nehoda...

haanhobe : aj mna take reci otravuju,,ale ja som zacala hovorit ze maleho proste nechcem odnaucit od plienok a hotovo,,kazdy to uz potom necha tak,,,,

prajem vsetkym pevne nervy,,,a verte tomu ze to nie je vo vas ze by ste boli neschopne,,,kazde dieta je ine,,,a este som nevidela aby do skoly isiel niekto s plienkami,,dajte detom cas,,nestresujte sa vy aj deti,,, viem ze to ide do penazi,,mam doma 3 kusy a dvoch chlapcov v plienkach,,tak viem co to je ale koli niejakym papierikom sa nebudem oberat o krasne chvile s detmi

sussanah
27. júl 2011

@hameeda naprosty souhlas v tom, ze kazde dite je jine a jeho cas prijde jindy. U nekoho v roce, u nekoho v 3 letech... Tohle uz jsem slysela tolikrat, ze jeden sourozenec je s plinkami hotovy hned a druhy to proste vesele ingoruje. Sama jsem zvedava, jak to pujde u nas s druhym 🙂