Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

antarres
27. júl 2011

My měli velké problémy s vyprazdňováním, takže když jsme malou nutili na nočník nebo záchod, tak jsme v n í vypěstovali averzi. Nechtěla si sednout ani na nočník, ani na záchod. Dokonce jsme museli několikrát udělat i klystýr, ale ten potom i manžel odmítal. Malá byla víc vystresovaná a my tedy také. Už jsem byla nešťastná, protože s příchodem druhého očekávaného potomka jsem si nedovedla představit, že budu přebalovat dvě děti. Celou věc jsem několikrát konzultovala s dětskou doktorkou i kamarádkami. Nic moc nepomáhalo, na vyprazdňování nám pomohl až sirup z fíků a švestek. No a pak nastal ten průlom, kakání už tolik nebolelo a nějak jsme asi vyspěly i rozumově. Kamarádka nám doporučila knížku pro děti s názvem Víš, co má v plínce myš? Jde o to, že tam vystupuje myška, která má na sobě plínku a v ní nic nemá, protože už umí chodit na záchod. A ostatní zvířátka mají ve svých plenkách bobky. A protože jsou zvířátka učenlivá, naučí se podle myšky chodit také na nočník. My knížku prolistovali jen 2x a malá už druhý den v poledne sama chtěla na nočník. Od té doby uběhl o čtvrt roku, malá se nepočůrává už ani v noci, přes den chodí sama na nočník, venku ani neřekne, že chce čůrat a jde sama a dokonce už slavíme úspěchy i s kakáním do nočníku. Už jí nedělá ani problém sednout si na velký záchod. I se sama utře a spláchne. Na to, jak jsme byli bezradní a nešťastní (celá rodina to prožívala, včetně babiček a dědečků) jsme teď o to víc šťastni, jak rychle malá na záchůdek začala chodit.
Za měsíc nám budou 3 roky. Takže nezastírám, že svoji roli zde hraje hlavně rozumové vyspění dítěte. Velkou měrou určitě přispěla i ta knížka, kterou můžu jen a jen doporučit. Jsou v ní velké obrázky, minimum textu (ten se mi tedy moc nezamlouval), ale i odklápěcí plínky všech zvířátek. 🙂 Přeji hodně zdaru. U druhého dítěte plánuji posazovat na nočník jakmile bude dítě schopné sedět. Pokud to nepůjde, nebudu z toho dělat vědu.

hameeda
27. júl 2011

sussanah : a vecsinou plati ze chlapci su pomalejsi,,a to nie len v tomto,,dcera vo veku 2,5 roka komunikovala uz na celkom dobrej urovni, syn ignoruje vsetko,nocnik,rozpravanie, samostatne obliekanie sa atd. ale zato futbal hra vyborne, knihu dzungle 1 a 2, Levi kral a Tarzan tak tieto rozpravky pozna naspamat od zaciatku do konca, ale aby sa vypytal cikat, to ani nahodou, alebo aby mi nieco priniesol co po nom chcem to si este pockam,,a vobec si nemyslim ze by bol niejaky zaostaly alebo ze by som ja bola neschopna,, je proste aky je,,zacal chodit v roku a dvoch mesiacoch,,za to mladsi syn ma 11 mesiacov a uz mesiac a pol chodi,,, takze kazde dieta je nadherna osobnost a mi by sme ju nemali ovplyvnovat,,nech su aky su,,aj tak su nasi a pre kazdu z nas ty najkrajsi

viete kto to kazi,,kazia to mamicky ktorym sa narodili super deti,,reci ako moj maly zacal chodit v siedmych mesiacoch, a bez plienok je od osmych mesiacov, a v dvoch rokoch pozna abecedu,,atd.......take mamicky nam to predhadzuju aby sme mi mali pocit ze mame hlupe deti,,ale ono to nie je tak,,,,prave naopak,,,ja som do svojich siestich rokov necekla ani pol slova,,v skolke som sa nevedela naucit ziadnu basnicku,,,mama sa bala ma dat do skoly, a co potom,,,zakladnu,,som vychodila s cistymi jednickami,,obchodnu s velmi dobrym prospechom,,,externe som ukoncila pravo,,,a pri tom porodila dve deti a potom dalsie dve,,podnikam,,,a dari sa,,,a to som doma otvorila ucebnice len v krajnom pripade,,pretoze basketbal bol dolezitejsi a kamarati,,co tam dajaka skola,,,,,,,a dnes su moje deti su mojim najvecsim pokladom na svete,,,,takze urcite to nie je o tom kto bude prvy chodit, cikat,,rozpravat,,,,,

hameeda
27. júl 2011

antarres : ja som si to tiez tak vravela ze budem davat sadnut odkedy budu vediet sediet,,ale mladsieho od narodenia je problem udrzat,,kazdy ho vezme na maximalne 5 minut a hned mi ho vrati pretoze ho nemoze udrzat,, stale sebou sije,,,neobsedi ani na zadku nie to este na nocniku 😉

antarres
27. júl 2011

@hameeda tři kamarádky tady u nás posazovaly asi od půl roka a v roce a půl jsou bez pleny. Každé dítě je jiné, jak jsem psala, zkusím to a uvidím. První dítě bylo klidné, tak uvidíme jaké bude to druhé. 🙂 Zkušenost s naší první dcerou mě ale nechá v klidu. A máš pravdu v tom, že obě babičky mi pořád říkaly, jak jejich děti(já, můj brácha, manžedl a švagr) v roce už byly bez pleny. 🙂 Taky jsem si to vyslechla, ale to asi každá novopečená mamina musí zkousnout.

afiserova
6. aug 2011

@sussanah Díky za odpověď. Aktuální situace se teda trochu zhoršila. Dneska oslava třetích narozenin. Dvakrát se počural úplně durch, schválně jsme ho nehlídali. Kadění zachránila pozorná babička, jinak by šlo do gatí jako před třemi dny, kadil dvakrát a vždycky do kalhot. Pokaždé se někam zašije a v klidu se vykadí do trenek a pak ale tvrdí, že hovínko v kalhotech nemá, přitom mu vypadne z nohavice. Očividně má nějakej problém, u babičky se prý vzbudil v noci a brečel, že se pokakal a že nechtěl...nebijeme ho za to, ale trochu se tváříme naštvaně a pořád dokola vysvětlujeme. Asi moc tlačíme na pilu, přitom už to uměl, říkal si na záchod na malou i velkou, možná to souvisí s narozením sourozence, je fakt, že od té doby, co je miminko doma, tak je se starším hlavně v tomhle ohledu těžký pořízení...inu, uvidíme.

eveluska
18. okt 2011

jak jste s ucenim zacinali? Malymu je rok a kus, takze cas jeste mame, ale uz bych to treba po ranu chtela zkouset. On kdyz kaka, tak o tom vi a je to videt - predkloni se, tlaci..... bohuzel, jakmile zacne takhle "signalizovat", tak uz je pozde.... Kdyz ho tam dam moc brzo, po chvilce ho to na nocniku nebavi a chce pryc. V jakou denni dobu a na jak dlouho jste nocnik zacali zkouset? diky 🙂

sisaha
18. okt 2011

@eveluska kakanie bude asi to posledne co bude signalizovat, pretoze deti s tym vacsinou maju problem. Mozes maleho hned pozobudeni (rano, alebo po obednajsom spanku) posadit na nocnik. Mohlo by sa mu podarit vycikat. Ale samotne odplienkovanie bude okolo 2 roku. Kazde dieta je indi vindi, u niekoho skor, u niekoho neskor. Ja som darmo malu posadzala na nocnik - chytila skor hysak, ze som ju nutila. Mala ho vsak stale na ociach. skusala som nedat plienky, ale uspesne sa pocikavala dalsie dva tyzdne.tak som plienky opat na cas nasadila. Cca o 2 tyzdne som opat nedala - 2x sa pocikala a potom sa zacala pytat...Dieta na to musi dozriet a same si uvedomit.. 😉

pajafra
19. okt 2011

Potřebovala bych poradit, naše malá má 2 roky a 8 měsíců a na spaní jsme pořád na plínkách. Před spaním pořád pila sunat, v noci taky, tak jsem to už pro jistotu před pár dny odbourala v naději, že plínka bude suchá a je pročůraná pořád dál. Myslíte, že ji mám zkusit dát na spaní bez plínky???

jmisa
20. okt 2011

Pajafra, já bych jí nechala, ona k tomu dospěje. Když ji sundáš plínku, tak nejspíš budeš stále prát povlečení atd.
Někdo dítě v noci budí, ale já bych řekla, že je důležitější kvalitní spánek než jedna počůraná plínka v noci.

marthuska
20. okt 2011

@antarres podla mna si nasi rodicia a stari rodicia nemozu presne pamatat, kedy sme boli bez plienky, resp. trochu prehanaju. vraj ja som sa pytala od roka... haha. sak mam 22 mes dceru a pyta sa na nocnik len par mesiacov, cize tomu fakt neverim. proste, napr ja budem v ociach mojej mamy vzdy neschopna matka, ze nenaucim svoju dceru to vtedy a hento vtedy... ale to ze vie kopu inych veci atd, to je INE.

bejka21
20. okt 2011

Ahoj,ja som svoju dcerku zacala davat na nocnik presne od polroka,kazde rano,za mesiac si tak zvykla,ze sa kazde rano vykakala do nocnika aj vycikala.Potom sme zacali ju davat 3 krat denne na nocnik,od roku aj 3 mesiace plienku vobec nema,len na noc som jej davala.Tak si zvykla na nocnik,ze sama si tam chodila a nikdy sa nebala a hlavne my vobec nevieme co to je stolica v plienke,lebo od polroka robi do nocnika,teraz dceru raz v noci zobudime na nocnik a potom spinka dalej........

eveluska
20. okt 2011

@marthuska no ja myslim, ze to i slo, ale podobne jako u @bejka21 - ze proste rodice davali na nocnik tak casto a v dobe po probuzeni apod, ze to vetsinou vyslo.... ale deti si nerikali, spis takovej zvyk a nehod bylo spoustu... taky je to dneska posunuty tim, ze se vi, ze se deti nemaji posazovat, driv se deti uz ve 4m obklopily polstarema a v 6m posazovaly.... dneska kdyz nechas dite spravnymu vyvoji, tak ti nejdriv zacne lezt, postavi se, sed je az vrchol vyvoje.... Nas malej driv chodil kolem nabytku nez sedel - to zacal az nekde v 10, 11m, takze to je dost rozdil, kdyz muzes dite prvne posadit na nocnik nekde v 11m nebo kdyz se to delalo v 5ti, 6m ..... samozrejme kazdy dite je jiny a nektery si samo sedne driv 🙂

bejka21
20. okt 2011

U dcerky to bol zvyk,ale o to nam islo,aby sa nocnika nebala ako ostatne deti.Velke deti si pytaju plienku lebo sa boja vyprazdnit do nocnika.Ja by som znovu taky isty postup skusila aj pri druhom baby.

sussanah
20. okt 2011

@marthuska proc neveris tomu, ze kazde dite je jine a nektere jsou proste od roku bez plinky a samysi rikaji??? Ne vsechno jde zaradit do tabulek.. Muj kluk je od roku bez plin, rikal si a od 17m i na noc. Nerikam, to proto, ze chci ukazovat, jaka jsem super matka, jen me fakt nekdy fascinuje nazor "moje dite to neumi,tak tvoje dite to nesmi umet"
@eveluska no s tim posazovanim to je o lidech, v mem okoli jsem byla snad jedina, ktera maleho neposazovala dokud si sam nesedl a byla jsem opravdu za exota 😉

sussanah
20. okt 2011

souhlasim s @bejka21 , je to hodne o zvyku a rezimu, male dite se velmi rychle nauci na nocnik, bere to proste jako soucast hygieny, kdezto ucit dvouletaka, to musi byt opravdu orisek, vidim to ted na mladem, jak je tvrdohlavy, kdyz chci aby sel napr pred cestou autem na zachod a on nechce, tak proste neni paky, ktera by ho prinutila.

lypka
20. okt 2011

moja malá má 6 mesiacov a malá problém so stolicou a nevedeli sme si dať rady, tak sme nakoniec kúpili nočník. teraz ju nan posadím a ona sa v pohode vykaká. ked mam čas tak ju dávam aj a cikať a zvykne sa mi do plienky pocikať len tak 2 x za den uvidíme dokedy nám to vydrží 🙂

lypka
20. okt 2011

@pajafra a neskúšala si jej dať látkovú plienku? lebo naša ked mala jednorázovku tak bola rano celá prečúrana, ale ked má obyčajnú tak čúra až ráno o šiestej

pajafra
20. okt 2011

@lypka Ne, to jsem nezkoušela, používáme Pampersky. Děkuji za radu, asi vyzkoušíme🙂

pajafra
20. okt 2011

@jmisa Takové názory jsem taky slyšela - dítě budit. Ale malá už takhle nespí dobře - i několikrát za noc se vzbudí (i když ne vždycky), tak ji ještě nechci budit a dávat na nočník. Jen začínám mít obavy, aby nespala s plínkou třeba do 4 let☹

eveluska
20. okt 2011

@pajafra to bych nedelala, na noc nedat plinku bych zacla zkouset az ve chvili, kdy ji bude mit pravidelne rano suchou - tj. ze se ji v noci nebude chtit.....v tomhle u nas nastesti (zatim) dobry, ze uz cca od 4m nebo tak nejak, mel plinku celou noc suchou.... ale to se muze jeste zkazit.... spis to signalizuje, ze proste opravdu dobre spi celou noc, kdyz se vzbudi, tak by se mu chtelo na zachod... z toho bych usuzovala, ze u tvoji male je spis problem se spankem a nestresovala bych ji jeste tim, ze se pravidelne procura bez pliny.... u nas kdyz je spatna noc - napr. zoubky nebo tak, tak se budi a taky prebalujem i v noci, ze se pocura a nebo dokonce i pokaka....

pajafra
20. okt 2011

Já ji nechci stresovat, jen mi připadá, jestli nedělám něco špatně. Ale je fakt, že spí docela špatně od miminka☹

eveluska
20. okt 2011

@pajafra nestresuj, kazdy dite je urcite i v tomhle jiny 🙂 ale muzes si treba zkusit o tom spanku neco nacist a zkusit to zlepsit... uz jen kvuli vam, jestli budi i vas, at se vyspite 🙂

pajafra
20. okt 2011

@eveluska Zkusím🙂 Vstávám k ní jen já, manžel přece vstává ráno do práce, tak se ho to netýká☹ Ale vzhledem k tomu, že začátkem prosince čekáme další mimi, už jsem jako velryba, všechno mě bolí a ani se tím pádem moc nevyspím - hlavně díky tomu nočnímu vstávání☹

8petule8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zvirka
24. okt 2011

Zdravím, taky se pomalu přidám k diskuzi. Našemu je rok a měsíc, doktorka nám už před jeho rokem říkala, ať dáváme na nočník, mně to připadá ještě brzo. Ale už jsme to párkrát vyzkoušeli, vždycky v čase, kdy většinou kaká. Chvilku si tam posedí, polistujeme v knížečce, ale ještě se nám nic nepodařilo. Většinou kaká chvíli potom, jakoby čekal, až mu konečně dám pokoj s tím nesmyslem, na kterém musí sedět, a dám mu plínku, aby se mohl v klidu vykakat 😀 Takže spíš si zatím zvyká, nějak mu nevadí tam sedět, teda když má zábavu.
Co ostatní v našem věku? Už dáváte na nočník? A daří se?

brulka
24. okt 2011

@zvirka tiez skusam tak cca od 10 ci 11 tich mesiaov davat na serblik ale vooobec sa jej to nepaci. moja potvorka nema rada ked ju do niecoho nutim ... a to sa snazim jemne a podstrkujem zaujimave knizky ... najprv boli vresky si tam vobec nechcela sadnut ... vtedy nevedela chodit a nevedela sa z nocniku sama postavit tak to mala uplnu paniku ... dala som par tyzdnov pauzu lebo jej nechcem vypestovat z nocnikovu averziu. teraz sa jej nocnik neskutocne paci ale najradsej si na neho sada sama a oblecena a hned vstane a zas si sadne ... proste zabava 😀 😀 😀 . ked ju posadim s holym zadockom aby do nocnika volaco spravila, vydrzime par minut a to robim opicky a hram divadielko citame knizky ... moc dlho to nie je ... potom zdrhne a vacsinou sa vycura na podlahu kym donesiem plienku 😅 .

velmi lutujem ze som neposadazala uz od siesteho ci siedmeho mesiaca ... co mam kamaratov a zacali skor tak aspon kakanie sa im dari uz v nasom veku do nocnika. cim skor s tym clovek zacne tym lepsie lebo deti si zvyknu, vypestuje sa ritual a potom nie je taky problem naucit na nocniku vobec sediet. ako uspechy vo tom veku netreba cakat ale ten zvyk ze tam dieta sedi bez stresu a spokojne stoji za to a rychlejsie sa naucit na nocnik neskor chodit robit co treba 😉 . pri dalsom dietatku zacnem celkom urcite skor 😉

zelmirka1
24. okt 2011

kocky davat dieta na nocnik ked este samotne nesedi nie je moc vhodne a tiez treba zvazit kedy je schopne naozaj ovladat zvierace, lebo ak sa dieta nauci skor ako cca v 18-20 mesicacoh nie je to o tom, že to dieta vie, ale o tom že mamina proste stale dieta posadzuje a vystihne moment ked prave kaka, cika ale ovladať dieťa to este nemoze vedieť. Tiez nikdy neporovnavajte s ostatnými detmi lebo naozaj je to velmi individualne, to ze niektore dieta je super bez plienok a pýta sa pred 2 rokom a iné až okolo 3 roku je normalne, lebo kazde dieta dozreje v iny cas ako to plati aj pre ostatne zrucnosti. Pokial je dieta zrele tak sa to nauci velmi rychlo (par dni, max. tyzden-dva) , ked nie tak je to trochu stres pre maminu aj dieta, lebo stale je dieta posadzovane na nocnik alebo nechane bez plienky a pritom nie je zrele aby dokazalo poznat ze ide cikat, kakat a ovladat zvierace a trva to tyzdne aj mesiace. Takze sa netrapte naozaj sa to kazde dieta casom nauci lepsie je uzivat si den v klidku. Samozrejme ak dieta napr. kaka v rovnaky cas a dokaze to mamina vystihnut tak moze byt super dat na nocnik, ale nie nasilu. Tiez som stale sledovala ine deti ze sa naucili skor, ale u nas to neslo, dokonca sme nocnik preskocili a isli rovno na zachod a v spravnom case pochopil za par dni a bolo to bez problemov. 😉

eveluska
24. okt 2011

tak nevim, jestli je to totalni nahoda, ale malej si vzal nocnik, sam si na nej sednul, jak jsem mu ukazovala a pokakal se 🙂 uzasne sladky, sednul si sice nasisato na stranu a byl samozrejme normalne oblecenej a ani nevim, jestli se pokakal uz tesne pred nebo az na nocniku..... ale jsem moc rada, ze ho nebere jako nejaky mucidlo, ze si na nej zacina zvykat a nevadi mu si na nej sednout 🙂 Ja vzdala "posazovani" na nej, pze jsme dlouho cekali a nic a zacal brecet, tak jsem se bala, aby si neudelal na nej nejakej blok... ale nechala jsem mu ho v obyvaku jako "hracku", aby si na nej proste zvyknul jako na znamej predmet a dneska asi dva tydny po poslednim pokusu udelal tohle 😵

jajtinka
25. okt 2011

Ahoj holky, když mě malá nechtěla na nočník a to chodí od toho, co sedí, tak jsem ji dala na záchod a tam se vždy vyčůrala. Ted už si říká a a a a lululu...Kakání je vždy do nočníku nebo když není po ruce, tak do záchodu a čůrání je jak kdy někdy do plíny nebo do záchodu nebo nočník...asi nenutit a zkusit ten záchod. Pak spolu spláchneme a máváme vodičce. Ještě se i snaží utírat 🙂

deyana
28. okt 2011

ahoj holky, poradíte jak na nočník v noci? my zkoušeli ve dvou letech, povedlo se asi 2x, že byla suchá, pak párkrát přišla a plakala, tak jsme ji dali na nočník a zase usnula, a pak se začala počůrávat.. tak jsme dali plínu a už je to 2 měsíce a zkusila bych to znova, jen nevím jak na to.. ale plíny ráno bývají mokré.