Ako mám naučiť štvorročné dieťa, aby tolerovalo iných ľudi?

kajca10
11. jan 2014

Dobrý deň,

chcela by som vás - ostatné mamičky, poprosiť o radu.

Mám 4 ročné dievčatko. Malá je šikovná, ukecaná, hravá papulka, len mám s ňou problém s ktorého som už dosť zúfalá.

Netoleruje iné dospelé osoby- myslím okrem rodiny.

Pozdraví sa len keď niečo chce, ale neodpovedá na otázky, ktoré sa jej iný ludia pýtajú.

Čo sa týka škôlky, tak s deťmi vychádza dobre, ale učiteľkám nepovedala ešte ani pol slova.

Ona sa správa ako keby tam ani neboli a vôbec na ne nereaguje a to isté je aj s ľuďmi, ktorých nepozná.

Mám s ňou ísť k detskému psychlógovi?

Veľa ludí tvrdí, že je len hanblivá, ale ja sa za to dosť hanbím, pretože ostatní mi vyčítajú, že je nevychovaná, alee to vôbec nie je pravda.

Doma nemá problém so slušným správaním.

Ako mám ísť na ňu a zmeniť to?

Prosím poraďte mi.

swety1
11. jan 2014

Ja mam takt isty problem s 3rocnym synom,s kazdym super len so svokrou nie robi pri nej zle ohana sa a tak...co robit?

kajca10
autor
11. jan 2014

No naša malá sa vôbec nerozpráva len cudzími a s učitelkami v školke, a keď sa jej spytam, že prečo, tak mi odpovie, že sa jej nechce, alebo sa jej daný človek nepáči. No proste hanba.

luba28
11. jan 2014

@swety1 moja dcera robila to pri ex svokre,...nakoniec som zistila,ze ta ju vobec nemala rada a moja dcera to citila,...ale to mozno neni vas pripad,.....

dadulajda
11. jan 2014

@kajca10 Moja sesternica ma taky isty problem s dcerkou, ale ona ma 2 roky a je s nou doma. Aj tak kazdeho, s kym priamo nebyva, to dieta ignoruje... S mojim synom sa hra,ale ked ju chcem napomenut,ani len na mna nepozrie,akoby som ku nej vobec nehovorila,ked ju chytim,tak sa mi vysklbne a uteka prec....
Co som na nej odpozorovala, myslim ze ma velmi silno vytvoreny vlastny svet. Vie, ze doma je v bezpeci a ked pride napr.ku nam,nepozna to tam tolko,tak si len zapamata ze tam musi vydrzat,lebo maminka tam chce byt. a ona musi byt poslusna,nechat maminku,ale ona nemusi nic.Skratka odbije si to...mozno si aj tvoja mala este nezvykla na skolku, alebo robia nieco,co nechape,robi to preto,lebo vsetci..ak s nou doma problemy nemate, je to hlavne problem uciteliek,ktore maju byt predsa vyskolene 5 rokov plus prax a maju poznat,co kedy robit!! oni si musia najst sposob,ako sa k jej vnutru dostat,lebo ocividne nemaju jej doveru.Ty tam pocas dna niesi,nevidis kazdu jednu situaciu,nemas to ako riesit...skus s nou hovorit,ale nerob velmi natlak,lebo by sa zatala uplne. Skus im povedat,nech sa o nu tak viac zaujima aspon jedna(ktora je teba sympaticka) nech za nou pride aj v case samostatneho hrania sa a nech sa jej prihovara..urcite mala na mu zacne reagovat, ked nieco bude chciet,bude si pytat od nej, ona nej ju prebera ked ju tam rano donesies...drzim palce! 😉

dadulajda
11. jan 2014

@luba28 deti su neskutocne citlive,nech su navonok akekolvek vychovane a poslusne. Ja sa necudujem ze sa mala ku nej tak postavila. Zachovala sa "dospelo"

awalancha3
11. jan 2014

...normálne vývojove stádium............... 🙂) nestresuj sa, malá vidí ako sa chová okolie a spoločenský tlak, neustála výchova a hlavne príklady od jej blízkych ju skor či neskor donutia správať sa "normálne a tolerovateľne".
Dopraj jej ten prepych, že sa este môže chovať ako chce.......

kajca10
autor
11. jan 2014

dadulajda ďakujem, no aj u nás to tak bolo keď mala malá 2 roky.
Teraz keď sa jej spýtam, ýe prečo sa nerozpráva s učetelkou, tak mi povie, že sa jej nechce a, že na čo sa má s ňou rozprávať, že vie kde má cikať, vie aký pohár má a vie sa aj sama obliecť. Proste sa jej nechce s nimi rozprávať, ale podľa mna to je čudné. :(

kajca10
autor
11. jan 2014

awalancha3 veď aj ja som toho názoru, ale aj na mna vsetci tlacia, ze preco je taka, ze sa nerozprava, ze preco si ich nevsima, ze nie je vsetko v poriadku. Tak som zacala o tom uvazovat, do teraz som to brala len, ze je hanbliva, pretoze doma alebo ked je s niekym koho pozna, tak je uplne v pohode. Ale tak po pol roku by sa uz mohla zacat rozpravat s ucitelkami, nie?

luba28
11. jan 2014

@dadulajda nevidela ju 3 roky od rozvodu s jej synacikom,....ked k nej mala prisla tak sa stazovala,ze jej berie energiu,...strasna tzv.babka a to ju ma len jednu,....ale co uz,ved mozno raz ju bude potrebovat a moja dcera jej ani ahoj nepovie,....smutne velmi,....moja mamina,keby zila tak by moja dcera mala najlepsiu babku na svete,.... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

swety1
11. jan 2014

@luba28 nas pripad to je lebo svokra si maleho do 3rokov nezobrala ani nehralaa a maly to citi a nechce vobec k nej

dadulajda
11. jan 2014

@kajca10 kazdopadne mala "vadna" nie je 😉 sama si vybera kto jej "zato" stoji. Druhi ludia dokazu byt uzasne kriticki na cudzie deti,ale vlastne si nevidia,takze to neries.Ak sa da, druhym situaciu vysvetli a kto o to nestoji,toho uzasne nazory aj ty nepocuvaj

@luba28 bohuzial v zivote musime stretnut aj chladnych a odmeranych ludi,aby sme si tych druhych mohli vazit a byt za nich vdacni 🙂

kajca10
autor
11. jan 2014

@dadulajda ja sa im to snazim vysvetlit, ale zda sa im to nelogicke, lebo ich deti take niesu. A aj tie ucitelky mi to stale pripominaju, ze ich nevnima. :(

kajca10
autor
11. jan 2014

@awalancha3 aj keď "nevníma" učitelky? Tie mi každý deň rozpravajú aká je šikovná, ..., ale im nepovie ani pol svova :(

kajca10
autor
11. jan 2014

@awalancha3 aj keď "nevníma" učitelky? Tie mi každý deň rozpravajú aká je šikovná, ..., ale im nepovie ani pol slova :(

0silvia0
11. jan 2014

@kajca10 ja neviem, ja na tvojom mieste by som to brala ako napísala awalancha3 ako vývojové štádium. Nech ti to nie je trápne, nehanbi sa za jej správanie, ak ti do toho niekto bude kecať, povedz len, že jej dlhšie trvá kým si získa dôveru k cudziemu človeku a viac to nerieš. Možno je tvoja dcérka viac vnímavá a necíti skutočný záujem zo strany učiteliek, možno ten záujem je len taký umelý-nútený-učiteľkovský ale nie taký skutočný aký má dieťa v rámci rodiny. Nebuď z toho zúfalá, skôr jej daj pocítiť, že ju chápeš. Ona jednoducho nie je typ dieťaťa, ktorý potrebuje odrapotať tie nútené odpovede na tie trápne otázky dospelákov. Ona odpovedá len vtedy, ak má čo povedať, ber ju ako individualitu, ako vyspelé dieťa a ber to ako pozitívum. Celkom tomu rozumiem, sama som bola veľmi podobná. Neznášala som keď som musela odpovedať na otázky typu: ako sa voláš? koľko máš rokov? koho máš radšej? pani učiteľka poslúcha? Už vtedy ako dieťa som sa zaprisahala, že nikdy nedám ako dospelá takéto otázky cudzím deťom a svoj sľub som dodržala 🙂 Ani mne sa nechcelo spovedať cudzím ľudom a učiteľky v škôlke som vnímala tiež ako kulisy, netvorila som si k nim žiadny vzťah. Preto sa tak rozpisujem aby som ti pomohla pochopiť tvoju dcéru 🙂
Neboj, napriek takýmto pocitom v detstve som celkom normálna, len sa treba naučiť akceptovať inakosť a neposudzovať podľa ostatných, to je všetko 🙂

caspino
11. jan 2014

aj my mame take obdobie teraz ked ho karham povie ze nemal cas sa s nimi rozprávat ( s ostatnými) ked mu poviem ze pozdravit sa ked sa blizime k niekomu znamemu z tíchne a mlči len pozera ani bohovi este skor by som povedala ze skusam neupozornovat a sa je to lepsie niekedy sa zadari aj pozdrav resp. mila odpoved🙂 asi podľa sympatií to su deti🙂

awalancha3
11. jan 2014

@kajca10 ...ona ucitelky vnima, aj pocuva co hovoria...ale z nejakeho dovodu, zrejmeho len 4 rocným deťom nepovazuje za potrebné s nimi verbálne komunikovať... ale ver mi, že urcite neverbálna komunikácia medzi nou a ucitelkami funguje na 100%
...pre tvoje dieta je to normalne a prirodzene, a aj ked nic nehovorí, myslienky jej poletuju v hlavicke , vela si toho myslí...mozno nemá chuť sa s učitelkami baviť, nemá o čom.... a je este malinká na to, aby robila niečo zo zdvorilosti, bola taktná a diplomatická......Naozaj bud kludná.... 🙂

kajca10
autor
11. jan 2014

@awalancha3 Ďakujem veľmi pekne, lebo keď to počúvam z každej strany, tak už mám toho fakt plné zuby 😒

kajca10
autor
11. jan 2014

@caspino tak my to máme presne takto, to ideme nechať len tak? mňa skôr trapia tie učitelky

kajca10
autor
11. jan 2014

@0silvia0 tak toto mi fakt pomohlo 🙂 a "znormalizuje" sa 🙂 aspon do školy? 🙂 tak ja sa ju snažím chápať, len tlak okolia je dosť veľký

kajca10
autor
11. jan 2014

@0silvia0 len neviem ako to mám vysvetiť tým učiteľkám, lebo to mám deň čo deň pripomenuté, že malá s nimi nekomunikuje

czechzuzanaba
11. jan 2014

@kajca10 my mame to same. Doma pusu nezavre a kdyz se ji nekdo cizi zepta jak se jmenuje, nebo u babicky chteji nejaky vystup - napr. basnicku na povel, tak nic. Este se nekdy tvari jak postihnuta 😀 Zacne delat ksichty, krouti se...a nebo zareaguje tak, ze jde proste nekam jinam a ignoruje. Netrap se, spravi se to. Ja to beru tak, ze ja vim, ze je normalni a co si mysli ostatni, to je mi jedno 🙂

kajca10
autor
11. jan 2014

@czechzuzanaba len možno tebe to tak okolie nedáva "vyžrať" ako mne 😒

czechzuzanaba
11. jan 2014

@kajca10 ja na ne kaslu. Ja vim co mam doma 😉

gaby21
11. jan 2014

@kajca10 Ahoj, ja mam sa staršim skoro rovnaky problem, teda mala som, paradoxne sa to zmenilo nastupom do skolky. Ale po poriadku. Moj starši syn ma velmi rozvinuty dar reč, uz v roku a pol vedel krasne rozpravat a vytvarať vety, ale problem bol, ze on neznašal pritomnosť inych ludi, my ked sme šli po ulici, a ked sa mu niekto prihovoril, tak ho to vytočilo, ze sa hodil o zem, alebo do najblizsieho kanala, ked nabral viac odvahy tak vyplazil jazyk alebo dokazal aj našpuliť pery a akoze pluje,alebo sa zahnal rukou a povedal, ty mi daj pokoj, no to bola riadna hanba. Ku nam nikto nemohol chodiť na navštevy, lebo nekomunikoval uplne s nikym. Všetko sa zmenilo ked nastupil do školky vela veci sa zmenilo, ten pristup, aky k nemu tie učitelky mali, to bolo neopisatelne, teraz ma tri a pol, v školke sa mu pusa nezavrie, je to najukecanejšie dieťa v triede, bez problemov sa pozdravi na ulici, je pravda, ze otazky typu, ako sa volaš, kolko maš rokov a podobne stale ignoruje, ale to ma vobec netrapi, dokonca na vianočnej besiedke, neodspieval ani jednu pesničku, pričom doma s tym nemal problem, absolutne nekomunikuje s rodičmi inych deti, ale ako vravim v skolke sa mu pusa nezavrie. Ja nie som za radikalne riešenia, ale mozno v tomto pripade, by bolo na mieste zmeniť skolku, učitelky mozno nevedia, ako prelomiť lady 😖

0silvia0
11. jan 2014

@kajca10 pred učiteľkami sa netvár previnilo, sebavedomo povedz, že v rámci rodiny je to komunikatívne dieťa a ty na nej nevidíš nič čudné, nech sú trpezlivé a vysvetli im, že dcérka možno potrebuje len viac času a možno si skutočne s učiteľkami nesadla. Ľudia sú všelijakí, aj učiteľky sú rôzne. Moja dcéra mala zlaté učiteľky, milé, skutočne deťmi žili a skutočne im na deťoch úprimne záležalo. Syn naopak vychytal tie typy klebetnejších učiteliek, ktoré deti až tak veľmi neprežívali, boli k deťom odťažitejšie a skôr mali tendenciu sa rozprávať medzi sebou ako venovať sa deťom. Ale ja nikoho neodcudzujem, nikto nie je dokonalý.
Možno aj tvoja dcérka si s učiteľkami jednoducho nesadla a nemieni sa tváriť ako sa od nej vyžaduje, hoci sa pri nich necíti úplne v pohode a necíti pri nich úprimnú dôveru ako pri svojich najbližších. Jednaj ako matka rázne a sebavedomo a nikomu nedovoľ riešiť tvoje dieťa. Cudzí ju nepoznajú, nevychovávajú, nemajú s ňou blízky vzťah. Som presvedčená že časom sa to zmení, veď deti sa menia každú chvíľu, ona na to príde že bude musieť komunikovať so širším okolím, nielen s najbližšími. Vzhľadom k jej nízkemu veku má na takéto chovanie nárok, veď sa len učí ako dôverovať, veriť svetu, veď sa ti len pomaly rozlietava z rodinnej dôverne známej náruče... to, že sa takto správa je podľa mňa znakom, že u vás v rodine je všetko ok a že má vytvorené tie pravé vzťahové väzby s rodinou.
Nechci od svojej dcérky viac ako je schopná vo svojom vývojovom štádiu dať. Ja keď som potrebovala v niektorých situáciách pochopiť svoje deti, predstavovala som si samu seba na ich mieste. Skús si predstaviť že ťa privedú do škôlky, sú tam nejaké tety s ktorými sa musíš rozprávať hoci ti nie sú veľmi sympatické a všetci od teba chcú aby si sa s nimi rozprávala. Ale ty sa radšej budeš rozprávať s kamarátmi a s tými tetami sa ti tak strašne nechce rozprávať.... skús to aj ty, možno ti to pomôže 🙂

kajca10
autor
11. jan 2014

🙂 veď to áno, len keď iné deti blabocú o sto tristo a táto naša nič 🙂 ale je veľmi šikovná, pexeso nájde skôr ako ja, len ma trápi to okolie, proste to je neustály tlak, ale malá ich má aj tak v trubke. Aj muž mi vraví, že sa mi čuduje, že to riešim, že mám byť rada, že je taká, že to je super.
@0silvia0

0silvia0
11. jan 2014

@kajca10 myslím, že tvoj manžel to berie správne, skús to brať ako on - neriešiť 🙂

hoblinka13
11. jan 2014

@kajca10 vies,co?ludia radi riesia inych,niezeby sa pozreli na svoje deti,ale vecne budu komentovat cudzie deti.na toto som extremne alergicka.svagrina je ucitelka v skolke a nic ine nepocuvam,ake je to a ono dieta a popritom jej je take iste,len ona nevidi.tiez sa nerozprava s nikym,nepozdravi sa,neodpoveda.podla mna ide o prirodzene vyvojove stadium,predsa kazde dieta je ine.a uz vobec nedovol,aby si sa koli blbym reciam okolia hanbila za svoje dieta.nic zle nerobi.keby sticovala a kopala kamaratov,to je ine.neviem,ci by som koli tomu stresovala dieta psychologickou.mozno ti lepsie poradia tie,ktore maju skusenost.co sa pamatam ja som tiez nekomunikovala s ucitelkami a dokonca v prvej triede.vies kolko bitiek som zato od mamy dostala?mne sa dodnes nechce rozpravat s cudzimi ludmi a dodnes neodpovedam,ked otazku pokladam za zbytocnu 😀 mozno som vadna,ae je mi takto fajn.zrejme aj ona ma svoj svet

0silvia0
11. jan 2014

@hoblinka13 super, takže nás nekomunikatívnych v detstve je viac 🙂
kajca10, ako vidíš, skutočne nemáš čo riešiť 😀