Ako naučím 2 ročného syna vykakať sa do nočníka a do wc?

badovabarca
7. mar 2013

Prosim vas poradite mi ako mam syna naucit ze do nocnika sa nie len cika ale aj kaka? Zatial sme na tom tak ze 2 mes. co sa mi aj vycika ked ho posadim inak pred tym boli hystericke stavy. Nepyta sa. A kaka vylusne len do plienky najlepsie ked ho samozrejme nikto nevidi. Uz som ho vela krat nacapala a rychlo som ho dala na nocnik ale nic sedel tam aj 15-20 min a nic a ako som ho vybrala do 10 min uz bola nalozena plienka. Uz ma ide porazit z toho. Dakujem vopred za vsetky rady.

hori
7. mar 2013

dobra otazka, aj mna by to zaujimalo... moja uz ma 2 r. 9 m. a uz je inak uplne bez plienky, len na kakanie ju stale musime zakladat... chcela som to zo dvakrat riesit aj radikalne, ale uhnala som jej 100%-nu zapchu, tak uz radsej neriesim a cakam, kedy to sama pochopi... mam pocit ze s tym bude aj maturovat...

mima89
7. mar 2013

aj moja mala toto robi, tiez sa schovava ked kaka.....

ladytt
7. mar 2013

Ešte sme neskúšali, ale niekde som čítala takú radu, že postaviť nočník, na miesto kde dieťa nemôže nikto rušiť alebo postaviť mu stan, lebo deti chcú mať súkromie pri kakaní. Neviem, či to pomôže, ale možno to stojí za to skúsiť.

desszi
7. mar 2013

Nenut ho, daj mu cas, ked cika do nocnika tak je vse ok, vela deticiek to tak robi ze len cikaju do nocnika alebo wc a kakaju do plienocky. Moj osobny nazor je, ze v polohe podrep im to ide lahsie, je to pre nich asi prirodzenejsie ako kakat v sede. Ale ono to do toho tretieho roka pride. Moj syncek vobec nechcel ani cikat ani kakat ani do nocnicka ani do zachoda. Asi tak dva - tri mesiace pred tretimi narodeninami zacal do nocnika najprv cikat, potom kakat a cca tyzden po tretich narodkach sa behom 2-3 dni preorientoval na zachod. Ked pride cas, tak to ide velmi rychlo.

eristoff
7. mar 2013

No kočky to máte súper. Môj tam ani neposedi. Z nocnikom sa hrá ako z autom. Viac ako 3 sekundy neposedi.

palesandra
7. mar 2013

Akurat sa zaoberam touto temou, moj maly sa nepyta ale kec ho dam sadnut, tak sa vykaka aj vycura. Ale citala som niekde jeden prispevok co nejaka mama odstavovala od plienky a pisala za detom nedavala vobec plienku aby maly pocit mokra .teda ze sa uprala vela🙂 ale malo to efekt..tak snad mozes vyskusat zk budes mat na to naladu😉

vivianna
7. mar 2013

Ahoj 🙂, ešte pred nedávnom som riešila tento problém aj ja. Dcérka mala niečo vyše 2 rokov, keď sa odučila od plienok, ale kakať vedela výlučne len do plienky. Teraz má 3,5 roka a od decembra s tým už nemáme problém. Začala naozaj sama od seba sadať na šerblík a do dvoch týždňov už aj na záchod.Samozrejme, skúšali sme aj my všetko. Nasľubovali sme jej všetko možné - nemožné, po dobrotky, nahnevane, ale nemalo to žiadny efekt. Nakoniec asi pomohlo, že som ju každý deň dala sadnúť si na šerblík približne v čase, keď zvykla kakať a tlačili sme. Asi po 15-20 minútach som ju pustila, zabalila do plienky a nechala ju vykakať /veľký pozor na zápchu, môže narobiť ešte viac škody, tak preto radšej nech kaká do tej plienky/. A stále dokola som jej vysvetľovala, ako tlačiť, čo robiť a odstupom času som prišla na to, že ona asi ani nevedela odkiaľ ciká a odkiaľ ide kaka. Takže pekne sme si aj to povysvetľovali. A v poslednom čase som ju nechávala kakať do textilnej plienky - to neviem, či zohralo nejakú úlohu. A taktiež možno nám pomohlo, že začala chodiť do škôlky a videla ostatné deti chodiť na záchod. Ja si osobne myslím, že deti, ktoré majú kakací problém, nemajú zrelý nervový systém. Všetko potrebuje čas a každé dieťa si určí, koľko toho času ono potrebuje na dozretie. Neboj sa, príde aj pre Tvoje dieťa, len treba trénovať, pekne, nie na silu a vyžaduje si to od Teba obrovskú dávku trpezlivosti. Držím vám palčeky 🙂 🙂 🙂

zuzana581
7. mar 2013

Môj syn prestal kakať do plienky len teraz, začiatkom roka (mal 3,5 roka preč).. Cikať sme začali skúšať keď mal 2,5 roka a za tie 3 bol odplienkovaný bez plaču, a nehôd.. Ja som toho názoru, že v týchto veciach netreba deti stresovať a nasilu na nich tlačiť.. Nebudú plienkovať donekonečna.. Ak dieťa nútite kakať do nočníka je tam riziko toho, že dieťa prestane kakať a hrozne sa zapeče.. Ja som toto riskovať nechcela.. Možno pomohla aj škôlka, lebo tam majú malé záchodíky a občas tam išiel skúsiť.. Videl aj ostatných spolužiakov, a tak povedal, že už je velký, že už bude chodiť na záchod.. A bolo.. 🙂

zuzuj
7. mar 2013

NO len nerozumiem ako može tajne kakať do plienky....ved si tú plienku sám zoberie?..nasadí.a kaká...či?....či ju má celý den?....
Moja malá mala taký postup, že v 21-22mes. bola bez plienky na cikanie....potom sme kakali do plienky...to som jej bud raz za den dala a aj tlačila...alebo neskor si sama vypýtala...a teraz sme klop klop bez plienky uplne aj na spanie už nedávam...
On dozreje ale ide to v pohode podla mna ved má len cez 2 roky...hlavne ho určite nebi za to...to je blbosť...uplne sa zasekne...
Nam pomohlo, že začali sme ju učiť na záchod...mame to zmenšovacie sedátko....a slúbili sme odmenu....najskor neurobila nič...bol to boj...ked išla k mame tá to nezvládla vždy plienku dala....takže všetci členovia rodiny musia rovnako neustupiť....ale ked sa nevykaká tak nič len sucho skonštatovať že odmena nebude a teda ked už nekaká 2 dni tak som najskor dala na WC a nič...tak ani žiadna odmena...len som jej sucho dala plienku a podotkla a tvarila sa nezaujato...nevšímavo...plienku vecne vyhodila a umyla zadok bez slova....Ked sa však podaril aj malý kúsoček dostala odmenu....strašne sme všetci výskali...tešili sa....A spostupne takto trpezlivo...sme sa dopracovali k tomu...teraz už dokonca sa jej ani nepýtam...oznámi že ide sama a ked dokaká ale musíme ísť ,,kuknúť" a teší sa.....takže určite žiadna pozornosť ked kaká do plienky...ako myslím v zmysle negatívnom....lebo aj negatívna spatná vazba ( blbé reči, pohlady, už nehovoriac vycápanie po zadku) len spevňujú problém...takže robíš kontrproduktívne veci..aj ked asi neuvedomelo.....
Ona mala preto aj zlú stolicu...lebo zadržiavala to kakanie...ako sme sa rozbehli tak sa jej to upravilo...pochopila som, že ona má z toho kakania strach...do nejakého asi predmetu iného...plienočky má bábo od malička...tak je to pocit bezpečia...no a ked ho vycápeš tak v nom navodíš stres...a kakaj vtedy....no jasné že nič....neboj aj ja som bola z toho na nervy...ale potom som sa zamyslela a došli sme na toto ....ale zafungovalo to možno aj až do mesiaca...ale trpezlivosť ruže priniesla...tak som spokojná...že do školky to sme stihli..

mariuskaa
8. mar 2013

Moj 3,5 zacal sám všetko od 3 rokoch. Dokonca ani na noc mu nedávam plienku. Zistila som, že je už dozrety na to tak, že ráno sa zobudil s čistou plienkou. Asi 10 dni. Od kedy chodí na wc boli len 2 nehody. zacala som to tak že som ho dávala každú hodinu na záchod. Naučil sa že musí vydržať do tej ďalšej hodiny vždy.

NetrebA nútiť. Absolútne nič s tým nezískas keď budeš nútiť dieťa do niečoho. Každé dieťa je iné. Ja žijem v USA a to tu je všetko pozadu. Kamosky majú 4 ročne deti ktoré len prednedávnom odnaucili od plienky ale na noc este stále dávajú. To je už lenivost lebo už deti na to dozreli ale nechce sa im.
Každé dietaje iné:
1. 8 zubov mu naraz išlo a žiadny plač ani horúčka.
2. Začal chodiť úplne sám Až ako 18mesacny. Veľmi neskoro.
3. Od 18 mesiacoch vie celu abecedua teraz rátať do 100. Spelluje všetko. Sám od seba sa to naučil na puzzle.
4. Ako 2 ročný nerozpraval ako jeho rovesnici (lebo ma 3 reči) teraz je najpredu v reči.

Zistila som že žiadne stresy absolútne v ničom nepomôžu. A nútene absolútne. Každé dieťa je iné. A aj tak sa všetci zjednotia a budú na rovnakej úrovni neskôr. Nič nič neznamená!!!!!! Každý musí dozriet. A načo aké ponahlacky. N to aby sa pretekalo so susedkou alebo mamickami na ihrisku že tvoj maly už Cika sám? Môže ti to byt jedno.

anetkaadamko
8. mar 2013

náš deň pred 1. narodeninami kaká do šerblíka a ked ho dám aj sa vyciká............pekne tam sedí...........

betuska22
8. mar 2013

ahoj vieš čo nam sa začal adamko pýtať ako 2ročný a tým štýlom že som mu kupila ten stolček pod nohy a sedátko na zachod to zmenšovacie, a sa to to viac pačilo ako nočník ...

janinah
8. mar 2013

môžu sa na mňa moderné mamy hnevať,ale čakať,kým sa 3ročný chlap či dievka samo uvedomí a naloží do nočníka je neskoro /môj názor/...moje deti poznali nočník od 1- 1,5 r. nepíšem,že okamžite vedeli čo s ním,ale učili sme sa,dcéra najstaršia sedela na nočníku prvýkrát ako 5mes.,ale to bolo pred 19rokmi...plienkovať sa do 3rokov či dlhšie,však sa tých plienok nedoplatím 😉

lujza123
8. mar 2013

Jaaaaaaaaaaaj tiez som toto riesila (a ocividne som nebola jedina s tymto problemom)

Moja od 2 cikala, pytala sa ale kakat ani za nic. Drzala co mohla a potom sa kdesi schovala aby nebolo vidno ze tlaci a nalozila do gatiek.

Trvalo to hadam aj dva mesiace, snazila som sa byt pokojna ale par krat som doslova vybuchla, nervacila, zurila, aj som na nu nakricala (co ma mrzelo ale ked sa vykakala do nohaviciek hned po tom ako pol hodinu sedela na nocniku tak mi rupli nervy)..kazdy den putovali jedny nohavicky do kosa lebo odstranovat to z nich som proste nezvladla co ma napinalo

Potom som zacala tie hovienka z gatiek vysypavat do nocnika a straaasne ju vychvalovat a rozplyvat sa ze je hovienko tam. Ked sa jej podarilo vykakat sa do nocnika neskutocne ovacie, cela rodina ju chvalila obskakovala. Ked sa podarilo do gatiek vysypala obsah do nocnika a zase chvalila, chvalila ze je to tam kde ma byt...tato metoda postupne (spolu tak 2 tyzdne) zabrala 🙂

Ale bolo to sebazaprenie obrovske teda, napinalo ma ako zabu ked som sa to snazila s tych gatiek dostat do nocnika a potom vychvalovat ked som v duchu zurila

dudduli
8. mar 2013

my sme od dvoch do troch rokov kakali vylucne do plienky.ked mal tri tak som povedala dost,hovorila som mu ze plienky nemame a ani som mu ju nedala,tyzden nekakal,mala som strach aby ho nebolelo brusko ale sledovala som ho,na nic sa nestazoval,bol v pohode,ale ked uz 5 den nekakal,zacala som zvazovat ci mu tu plienku naozaj nedam .a vtedy sa rozbehol,pochopil ze nema inu moznost a zacal kakat do nocnika,potom sme zas zacali riesit zachod.cikat chodil na zachod a kakal do nocnika.tak som v styroch rokoch schovala nocnik ,tiez par dni nekakal ale pochopil a uz sme bez nocnika 🙂

koralinka
8. mar 2013

a moje dieťa poznalo nočník dokonca od 6 mes, teraz má 20 a vykaká/vyciká sa do nočníka/wc len ked ju ,,vymáknem" takže to nie je o zanedbalosti, lahostajnosti, pohodlnosti ani nevedomosti to je od dieťaťa

moja mala rok ked sa asi 2 mes vkuse sama pýtala kakať - došla za mnou a robila že tlačí ale vždy počkala na nočník potom po tých 2 mes akoby uťaholo a ide sa schovať a ked ju vymáknem vykaka sa do wc ale sama sa nevypýta

pýtam sa prečo: chodí od 6 mes na nočnik v roku sa pýtala a teraz ma 20 a nič, takže sa pousmievam nad druhým príspevkom vyššie že kde sa teda stala chyba (mala nebola nikdy bita ani vyhrešena za potrebu do plienky, ani lakana wc alebo ja neviem čo)

určite do školy v plienkach nepôjde takže sa vôbec nestresujem 😉 ked to príde tak to príde

majulkap
8. mar 2013

My sme to tiež riešili 🙂 maly mal skoro 3roky keď sa začal pýtať cikat a to začal rovno na zachod a dalších 5 mesiacov kakal do slipov nedavala som mu už plienku bolo to narocne, nezaberalo nič a raz sám od seba na mna zavolal že kakal a on sedel na nocniku a prvý krát sa tam vykakal 🙂 ja teda fakt neviem ale asi to dieťa musí na to dozriet 🙂

smoliacik
8. mar 2013

Ahoj, aj u nas je tento problem momentalne aktualny, no riesim ho uz druhykrat. So starsim synom, sme zacali okolo dvoch rokov, ale len s kakanim, vedela som priblzne kedy chodi kakat, tak som ho pekne vzdy vymakla a posadila na nocnik, potom na to prisiel ze kako sa robi tam, tak si nocnik vzdy sam priniesol, no a ked sa na jar oteplilo, to mal 2roky aj 4 mesiace,, tak som mu plienku nedala, dva tyzdne sme sa v jednom kuse prezliekali a pokusali sa cikat vonku na travicku a tak ale zabralo to, zacal sa pytat sam, potom sme davali plienku len na spanie, ale hned ako sa zobudil sme cikali do nocnika a za tri mesiace sme uz nepotrebovali plienky ani v noci. Teraz to riesim s mladsim, no ten je trosku pozadu v tomto, este si nocnik sam nedosnesie ale uz kakame (ked ho vymaknem) niekedy sa aj vycika, ale nepyta sa. Cakam kedy sa otepli a idem vyskusat ten isty system ako pri starsom, mozno bude fungovat mozno potrva dlhsie, ale chce to trpezlivost. Hadam to do septembra zvladneme, lebo ideme do skolky. Drzim palceaj vam, mozno som poradila, mozno nie🙂

nanulik
8. mar 2013

no ja si myslím že možno ešte nie je pripravený, ked píšeš že sa ešte nepýta.

zuzulica
8. mar 2013

Ešte ho nechaj tak,asi sa mu nechce.Naše krsňa vôbec nechcela chodiť na nočník,až v 2,5r cez leto ju začali bez plienky,tak sa pýtala cikať,chodila na normálne wc,ale kakať sa nepýtala 🙂 To sme len podľa toho vedeli,keď sa viac krát po sebe pýtala cikať a necikala,že je zle,niekedy sme stihli,niekedy mala plné gate 😀

marcovka1
8. mar 2013

Tak moja sa uz pyta,ale len cikat 🙂 kakat mi nechce vobec do nocnika,len do plienky 😒

andreah25
8. mar 2013

Väčšina tu so mnou súhlasiť nebude, no i ja som mala dosť nervy z toho, že malý mal už dva roky a stále všetko do plienky. Dala som si však jeden týždeň, kedy sa išlo tvrdo proti plienke a to tak, že neexistovala mu ju cez deň dať (dala som iba na spanie, až keď už zaspal - dodnes ich ešte na spanie máme, cez obed je väčšinou suchá, za noc ešte nie). Pravidelne som s ním chodila na záchod, vždy chvíľu posedel, niekedy nechcel, niekedy sa vyčúral/vykadil, niekedy nie. Keď sa počúral, chvíľu som ho v tom nechala, náramne mu vadilo byť mokrý, takže potom sa vždy vypýtal, ovešané som mala všetky radiátory mokrými vecami, ale čo už. Samozrejme sa mi aj pokadil do slipkov, vždy som ho ale umyla v studenej vode, stalo sa mu to asi päťkrát a potom si zapamätal, že musí ísť kadiť na záchod, keď nechcel byť umytý studenou vodou. Do týždňa sme boli bez plienok. Nočník u nás ale nefungoval absolútne, iba na záchod... A prosím neútočne na mňa, že bolo niečo na silu, každá si robí podľa svojho uváženia a uviedla som len jednu z možností.

jendralka
8. mar 2013

ja som to teaz urobila s malym presne ako pise @lujza123 ... cikat chodil na nocnik ale kakal zasadne na tajnasa do plienky ... a uz vyse 2 tyzdnov chodi cikat aj kakat sam do nocnika 🙂
so starsim som mala to iste, tam to trvalo dlhsie, ale isli sme tym istym stylom ....len s tym rozdielom, ze on mi na nocnik nesadol - siel rovno na velke wecko, kde sme mu kupili take farebne schodiky ... a celkovo mal s tym problem - este ked chodil do skolky, tak stale zdrziaval, len aby nemusel ist kakat tam a prve co dosiel domov, tak letel na wecko

abbie
8. mar 2013

moj ma tiez 2 roky a pekne sa pyta vsade na wc, ale kakat do zachoda a ani nocnika nevie 😅 len do plienky ... takze ked sme v deckom centre, alebo aj doma a chce kakat, tak mu musim dat plienku ... asi mu to lepsie ide na stojaka 😀

silviavivien
8. mar 2013

esteze som take problemy nemala mne sa dcera naucila pytat nejake dva tyzden pred tym ako oslavila dva roky a pekne bez problemov aj cikala aj kakala plienku sme pouzivali len na noc aby sa nepocikala lebo v noci este dost pije ale uz je dlho uplne bez plienok uz jej ani v noci nedavam par krat bola neho tak som ju vzdy brala asi kazdu hodinu na zachod a uz si zvykla aj nato v noci sa pekne vypyta no som zvedava co ma caka so synom ten ma zatial len tri mesiace🙂 a inak ked nechce do nocnika neskusala si na zachod mne mala vobec do nocnika nechodila ona hned na zachod na tu dosku