Ako naučiť 13 mesačného chodiť za ruku?

abbie
25. feb 2012

Mile maminky,
prosim vas o radu. Syncek ma 13 mesiacov. Pred mesiacom zacal samostatne chodit bez opory . Mam problem s tym, ze nechce ani za nic chodit za ruku. Jediny moment, kedy mi ruku poda je, ked ma pred sebou schody - tam funguje nastastie zatial pud sebazachovy. Ale v inych pripadoch, pri prechadzke mi neda ruku ani za svet, vytrhne si ruku a leti si kadial sa mu paci, co je vacsinou samozrejme trat mimo chodnika, alebo uplne opacny smer, akym potrebujem ist. Pride mi smutne vozit ho v kociku, ale je to jedina moznost ako sa s nim premiestnit bez ujmy na jeho zdravi a mojej psychike. Ked vidim okoloiduce mamicky ci ockov so vzornymi detmi drziacimi ich za ruku, tak mi pride smutno ☹ . Prosim poradite mi, ako si s nim poradit? Najviac ma hneva, ked sa vyberie uplne inym smerom a na moje kvazi vyhrazanie sa, ze odidem bez neho nereaguje...mu zakyvam a poviem: "ahoj, ja idem tadialto" - sa zamnou otoci, usmeje sa a ide si svojim vytycenym smerom. A mna moze rozdrapit. Niekedy je to vtipne, ale ked sa potrebujem dostat do konkretneho ciela je to s nim peso skoro nemozne 😠
Dakujem za rady 😎

shira_
25. feb 2012

ved je ešte malý, to je normálne. on má nové obzory, len teraz sa naučil chodiť, je skoro od neho žiadať, aby šiel aj potrebným smerom 😉 onedlho sa bude držať ako kliešť. aj moj je taký, stále sa rozbehne opačným smerom ako treba a ked ho chcem chytiť za ruku tak sa vytrhne, takže ho vozím, nosím a tak.. ale to je iba otázka času.

zzzz128
25. feb 2012

Ahoj,veď má len 13 mesiacov,je skoro ho vodiť na dlhšie trasy pešo. Ja som dcérku vozila v kočíku,pustila som ju len niekde v parku,kde si môže ísť kam chce 🙂 A keď bola staršia,tak som ju držala za ruku,síce sa jej to nepáčilo,ale komu by sa to páčilo 🙂 a zvykla si 🙂

lucia.kl
25. feb 2012

máš času a času, naozaj je príliš skoro na to aby chodil pekne za ruku a tomu že mu zakíveš že ideš bez neho vôbec nerozumie, moje majú 20, za ruku už našťastie chodia ale ke´d ich pustím každá ide svojim smerom a len sa rehoce keď jej poviem aby sa vrátila... to chce čas. dieťa to pochopí až neskôr, ja čo stretám detičky tak až okolo dva, dva a pol roka chodia pekne....

katarina822
25. feb 2012

ahoj moja ma 2 a pol roka a chodime bez toho aby my dala ruku da my ju len ked ideme cez cestu naucila sa chodit vedla mna po chodniku pobehne si vrati sa.aj ked viem ze by mala chodit za ruku ale... ....moja rada ak chces sa dostat do konkretneho miesta za urcity cas pouzivaj kocik na to je urceny aj do 3rokoch. niektore mamicky pouzivaju kocik aj dlhsie zalezi od babetka ako dlho v nom vydrzi. chces chodit bez kociara tak si zvykni ze 13mes.dieta nebude ist tam kde chces ist ty. ale kde chce ono. mozes ho ucit ze chodi sa po chodniku po ceste chodia auta a tak chce to cas trpezlivost.

bebel
25. feb 2012

Moja 2 ročná dcéra so mnou za ruku nemieni chodiť, je absurdné vyžadovať také niečo po ročnom prckovi, ktorý je rád, že stojí a konečne sa môže dostať samostatne k objektom svojich záujmov.... 😝

viki2912
25. feb 2012

MOJA mala sa sama chyta mojej ruky,myslim ze to pride samo.ma 13 mesiacv,chodiet zacala ako 10 mesacna a za ruku sa pyta presne odvtedy.dokonca ma drzi za ruku aj ked zaspava alebo sa kupka.alebo ked je na nocnicku.asi sa citi bezpecnejsie.to pride samo,neboj.

exupery
25. feb 2012

Zvykni si,nic ine ti meporadi ziadna z nas-dieta je rado,ze konecne nieco dokaze samo,ze moze ist kam chce,moze skumat,bezat,teraz ta pri takych veciach vobec nepotrebuje...chyti sa ta,ked ma strach,este nie si iste-tak ako su schody.
nic ine ti neostava,iba bezat za nim.Ja som tak preutekala cele minule leto 😉

anieli_1
25. feb 2012

moj ma 2 roky a cestu ktora normalne trva asi 10 min nam trva pol hodinu lebo vselikde beha.............je to normane teda ja som nevidela (a uz vobec nie take male babo) aby islo pekne vedla kocika alebo za ruku .........detom sa paci utekat kade sa im chce a ked ich nahanas este tak to beru za srandu nastastie na anseho zabera ze ked akoze idem prec tak to sa rozplace a ide za mnou...........

mia258
25. feb 2012

Moja má rok a pol a celú cestu behá, niečo skúma, poskakuje, spieva si, kričí. A vždy tak na 5 metrov odo mňa a ku mne pribehne len keď mi donesie ukázať čo našla 😅

Proste je šťastná, že sa môže dostať kam chce, bez pomoci. Sloboda nadovšetko, neber mu to 😉 Kým ti nebehá po ceste a nebezpečných úsekoch, tak mu to dopraj.

p69majka
25. feb 2012

ahoj. tak Sárka je strašia ako Tvoj malý, ale mám ten istý problém. Tiež sa ma nechce chytiť, iba keď potrebuje pomoc. Lieta kade, tade a mám z toho nervy, lebo aj v obchode sa mi raz skoro stratila. Nechce ani na ruky. Mám pocit, že ju to veľmi obmedzuje. Nemôžeme sa jej ani chytiť, inak hrozne plače. Keď ideme z prechádzky domov, tak väčšinou s hrozným revom. 😀

chryse
25. feb 2012

skusili ste take to akoze voditko????

monikkka
25. feb 2012

Ahoj, ja som mala presne tento isty problem a robila som si z toho velku hlavu....ale chce to iba cas. presne ako pisali niektore uz vyssie, malinky je stastny ze je "samostatny". Ono to pride aj trosku samo. Hlavne ho nenut nasilu sa drzat za ruku. Snaz sa mu vzdy akoze ukazat nieco "zaujimave za rohom" a vtedy ho skus zobrat za ruku. Moj maly ked mal asi rok a pol tak uz aj sam sa pysne drzal za ruku 🙂

andreaka11
25. feb 2012

my mame voditko a vsetci sme spokojni. behaju si kade tade a stale su pri nas. ludia na nas pozeraju, robia komenty, mnohym sa to ale paci. pripajam foto

k_a_j_k_a
25. feb 2012

Je este maly, ak sa potrebujes niekam dostat, asi Ti nic ine neostane ako ist kocikom. A chodit pesi len vtedy, ked nikam nejdete. Moje dievcata nechcu tiez za ruku chodit, vedia, ze musia ist po chodniku a ze cez cestu sa chodi len za ruku aj keby traktory padali. Toto sme si uz vysvetlili (aj slovne a ak nepomohlo aj rucne - inak to nejde). Teraz vzdy pred cestou stoja a cakaju na mna. Nam sa voditko neosvedcilo, dost sa v nom jedovali. Inak, skusala si mu proste zajst z dohladu? Ja som mensej tak zasla raz ked strajkovala a odvtedy staci odist od nej tri metre a uz uteka.

daniella_vivien
25. feb 2012

moja bude mat 16 mesiacov a tiez si uteka kam sa jej zachce, tazke chodime von len s kocikom a vyberam ju len tam kde je to bezpecne...uz mi da aj obcas rucicku, je to o nieco lespie 🙂

martaniana
26. feb 2012

Náš malý tiež dlho nechcel chodiť za ruku až teraz asi tak 2 mesiace, takže sa pre to netráp, každé dieťa je iné..

bubelko
26. feb 2012

v tom veku sme sa este vozili v kociku, a peso behal na ihrisku. od roka a pol pouzivam voditko - hlavne ked idem vlakom ci autobusom, aby som si mohla kupit listok, ci aby nevbehol na kolaj alebo na cestu, a tiez na letisku. on je spokojny, lebo si ide v podstate sam a ja som spokojna, lebo je pod kontrolou. a ohlasy som mala zatial pozitivne. a aj on si ho navlieka dobrovolna.
inak u starsieho stacilo zajst z dohladu a bud isiel alebo dal ruku, u mladsieho sa to neda - starsi hned chyta paniku, ze je maly, ze sa mu nieco stane, tak potom riesim namiesto jedneho "problemu" hned dva 😉